Jump to content


4870 η 9800GTX+ SLI???


TheoDV

Recommended Posts

Ναι βασικα με το Riva Tuner εκανα λιγο τωρα...Τωρα ομως εχω ενα αλλο προβλημα...Με το που ανεβασω λιγο την καρτα(8600GT) και τρεξω 3dmark,aquamark η οτιδηποτε, κολλαει...Τι μπορει να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικα με το Riva Tuner εκανα λιγο τωρα...Τωρα ομως εχω ενα αλλο προβλημα...Με το που ανεβασω λιγο την καρτα(8600GT) και τρεξω 3dmark,aquamark η οτιδηποτε, κολλαει...Τι μπορει να φταίει?

είναι πολύ αυτό που έκανες και δεν αντέχει η κάρτα σου , κάνε με ποιο μικρά βήματα μέχρι να δεις που αρχίζει και βγάζει προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

Από το ΒΙΟΣ Κανεις overclock, για την ακρίβεια το εφαρμόζεις!

Ακολούθα τα παρακάτω. αν έχεις SLI μια-μια κάρτα:

λοιπόν προσοχή.

1)Ανοίγεις hardware monitor από rivatuner , cpu ram και shader ανεβαίνουν σε μικρά άλματα όχι 1-1 Mghz οπότε ανάλογα με το τι θα βάζεις εσύ στο πρόγραμμα εδώ θα βλέπεις τι συμβαίνει πραγματικά στην κάρτα. π.χ μπορεί να δωσεις shader 1Mghz και να ανέβουν 35 ή να δώσεις 10 και να μην ανέβουν.

α)κάνεις unlink cpu και shaders

B)ανεβάζεις cpu τεστάρεις με Furmark ή ΑΤΙtool πρέπει να είσαι μια ώρα σταθερός (0 artifact)

γ) κρατάς το σταθερό o/ced cpu και κάνεις shader 1 ώρα σταθερό

δ)κρατάς το σταθερό o/ced cpu και shader ανεβάζεισ Ram 1 ωρα σταθερό

ε)το κάνεις χωριστά και για τις 2 κάρτες, βρίσκεις το μέγιστο κοινό overclock που δουλεύει και για τις 2 κάρτες.

στ)κατεβάζεισ nvidia bios editor, φωρτώνεις το bios της κάρτας το κάνεις edit περνας μέσα τα σταθερά o/c Settings. to σώζεισ

ζ) bootareis από usb ή δισκέτα με DOS kai NVFLASH, και FLASHAREIS μια μια τις κάρτες.

Είσαι έτοιμος. αν σου φαίνεται δύσκολο (δεν είναι) ξέρω κάτι παιδια που αναλαμβάνουν οπότε στείλε pm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.