Jump to content



Προβλημα με ψυγειο! Να το κρατησω;


rory

Recommended Posts

μια χαρα ειναι το χρωμα του

φυσιολογικοτατο για Black Ice...

τωρα εαν δεν εχει αλλα σημαδια πχ. χτυπηματα στα fins, σημαδια απο βιδες, γρατζουνιες στις ακμες κτλ...

δεν θα το λεγα μεταχειρισμενο σε καμια περιπτωση

αν θες για ψυχολογικους λογους να εχει γυαλιστερο χαλκινο χρωμα πριν ξεκινησεις το στησιμο,

κανε μια πλυση με cillit bang και ξεβγαλμα με απιονισμενο νερο

στραγγισε το και φυσα με οτι εχεις να φυγουν ολα τα καταλοιπα (και κομπρεσερ αν σου βρισκεται προχειρο)

και προχωρα αμεσως στο στησιμο του κυκλωματος ή βαλε ταπες με O-ring

ετσι και το αφησεις ανοιχτο λιγες ωρες στον αερα θα ξαναμαυρισει και σε λιγες μερες θα πρασινισει κιολας

Το cillit bang που θα το βρω;το αποριπαντικο ενοεις;

Μαλλον απο του εργοστασιου τι δοκιμη θα ειναι(αλλα φοβιθεικα λιγο)

Σας ευχαριστω παιδια(ολους) για το χρονο σας!Τα αποτελεσματα θα τα δουμε με το στεισιμο,οταν θα ερθουν κ τα υπολειπα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Αν χρησιμοποιούν για product testing νερό είναι τουλάχιστον απαράδεκτοι...Δεδομένου ότι δεν γίνεται σε καμία σοβαρή εταιρία υδραυλικών συστημάτων, κάτι θα έπρεπε να λέει αυτό από μόνο του....

Διαδικασία τεστ με αέρα/ άζωτο(αδρανές) που έχουν μεγαλύτερο βαθμό διείσδυσης...και δεν αφήνουν και υπολείμματα για εκκίνηση διάβρωσης...

Εdit : +1 στη μέθοδο του Κοπρίτη...Καλό είναι να μην μείνει κανένα κατάλοιπο στο σύστημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εβαλα μπατονετα(πως δεν το σκεφτικα;;)!!!!Δεν εμεινε τιποτα επανω οσο κ αν προσπαθεισα!Μονο λιγο πρασινο αλλα κ αυτο ελαχιστο.Λεω να το κρατεισω τελικα!

Δηλαδή φεύγει ή δεν φεύγει η σκουριά (αν είναι σκουριά) με την μπατονέτα?

Πριν στήσεις το σύστημα, δοκίμασε να δεις αν καθαρίζει με cillit bang.

Αν δεν καθαρίζει, η γνώμη μου είναι ότι θα έχεις πρόβλημα απόδοσης σε έξη μήνες και πολύ μειωμένης ροής σε λιγότερο από ένα χρόνο.

Τελικά δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι μπρούτζινο το ψυγείο εκεί που φαίνεται?

Αν δεις το χρώμα που θα μείνει μετά το καθάρισμα θα καταλάβεις τι μέταλλο είναι.

Κατά τη γνώμη μου, από τη στιγμή που σκουριάζει με τον αέρα, θα σκουριάσει πολύ χειρότερα με το νερό και επιπλέον θα έχεις και προβλήματα διάβρωσης.

Δική σου είναι η υδρόψυξη, ότι θέλεις κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ο γυμνος χαλκος οξειδωνεται και στον αερα με την υγρασια του περιβαλλοντα χωρου,

δεν χρειαζεται νερο για να μαυρισει>πρασινισει

oοσ για το cillit bang

εννοω το απορυπαντικο στο μωβ μπουκαλι με το πορτοκαλι αυτοκολλητο

για αλατα και μπανια...

αν δεν εχεις προχειρο, μπορεις να δοκιμασεις με μπολικο σκετο ξυδι...

(αργει πιο πολυ βεβαια και δεν ειναι εξισου αποτελεσματικο)

οχι κανα μπαλσαμικο φυσικα...

και καλο ξεπλυμα μετα για να μην μυριζει το setup σου σαν tygon-τουρσι ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φεύγει ή δεν φεύγει η σκουριά (αν είναι σκουριά) με την μπατονέτα?

Πριν στήσεις το σύστημα, δοκίμασε να δεις αν καθαρίζει με cillit bang.

Αν δεν καθαρίζει, η γνώμη μου είναι ότι θα έχεις πρόβλημα απόδοσης στο μέλλον και μειωμένης ροής.

Τελικά δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι μπρούτζινο το ψυγείο εκεί που φαίνεται?

Αν δεις το χρώμα που θα μείνει μετά το καθάρισμα θα καταλάβεις τι μέταλλο είναι.

Κατά τη γνώμη μου, από τη στιγμή που σκουριάζει με τον αέρα, θα σκουριάσει πολύ χειρότερα με το νερό και επιπλέον θα έχεις και προβλήματα διάβρωσης.

Δική σου είναι η υδρόψυξη, ότι θέλεις κάνεις.

Δεν εμεινε σκουρια στη μπατονετα,μονο λιγο πρασινο.Μπρουτζινο φαινεται κ ισως να εγινε οτι εγινε απο δοκιμη οπως ειπαν κ αλλοι.

Θα το καθαρισω σιγουρα δεν θα το αφεισω ετσι!!Το cillit bang που το βρεισκω;

Link to comment
Share on other sites

rory

Πάλι δεν απάντησες. Δεν έμεινε στην μπατονέτα, σημαίνει ότι δεν έφυγε από το ψυγείο?

Αν και έχεις τη νέα έκδοση, δεν αποκλείεται να είναι χάλκινες οι φέτες και τα fins, ενώ τα πάνω και κάτω διαμερίσματα του ψυγείου να είναι σιδερένια.

Απλά έλεγξε το αφού το καθαρίσεις.

Κοπρίτης

Για ποια οξείδωση μιλάμε?

Έχω block που δεν τα χρησιμοποιώ δύο χρόνια.

Η χάλκινη βάση των block έτσι γίνεται, όπως είδαμε στις φωτογραφίες?

Τα μπρούτζινα σκεύη, ρακόρ, βρύσες, έτσι γίνονται?

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Δοκίμασες ποτέ να καθαρίσεις αυτή τη σκουριά με calgonit ή άλλα χημικά?

Μόνο ο χαλκός καθαρίζει, αν έχει οξειδωθεί, γιατί ουσιαστικά μαυρίζει πρασινίζει πολύ επιφανειακά.

Δεν πιάνει σκουριά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμεινε σκουρια στη μπατονετα,μονο λιγο πρασινο.Μπρουτζινο φαινεται κ ισως να εγινε οτι εγινε απο δοκιμη οπως ειπαν κ αλλοι.

Θα το καθαρισω σιγουρα δεν θα το αφεισω ετσι!!Το cillit bang που το βρεισκω;

Cillit Bang @ Λε Σκλαβενί ή αντίστοιχο είδος Υπεραγοράς (supermarket) :jester:

Όλα σκουριάζουν...και με την υγρασία του χώρου κλπ...απλά αν έχει ξεκινήσει από υπολείματα νερού, σημαίνει ότι έχει γίνει κάποια πατάτα...

Η πρασινίλα είναι flash rust..ένα σύνολο οξειδίων και αλάτων του χαλκού...είναι επιφανειακή και φεύγει σχετικά εύκολα...όπως ειπώθηκε και παραπάνω...σε όξινο περιβάλλον...αρκεί να καθαριστεί καλά μετά και να μην παραμείνει...

Συνήθως όταν καθαρίζεται κάποιο μέταλλο από επιφανειακή σκουριά (ήπιας μορφής), μετά από τον καθαρισμό σε όξινο περιβάλλον ακολουθεί αδρανοποίηση για να μην συνεχίσει να τρώει η οξύτητα το μέταλλο...κ' μετά συντήρηση...

Εσύ απλά μετά τον καθαρισμό χρησιμοποίησέ το άμεσα για να μην συνεχίσει το φαινόμενο...υγρασία πάντα θα υπάρχει (όπως είπαν και οι υπόλοιποι) αν το αφήσεις εκτεθειμένο..για να κάνει τα δικά της...

μάριε για τα block μιλάς εσωτερικά φαντάζομαι, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

rory

Πάλι δεν απάντησες. Δεν έμεινε στην μπατονέτα, σημαίνει ότι δεν έφυγε από το ψυγείο?

Αν και έχεις τη νέα έκδοση, δεν αποκλείεται να είναι χάλκινες οι φέτες και τα fins, ενώ τα πάνω και κάτω διαμερίσματα του ψυγείου να είναι σιδερένια.

Απλά έλεγξε το αφού το καθαρίσεις.

Κοπρίτης

Για ποια οξείδωση μιλάμε?

Έχω block που δεν τα χρησιμοποιώ δύο χρόνια.

Η χάλκινη βάση των block έτσι γίνεται, όπως είδαμε στις φωτογραφίες?

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Δοκίμασες ποτέ να καθαρίσεις αυτή τη σκουριά με calgonit ή άλλα χημικά?

Μόνο ο χαλκός καθαρίζει, αν έχει οξειδωθεί, γιατί ουσιαστικά μαυρίζει πρασινίζει πολύ επιφανειακά.

Δεν πιάνει σκουριά.

Ναι δεν ειδα καμια αλλαγη στο σημειο που το ετριψα κ δεν εμεινε τιποτα απο σκουρια στην μπατονετα.Ισως ειναι οπως το λες(τα πανω κ κατω να ειναι σιδερενια)αλλα τι να γινει τωρα αμα ειναι το δικο μου ετσι θα ειναι κ οποιοδειποτε αλλο της ιδιας σειρας.Να τα γυρισουν ολοι πισω;Με αλλο χημικο δεν δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

rory

Κοπρίτης

Για ποια οξείδωση μιλάμε?

Έχω block που δεν τα χρησιμοποιώ δύο χρόνια.

Η χάλκινη βάση των block έτσι γίνεται, όπως είδαμε στις φωτογραφίες?

Τα μπρούτζινα σκεύη, ρακόρ, βρύσες, έτσι γίνονται?

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Δοκίμασες ποτέ να καθαρίσεις αυτή τη σκουριά με calgonit ή άλλα χημικά?

Μόνο ο χαλκός καθαρίζει, αν έχει οξειδωθεί, γιατί ουσιαστικά μαυρίζει πρασινίζει πολύ επιφανειακά.

Δεν πιάνει σκουριά.

η επιφανεια του block ειναι μασιφ κομματι

λειο και γυαλισμενο απο την κατω μερια

οποτε η μαυριλα ειναι ευκολο να φυγει απο πανω με ενα απλο καθαρισμα/γυαλισμα

στα εσωτερικα σημεια ομως που εχει φρεζαριστει για κοιτα μηπως εχει αλλοιωθει περισσοτερο η επιφανεια...

σε επιμεταλωμενες πορωδεις επιφανειες οπως το εσωτερικο του ψυγειου ,

η οξειδωση αναπτυσεται πιο ευκολα και φευγει πιο δυσκολα

και ναι το χημικο που σου λεω την καθαριζει

σε αντιστοιχα μεταλλικα εξαρτηματα αλλης χρησης,

τα καθαριζεις ακομα και με aqua forte και απλα τα περνας ενα κερι με φλογιστρο στο τελος

για να κλεισουν οι ποροι και να προστατευθει το μεταλλο περισσοτερο

στα blocks και στα ψυγεια δεν γινεται λογω των θερμοαπαγωγικων ιδιοτητων που θελουμε να διατηρησουμε

τα χαλκινα και τα μπακιρενια σκευη οξειδωνονται με παρομοιο τροπο

παντα αναλογα με την ποιοτητα κατασκευης, τοπο και τροπο αποθηκευσης και συχνοτητα χρησης και καθαρισμου

αν εξακολουθεις να νομιζεις οτι "λεμε οτι θελουμε"

ελα αυριο απο το μαγαζι να κοψω ενα black ice στη μεση να το δουμε απο κοντα... ;)

(κανα φτηνο 80αρι θα σου κοψω, μη φανταστεις κανα GTX360...)

Link to comment
Share on other sites

rory

Πάλι δεν απάντησες. Δεν έμεινε στην μπατονέτα, σημαίνει ότι δεν έφυγε από το ψυγείο?

Αν και έχεις τη νέα έκδοση, δεν αποκλείεται να είναι χάλκινες οι φέτες και τα fins, ενώ τα πάνω και κάτω διαμερίσματα του ψυγείου να είναι σιδερένια.

Απλά έλεγξε το αφού το καθαρίσεις.

Κοπρίτης

Για ποια οξείδωση μιλάμε?

Έχω block που δεν τα χρησιμοποιώ δύο χρόνια.

Η χάλκινη βάση των block έτσι γίνεται, όπως είδαμε στις φωτογραφίες?

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Δοκίμασες ποτέ να καθαρίσεις αυτή τη σκουριά με calgonit ή άλλα χημικά?

Μόνο ο χαλκός καθαρίζει, αν έχει οξειδωθεί, γιατί ουσιαστικά μαυρίζει πρασινίζει πολύ επιφανειακά.

Δεν πιάνει σκουριά.

Ναι δεν ειδα καμια αλλαγη στο σημειο που το ετριψα κ δεν εμεινε τιποτα απο σκουρια στην μπατονετα.Ισως ειναι οπως το λες(τα πανω κ κατω να ειναι σιδερενια)αλλα τι να γινει τωρα αμα ειναι το δικο μου ετσι θα ειναι κ οποιοδειποτε αλλο της ιδιας σειρας.Να τα γυρισουν ολοι πισω;Με αλλο χημικο δεν δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα με σένα και έκανα το λάθος και τα κράτησα όλα.

Μέσα σε μισό χρόνο είχα πρόβλημα.

Απλά την πάτησα και ανοίγω πολύ συχνά πλέον όλη την υδρόψυξη για να την καθαρίσω.

Σχεδόν κάθε δύο μήνες.

Η απόδοση έχει πέσει πολύ.

Τα block τα ανοίγω και καθαρίζουν (η σκουριά με μαχαίρι), αλλά το ψυγείο δεν καθαρίζει ότι υγρό και να ρίξω μέσα.

Έχει βουλώσει η ροή στο ψυγείο και δεν γίνεται τίποτα για να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα με σένα και έκανα το λάθος και τα κράτησα όλα.

Μέσα σε μισό χρόνο είχα πρόβλημα.

Απλά την πάτησα και ανοίγω πολύ συχνά πλέον όλη την υδρόψυξη για να την καθαρίσω.

Σχεδόν κάθε δύο μήνες.

Η απόδοση έχει πέσει πολύ.

Τα block τα ανοίγω και καθαρίζουν (η σκουριά με μαχαίρι), αλλά το ψυγείο δεν καθαρίζει ότι υγρό και να ρίξω μέσα.

Έχει βουλώσει η ροή στο ψυγείο και δεν γίνεται τίποτα για να επανέλθει.

Μηπως ειχες κατι αλλο που σου εκανε τη ζημια κ σου χαλασε κ το ψυγειο;Δεν νομιζω 1 εταιρια να κανει τετοια λαθοι.Κ αλλο να μου στειλουν την ιδια κατασκευη κ συσκευασια θα εχει.Πιστευω να καθαρισει με τα υγρα που ειπατε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

η επιφανεια του block ειναι μασιφ κομματι

λειο και γυαλισμενο απο την κατω μερια

οποτε η μαυριλα ειναι ευκολο να φυγει απο πανω με ενα απλο καθαρισμα/γυαλισμα

στα εσωτερικα σημεια ομως που εχει φρεζαριστει για κοιτα μηπως εχει αλλοιωθει περισσοτερο η επιφανεια...

σε επιμεταλωμενες πορωδεις επιφανειες οπως το εσωτερικο του ψυγειου ,

η οξειδωση αναπτυσεται πιο ευκολα και φευγει πιο δυσκολα

και ναι το χημικο που σου λεω την καθαριζει

σε αντιστοιχα μεταλλικα εξαρτηματα αλλης χρησης,

τα καθαριζεις ακομα και με aqua forte και απλα τα περνας ενα κερι με φλογιστρο στο τελος

για να κλεισουν οι ποροι και να προστατευθει το μεταλλο περισσοτερο

στα blocks και στα ψυγεια δεν γινεται λογω των θερμοαπαγωγικων ιδιοτητων που θελουμε να διατηρησουμε

τα χαλκινα και τα μπακιρενια σκευη οξειδωνονται με παρομοιο τροπο

παντα αναλογα με την ποιοτητα κατασκευης, τοπο και τροπο αποθηκευσης και συχνοτητα χρησης και καθαρισμου

αν εξακολουθεις να νομιζεις οτι "λεμε οτι θελουμε"

ελα αυριο απο το μαγαζι να κοψω ενα black ice στη μεση να το δουμε απο κοντα... ;)

(κανα φτηνο 80αρι θα σου κοψω, μη φανταστεις κανα GTX360...)

"επιμεταλωμενες πορωδεις επιφανειες οπως το εσωτερικο του ψυγειου" ?

Γίνεται επιμετάλλωση στο εσωτερικό των ψυγείων?

Αν είναι χάλκινο - μπρούτζινο το εσωτερικό, φαίνεται.

Δεν χρειάζεται να το κόψουμε για να το δούμε.

Αν έχει για κάποιο λόγο σκουριά όμως, τότε ίσως κάτι δεν πάει καλά.

Δεν ξέρω αν τα καινούργια black ice είναι μπρούτζινα, αλλά θα φανεί αν καθαριστεί κάποια επιφανειακή σκόνη.

Αυτό όμως που βλέπω στη φωτογραφία εμένα μου μοιάζει με σκουριά.

Μπορεί να είμαι κάπως υπερβολικός με τα υλικά της υδρόψυξης και να με συγχωρείς γι αυτό, αλλά πλέον έχω χάσει την εμπιστοσύνη που είχα αρχικά στις εταιρίες που τα φτιάχνουν.

Παραδείγματα μπορώ να αναφέρω πολλά, από ελαττωματικά υλικά υδρόψυξης.

Θα σου φέρω αν θέλεις μια αντλία asetek που χάνει νερό, ένα ψυγείο asetek που είναι αχρησιμοποίητο και χάνει νερό, ένα block με ραγισμένο καπάκι από πλεξιγκλας, δύο block Swiftech Stealth που είναι σιδερένια και έχουν ανοίξει τρύπες από την ηλεκτροχημική διάβρωση (τη σκουριά την έχω αφαιρέσει).

Το δικό μου ψυγείο Black ice πάντως (ενός έτους), έχει πολύ μειωμένη ροή (μισή από την αρχική) παρά το καθάρισμα μιας ολόκληρης μέρας με ειδικά υγρά όπως αυτά που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mariosalice

μολις εβαλα 1 κατσαβιδι μεσα στο ψυγειο κ το εξισα ελαχιστα(με ετρωγε η περιεργια!!!)ειναι ολο απο χαλκο η κραμα του:D.Προσπαθεισα να βγαλω φωτο απο κοντα αλλα δεν μπορουσα.Δεν φαινετε για σκουρια αυτο που εχει παντως.Θα του κανω 1 καθαρισμα με καποιο χημικο αυριο.

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice

φιλε μου,μαλλον τα προβληματα σου οφειλονται σε αλλα αιτια,αποκλειεται να βουλωσει χαλκινο ψυγειο

λογω οξειδωσης σε σημειο που να κοβει τη ροη,κατι αλλο συμβαινει στο συστημα σου.

ισως το υγρο που χρησιμοποιησες,ισως καποιο block να ειχε καποιο κομματι σιδερο,ισως κατι αλλο,οχι ομως το ψυγειο.

ακουστε και τον κοπριτη που απ οτι φαινεται ξερει κατι παραπανω και μην σας παρασυρει ο φοβος.

και επειδη φαινεται δεν ξερετε τι σημαινει η οξειδωση του χαλκου θα σας δειξω αμεσως.

μονο που θα με κανετε να τραβαω φωτογραφιες πρωι πρωι.

κοιταχτε τη φωτογραφια

εκεινο το στρογγυλο που κραταει το λευκο πιατακι ειναι χαλκος,ετσι μαυρισε μεσα σε 2-3 μερες απο την τοποθετηση του,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι και τωρα μετα απο 8 ολοκληρα χρονια.

και ετσι θα παραμεινει και μετα απο 300 χρονια.

ετσι ειναι η οξειδωση του χαλκου,δεν προχωραει.

ευγενες μεταλλο ο χαλκος,οπως ο αργυρος και ο χρυσος.

post-10637-1416073730,5667_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι κάπως υπερβολικός με τα υλικά της υδρόψυξης και να με συγχωρείς γι αυτό, αλλά πλέον έχω χάσει την εμπιστοσύνη που είχα αρχικά στις εταιρίες που τα φτιάχνουν.

Παραδείγματα μπορώ να αναφέρω πολλά, από ελαττωματικά υλικά υδρόψυξης.

Θα σου φέρω αν θέλεις μια αντλία asetek που χάνει νερό, ένα ψυγείο asetek που είναι αχρησιμοποίητο και χάνει νερό, ένα block με ραγισμένο καπάκι από πλεξιγκλας, δύο block Swiftech Stealth που είναι σιδερένια και έχουν ανοίξει τρύπες από την ηλεκτροχημική διάβρωση (τη σκουριά την έχω αφαιρέσει).

Το δικό μου ψυγείο Black ice πάντως (ενός έτους), έχει πολύ μειωμένη ροή (μισή από την αρχική) παρά το καθάρισμα μιας ολόκληρης μέρας με ειδικά υγρά όπως αυτά που ανέφερες.

ελλατωματικα προιοντα υπαρχουν σε ολες τις κατηγοριες

ετσι και στα εξαρτηματα των συστηματων υδροψυξης

καποια βγαινουν χαλασμενα εξαρχης και καποια ειναι απλα πιο ευαισθητα και χαλανε ευκολοτερα

η αντλια σου εχει πιθανοτατα ενα ραγισμα στο σημειο ενωσης με το ενσωματωμενο watertank

το βλεπω πολυ συχνα σ'αυτου του τυπου αντλιες

και συνηθως προκαλειται απο μια απλη απο-τοποθετηση του προαναφερθεντος τανκ στο σωμα.

τα ψυγεια επισης πολλες φορες εχουν διαροοες

και αυτο γιατι ο χρηστης δεν προσεχει κατα το βιδωμα των fans

με αποτελεσμα να βρισκουν οι μυτερες βιδες στις σωληνωσεις και τα fins και να τα τρυπανε

(τα Black ice τωρα πλεον εβαλαν λαμακια ασφαλειας κατω απο τις τρυπες αυτες, μιας και προφανως βαρεθηκαν να παραλαμβανουν τρυπια ψυγεια rma...)

τα πλεξυ καπακια εχουν γενικα καποιες ιδιαιτεροτητες τσεκαρε εδω για πιο αναλυτικη περιγραφη του θεματος

τα swiftech που αναφερεις δεν τα εχω δει ποτε σε τετοια κατασταση

αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καπου στο φυλλαδιο οδηγιων θα αναφερουν οτι η σωστη τους χρηση προυποθετει την χρηση ειδικου μη αγωγιμου αντιδιαβρωτικου υγρου

(ειτε ετοιμο μειγμα ειτε σαν προσθετο στο βασικο υγρο του κυκλωματος)

οσο για τη μειωμενη ροη του black ice...

μπορει να συμβαινουν πολλα

αν εισαι οντως σιγουρος οτι εχει μειωθει η ροη

δεν μπορει να εισαι σιγουρος οτι εχει προκληθει απο οξειδωση στο εσωτερικο του

πολλες φορες λυνοντας ενα κυκλωμα εχω βρει απο γρεζια πλαστικου (απο μεταλλικο ρακορ σε καπακι acetal πχ)

μεχρι κομματια teflon, κομμενα o-rings, λασπη αγνωστου προελευσεως, ινες απο την αναμιξη ακαταλληλων υγρων

κ.α....

και για να μην μακρυγορω

δεν υπερασπιζομαι σε καμια περιπτωση τις εταιρειες και τα προιοντα τους

βγαζουν κατα καιρους ελλατωματικα ή/και ευπαθη προιοντα

αυτο ειναι γεγονος αξιο καθε κριτικης

αλλα απο το "εμένα μου μοιάζει με σκουριά"

μεχρι το οτι τα black ice ειναι σιδερενια

και απο το "Το δικό μου ψυγείο Black ice πάντως (ενός έτους), έχει πολύ μειωμένη ροή (μισή από την αρχική)"

ως το συμπερασμα οτι αυτο οφειλεται σε εσωτερικη οξειδωση

υπαρχει μεγαλη αποσταση....

και για να μην σα αφησω ετσι

στο θεμα της αντλιας πιθανοτατα θελει λιγο εποξικη στο σημειο ενωσης με το τανκ

στο θεμα των ραγισμενων μπλοκ απλα κολλας παλι με εποξικη ενα θηλυκο ανταπτορα 1/4 koolance

(και μετα βαζεις οτι ρακορ θες)

στο θεμα του ψυγειου και εφοσον εισαι διατεθιμενος να το ρισκαρεις

εγω θα δοκιμαζα με τη σειρα αερα υπο πιεση, cillt bang, αποφρακτικο σωληνων, aqua forte

οσο για τα οξειδωμενα blocks μια επιμεταλλωση θα τα στρωσει με κοστος ~10€ (αρκει να μην ειναι αλουμινιο)

Link to comment
Share on other sites

και για του λογου το αληθες....μπρουτζος ftw

το ψυγειο ηταν ολοκαινουριο και αχρησιμοποιητο...

η επιφανειακη οξειδωση out of the box ειναι εμφανης

η δεξαμενη εισοδου γυαλιστηκε για να φανει το καθαρο μεταλλο

η βαση του ρακορ ειναι επισης μασιφ μπρουτζος

οπως επισης διακρινεται και η πολυ μικρη διατομη των σωληνωσεων του ψυγειου

πραγμα που καθιστα ευνοητο το ποσο ευκολα ενα σκουπιδακι μπορει να τις φραξει

3-3.jpg

2-3.jpg

4-3.jpg

1-5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.