Jump to content



asrock AOD790GX τι λεει σαν μητρικη?


cabdik

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Άσχετο, μιας και ανοίξαμε θέμα για την asrock,

1) το ASRock AM2 Boost(ASRock Patented Technology to boost memory performance up to 12.5%) το έχει δουλέψει κανένας?? κάνει κάποια διαφορά??

2) το Instant boot, δουλεύει όπως το διαφημίζει το site της εταιρίας??5 sec, για να ανοίξουν τα windows?? :-O

thanks!!!

1) To ASRock AM2 Boost το έχω δοκιμάσει παλιότερα σε άλλη μητρική (είχα μέχρι πριν από λίγο και την AliveNF6G-DVI)...

Aρχικά αγνοούσα παντελώς το feature αυτό...το δοκίμασα να δώ και είναι εφάμιλλο με ένα mild overclock που δίνει μία "σπιρτάδα"..καλό ίσως γιαυτούς που δεν το ψάχνουν και πολύ το θέμα...

Για δείτε και εδώ...Το παληκάρι λέει πως δοκίμασε αλλά έπαιξε κάποια κόμπλα η onboard και δεν ξεκίνησε με το Instant Boot...Αναμένεται κι άλλη δοκιμή...

Ίσως να έχει και κάποια σχέση με BIOS setting που θα πρέπει να συνοδέψει την εγκατάσταση και ενεργοποίησή του...

Πάντως στο review του OC-Workbench δεν αναφέρεται το Ιnstant Boot, μάλλον γιατί όταν έγινε το review (16/9/08) δεν υπήρχε διαθέσιμο για τη μητρική (Instant Boot Support από Bios v1.20 10/11/08)...

Περισσότερα για το feature στηv αντίστοιχη σελίδα της ASRock

Διαφορές στη λειτουργία Instant Boot & S3/S4 ACPI modes :

ib-fc.pngno-fc.png

Και στους χρόνους :

InstantBoot-TimeComparison.jpg

Και το Οfficial Demo video στο Υoutube για το Instant Boot (ίδιο με αυτό που πόσταρα παραπάνω, αλλά officially posted) :

http://tw.youtube.com/watch?v=BucIjXZVxXo

Link to comment
Share on other sites

τεσπα, εμενα δεν με καιει και τοσο το instant boot. αν δουλευει εχει καλως, ειναι ενα συν για τη μητρικη. αν δε δουλευει, δε χαθηκε κι ο κοσμος, συνεχιζουμε οπως και με τις αλλες μητρικες! σημασια εχει αν ειναι αξιοπιστη και γρηγορη μητρικη, χωρις προβληματα θερμοκρασιων και χωρις ασυμβατοτητες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον, κατα αρχην να πω οτι ειναι οτι ακριβως περιμενα. καλα εξοπλισμενη, εχει τα παντα επανω, και πολυ σταθερη, τις λιγες μερες που την δουλευω. εχει μια λειτουργια στο ΒΙΟΣ που λεγεται ΑΜ2 Boost, οταν ενεργοποιηθει ανεβαζει αυτοματα τον επεξεργαστη κατα 15% περιπου. για παραδειγμα τον Χ2 4000+ που εχω τον πηγε απο 2100(εργοστασιακη συχνοτητα ) σε 2430.

οσο για το instant boot,που εχει γινει καποιος ντορος, να σας πω οτι δουλευει κανονικα και κανει οντως 5 δευτερολεπτα να ανοιξει και σε XP και σε VISTA που τοδοκιμασα! ομως, "what is the catch?", που λενε και οι φιλοι μας οι αγγλοι; αφου εγκαταστησουμε το instant bοοτ στο pc, παμε να κλεισουμε κανονικα τα win με απενεργοποιηση. τοτε, στο κλεισιμο, αναλαμβανει το IB την συνεχεια και δεν το κλεινει απλως, αλλα κανει μια φορα επανεκκινηση και μετα κλεινει. ετσι μπαινει σε λειτουργια το ΙΒ. οταν παμε και ξανανοιξουμε το pc, πραγματικα σε 5 δευτερολεπτα, ειναι ετοιμος σε λειτουργια! εμενα προσωπικα, δεν μου πολυαρεσε αυτο και το εβγαλα. προτιμω να τον βαζω αναμονη! τεσπα, ετσι λειτουργει το Instant Boot της Asrock.

ακομa δεν εχω τρεξει Benchmarks. και θα ηθελα να μου πειτε ποια να τρεξω ωστε να δειξει η μητρικη τι ψαρια πιανει?

Link to comment
Share on other sites

εχει δυο σιγουρα! μια για τον επεξεργαστη, διπλα στο σοκετ, και μια αλλη αναμεσα στις σατα και usb υποδοχες στο κατω μερος. για αλλη δε νομιζω αλλα θα το κοιταξω για σιγουρια το μεσημερι που θα παω σπιτι. αλλα κι αν δεν εχει τι πειραζει? δεν μπορεις να συνδεσεις με το ρευμα απευθειας? η αν θελεις, και μεσω ενος φαν κοντρολερ για να τους ελεγχεις τους επιπλεον ανεμιστηρες? και απο την αλλη, ποσους θελεις να βαλεις επανω? 10? εγω αυτη τη στιγμη εχω 3 + 1 του επεξεργαστη = 4, και πολλοι ειναι!! μαλλον θα βγαλω κι αλλους! δεν χρειαζονται, για νορμαλ καταστασεις! εκτος κι αν θες να "παιξεις " με χρονισμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την πήρα και εγώ την μητρική. Γενικά ειμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά έχω αρκετά προβλήματα

1)Δεν εχει υποστήρηξη - επιλογή στο bios - για S.M.A.R.T monitoring στους δίσκους αν είναι σε AHCI mode, παρα μόνο σε IDE

2)Δεν δουλεύει η αναμονή και η αδρανοποίηση ( και κατ' επέκταση το Instant Boot )

3)Γενικά το BIOS έχει πολύ περιορισμένες ρυθμίσεις, και το manual είναι ελλειπέστατο ( είχα ενα manual από gigabyte mobo που ήταν μόνο στα αγγλικά και ήταν 3πλάσιο απο αυτό της Asrock και για τις 5 γλώσσες που έχει...)

Έχω ενημερώσει το bios εκδοση 1.30 και δεν έχει διορθωθεί τίποτα...

O υπολογιστής έχει Phenom II 920 @ stock Ghz, 2.8GHz 2GB μνήμη και τρέχω Win XP SP3.

Εχει κανείς καμία ιδέα; / Αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα;

Πραγματικά αν δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα η MOBO θα ήταν τέλεια...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε καταρχας καλοριζικη.

1) δεν εχω προσεξει για το SMART, αρα δεν μπορω να σου πω. θα ριξω μια ματια παντως.

2) η αναμονη και η αδρανοποιηση σε μενα δουλευουν αψογα. αρα κατι αλλο πρεπει να παιζεi. ισως λογω.... Phenom?

3) το ΒΙΟΣ που εχει, για μενα ειναι αρκετο. αν δεν σκαλιζεις διαφορα-βλ. overclocking-, δε νομιζω να μην σε καλυπτει. για παραδειγμα τι σου λειπει απο το ΒΙΟΣ? Και δεν εχω συναντησει μεχρι τωρα κανενα manual που να αναλυει το BIOS μια-μια γραμμη. ουτε και σε asus που ειχα, ουτε και στη gigabyte που ειχα πριν απο την asrock.

κι εγω σε WIN XP SP3 αυτα, αλλα με Athlon X2 (ακομα)!!!

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα και εγώ την μητρική. Γενικά ειμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά έχω αρκετά προβλήματα

1)Δεν εχει υποστήρηξη - επιλογή στο bios - για S.M.A.R.T monitoring στους δίσκους αν είναι σε AHCI mode, παρα μόνο σε IDE

2)Δεν δουλεύει η αναμονή και η αδρανοποίηση ( και κατ' επέκταση το Instant Boot )

3)Γενικά το BIOS έχει πολύ περιορισμένες ρυθμίσεις, και το manual είναι ελλειπέστατο ( είχα ενα manual από gigabyte mobo που ήταν μόνο στα αγγλικά και ήταν 3πλάσιο απο αυτό της Asrock και για τις 5 γλώσσες που έχει...)

Έχω ενημερώσει το bios εκδοση 1.30 και δεν έχει διορθωθεί τίποτα...

O υπολογιστής έχει Phenom II 920 @ stock Ghz, 2.8GHz 2GB μνήμη και τρέχω Win XP SP3.

Εχει κανείς καμία ιδέα; / Αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα;

Πραγματικά αν δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα η MOBO θα ήταν τέλεια...

Ευχαριστώ!

1 Απο το AHCI οντως εξαφανιζεται η επιλογη smart στο bios, αλλα εχω την εντυπωση οτι πλεον την δεχεται απο default σε ahci. Software προγραμματα μεσα απο win, διαβαζουν smart πληροφοριες των δισκων. Τωρα δεν ξερω ποσο αξιοπιστες ειναι.

2 Ναι κι εμενα εξαρχης το hybernate δεν νιωθει. Συγκεκριμενα ουσιαστικα μου αφηνει ολα τα φανς ανοικτα και απλα μπαινει σε ενα sleep mode που σε εναν 3ο παρατηρητη δεν διαφερει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ απο υπολογιστη σε λειτουργια. Επιπροσθετως οταν εμπαινα απο hybernate, στα win, εχανα τα USB :p

Νομιζα οτι δεν δουλευει επιτηδες για να ζμπρωξουν το instant boot (ή το αναποδο, οτι ειδαν οτι δεν δουλευει για καποιο λογο με AMD chipsets το hybernate και βρηκαν το instant boot σαν workaround ;) ) Δεν το εχω δοκιμασει παντως το instant boot.

3 Για τον π@$ καβαλα ειναι το manual αλλα δεν βαριεσαι...

Εχω μεινει λιγο καιρο με το αρχικο bios, την πρωτη φορα που μου εχασε τα USB, πηγα στο 1.2, και μετα στο 1.3... Περα απο καποιες διακοσμητικες αλλαγες (I-Boot), δεν εχω δει λειτουργικες αλλαγες με τα bios. Οτι προβληματα ειχα πριν εχω και με το 1.3.

Ρε κατι ασχετο...

τα headers (powerLED/HDD led/ reset) τα εχετε βαλει ολοι???

Εγω γιατι νομιζω οτι δεν τα δεχεται ολα... Ενα πινακι λειπει απο την υποδοχη... (reset SW - νομιζω) Ειναι 3πινο το καλωδιο (2 συρματα εχει και κενο το μεσαιο και εχει χωρο για 2 πιν η μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα και εγώ την μητρική. Γενικά ειμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά έχω αρκετά προβλήματα

1)Δεν εχει υποστήρηξη - επιλογή στο bios - για S.M.A.R.T monitoring στους δίσκους αν είναι σε AHCI mode, παρα μόνο σε IDE

2)Δεν δουλεύει η αναμονή και η αδρανοποίηση ( και κατ' επέκταση το Instant Boot )

3)Γενικά το BIOS έχει πολύ περιορισμένες ρυθμίσεις, και το manual είναι ελλειπέστατο ( είχα ενα manual από gigabyte mobo που ήταν μόνο στα αγγλικά και ήταν 3πλάσιο απο αυτό της Asrock και για τις 5 γλώσσες που έχει...)

Έχω ενημερώσει το bios εκδοση 1.30 και δεν έχει διορθωθεί τίποτα...

O υπολογιστής έχει Phenom II 920 @ stock Ghz, 2.8GHz 2GB μνήμη και τρέχω Win XP SP3.

Εχει κανείς καμία ιδέα; / Αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα;

Πραγματικά αν δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα η MOBO θα ήταν τέλεια...

Ευχαριστώ!

Για να δουλέψει το insant boot θέλει τα εξείς!!!

1) Πρέπει να έχετε ένα λογαριασμό χρήστη στα win!!!

2) Πρέπει να έχετε εγκατεστημένη την ανάλογη έκδοση bios στην μητρική!!! Για αυτό κοιτάξτε στην asrock! Σε εμένα μες A780GXE/128 θέλει από εκδοση 1,2 και μετά !

3) Για την AMD πλατφόρμα που δοκίμασα, πρέπει να έχετε ενεργοποιημένο το QOOL &

QUIET από το bios!! Και να έχετε περάσει τους drivers της AMD για το Q&Q στα win!!!

4) Πρέπει να έχετε εγκαταστήσει το πρόγραμμα του INSTANT BOOT!

5) Πρέπει να έχετε διαλέξει από τον πίνακα ενέργειας στο control panel "INSTAN BOOT"

6) Δεν πρέπει να έχετε εγκατεστημένο το AMD OVERDRIVE !!!

7) Από το πρόγραμμα instant boot πρέπει να έχετε επιλέξει "FAST MODE"

Ετσι θα ενεργοποιήσετε το instant boot!!!

Εντυπώσεις!!!

- Πράγματι ανοίγει το σύστημα σε 5-8 sec και έχεις τα πάντα διαθέσημα από το πρώτο δευτερόλεπτό!

- Κατά την απενεργοποίηση του pc χρειάζεται επανεκκίνηση (την κάνει μόνο του) και μετά κλείνει!

- Χρειάζεται να μένει ανοικτή η παροχή τάσης από το τροφοδοτικό (να μην βγαίνει από την πρίζα)!

Οσοι το δοκιμάσουν και δεν τους τρέξει, αν παίζουν με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σαν την ΑΤΙ 3200, να ρυθμίσουν από το bios την μνήμη της να δουλεύει μόνο με SIDEPORT !!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εκτός του ότι για να το τρέξουμε πρέπει να απεγκαταστήσουμε τα Linux/MacOSX και να εγκαταστήσουμε single user Window$ τι διαφέρει από το παλιό καλό S3 sleep mode ;

Eγώ έχω δυο σκληρούς επάνω με τα ίδια win φορτωμένα και στον ένα και στον άλλο σκληρό!!! Τον πρώτο το έχω για κάθε μέρα , τον έβαλα να δουλεύει instan boot και τον δεύτερο τον έχω για να μπορώ να δουλεύω κανονικά από εκεί αν πάθει κάτι ο πρώτος ώστε να έχω τα απαραίτητα προγράμματα της δουλειάς διαθέσημα!

Το instan boot δουλεύει κανονικά! Δεν παίζει ρόλο πόσα λειτουργιικά έχεις επάνω! Μπουτάρει από εκεί που είχε κλείσει!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κατι ασχετο...

τα headers (powerLED/HDD led/ reset) τα εχετε βαλει ολοι???

Εγω γιατι νομιζω οτι δεν τα δεχεται ολα... Ενα πινακι λειπει απο την υποδοχη... (reset SW - νομιζω) Ειναι 3πινο το καλωδιο (2 συρματα εχει και κενο το μεσαιο και εχει χωρο για 2 πιν η μητρικη

Αν τα ποδαράκια που έχεις είναι τρια από το κουτί, το μεσαίο είναι κενό νομίζω, πρέπει να το σπάσεις παίρνοντας τα δυο ακριανά και τοποθετώντας τα στην μητρική!

Πολλές μητρικές το έχουν έτσι και πολλά κουτιά βγαίνουν με 3-πινο!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ποδαράκια που έχεις είναι τρια από το κουτί, το μεσαίο είναι κενό νομίζω, πρέπει να το σπάσεις παίρνοντας τα δυο ακριανά και τοποθετώντας τα στην μητρική!

Πολλές μητρικές το έχουν έτσι και πολλά κουτιά βγαίνουν με 3-πινο!

Μπορείς να βγάλεις το ένα από τα δύο ακριανά pins από τον πλαστικό αντάπτορα που είναι τοποθετημένα και να το επανατοποθετήσεις στην μεσαία θέση...

Τωρα μιλατε σωστα... Προφανως και αυτη ειναι η λυση αλλα σιγα μην κατσω να το κανω (καθως ειναι η πρωτη μητρικη που βλεπω που τσιγγουνευεται ενα πινακι...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή μου έχουν σπάσει τα νεύρα με το πρόβλημα με το standby και το hybernation, μήπως μπορείτε , σε όσους δουλεύει, να γράψετε τι configuration χρησιμοποιείτε σε BIOS και windows (Drivers/XP/Vista/SP version)?

Δουλεύει σε κανέναν με Windows XP SP3 με τους default Drivers;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας να εντοπίσω ακριβώς το πρόβλημα.

PS: Για το ζήτημα με το κουμπί και τα πινάκια και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά το αντιμετώπισα με την αλλαγή της διάταξης πάνω στο βύσμα του καλωδίου. :-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.