Jump to content



Τα Πίσω Ηχεία Ακούγονται και από Stereo Πηγές


EvilRyu

Recommended Posts

Χαίρετε, πρόσφατα απόκτησα τα Logitech G51 τα οποία είναι συνδεδεμένα στην παλιά Audigy Player 1 (την κανονική audigy player 1 και όχι φθηνότερες/ειδικές εκδόσεις της) με τους τελευταίους drivers της Creative.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι ακόμη και από στερεοφωνικές πηγές ακούγονται και τα πίσω ηχεία, πράγμα που δεν θέλω. Φυσικά μπορώ να κάνω Mute τα πίσω ηχεία από το volume controller της Logitech ή και ακόμη να αλλάξω την διάταξη σε 2.1 από το Creative Audio Console αλλά θα ήθελα αν γινότανε να ρυθμιστούν αυτόματα. Να σημειώσω ότι στα παιχνίδια/ταινίες με 5.1 ήχο δεν έχω κανένα πρόβλημα και παίζει κανονικά 5.1 ήχο, επίσης δεν έχω ενεργοποιημένο το matrix mode που μετατρέπει τις στερεοφωνικές φωνές σε 5.1.

Πάντως το πρόγραμμα Media Player Classic είναι το μόνο που έχω το οποίο παίζει αυτόματα τις στερεοφωνικές πηγές όπως πρέπει όμως αλλά προγράμματα όπως ο MS Windows Media Player 11, Virtual DJ αλλά ακόμη και όταν παρακολουθώ flash videos στο Internet όπως από το Youtube κάνει αυτό που ανέφερα παραπάνω.

Επειδή είμαι n00bας και αυτά είναι τα πρώτα μου 5.1 ηχεία αυτό που λέω είναι φυσιολογικό ή κάτι έχω κάνει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στο συγκεκριμενο συνδυασμο (sb audigy1-g51) δεν γλιτωνεις το mute στα πισω ή να παιζεις μονο με media player classic.

εχεις σκεφτει ομως οτι ισως η onboard καρτα ηχου εαν εχεις αρκετα νεα μητρικη να ειναι καλυτερη ή εστω ισαξια με την audigy?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στο συγκεκριμενο συνδυασμο (sb audigy1-g51) δεν γλιτωνεις το mute στα πισω ή να παιζεις μονο με media player classic.

εχεις σκεφτει ομως οτι ισως η onboard καρτα ηχου εαν εχεις αρκετα νεα μητρικη να ειναι καλυτερη ή εστω ισαξια με την audigy?

Α ώστε έτσι έχει η κατάσταση ε; Έχω σχετικά νέα μητρική (abit ip35) η οποία έχει πάνω realtek και την είχα δοκιμάσει και μάλιστα με τελευταίους drivers από το site της realtek και όχι της abit αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά, η audigy ακούγεται σαφώς πολύ καλύτερα. Δηλαδή πάμε για καινούργια κάρτα ήχου άμα θέλω "αυτόματο" στερεοφωνικό ήχο.

Link to comment
Share on other sites

για μένα δεν αξίζει να δώσεις κάτι έξτρα για κάρτα ήχου.

εγώ θα πούλαγα τα g51 και θα συμπλήρωνα για z-5400-5500-5450 που θα τα κούμπωνα στην ψηφιακή της Abit iP35.......κοίταξε τι ρυθμίσεις και επιλογές σου δίνουν τα καλύτερα ηχεία και θα καταλάβεις εύκολα γιατί θα σου δώσουν αυτό που ψάχνεις με πολύ καλύτερο αποτέλεσμα ακόμα και με την onboard.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με την ενσωματωμένη μόλις τώρα και τα ίδια κάνει με την audigy + ότι ακούγεται και το κεντρικό από stereo πηγές!

Edit - Τελικά το έλυσα, υπήρχε μία επιλογή στο Creative Audio Console "stereo focus" που ρυθμίζεις πόσο θα ακούγονται τα μπροστά+πίσω ηχεία από stereo πηγές. By default ήταν στην μέση για αυτό και γινόταν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.