Jump to content



Samsung LE40A536T


Aligator21

Recommended Posts

ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

φίλε Aligator21, ήρθε το απόγευμα ένας φίλος με καλώδιο 1m hdmi to dvi καλής ποιότητος. Είχα δίπλα δίπλα pc και tv. Ανοιχτά και τα δύο. Στο pc έχω την samsung 226bw 22'' σε ανάλυση 1680 χ 1050 (μέγιστη υποστηριζόμενη της οθόνης και ιδανική). Κάρτα γραφικών gecube ati radeon x1950 pro 256 mb pci-x. Εγκατεστημένο το ati catalyst 8.442.0.0. Λειτουργικό δοκιμής windows xp pro eng sp2 64bit.

Με ανοιχτά ταυτόχρονα tv και pc, καρφώνω τα βύσματα, και όταν πάω στην tv μέσω του τηλεκοντρόλ στην επιλογή source το hdmi 2, αμέσως και χωρίς καμία ρύθμιση ακριβώς ότι έβλεπα στην οθόνη του pc έβλεπα και στην tv. Έπαιζε πεντακάθαρα σαν κλώνος σε ανάλυση 1680 χ 1050 και το pc και η tv. Ποιότητα απεικόνισης των μενού άψογη, αναπαραγωγή φοβερή σε ορισμένα 720 αλλά και 1080 bluray rips που δοκίμασα.

Την ανάλυση την έβαζες όσο ήθελες, την έβαλα και στο μέγιστο 1920 χ 1080, μπορώ όμως να πω οτι παρότι τα βίντεο έπαιζαν τα ίδια με την άλλη ανάλυση, τα μενού απεικόνισης του desktop στην tv δεν μου άρεσαν. Βέβαια εδώ μπορούσα να κάνω τρελά πειράγματα και στο catalyst και στα μενού της tv ώστε να φτάσω στο βέλτιστο αποτέλεσμα. Επίσης, τα xp x64 δεν ειναι και οτι καλύτερο για αναπαραγωγή hd video και γενικά Multimedia. Πιστεύω σε κάποιο απο τα άλλα μου λειτουργικά όπως xp32bit ή vista, η απεικόνιση να ειναι ακόμη καλύτερη.

Το θέμα πάντως ειναι ένα, με την σύνθεση που σας προανέφερα, και χρήση καλωδίου dvi to hdmi, η τηλεόραση (παρά τα όσα έλεγε το manual και τις "θεωρίες" τεχνικών) έπαιζε ως και 1920 χ 1080, αλλά προσωπικά εμένα μου φάνηκε το ίδιο, ίσως και καλυτερο σε 1680 χ 1050.

Αύριο πάω Plaisio να αγορά αυτό το καλώδιο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=948713&x=30&category=69978285&catalog=23, και στην συνέχεια θα πλακωθώ σε άπειρες δοκιμές και ρυθμίσεις!!!

ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

λογικα μου ακουγονται ολα αυτα που ειπες

τωρα οκ για το 1080 με το ριπ που κοιτας δεν θα δεις διαφορες

αμα βαλεις Blue ray θα δεις σιγουρα

100Hz εισαι full HD?

αποτι βλεπω 40Α πηρατε

απο τονκωτσοβολομ ε την προσφορα καθαρματα?

δεν ηταν 100Hz αυτες υποψιν..

Link to comment
Share on other sites

λογικα μου ακουγονται ολα αυτα που ειπες

τωρα οκ για το 1080 με το ριπ που κοιτας δεν θα δεις διαφορες

αμα βαλεις Blue ray θα δεις σιγουρα

100Hz εισαι full HD?

αποτι βλεπω 40Α πηρατε

απο τονκωτσοβολομ ε την προσφορα καθαρματα?

δεν ηταν 100Hz αυτες υποψιν..

Από Multirama την πήρα εγώ αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Η TV είναι 100Hz αλλά όχι σε PC Mode. Σε PC Mode είναι στα 50-60Hz

Σε αναλογικά κανάλια, ψηφιακά είναι 100Hz.

@oekab, thanks ρε φίλε για τα test. Θα πάω να πάρω ένα καλώδιο κι εγώ :) :) :)

Υ.Γ. I'm so happy!!!

Link to comment
Share on other sites

λογικα μου ακουγονται ολα αυτα που ειπες

τωρα οκ για το 1080 με το ριπ που κοιτας δεν θα δεις διαφορες

αμα βαλεις Blue ray θα δεις σιγουρα

100Hz εισαι full HD?

αποτι βλεπω 40Α πηρατε

απο τονκωτσοβολομ ε την προσφορα καθαρματα?

δεν ηταν 100Hz αυτες υποψιν..

σίγουρα δεν ειναι 100 hz (ωστόσο, προσωπικά την σύγκρινα με πανάκριβο μοντέλο της samsung στα 1400 € και δεν μπόρεσα να δω διαφορά με τα 100 hz). Την πήρα στην προσφορά απο Κωτσόβολο. Το ακριβές μοντέλο είναι αυτό.. http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=76921

όπως και να έχει είναι 100% value for money για την τιμή και τα χαρακτηριστικά της. Μιλάμε ουσιαστικά για τεχνολογία της σειράς 4 σε συσκευασία σειράς 5, αντί για 4 hdmi έχει 3, δεν έχει usb και λείπει μια ανούσια μαρκετινίστικη και καλά τεχνολογία διαχείρισης χρώματος wide colour gamut. Έχω γύρω στις 200 ταινίες bluray & hd-dvd rips σε mkv encodes x264 και 720 και 1080 σε μεγέθη που ποικίλουν απο 4.7 - 16 gb. Μεγάλες διαφορές δεν μπόρεσα να δω. Όπως μου είπε και φίλος τεχνικός τηλεοράσεων, σε μεσαίου μεγέθους οθόνες 32 - 40 δεν μπορείς να δεις εύκολα την διαφορά σε 720 και 1080. Μεγάλη διαφορά βλέπεις στα μεγάλα μοντέλα 50 - 70 οπού το 1080 κρίνεται επιτακτικό. Μου άρεσε η απόδοση ακόμα και σε prison break htvrip x264 720!!! Πραγματικά ενθουσιάστηκα.

Όλοι θα έχετε δει σε κάποια ακριβή philips να παίζει full bluray disk με ποιότητα που και στο μισό μέτρο να είσαι χαζεύεις. Σίγουρα όσο καλό και να είναι το rip - encode του HD υλικού, το μέγιστο της ποιότητας θα το δείς μόνο σε original full 1080 bluray disk απο bluray player, ps3 κτλ. Τέλος, ένα ακόμα πλεονέκτημα του να συνδέεις το pc με την tv κατα την άποψη μου, ειναι οτι αν έχεις απλό dvd player επιτραπέζιο και το συνδέεις με rca, τότε αν παίξεις την ταινία στο dvd του pc και εφόσον το έχεις συνδέσει ψηφιακά και παίζεις σε υψηλή ανάλυση, κάνει upscaling se 1080 με καλύτερη ποιότητα διαπιστωμένα (το ίδιο και για τα divx).

Αυτά... το βράδυ περισσότερα τεστ και διαπιστώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω ψάξει τόσοοοοο πολύ, δεν έχω προλάβει ακόμα να δω όλες τις λειτουργίες της, γιατί λες πως δεν έχει USB;;

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0359047&catid=060100

Θύρα USB Ενσωματωμένη

Μέσα στο manual έχει και οδηγίες για upgrade firmware (μάλλον για τον DVB-T)

Εκτός και εάν λένε μαμακίες στο site του multirama!

Πάντως μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μόνο που ίσως μου την σπάει είναι το τηλεχειριστήριο που μερικές φορές δεν πιάνει καλά (αργεί να στροφάρει λίγο :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω ψάξει τόσοοοοο πολύ, δεν έχω προλάβει ακόμα να δω όλες τις λειτουργίες της, γιατί λες πως δεν έχει USB;;

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0359047&catid=060100

Θύρα USB Ενσωματωμένη

Μέσα στο manual έχει και οδηγίες για upgrade firmware (μάλλον για τον DVB-T)

Εκτός και εάν λένε μαμακίες στο site του multirama!

Πάντως μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μόνο που ίσως μου την σπάει είναι το τηλεχειριστήριο που μερικές φορές δεν πιάνει καλά (αργεί να στροφάρει λίγο :hehe:)

αγαπητέ ομοϊδιοκτήτη, όντως η tv είναι παρα πολύ καλή!!! Τώρα, στον Κωτσόβολο δεν έγραφε για usb, ούτε στο ΠΛΑΙΣΙΟ και επειδή την κοίταξα εξονυχιστικά σου λέω οτι με τα μάτια μου επαλήθευσα οτι δεν έχει usb. Το τηλεκοντρόλ όντως σπαστικό και θέλει και γερό πάτημα και κάπως αργές οι αποκρίσεις του, αλλά ειναι σε γενικές γραμμές πταίσμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν ειναι 100 hz (ωστόσο, προσωπικά την σύγκρινα με πανάκριβο μοντέλο της samsung στα 1400 € και δεν μπόρεσα να δω διαφορά με τα 100 hz). Την πήρα στην προσφορά απο Κωτσόβολο. Το ακριβές μοντέλο είναι αυτό.. http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=76921

όπως και να έχει είναι 100% value for money για την τιμή και τα χαρακτηριστικά της. Μιλάμε ουσιαστικά για τεχνολογία της σειράς 4 σε συσκευασία σειράς 5, αντί για 4 hdmi έχει 3, δεν έχει usb και λείπει μια ανούσια μαρκετινίστικη και καλά τεχνολογία διαχείρισης χρώματος wide colour gamut. Έχω γύρω στις 200 ταινίες bluray & hd-dvd rips σε mkv encodes x264 και 720 και 1080 σε μεγέθη που ποικίλουν απο 4.7 - 16 gb. Μεγάλες διαφορές δεν μπόρεσα να δω. Όπως μου είπε και φίλος τεχνικός τηλεοράσεων, σε μεσαίου μεγέθους οθόνες 32 - 40 δεν μπορείς να δεις εύκολα την διαφορά σε 720 και 1080. Μεγάλη διαφορά βλέπεις στα μεγάλα μοντέλα 50 - 70 οπού το 1080 κρίνεται επιτακτικό. Μου άρεσε η απόδοση ακόμα και σε prison break htvrip x264 720!!! Πραγματικά ενθουσιάστηκα.

Όλοι θα έχετε δει σε κάποια ακριβή philips να παίζει full bluray disk με ποιότητα που και στο μισό μέτρο να είσαι χαζεύεις. Σίγουρα όσο καλό και να είναι το rip - encode του HD υλικού, το μέγιστο της ποιότητας θα το δείς μόνο σε original full 1080 bluray disk απο bluray player, ps3 κτλ. Τέλος, ένα ακόμα πλεονέκτημα του να συνδέεις το pc με την tv κατα την άποψη μου, ειναι οτι αν έχεις απλό dvd player επιτραπέζιο και το συνδέεις με rca, τότε αν παίξεις την ταινία στο dvd του pc και εφόσον το έχεις συνδέσει ψηφιακά και παίζεις σε υψηλή ανάλυση, κάνει upscaling se 1080 με καλύτερη ποιότητα διαπιστωμένα (το ίδιο και για τα divx).

Αυτά... το βράδυ περισσότερα τεστ και διαπιστώσεις!!

μαστορα δλδ μου λες οτι θα παιξεις blue ray και θα το κανεις downscale σε 720 και δεν θα δεις διαφορα στην 40αρα?

παντως για μενα που ειμαι ολη μερα στα μαγαζια και τις εχω δει ολες μαρεσει και η νεα η samsung με blue ray

κει χαζεψα εγω...

εγω παντως βλεπω διαφορα στις συμπιεσεις και στα ματροσκα και σε ολα αυτα τα ημιμετρα

γιατι ημιμετρα ειναι

25 γιγα δεν μπορεις να τα κανεις 4

γενικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτον τον κοσμο

θα ξαναπω οτι οτι πληρωνεις παιρνεις

μια ερωτηση

το upscale στο pc ποιος το κανει?

λογικα ειναι καθαρα θεμα cpu , δεν νομιζω οτι αναλαμβανει η καρτα γραφικων αυτη τη δουλεια

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το upscale στο pc ποιος το κανει?

λογικα ειναι καθαρα θεμα cpu , δεν νομιζω οτι αναλαμβανει η καρτα γραφικων αυτη τη δουλεια

ετσι δεν ειναι?

Λογικά ναι, εκτός και εάν η κάρτα γραφικών σου έχει τέτοια δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα σχετικά με το θέμα μας. Πήρα το καλώδιο, παίζει τέλεια χωρίς απώλειες. Για να εκμεταλευτείς στο μέγιστον την tv δεν συμφέρει να έχει την ίδια οθόνη που βλέπεις στο pc κλώνο στην tv, γιατι πχ η 22αρα μου πρέπει να παίξει 1650 χ 1080 και αμα την βάλω 1920 χ 1080 χαλάνε τα περιθώρια στην 22αρα ενώ στην tv τα δείχνει χειρότερα.

Η λύση ειναι να κάνει επέκταση το desktop σε secondary mode, έτσι έχεις στο primary monitor την οθόνη του pc στο βέλτιστο 1650 χ 1080 και στο secondary monitor (tv) κάνεις drag and drop τον media player και το έχω σε ανάλυση 1920 χ 1080 και παίζει τέλεια εκεί. Έβαλα bluray rip 1080, 16 gb αρχεία και είδα διαφορά. Αποτέλεσμα, έτσι έχεις την tv σε 100% full hd με ασυναγώνιστη ποιότητα σε σχέση με πριν. Ακόμα και τα divx τα κάνει upscale σε 1080 και φαίνονται άψογα. Είδα heroes σε hdtvrip xvid και μετά σύγκρινα σε 720 και δεν είδα τραγικές διαφορές. Όμως βλέποντας μια ταινία divx 700 mb vs. bluray rip 1080, τότε το δεύτερο απλά τα σπάει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρώτο και δεύτερο monitor... :tongue:

Η TV είναι το ένα και μοναδικό monitor :to_pick_ones_nose3:

καλά βρέ σε βολεύει κάτι τέτοιο? Θα στραβωθείς. Όσο καλή και να είναι μια tv, δεν ειναι monitor.

Link to comment
Share on other sites

μαστορα δλδ μου λες οτι θα παιξεις blue ray και θα το κανεις downscale σε 720 και δεν θα δεις διαφορα στην 40αρα?

παντως για μενα που ειμαι ολη μερα στα μαγαζια και τις εχω δει ολες μαρεσει και η νεα η samsung με blue ray

κει χαζεψα εγω...

εγω παντως βλεπω διαφορα στις συμπιεσεις και στα ματροσκα και σε ολα αυτα τα ημιμετρα

γιατι ημιμετρα ειναι

25 γιγα δεν μπορεις να τα κανεις 4

γενικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτον τον κοσμο

θα ξαναπω οτι οτι πληρωνεις παιρνεις

μια ερωτηση

το upscale στο pc ποιος το κανει?

λογικα ειναι καθαρα θεμα cpu , δεν νομιζω οτι αναλαμβανει η καρτα γραφικων αυτη τη δουλεια

ετσι δεν ειναι?

το upscale στο PC το κανει ο software player, πχ powerdvd, ή Zoom player...

Φυσικα και τα 25γιγα δε γινονται 4 χωρις απωλειες και πολλες φορες τα αρχικα δεν ειναι 25 ειναι κοντα στα 40...παντως ομολογουμενως ειναι αρκετα καλα και στα 4γιγα συναρτησει της διαφορας δηλαδη. Απλα εγω που βλεπω σε προβολεα, στις 120 ιντσες το αρχικο bluray ειναι αψεγαδιαστο οτι και να κανεις. σε 720p rip mkv αμα παω στα 2 μετρα ειναι ξεκαθαρο οτι δεν υπαρχει 1:1 pixel mapping και οτι ειναι 720p η πηγη(δηλαδη διακρινεις pixels μεγαλυτερα απο αυτα του προβολεα). Στην αποσταση θεασης (4.5 μετρα) αυτο δε φαινεται, αλλα και παλι στο bluray παιρνεις την αισθηση της απολυτης ομοιογενειας σητν εικονα που το αλλο δεν στη δινει. Το 720p rip σε αλλες σκηνες φαινεται σαν καλο dvd και σε καποιες σε εντυπωσιαζει λιγο με την λεπτομερεια και καταλαβαινεις οτι ειναι καλυτερο απο DVD. Το αρχικο bluray απλα νομιζεις οτι κοιτας απο το παραθυρο εξω ολη την ωρα...

Παντως για τον average joe ειναι αριστα και τα 720p rips, ποσο μαλλον αν σκεφτεις οτι βλεπει σε μια 40αρα απο τα 3-4 μετρα...παλι το bluray θα το δωσει ενα click παραπανω, αλλα δε θα αξιζει τα λεφτα ή τον χρονο του download σ εκαμια περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

βασικα καλισπερα σας.

ρε παιδια επειδη βλεπω οτι το κατεχετε τι γνωμη εχετε για την samsung τ220hd και την lg m2294d?

βασικα το ιδιο πραγμα ειναι

η samsung κυκλοφορησε πρωτη περιπου τον αυγουστο (τελη) και με μεγαλη τιμη αλλα vga-dvi-component-composite-scart-svideo-2 HDMI -digital out-CI slot -headphones out -speakers -DIGITAL tuner -10.000:1 - 5ms -TN panel -hdready - 1080 input-remote control -3 χρονια ον σαιτ

και ηταν η πρωτη με 2hdmi και DVB

τωρα εχει κατεβει σε λογικα πλαισια σαν τιμη

περιπου 2-3 μηνες μετα την κυκλοφορια απο samsung βγηκε και η lg με μικρότερες τιμες και με αλλο design

θυμαμαι οτι εχει 20.000:1 contrast (παντα dynamic) και 2 scart

απο τα αλλα κομφορ ψαξτο δεν θυμαμαι απεξω τι εχει

νομιζω ειναι θεμα γουστου και εμπιστοσυνης στην εταιρεια η επιλογη

εγω θα επερνα το samsung

προσωπικα μου ειναι εντελως αχρηστο το σκαρτ ποσο μαλλον οταν εχει και 2

αντιθετως τα 2hdmi μου ειναι πολυ χρησιμα .

περι ορεξεως...

ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

απο ποιοτητα εικονας η t220hd μετραει?

TN panel ειναι

υπολογισε ομως οτι ειναι σχετκα προσφατο σαν μοντελο

10.000:1 ειναι

και απο κομφορ σαν μονιτορ εχει ταπαντα

αν θες κατι ανωτερο σε ποιοτητα δεν θα βρεις ουτε ψηφιακη τηλεοραση μαζι ουτε 200 καλουδια και θαναι 400 ευρω πιο ακριβο το λιγοτερο αν θες και ΗΔ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.