Jump to content



Νέο σύστημα με υδρόψυξη


alexkhr

Recommended Posts

Εγώ είχα παραγγειλη μόνη της την Swiftech APOGEE GTZ Ultra Extreme και έκανε μια εβδομάδα

να έρθει!!! μου βγήκε 65 ευρό με τα μεταφορικά ούτε τελωνεία τιποτα!! είχε και μειούμενη τιμή στο κουτί μεταφοράς .

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=199&products_id=24230 post-3658-1416073739,7504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply
Εγώ είχα παραγγειλη μόνη της την Swiftech APOGEE GTZ Ultra Extreme και έκανε μια εβδομάδα

να έρθει!!! μου βγήκε 65 ευρό με τα μεταφορικά ούτε τελωνεία τιποτα!! είχε και μειούμενη τιμή στο κουτί μεταφοράς .

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=199&products_id=24230 [ATTACH]33169[/ATTACH]

Ναι, είναι μέσα στις προδιαγραφές που έχω βάλει για waterblocks.

Το έλεγξα και το συγκεκριμένο block χρησιμοποιεί Delrin καπάκι.

http://www.swiftnets.com/products/Apogee-GTZ.asp

Μετά που την πάτησα δύο φορές με προιόντα της Swiftech που μου βγήκαν άχρηστα, την είχα διαγράψει από το μυαλό μου ως εταιρία.

Είδα ότι πλέον η Swiftech χρησιμοποιεί ευρύτατα το delrin. Πολύ ωραία.

Άλλος ένας σωστός κατασκευαστής στο παιχνίδι σημαίνει περισσότερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Για το OC της cpu στο 1ο post έγραψα ότι θέλω να πάει στα 3,2 - 3,4. Διαβάζοντας όμως τα review σε όλο το νετ βλέπω πως τα 3,8 είναι πολύ εύκολα. Δεν αρπάζομαι σε αυτά που λέτε αλλά δεν μπορεί κάποιος να μου λέει ότι τον κοροιδεύω. Για την αντλία θα συμφωνήσω ότι είναι ακριβή. Αλλά και οι άλλες που πρότειναν τα παιδιά στα 500l/h ήταν γι'αυτό θεώρησα ότι δεν έχει διαφορά. Και επειδή τα ρακορ θα είναι της koolance θεώρησα ότι θα είναι καλύτερα να είναι και η αντλία απο την koolance για λόγως συμβατότητας. Τέλος το ξέρω ότι είναι υπερβολικό το σύστημα υδρόψυξης που ανέφερα και το έγραψα κιολας.

Το συγκεκριμένο block είναι καλό?

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=755

Link to comment
Share on other sites

αυτή η φωτογραφία είναι με σωλήνες 10/13 (εσωτερική/εξωτερική διάμετρο) φαντάσου να ήταν με σωλήνες του

post-3658-1416073740,352_thumb.jpg πηγη http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=202620&page=8

πλαίσιου δηλαδη post-3658-1416073740,7369_thumb.jpg 1/2"(12.7mm)/ 3/4"(19.05 mm) εξωτερικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις swiftech mcp655,έχει πολύ μεγαλύτερη ροή απ'αυτήν που προτείνεις και κοστίζει περίπου το ίδιο.Σωλήνες primoflex(plaisio) ή καλύτερα feser(multirama extreme).Όσο για τα ρακόρ της koolance,είναι μεν καλά αλλά ειναι πανάκριβα,οπότε πάρε μόνο εάν χρειαστείς κάποιο πιο εξιδικευμένο(γωνίες κ.λ.π.)¨ολα τα ρακόρ έχουν συμβατότητα με τις συσκευές στις οποίες απευθείνονται,μην σε ανυσηχεί αυτό.Μόνο πρέπει να προσέξεις να είναι του ίδιου σπειρώματος με την συσκευή που θέλεις να τα βάλεις και επίσης πρέπει να έχουν οπωσδήποτε o-ring(όμως μην παραγγείλεις ρακόρ απ'το πλαίσιο,δίνουν κάτι πολύ κοντά που μπορεί να σε δυσκολέψουν στο στήσιμο).

Link to comment
Share on other sites

δε σου λεμε ρε φιλε οτι μας κοροιδευεις.

απλως λεμε οτι τετοια αντλια μοιαζει με ανεκδοτο.

τι παει να πει συμβατοτητα; το μονο που θα πρεπει να σε απασχολει ειναι τα κομματια να

μπορουν να φορεσουν τους ιδιους σωληνες,αν βαλεις ας πουμε παντου 1/2 μετα ας ειναι οτι μαρκα θελει η αντλια.

εγω καταλαβαινω οτι λογω απειριας φοβασαι το αγνωστο και κολλησες στην koolance

επειδη τα εχει ολα συγκεντρωμενα εκει και αισθανεσαι πιο ασφαλης ετσι.

αλλα με αυτο τον τροπο αντι για custom καλο συστημα ειναι σαν να παιρνεις καποιο ετοιμο κιτ,καποια κομματια θα βγουν καλα και καποια αλλα ανεπαρκη.

εγω εδω προτεινα 4 καλα κομματια,ετοιμοπαραδοτα,που τα παιρνουν οι περισσοτεροι.

αλλα ρωτατε παλι για προτασεις,δηλαδη να γραψω παλι τα ιδια;

για σωληνες τρεις φορες αναφερθηκαν στο τοπικ οι primoflex του πλαισιου,μια χαρα σωληνες και φτηνοι.

για ρακορ δυστυχως δεν εχω βρει καλα σε online καταστημα αφου αυτα που εχει το πλαισιο ειναι καλα στη φωτογραφια αλλά διαφορετικά από αυτά που δινει.

Link to comment
Share on other sites

Για το OC της cpu στο 1ο post έγραψα ότι θέλω να πάει στα 3,2 - 3,4. Διαβάζοντας όμως τα review σε όλο το νετ βλέπω πως τα 3,8 είναι πολύ εύκολα. Δεν αρπάζομαι σε αυτά που λέτε αλλά δεν μπορεί κάποιος να μου λέει ότι τον κοροιδεύω. Για την αντλία θα συμφωνήσω ότι είναι ακριβή. Αλλά και οι άλλες που πρότειναν τα παιδιά στα 500l/h ήταν γι'αυτό θεώρησα ότι δεν έχει διαφορά. Και επειδή τα ρακορ θα είναι της koolance θεώρησα ότι θα είναι καλύτερα να είναι και η αντλία απο την koolance για λόγως συμβατότητας. Τέλος το ξέρω ότι είναι υπερβολικό το σύστημα υδρόψυξης που ανέφερα και το έγραψα κιολας.

Το συγκεκριμένο block είναι καλό?

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=755

μην την πατάς έτσι οι αντλίες όλες είναι ίδιες απλός αλλάζουν την φίρμα . όσο για τα ρακορ για να έχουν συμβατότητά με τα λάστιχα να προσεξεις να

έχουν την ίδια εξωτερική διάμετρο με την εσωτερική του σωλήνα

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβαινω οτι λογω απειριας φοβασαι το αγνωστο και κολλησες στην koolance

επειδη τα εχει ολα συγκεντρωμενα εκει και αισθανεσαι πιο ασφαλης ετσι.

Ακριβώς αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο έτοιμο εννοείς? Τύπου thermaltake? Δεν θέλω να πάω σε κάτι τέτοιο. Όσο ανασφάλεια και να αισθάνομαι θέλω να το μάθω το watercooling. Γι'αυτό ρωτάω συνέχεια στο φορουμ. Πιστεύω ότι είναι μέχρι να αγοράσω τα κομμάτια και να αρχίσω να τα τοποθετώ στο κουτί!! Εκεί θα τα καταλάβω όλα!

Link to comment
Share on other sites

Για το OC της cpu στο 1ο post έγραψα ότι θέλω να πάει στα 3,2 - 3,4. Διαβάζοντας όμως τα review σε όλο το νετ βλέπω πως τα 3,8 είναι πολύ εύκολα. Δεν αρπάζομαι σε αυτά που λέτε αλλά δεν μπορεί κάποιος να μου λέει ότι τον κοροιδεύω. Για την αντλία θα συμφωνήσω ότι είναι ακριβή. Αλλά και οι άλλες που πρότειναν τα παιδιά στα 500l/h ήταν γι'αυτό θεώρησα ότι δεν έχει διαφορά. Και επειδή τα ρακορ θα είναι της koolance θεώρησα ότι θα είναι καλύτερα να είναι και η αντλία απο την koolance για λόγως συμβατότητας. Τέλος το ξέρω ότι είναι υπερβολικό το σύστημα υδρόψυξης που ανέφερα και το έγραψα κιολας.

Το συγκεκριμένο block είναι καλό?

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=755

Δεν έγραψα πολλά. Δύο πράγματα. Να έχει καπάκι delrin και ένα μέταλλο.

Έχει καπάκι delrin? Όχι. Γράφει και κάτι για επινικέλωση. Τι έχουν επινικελώσει?

Θέλεις να κάνεις πειράματα? Πάρε ότι νομίζεις.

Θα προσθέσω άλλο ένα. Πρόσεξε το ποστ που σου έγραψαν παραπάνω για τα ειδικά λεπτά λάστιχα. Τα αποφεύγεις.

Τα ρακόρ που έχουν σφιγκτήρα βιδωτό, δεν κάνουν πάντα για τα λάστιχα συνήθων διατομών αλλά μόνο για λάστιχα με λεπτό τοίχωμα, που είναι ακατάλληλα για νερό.

Άρα να επιλέξεις τα ρακόρ που δεν έχουν βιδωτό σφιγκτήρα ή να τα δοκιμάζεις να σφίγγουν με τα κοινά λάστιχα.

Κάποια ρακόρ σε 3/8 κάνουν δουλειά με κοινά λάστιχα, αλλά στη μισή ίντσα, δεν κάνουν και είναι όλα ακατάλληλα.

Επίσης θα αποφύγεις τα block που είναι κολλημένα τα ρακόρ πάνω τους και δεν αλλάζουν.

Καλύτερα για να μην μπερδεύεσαι, να ζητάς όλα τα εξαρτήματα για μισή ιντσα.

Για την αντλία όλοι σου λέμε την swiftech που είναι της Laing από το Πλαίσιο.

Αν επανέρχεσαι για κάποιο λόγο μας τον λες.

Θέμα συμβατότητας δεν θα έπρεπε να μπαίνει σε κανένα εξάρτημα.

Ότι πάρεις θα πρέπει να είναι συμβατό με άλλα εξαρτήματα υδρόψυξης.

Ότι δεν είναι συμβατό ΔΕΝ το αγοράζεις.

Αυτά που σου προτείνουμε είναι συμβατά με ότι θέλεις.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που τα προτείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

οποτε επανερχομαστε στην αρχη.

ετουτο εδω δουλευε σε φιλο μου με υπερχρονισμενο quad με πολυ καλα αποτελεσματα επι 16 μηνες.

το βγαλαμε για συντηρηση,δεν χρειαστηκε τιποτα αλλο απο αλλαγη σωληνων,ηταν το μονο που ειχε παθει καποια φθορα,δηλαδη οχι φθορα ακριβως αλλα ειχαν σκληρυνει και

γι αυτο τους αλλαξαμε.

το cpu block μεσα ηταν καινουργιο,ολο το εσωτερικο του ειναι επινικελωμενο και αυτο φαινεται βοηθαει στο να μη διαβρωνεται ευκολα.

ετσι παρ ολο που το ψυγειο ειναι αλουμινενιο η διαβρωση σε οποιοδηποτε σημειο ειναι ανυπαρκτη.

σε αυτο βοηθησε και το κανονικο υγρο της coolermaster,ισως ηταν διαφορετικα τα πραγματα αν τοτε καναμε πειραματισμους με απιονισμενα,απεσταγμενα,betadin,antiargea,

paraflu και αλλες εκρηκτικες ουσιες...

για ετοιμο kit ειναι οκ,μονο για το cpu,βεβαια εξακολουθω να σου λεω καλυτερα να προσπαθησεις με καλυτερα κομματια να παρεις θαρρος σιγα σιγα,να φτιαξεις πιο δυνατο συστημα και να μαθεις και κατι.

ξεκινα με τη δυνατη αντλια mcp655 της swiftech και μη φοβασαι.

μετα ενα διπλο ψυγειο,ενα μπλοκ,ενα reservoir...

ψαξε για ρακορ σε καταστηματα με υδραυλικα η ψυκτικα,το δυσκολο θα ειναι να βρεις με λαστιχακια,υπαρχει ομως και το τεφλον αν βρεις ρακορ που δεν εχουν λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.