Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

Οτι και να έχω δοκιμάσει, βρομίζει, οπότε έχω συμβιβαστεί με την ιδέα.

Το καλύτερο είναι να βάλεις κάποιο καλό υγρό, λίγο αντι-άλγη και χρωματιστούς σωλήνες για να μην φαίνεται η μπίχλα.:turn:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply
Οτι και να έχω δοκιμάσει, βρομίζει,

δε νομιζω.

βρωμιζει μονο εαν εχουν μεινει καταλοιπα και βρωμα σε σημεια που δεν καθαριζονται ευκολα,

και αυτα ειναι τα ψυγεια.

ετσι και μπει κατι λαθος στο ψυγειο βρασε ορυζα,μετα οτι και να βαλεις θα βρωμιζει.

εγω εκτος απο τα διαφορα καθαριστικα στο τελος θα του εβαζα απο τη μια μια μανικα απο τη βρυση και θα αφηνα επι ωρες να τρεχει απο μεσα του νερο με πιεση, ε στο τελος θα καθαρισει τι θα κανει..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα ολοκληρομένο σετ υδρόψυξης

αυτο ρωτησε ο ανθρωπος

για ξεχωριστα κομματια μπορει να ψαξει και να φτιαξει καλυτερο συστημα αλλα ισως να μην εχει τη σχετικη πειρα και τα βρει σκουρα,ειδικα με τα ψιλολογια οπως σφιχτηρες,ρακορακια,σωληνες κλπ.

γι αυτο και ψαχνει ολοκληρωμενο.

αν θελει σε κομματια ,να του προτεινουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κουτι εχει 2 ανεμιστηρες στην κορυφη,που σημαινει οτι μπορει να μπει εκει

καποιο διπλο ψυγειο,απο τα λεπτα ομως γιατι δε νομιζω να εχει χωρο για χοντρα,

χωνεις καπου και μια αντλια με ενα τανκ και το cpu block στο cpu.

cpu block 50€

ψυγειο 43€

αντλια 70€ καλυτερα αυτη η μεγαλη.

τανκ μικρο 35€

βαλε και κανα πενηνταρικο για σωληνες,ρακορ,σφιχτηρες,ανεμιστηρια,υγρα κλπ και εχεις ενα αρκετα καλο συστημα.

οπως βλεπεις το 200αρι το ξεπερνας για πλακα...

το πολυ πολυ να γλυτωσεις 20€ με μια μικροτερη αντλια αλλα δεν αξιζει και δε στο συνιστω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κουτι εχει 2 ανεμιστηρες στην κορυφη,που σημαινει οτι μπορει να μπει εκει

καποιο διπλο ψυγειο,απο τα λεπτα ομως γιατι δε νομιζω να εχει χωρο για χοντρα,

χωνεις καπου και μια αντλια με ενα τανκ και το cpu block στο cpu.

cpu block 50

ψυγειο 43

αντλια 70 καλυτερα αυτη η μεγαλη.

τανκ μικρο 35

βαλε και κανα πενηνταρικο για σωληνες,ρακορ,σφιχτηρες,ανεμιστηρια,υγρα κλπ και εχεις ενα αρκετα καλο συστημα.

οπως βλεπεις το 200αρι το ξεπερνας για πλακα...

το πολυ πολυ να γλυτωσεις 20 με μια μικροτερη αντλια αλλα δεν αξιζει και δε στο συνιστω.

ε οχι και το ξεπερνα...με 45 ευρωπουλα βρισκεται αντλια με ενσωματωμενο τανκ απο ε-σοπ,η φτιαχνει τανκ και μονος του...

τα 50 σε αξεσουαρ (ρακορ κλπ ) κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι μια μικρη σπαταλη.Απο Σπυρου Πατση μπορει κανεις να βρει ολα αυτα τα αξεσουαρ και μαλιστα σε πολλες περιπτωσεις ποιοτικοτερα.Ενδεικτικα με ~10 ευρω παιρνει απο εκει :γυρω 1 μετρο PVC 1/2'' +4-5 ρακορ+σφιγκτηρακια+Τεφλον

Link to comment
Share on other sites

45 ευρωπουλα βρισκεται αντλια με ενσωματωμενο τανκ απο ε-σοπ

για αυτο λες;η εστω κατι σαν αυτο

ε ειπαμε να φτιαξει σοβαρο συστημα,οχι να παιξει με σαβουρες.

αυτες οι αντλιες ειναι πεταμενα λεφτα.

να εδω εχω περισσεματα,επειδη ακριβως εψαχνα τα φτηνα που δεν εκαναν δουλεια

και τωρα τα εχω και τα κοιταζω.

post-10637-1416073735,6858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να κατσει να ψαξει τις διαθεσιμες "ετοιμες" λυσεις και να αποφασισει μεταξυ αυτων.

δεν χρεiαζονται ολοι τα 1200l/min.

πχ για αυτο ειχα διαβασει μια καλουτσικη κριτικη.

edit:

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=69&page=1&desc=battle_of_the_water_cooling_kits

http://www.xoxide.com/watcoolkit.html

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/16watercooling.html

Link to comment
Share on other sites

ναι,αυτο ειναι,το εχω βγαλει απο καποιο pc φιλου για συντηρηση.

τα αλλα διπλα ειναι τα περισσεματα που ειπα..

οσον αφορα τα ετοιμα συστηματα εγω θα συμβουλευα μακρυα απο

οποιοδηποτε thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο οφελος μιας custom λυσης σε σχεση με ενα καλο ολοκληρωμενο κιτ οπως το Aquagate

ειναι η δυνατοτητα αναβαθμισης οταν και εαν αυτο χρειαστει

δλδ το θεμα ειναι να εχεις ελευθερια στην επιλογη διαμετρου σωληνωσεων και οχι δεσμευτικες διαστασεις τυπου Thermaltake 6mm κτλ...

ενα καλοσχεδιασμενο ευχρηστο watertank

(εκτος κι αν πας για oldschool Ghetto WC, transit, delta, tupperware οποτε παω πασο)

Δυνατη αντλια που μπορει να σηκωσει και δευτερο και τριτο block πανω στο ιδιο κυκλωμα

και ενα αξιοπρεπες ψυγειο για τους παραπανω λογους

για καποιον που ξερει εξ αρχης οτι σκοπευει να ψυξει μονο τον επεργαστη του και δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο custom κυκλωματα το Aquagate ειναι παρα πολυ καλη λυση

Για καποιον που εχει στο πισω μερος του κεφαλιου του ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα ψυξης

και εχει διαθεση να πειραματιστει και να μαθει, ενα custom setup ειναι μαλλον καλυτερο

Αν ομως ειναι να πας σε custom, θα πας all the way..

δλδ θα παρεις τα απολυτως απαραιτητα για αρχη,

αλλα με γνωμονα την ποιοτητα και την αναβαθμισημοτητα

δλδ αντλια που να σηκωνει "κι αλλα"

ψυγειο καλο, ρακορ που θα κανουν την ζωη σου ευκολη,

υγρο σωστο και οχι αλχημειες με betadine, παραφλου και οτι αλλο εχει ξεμεινει στην αποθηκη

καλους ευκαμπτους σωληνες σωστης διατομης,

και γενικα διαλεγμενα parts συμβατα μεταξυ τους

(δλδ αν πας σε EK supreme cpu block

λογω σχεδιασμου και τροπου λειτουργιας του

δεν θα πας σε μικρη αντλια και σωληνες 1/2" γιατι πολυ απλα δεν θα εχεις καμια ροη στο κυκλωμα σου)

γενικα πρωτα αποφασισε εσυ ο ιδιος σε τι βαθμο θελεις να ασχοληθεις

και μετα εδω ειμαστε να προτεινουμε τα καταλληλα parts

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.