Jump to content



CoolerMaster Haf 932 Black τι λεει?


Kostas007

Recommended Posts

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply
@BIGJOHN Delta ειναι αυτος στον πατο του HAF σου ?? :tomato:

Αν βλεπω καλα..πως την παλευεις με το ελικοπτερο διπλα στο αυτι σου ?:suicide:

με τοσους ανεμιστηρες αμφιβαλω αν μπορει να ξεχωρισει τον θορυβο του delta.

Link to comment
Share on other sites

To HAF είναι gamer case. Φυσικά και είναι εντελώς άχρηστο για silent computing (διάτρητο, fans για τα πανηγύρια, μεγάλο, σχεδιασμένο για high airflow), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σηκώνει και τον κόσμο από τον θόρυβο. Οι 230αρηδες του είναι αρκετά αθόρυβοι στις stock στροφές (αν και με χάλια τονικότητα), και δέχονται αρκετά καλά το undervolting.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν δεν γνωρίζετε δε θα λέτε και ότι θέλετε!!!:stop: Μάθετε πρώτα και μετά μιλήστε!!!! Έχουν ανοιχτεί τόσα θέματα για το συγκεκριμένο κουτί! Κάντε μια αναζήτηση. Δεν κάνει κυριολεκτικά ΚΑΘΟΛΟΥ θόρυβο!!!!!! Το έχω και ξέρω. Οι μεγάλοι ανεμιστήρες δουλεύουν σε λιγότερες στροφές και επομένως κάνουν λιγότερο θόρυβο (στο 90% των ανεμιστήρων). Αυτό είναι νόμος.Παραπέμπω ακόμα μια φορά τα χαρακτηριστικά του.

Μπροστά:230x30mm red LED fan x 1/700 rpm/19 dBA, Πίσω:140x25mm standard fan x1/1200 rpm/17dBA, Πλαϊνός:230x200x30mm standard fan x 1/700 rpm/19dBA(εναλλακτικά υποστηρίζει 120mm fan x 4), Οροφής:230x200x30mm standard fan x1/700 rpm/19dBA (εναλλακτικά υποστηρίζει 120mm fanx3 ή 120mm x 1 και 230x30mm x 1) Μέχρι τα 20 και κάτι είναι αθόρυβο για τον άνθρωπο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν δεν γνωρίζετε δε θα λέτε και ότι θέλετε!!!:stop: Μάθετε πρώτα και μετά μιλήστε!!!! Έχουν ανοιχτεί τόσα θέματα για το συγκεκριμένο κουτί! Κάντε μια αναζήτηση. Δεν κάνει κυριολεκτικά ΚΑΘΟΛΟΥ θόρυβο!!!!!! Το έχω και ξέρω. Οι μεγάλοι ανεμιστήρες δουλεύουν σε λιγότερες στροφές και επομένως κάνουν λιγότερο θόρυβο (στο 90% των ανεμιστήρων). Αυτό είναι νόμος.Παραπέμπω ακόμα μια φορά τα χαρακτηριστικά του.

Μπροστά:230x30mm red LED fan x 1/700 rpm/19 dBA, Πίσω:140x25mm standard fan x1/1200 rpm/17dBA, Πλαϊνός:230x200x30mm standard fan x 1/700 rpm/19dBA(εναλλακτικά υποστηρίζει 120mm fan x 4), Οροφής:230x200x30mm standard fan x1/700 rpm/19dBA (εναλλακτικά υποστηρίζει 120mm fanx3 ή 120mm x 1 και 230x30mm x 1) Μέχρι τα 20 και κάτι είναι αθόρυβο για τον άνθρωπο!!!!!!!!!

Φίλε μου, με δύο λόγια. Η Coolermaster, ήταν είναι και θα είναι η πιο αναξιόπιστη εταιρία παγκοσμίως όσον αφορά τις μετρήσεις που δίνει για τους ανεμιστήρες της. Απλά να σου αναφέρω πως ένας κορυφαίος 120αρης που γυρνάει στις 800rpm, με δυσκολία πέφτει κάτω από τα 18 πραγματικά dB λειτουργίας. Και αυτό, με μέτρηση στο 1 μέτρο απόσταση από την πηγή. Από το παραπάνω και μόνο, μπορείς να καταλάβεις το άτοπο του δεύτερου σκέλους του post σου. Μπορώ αν θέλεις να επεκταθώ, μιας και αυτό κυρίως είναι το κόλλημα μου στα pc (δλδ το silent computing), αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος. Επίσης, ναι, μεγαλύτερος ανεμιστήρας = λιγότερες στροφές για το ίδιο CFM σε σχέση με μικρότερο = λιγότερος θόρυβος στα ίδια CFM, ή περισσότερα CFM στον ίδιο θόρυβο. Τι ***** σχέση έχει αυτό με τα αντικειμενικά κριτήρια του HAF?

Πάμε στο πρώτο τώρα. Το έχω δουλέψει και εγώ το HAF για φίλο. Κοίταξε, η έννοια του θορύβου είναι πάντα υποκειμενική, και ανάλογα με τον βαθμό ενδιαφέροντος αλλά και το τι θέλει να πετύχει κάποιος από το rig του αλλάζουν και τα μέτρα και σταθμά με τα οποία αξιολογεί. Το HAF είναι ένα gamer case, και δεν έχει σχεδιαστεί για silent computing. Για την ακρίβεια, είναι εντελώς ακατάλληλο για silent computing. Όπως έγραψα και πιο πριν, αυτό δεν σημαίνει πως σου παίρνει και τα αυτιά βέβαια. Είναι αρκετά ήσυχο κουτί πράγματι. ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ...ακόμα και το να υπαινίσσεσαι πως είναι εντελώς αθόρυβο σημαίνει πως είτε δεν έχεις ποτέ φτιάξει/ακούσει ένα πραγματικά αθόρυβο σύστημα με κινητά μέρη, είτε πως απλά πρέπει να παινέψεις αυτό που έχεις αγοράσει, μιας και σε καλύπτει απόλυτα. Και τα δύο παραπάνω είναι θεμιτά, αλλά μην πετάς χαρακτηρισμούς όπως "εάν δεν γνωρίζετε δε θα λέτε και ότι θέλετε!!!" ενώ είναι πασιφανές πως εσύ δεν γνωρίζεις τα βασικά για το θέμα ήχος και pc. Το παραπάνω στο γράφω εντελώς φιλικά, και χωρίς κανένα λόγο ή πρόθεση αντιπαράθεσης. :flower:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για το θορυβο με 13ε κανεις τη δουλεια σου γιατι αν δεν τους ρυθμιζεις εσυ θορυβος θα υπαρχει.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1187740&catalog=20&category=69977805

οσο για τη σκονη μονο με φυσερο ανα ενα μηνα καθαρισμα θα εισαι μια χαρα γιατι και το cosmos μαζευει σκονη και γενικα οποιο εχει κενα μαζευει αλλο λιγοτερο αλλο περισσοτερο.τωρα οτι ο delta δεν κανει θορυβο μαλλον τον εχεις συνηθισει.οσο για το κουτι φαινετε πολυ καλο και σε λογικη τιμη

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για το θορυβο με 13ε κανεις τη δουλεια σου γιατι αν δεν τους ρυθμιζεις εσυ θορυβος θα υπαρχει.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1187740&catalog=20&category=69977805

οσο για τη σκονη μονο με φυσερο ανα ενα μηνα καθαρισμα θα εισαι μια χαρα γιατι και cosmos s μαζευει σκονη και γενικα οποιο εχει κενα μαζευει αλλο λιγοτερο αλλο περισσοτερο.τωρα οτι ο delta δεν κανει θορυβο μαλλον τον εχεις συνηθισει.οσο για το κουτι φαινετε πολυ καλο και σε λογιη τιμη

Α ναι, επειδή δεν το ανέφερε ΚΑΝΕΙΣ, το κουτί είναι ΑΘΟΡΥΒΟ. (προσωπική εμπειρία)

Επίσης είναι τεράστιο. Έχει πολύυyy σωστές τρύπες για cable management.

Το μόνο κακό είναι ότι έχει τρύπα για backplate η οποία στην Asus P6T Deluxe τουλάχιστον είναι ΑΧΡΗΣΤΗ, καθώς κοιτάει αλλού

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, αυτό δεν λέμε τόση ώρα? Είναι μηχανικώς αδύνατον ένα φουρφούρι με τις διαστάσεις και την συχνότητα περιστροφής σαν αυτών του HAF να βγάζει 17 και 19db θόρυβο*. Είναι αυταπόδεικτο, πως να σου το πω δλδ...ακόμα και το να καταφέρεις να μετρήσεις ήχο 17 και 19db σε απόσταση 1m είναι τρομακτικά δύσκολο. Μιλάμε για τόση υσηχία. Αυτό που γράφω, είναι πως η κάθε εταιρία εξακριβωμένα γράφει αυτά που θέλει η ίδια σαν marketing για αυτές τις κατηγορίες προϊόντων. Αυτό δεν ισχύει μόνο για το ΗAF, και δεν ισχύει μόνο για την CM. Είναι αντικειμενικός κανόνας στον χώρο...

*Αλλά ας υποθέσουμε πως βγάζουν. Σύμφωνα με τις ίδιες τις μετρήσεις της CM, το τελικό αποτέλεσμα των ανεμιστήρων της δίνει ένα περιβάλλον εργασίας >25dB(!) για την σύνθεση, ΜΟΝΟ από τα case fans. Φυσικά αυτό το νούμερο δεν ισχύει, αλλά σαν αποτέλεσμα το κουτί είναι αρκετά ήσυχο πράγματι, και θα καλύψει τον περισσότερο κόσμο σε αυτόν τον τομέα μια χαρά. Αθόρυβο? Εντελώς αθόρυβο? Νοt in high hell, εξάλλου το κουτί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ για αυτόν τον λόγο. Έχει κατασκευαστεί σαν αεροσήραγγα, ώστε να ψύχει όσο το δυνατόν καλύτερα τα επιπρόσθετα watt σε θερμότητα που θα βγάλει ένα OCed ή gaming system. Τι λέμε τόση ώρα? Άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις τα υπόλοιπα εξαρτήματα ανεβάζουν το αντικειμενικά το threshold στο ταβάνι (κάρτα(ες) γραφικων, μεγάλα τροφοδοτικά, ψύκτρες επιδόσεων σε CPU, 10k σκληροί δίσκοι κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο, αλλά εντάξει το πέθανες, μία κουβέντα είπανε.

Πάντως από εμένα, για όποιον δεν τον χαλάει η εμφάνιση, είναι must κουτάκι. (πιστεύω αν οι κάρτες γραφικών δεν μακρύνουν ακόμη πιο πολύ....θα το έχω για ΠΟΛΥ καιρο)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πάρα πολύ καλά τι λέω και δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλά το έχω αυτο το κουτί και σου λέω ότι ΕΙΝΑΙ ΑΘΟΡΥΒΟ με την προυπόθεση ότι δεν το έχω ακρίβώς δίπλα από το αυτί μου!!!! Επίσης εντελώς αθόρυβο μηχάνημα πρέπει να αποτελείται από παθητική ψύξη δηλαδή μόνο ψύκτρες. Τώρα αν εσύ έχεις καταφέρει και έχεις κρατήσει καλές θερμοκρασίες με παθητική ψύξη είσαι ο πρώτος που γνωρίζω στη ζωή μου... Αν δεν το έχεις το κουτί για πάρτη σου τότε μην επεκτείνεσαι όπως δεν επεκτάθηκα για το αν είναι ή όχι καλό το pc-7fb παρ'όλο που έχω lian li και ξέρω όπως επίσης cosmos s . Για αυτά τα κουτιά γνωρίζω και μπορώ να επεκταθώ, για κανένα άλλο όμως (α ξέχασα και το tempest και το tt m9 window black). Μιλάω πάντα από πείρας και όχι διαβάζοντας 2-3 κουβέντες από μερικά φόρα...Αυτά είχα να πω δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ πάλι. Σε όποιον σκέφτεται να αγοράσει HAF το προτείνω ανεπιφύλαχτα γιατί πέραν της σκόνης κάνει τα πάντα τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, αυτό δεν λέμε τόση ώρα? Είναι μηχανικώς αδύνατον ένα φουρφούρι με τις διαστάσεις και την συχνότητα περιστροφής σαν αυτών του HAF να βγάζει 17 και 19db θόρυβο*. Είναι αυταπόδεικτο, πως να σου το πω δλδ...ακόμα και το να καταφέρεις να μετρήσεις ήχο 17 και 19db σε απόσταση 1m είναι τρομακτικά δύσκολο. Μιλάμε για τόση υσηχία. Αυτό που γράφω, είναι πως η κάθε εταιρία εξακριβωμένα γράφει αυτά που θέλει η ίδια σαν marketing για αυτές τις κατηγορίες προϊόντων. Αυτό δεν ισχύει μόνο για το ΗAF, και δεν ισχύει μόνο για την CM. Είναι αντικειμενικός κανόνας στον χώρο...

*Αλλά ας υποθέσουμε πως βγάζουν. Σύμφωνα με τις ίδιες τις μετρήσεις της CM, το τελικό αποτέλεσμα των ανεμιστήρων της δίνει ένα περιβάλλον εργασίας >25dB(!) για την σύνθεση, ΜΟΝΟ από τα case fans. Φυσικά αυτό το νούμερο δεν ισχύει, αλλά σαν αποτέλεσμα το κουτί είναι αρκετά ήσυχο πράγματι, και θα καλύψει τον περισσότερο κόσμο σε αυτόν τον τομέα μια χαρά. Αθόρυβο? Εντελώς αθόρυβο? Νοt in high hell, εξάλλου το κουτί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ για αυτόν τον λόγο. Έχει κατασκευαστεί σαν αεροσήραγγα, ώστε να ψύχει όσο το δυνατόν καλύτερα τα επιπρόσθετα watt σε θερμότητα που θα βγάλει ένα OCed ή gaming system. Τι λέμε τόση ώρα? Άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις τα υπόλοιπα εξαρτήματα ανεβάζουν το αντικειμενικά το threshold στο ταβάνι (κάρτα(ες) γραφικων, μεγάλα τροφοδοτικά, ψύκτρες επιδόσεων σε CPU, 10k σκληροί δίσκοι κτλ κτλ).

το οτι γεμισανε ενα κουτι με 23 αρηδες ανεμιστηρες δεν σημαινει οτι επεσε και η nasa πανω του ημαρτον τι αεροσηραγκα κλπ???? και λεμε οτι εντελως αθρυβο δεν ειναι κανενα κουτι με 4,5,6,7 ανεμιστηρες για αυτο τους ρυθμιζουμε.οσο για το κουτι καλες θερμοκρασιες πρεπει να εχει καλο cable management,μεγαλο,δοχειο για νερο και τιμη τα + ΑΛΛΑ ολο αυτο το πλαστικο εκει στους σκληρους και η χοντροκομενη εμφανιση του ειναι τα μειον για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγες μέρες βλέπω να τσιμπάω το εν λόγω κουτί, από θόρυβο ψιλοκατάλαβα τι παίζει.. από σκόνη, όσοι έχετε πρόβλημα, το έχετε κάτω? Ή και ψηλά να το βάλω θα έχω τα ίδια αποτελέσματα? Κανα "mod" με κανά καλσόν/φίλτρο παίζει??? :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγες μέρες βλέπω να τσιμπάω το εν λόγω κουτί, από θόρυβο ψιλοκατάλαβα τι παίζει.. από σκόνη, όσοι έχετε πρόβλημα, το έχετε κάτω? Ή και ψηλά να το βάλω θα έχω τα ίδια αποτελέσματα? Κανα "mod" με κανά καλσόν/φίλτρο παίζει??? :tongue:

φυσερο και φυσημα συχνα η μονη λυση και το χεις και καθαρο για το πουλ μουρ:jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.