Jump to content



Την ευλογια σας τεκνα μου...


amartolos

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
τελεια....:jump1:

τελικα δεν θα παρω box πακετο επεξεργαστη αλλα tray και μαλλον θα βαλω αυτην την ψυκτρα http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1075187&page=2&category=69977719&catalog=20 , ελπιζω να χωρεσει.....καμια καλυτερη(σε ησυχια) μεχρι 30 ευρω??

Εχε υποψη οτι ο tray εχει 1 χρονο εγγυηση σε αντιθεση με το box που εχει 3.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα να παρω τα κομματια αλλα....

1)vga 4870 τελος

2)μητρικη asus τελος

3)μνημες οχι, αλλα εκανα παραγγελια..

δεν ρωτησα για τα υπολοιπα γιατι απογοητευτηκα

μαλλον θα στραφω προς e-shop η camber....

@venom7δεν με ενδιαφερει καθολου ο υπερχρονισμος

-οι 4870 που εχει ο ανταγωνισμος εχουνε 512 ram αντι 1g του πλαισιου...μικρο το κακο??

edit την saphire την εχει και το e-shop τελικα....cool

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ναι, στο μέλλον μπορεί όχι φίλε μου, καθός βγαίνουν νέα παιχνίδια με ολοένα και περισσότερα textures και θεωριτηκά σε κάποια φάση μπορέι να σου λήψει το εξτρα μισό γίγα. Αν μπορείς να πάρεις την 1 γίγα αντι της 512 κάντο. Αν θυμάμε και καλά η διαφορά τιμής είναι μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

thanks αλλα 193e για μητρικη δεν δινω,γιατι πολυ απλα δεν μου χρειαζεται, προτιμω να τα ριξω σε κατι αλλο

θα παρω το configuration που ειπα πιο πανω με 650 ευρω.χωρις τροφοδοτικο, τo corsair απο οτι διαβασα κανει πολυ θορυβο, θελω κατι γυρω στα 20db οχι 37

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ μην διαβάζεις τα db που γράφονται σε sites κτλ, είναι πάντα out of context. Για παράδειγμα, τα 37db το corsair 650 μπορεί (και μόνο μπορεί) να τα φτάνει όταν δουλεύει με load 100%, δλδ με full load 2-3 υπολογιστών σαν αυτόν που θέλεις να φτιάξεις μαζί...:fist:

tx650w_noise.gif

Αν σε ενδιαφέρει ο θορυβος, δες ένα σοβαρό review για το TΧ650. Μπορεί να το μπερδεύεις με τα VΧ550 και TX750 που κατασκευάζεται από την CWT και όχι την seasonic, και πράγματι είναι πιο θορυβώδες...τα VX450 και TX650 είναι seasonic τροφοδοτικά...

http://www.silentpcreview.com/article813-page1.html

Eπαναλαμβάνω και τα 2 παρακάτω πάντως, είναι πολύ ποιοτικά και αθόρυβα τροφοδοτικά.

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Chieftec 650W - 24Pin (δεν είναι σαν τα άλλα chiefteψ)

Για μητρική ρίξε μια ματιά στην P5Q pro. Μπορείς να την βρεις σε πολύ δυνατή τιμή από σοβαρό μαγαζί, και είναι σαφώς καλύτερη της απλής P5Q...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ μην διαβάζεις τα db που γράφονται σε sites κτλ, είναι πάντα out of context. Για παράδειγμα, τα 37db το corsair 650 μπορεί (και μόνο μπορεί) να τα φτάνει όταν δουλεύει με load 100%, δλδ με full load 2-3 υπολογιστών σαν αυτόν που θέλεις να φτιάξεις μαζί...:fist:

tx650w_noise.gif

Αν σε ενδιαφέρει ο θορυβος, δες ένα σοβαρό review για το TΧ650. Μπορεί να το μπερδεύεις με τα VΧ550 και TX750 που κατασκευάζεται από την CWT και όχι την seasonic, και πράγματι είναι πιο θορυβώδες...τα VX450 και TX650 είναι seasonic τροφοδοτικά...

http://www.silentpcreview.com/article813-page1.html

Eπαναλαμβάνω και τα 2 παρακάτω πάντως, είναι πολύ ποιοτικά και αθόρυβα τροφοδοτικά.

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Chieftec 650W - 24Pin (δεν είναι σαν τα άλλα chiefteψ)

Για μητρική ρίξε μια ματιά στην P5Q pro. Μπορείς να την βρεις σε πολύ δυνατή τιμή από σοβαρό μαγαζί, και είναι σαφώς καλύτερη της απλής P5Q...

thanks για το ποστ και τα links ησουνα σαφεστατος...:clap:

απο εκει και περα

1)asus pro ---) ειναι ιδια ακριβως με την p5q με 15 ευρω παραπανω απλα εχει 2 pci αντι 3 και crossfire, το crossfire δεν μου χρειαζεται.αντιθετα το pci slot μπορει να μου λειψει....-τωρα χρησιμοποιω ηδη 2 -sb και wireless pci card-

2)για τα corsair ομολογω οτι εκανα τεραστιο λαθος, αλλα απο την αλλη δεν βλεπω να υπαρχουνε και διαθεσιμα προς αγορα _πλαισιο γιοκ e-shop γιοκ_ αρα μαλλον 90% θα παω στο enermax Modu82+ 625 Power Supply στα 111ευρω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700768 που ειναι αθορυβο αλλα και modular που ειναι must για μενα, μοναδικο αγκαθι ειναι ο 1 χρονος εγγυηση που εχει αντιθετα με τα corsair που εχουνε 3 εως 5.

update 1) μετα απο πολλα reviews

λοιπον το 650tx δεν ειναι modular αρα ειμαι μεταξυ corsair CMPSU-620HX - 620 W απο pixmania http://www.pixmania.com.cy/cy/gr/674932/art/corsair/onioiaiosa-aea-pc-cmpsu-6.html

και

enermax Modu82+ 625 Power Supply απο e-shop

ποιο ειναι καλυτερο??

update 2)οι μνημες adata 2x2g αγοραστηκαν απο πλαισιο το απογευμα.:banging:

Link to comment
Share on other sites

Bασικά έκανα χαζομάρα με το linking man. Ο βασικός λόγος που αναφέρω την P5Q pro είναι και γιατί μπορείς να την βρεις φθηνότερα από την τιμή πλαισίου/e-shop που έχει η απλή P5Q, εδω...μου χάλασε το hotlinking dammit...T_T

ASUS P5Q PRO

από την άλλη βέβαια, στο ίδιο μαγαζί βρίσκεις και την P5Q χαμηλοτερα (και στην ίδια τιμή με την pro ASUS P5Q).

Μην φοβάσαι την γραμμή, είναι αξιόπιστο (ένδοξο στο παρελθόν) μαγαζάκι...^^

To enermax είναι κορυφαία επιλογή, θα μείνεις ευχαριστημένος. Δυστυχώς το modu είναι λίγο τσιμπημένο, αλλά αν σε νοιάζει αρκετά τα modular, βουρ!.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά έκανα χαζομάρα με το linking man. Ο βασικός λόγος που αναφέρω την P5Q pro είναι και γιατί μπορείς να την βρεις φθηνότερα από την τιμή πλαισίου/e-shop που έχει η απλή P5Q, εδω...μου χάλασε το hotlinking dammit...T_T

ASUS P5Q PRO

από την άλλη βέβαια, στο ίδιο μαγαζί βρίσκεις και την P5Q χαμηλοτερα (και στην ίδια τιμή με την pro ASUS P5Q).

Μην φοβάσαι την γραμμή, είναι αξιόπιστο (ένδοξο στο παρελθόν) μαγαζάκι...^^

To enermax είναι κορυφαία επιλογή, θα μείνεις ευχαριστημένος. Δυστυχώς το modu είναι λίγο τσιμπημένο, αλλά αν σε νοιάζει αρκετά τα modular, βουρ!.

thanks για τα link(s) εννοουσα αυτο του review που μου ανοιξε τα ματια περι θορυβου,

την γραμμη την ξερω, αλλα

εχει την μητρικη φθηνοτερη απο τους αλλους αλλα εχει ακριβοτερη την vga , επισης με τους αλλους δεν θα χρεωθω και μεταφορικα...πλην της pixmania :agree:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπέθεσα πως θα αγοράσεις από διαφορετικά μαγαζιά και θα στήσεις μόνος σου οπότε δεν μας απασχολεί η τιμή GPU στην ΓΡΑΜΜΗ. Αν όχι, πράγματι, αλλάζει το θέμα...κοιτάς σε e-shop λόγω του τροφοδοτικού.

Anyway, καλοφάγωτα man, και περιμένουμε εντυπώσεις. Πιστεύω είσαι κομπλέ σε όλες τις κατηγορίες...^^

Link to comment
Share on other sites

εγιναν ολες οι παραγγελιες με το σχετικο hardware μεχρι την τεταρτη πιστευω θα μπουταρω απο το νεο συστημα, αλλα με το λειτουργικο τι κανω??λογω 4 γιγα ram παω αναγκαστικα σε 64 bit

αρα παω σε xp 64 ή παω σε vista 64??με ενδιαφερουνε κυριως τα παιχνιδια..

Link to comment
Share on other sites

γιατί, θα χει πρόβλημα με τα ΧΡ64?!! Μια χαρά πάνε!

Προσωπική επιλογή σου είναι αυτή φίλε μου! Ο καθένας θα αρχίσει πάλι τα δικά του αν ρωτάς τέτοια πράματα....Δες και τα άλλα παρόμοια posts που έγιναν

Link to comment
Share on other sites

γιατί, θα χει πρόβλημα με τα ΧΡ64?!! Μια χαρά πάνε!

Προσωπική επιλογή σου είναι αυτή φίλε μου! Ο καθένας θα αρχίσει πάλι τα δικά του αν ρωτάς τέτοια πράματα....Δες και τα άλλα παρόμοια posts που έγιναν

εχω βαρεθει να διαβαζω ολο το απογευμα και ακρη οπως λες δεν εχω βγαλει...νομιζω η καλυτερη επιλογη ειναι μια 30 days trial δοκιμη .και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που σε ενδιαφέρουν κυρίως τα παιχνίδια, γιατί να μείνεις με τα DX9 των XP? Γιατί να μην δεις καλύτερα γραφικά, την στιγμή που τα πλήρωσες? Άσε που το support σε hardware/software των XP 64 είναι πολύ χειρότερο των Vista 64.

Είναι αλήθεια πως τα παιχνίδια τρέχουν λίγο πιο γρήγορα κάτω από XP, αλλά με τα κομμάτια που επέλεξες η διαφορά σε πραγματικό gaming είναι πολύ μικρή, και το headway που έχεις τεράστιο. Είναι μονόδρομος για εμένα το λειτουργικό, τώρα αν ήθελες XP 32 το συζητάγαμε...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.