Jump to content



Κάρτα γραφικών και μνήμη!!!


venom7

Recommended Posts

Πρώτα 1 γίγα για κάθε κάρτα, σύνολο 2

Έπειτα λίγα μεγκα για κάρτα ήχου κα κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Άρα πρέπει να βλέπεις 1,8 γίγα ραμ περίπου. Σε παρακαλώ δες το στο σύστημα και πες μας.

Εδώ μου λες ότι από τα 2gb ram θα μείνουν 1.8(δηλαδή 0.2 λιγότερα χρησιμοποιώντας 1gb κάρτα γραφικών), ενώ είπες και ότι με 4gb ram και 1gb από κάρτα γραφικών θα μείνουν 2.7 περίπου(δλδ 1.3 λιγότερα)!Τελικά γιατί στη μία περίπτωση 1.3 λιγότερα και στην άλλη 0.2?

Link to comment
Share on other sites

Για να σας ξεμπερδεψω λίγο :

- Άλλο μια 4870χ2 με 2 γιγα (είναι σαν να γίνεται mirror το 1 γιγα στο άλλο, σαν να έχει 1 γιγα η κάρτα)

- Άλλο δύο 4870 με 1 γίγα η καθεμία.

Α, αυτό δεν το ήξερα, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι, τα νούμερα χοντρικά.

Φαντάσου τις διευθύνσεις που δίνει το λειτουργικό σε κάθε είδους μνήμη που υπάρχει στον υπολογιστή σαν άδεια καθίσματα σε ένα γήπεδο. Το 32μπιτο λειτουργικό έχει 4.000.000.000 άδειες θέσεις. Φαντάσου τη ραμ και τη μνήμη της VGA και κάθε μνήμη που υπάρχει σε συσκευές σαν ανθρώπους που πρέπει να κάτσουν. Προτεραιότητα έχουν οι μνήμη της VGA και των άλλων συσκευών. Κάθονται πρώτοι, δηλαδή παίρνουν διεύθυνση πρώτα.

Στη συνέχεια περισσεύουν κάποια καθίσματα. Αν για παράδειγμα έχουν περισσέψει 1.800.000.000 καθίσματα, κάθεται η RAM και βλέπεις μέχρι 1,8 γιγα, ΑΣΧΕΤΑ με το πόση έχεις βάλει στο σύστημά σου. Αν έχεις βάλει 2 γιγα, πάνε χαμένα τα 0,2 αν έχεις βάλει 4, πάνε χαμένα τα 2,2.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,οποτε μαλλον ανακαλω.

σε περιπτωσεις σαν και τη δική μου δηλαδη, τα 3.4 gb ram που βλεπω δεν ειναι αλλο απο τα 1gb της gpu + 2.4gb Ram (μειον οτι αλλο χρειαζετε μνημη,καρτα ηχου κτλ.)

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!Επομένως μπορώ να έχω εκμεταλεύσιμα 2gb ram και 2x2κάρτες γραφικών του 1gb η κάθεμια.Σωστα?Δεδομένου ότι είμαι με 32μπιτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.