Jump to content


Tube / Hose 1/2"


Nephiλiμ

Recommended Posts

Παιδια συγνωμη για τη παρεμβαση αλλα οι σφυχτηρες που δινει το πλαισιο ειναι για τα μπαζα εγω αγορασα απο ενα μαγαζι για ποτιστηκα πολυ ανωτερης κατασκευης κ πιο φθηνα φυσικα .Οσο για τα ρακορ μπορειτε να ψαξετε κ σε καταστηματα με υδραβλικα εχουν ολα τα μεγεθη κ χαλκινα παρακαλω.φυσικα ολα αυτα πιο φθηνα μην ψαρωνετε λοιπον διοτι μη ξεχνατε πως πριν τα καταστηματα Υ/Π ανακαληψουν την υδροψυξη την ειχα κανει επιστημη ο τασος the plumer με το κηπουρο του κ το ξαδερφο το ψυχτικο το κολοφρατζα :happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Τα πιο πολλά μαγαζιά ρακορ G1/4-1/2" δεν έχουν και πολλά δεν ξέρουν ότι υπάρχουν καν.

Οι πιο πολλοί όταν του πεις G1/4 σε κοιτάνε σαν χάνοι...

Στην Πάτρα τα έχω γυρίσει όλα, και αρκετά στην Αθήνα...

Χάλκινα είναι και τα ρακορ στα διάφορα μαγαζιά με PC, αλλά είναι επινικελωμένα, για προστασία και αισθητική.

Επίσης έχουν συνήθως πατούρα με o-ring για στεγανοποίηση, ώστε να μην χρειάζεται τεφλόν, το οποίο μπορεί να σπάσει τα διάφορα "πλαστικά" καπάκια των block, πράμα που δύσκολα βρίσκεις στα υδραυλικά...

Επίσης αρκετά δεν είναι 1/2" αλλά πιο μεγάλα, για να μπαίνει το λάστιχο της 1/2", δύσκολα, ώστε να μην χάνει, ακόμα και χωρίς σφιγκτήρα.

Οι πλαστικοί-κλιπ σφιγκτήρες κάνουν πολύ καλά την δουλεία τους, με σωστό συνδυασμό λάστιχο-ρακορ-σφιγκτήρα, και είναι πολύ ωραία οπτικά.

Οι κλασικοί σφιγκτήρες από τα υδραυλικά θέλουν προσοχή γιατί μπορεί η εσωτερική τους μεριά, να σκίσει το λάστιχο. Υπάρχουν ειδικοί σφιγκτήρες για αυξημένη ασφάλεια, αλλά στην Ελλάδα δεν έχω βρει. Αυτοί έχουν λεία εσωτερική μεριά και η βίδα είναι εντελώς εξωτερικά του σφιγκτήρα. Σαν του συζευκτήρες στα slip-on τελικά στα μηχανάκια, αλλά σε μικρά...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις φιλε μου καταλαβαινω πολυ καλα αυτο που μου λες για τα ρακορ,ισως να εχεις δικιο για την επικαληψη ομως οσο αφορα το σπειρωμα εγω δε μιλησα για τεφλον αλλα για ο-ρινγκ μιλαω κ σορρυ που δεν στο εξηγησα ποιο αναλητικα.Εμενα μου τη δινει που μου βαζουν καπελο γιατι τυνχανει να αγαπαω το μαστορεμα.Τυνχανει να εχω αγωρασει σφιχτιρες κ απο το πλαισιο αλλα κ απο μαγαζι με κυπουρικα ειναι οι ιδιοι λιγο πιο χοντροι οι δευτεροι πλαστικοτατοι χωρις κινδινο για το λαστιχο κ πολυ πιο φθηνοι.Πιστεψε με δε πηγα στην ζυριχη για να τους εντοπησω.Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως υπαρχουν κ αλλα μαγαζια περαν τα {εξειδικευμενα}με γεματα ελυψεις που εξαρτασε συνεχως καταστηματα της νασα που ψαχνετε.tygoon λαστιχα εχει κ στα φαρμακευτικα ηδη,αντλιες εχει κ στα pet shop.με εννοεις αγορινα μου????:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω ότι οι τιμές που έχουν τα PCάδικα μαγαζιά είναι καλές, αλλά τα προϊόντα σαν προϊόντα είναι καλά και λειτουργικά.

Σφιγκτήρες έχεις πάρει σαν του Πλαισίου, κουμπωτούς? Βάλε μια φώτο, είναι ενδιαφέρον.

Σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι να σε καλύψει και σε άλλου τύπου μαγαζιά, αλλά στα pet-shop δεν βρίσκεις αντλίες το ίδιο δυνατές με μια D5 που να έχουν τροφοδοσία 12v και στα φαρμακεία Tygon 1/2" ID δεν βρίσκεις και τον κολλητό μου που έχει φαρμακείο έβαλα να κοιτάξει, αλλά για 2-3 μέτρα δεν φέρνει και δεν αξίζει κιόλας σαν τιμή.

Γενικά όλα είναι θέμα συμβιβασμών και απαιτήσεων.

Εγώ είμαι με L30+ρελε και αλφαδολάστιχο με σφιγκτήρες κλασικούς μεταλλικούς, αλλά κάποιος άλλος την 220v τροφοδοσία και τους χοντρούς brutal σφιγκτήρες δεν τους ανέχεται...

Link to comment
Share on other sites

ο δεξης ειναι του πλαισιου.εχεις ενα δικιο man για μενα πιο καλος ο αλλος φενετε σαν ψεφτια ξερεις ποιοτικα το πλαστικο του πλαισιου.ο αλλος ειναι πιο συμπαγης κ ανθεκτικος.

post-9755-1416073761,0961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο mech5107 εχει δικιο στο οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ρακορ ψαχνοντας σε μαγαζια με υδραυλικα,το εχω γνωρισει και γω αυτο να μην ξερουν ουτε τι ειναι και να σε κοιτανε σαν χανοι.

επισης και να βρεις θα ειναι ελαφρως λεπτοτερα και χωρις λαστιχακι.

εγω βρηκα τετοια σε μαγαζι με ναυτιλιακα ειδη ενω σε μαγαζια υδραυλικων τιποτα.

ετσι αναγκαστηκα στα ψυγεια να βαλω υγρο τεφλον και να σφιξω αρκετα τους σφιχτηρες,

ετσι και λασκαρω ελαχιστα τον σφικτηρα αρχιζει και τρεχει,δεν μπορεις να κανεις αυτο που θελεις,σωστη δουλεια δηλαδη.

και τα μαγαζια σαν το πλαισιο δεν εχουν τα ρακορ που πρεπει,ας ηταν και ακριβα αρκει να εκαναν τη δουλεια τους,ουτε και σε αλλα μπορεις να βρεις,δεν ξερω για τα multirama xtreme τι γινεται.

οσο για τους σφιχτηρες και εκει προβλημα,οι πλαστικοι του πλαισιου δε μου εμπνεουν εμπιστοσυνη,εχω βρει κατι ανοξειδωτους με βιδα που ειναι πιο λεπτοι και "πολιτισμενοι" απο τους χοντρους και δεν πληγωνουν αισθητα το σωληνα,κανουν τουλαχιστον σωστα τη δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

ρε σωληνα λευκο 1/2 που θα βρουμε ?

ο καθενας με τα γουστα του.

ριξε μεσα λιγο ασβεστη!!

εγω αλλαζω σε μαυρους.

οποιος εχει βαλει μαυρους,ειναι καταμαυροι δηλαδη δε βλεπεις τιποτα μεσα; η ειναι

ελαχιστα διαφανοι ωστε να φαινεται οτι υπαρχει υγρο;

γι αυτους λεω

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαζω σε μαυρους.

οποιος εχει βαλει μαυρους,ειναι καταμαυροι δηλαδη δε βλεπεις τιποτα μεσα; η ειναι

ελαχιστα διαφανοι ωστε να φαινεται οτι υπαρχει υγρο;

γι αυτους λεω

Δεν είναι κάπως ακριβοί? Πέρα απο το χρώμα έχουν κάτι καλύτερο απο τους primochill και έχουν τέτοια διαφορά τιμής?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάπως ακριβοί?

πανακριβοι.

τιποτα περισσοτερο απο τους primochill,απλα ικανοποιουμε τη ματαιοδοξια μας.

θα τους συνδυασω με πορτοκαλι antikink,μονο και μονο δηλαδη για την εμφανιση.

δεν μεγαλωνουμε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαζω σε μαυρους.

οποιος εχει βαλει μαυρους,ειναι καταμαυροι δηλαδη δε βλεπεις τιποτα μεσα; η ειναι

ελαχιστα διαφανοι ωστε να φαινεται οτι υπαρχει υγρο;

γι αυτους λεω

Δε φαίνεται τπτ.

Link to comment
Share on other sites

πανακριβοι.

τιποτα περισσοτερο απο τους primochill,απλα ικανοποιουμε τη ματαιοδοξια μας.

θα τους συνδυασω με πορτοκαλι antikink,μονο και μονο δηλαδη για την εμφανιση.

δεν μεγαλωνουμε ποτε.

οι συγκεκριμενοι στο λινκ του Πλαισιου αν θυμαμαι καλα ειναι tygon και οχι Alphacool.

οι οποιοι μην ξεχνας οτι προοριζονται για βιομηχανικη - ιατρικη χρηση

γιαυτο και το αυξημενο κοστος σε σχεση με ειδικευμενα προιοντα υδροψυξης Η/Υ

αλλα υλικα, αλλα ποιοτικα στανταρντς

τπτ ε;

ε μικρο το κακο,ετσι κι αλλιως μονο κατα την ωρα της εξαερωσης ειναι χρησιμο να βλεπεις τι γινεται μεσα.

εναλλακτικα βαζεις διαφανο σωληνα με μαυρο υγρο

(το οποιο μωβιζει ελαφρα αν το φωτισεις απο εμπρος βεβαια)

Πάρε κανα σπρέι με 4 ευρώ ρε συ φίλε να κάνεις τη δουλειά σου και τα γούστα σου xP

το χω δει κι'αυτο

με uv spray βαμμενοι απ'εξω ομως

δεν χρειαζεται να περιγραψω το αποτελεσμα φανταζομαι....

Link to comment
Share on other sites

το γραφει πανω τους οτι ειναι tygon,αλλο τωρα αν τους διαθετει η alphacool.

δε με ενδιαφερει το κοστος οταν μου μπει καποια ιδεα,τι 10 τι 20 τι 30.

ποιοτικοι ειναι σιγουρα.

για το σπρευ ασε,δεν χρειαζονται λογια.

εναλλακτικα βαζεις διαφανο σωληνα με μαυρο υγρο

κοκα κολα εχει βαλει κανεις;light η zero

πλακα κανουμε ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

για μένα αυτά ειναι καθαρά άσκοπα λ7 και εφε παιδιά.

αλφαδολαστιχο απο το μαγαζί τις γειτονιάς σας.

δεν λέω, δεν εχει παντού αλλά υπάρχει σε ψαγμενα μαγαζάκια η για αντίθεση τρύπες που λες λες οτι αυτός αποκλειεται να εχει, εχω βρει και σε πράσινο χρώμα.

τωρα για σφυχτιρες δυστυχώς μου γίνετε η δουλειά με απλά δεματικα εδω και μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

τοχω ξαναπει βεβαια αλλα οτι θελετε απο σωληνες(pvc 1eur +silicone10 eur) και απο ρακορ(μπρουτζινα'88λεπτα) βρισκετε και λεπτους μεταλλικους σφιγκτηρες Σπυρου Πατση 71

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.