Jump to content



Μtron ssd σε σπέσιαλ τιμή!!


gar

Recommended Posts

Τα παλιά 3000 ξέρω ότι δεν απέδιδαν τα αναμενόμενα (ονομαστικές επιδόσεις) σε αρκετούς controllers Intel...

...το θέμα είναι πως από το ψάξιμο που έκανα, φαίνεται ότι για τον ελεγκτή που έχει το laptop μου (ΙCH4-M),

μάλλον θα είναι κοντά στο 75-80avg read και 70-75avg write (επιδόσεις HD Tach εννοώ)...

Το tech support της Mtron μου το ανέλυσε ως αδυναμία των intel ελεγκτών να συμπεριφερθούν σωστά σε ATA-7 με τους Mtron ide

και έτσι δουλεύουν σε ΑΤΑ-6, όπου προφανώς εκεί δε ισχύουν οι ονομαστικές επιδόσεις αλλά μικρότερες...

Τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά 3000 ξέρω ότι δεν απέδιδαν τα αναμενόμενα (ονομαστικές επιδόσεις) σε αρκετούς controllers Intel...

...το θέμα είναι πως από το ψάξιμο που έκανα, φαίνεται ότι για τον ελεγκτή που έχει το laptop μου (ΙCH4-M),

μάλλον θα είναι κοντά στο 75-80avg read και 70-75avg write (επιδόσεις HD Tach εννοώ)...

Το tech support της Mtron μου το ανέλυσε ως αδυναμία των intel ελεγκτών να συμπεριφερθούν σωστά σε ATA-7 με τους Mtron ide

και έτσι δουλεύουν σε ΑΤΑ-6, όπου προφανώς εκεί δε ισχύουν οι ονομαστικές επιδόσεις αλλά μικρότερες...

Τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό...

Αυτα ισχύουν για P-ata συνδεση φαντάζομαι.. για Sata στο ιch 9/r τα ιδια χάλια θα έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πολλάκις: τις επιδόσεις με τον SSD δεν τις παίρνεις από το transfer rate, αλλά από το μηδενικό access time :)

Δεν πα να δίνει και 150Mb/sec ο μηχανικός δίσκος, άμα δεις την γλύκα του 0.1ms δεν επιστρέφεις στους δεινόσαυρους :D

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πολλάκις: τις επιδόσεις με τον SSD δεν τις παίρνεις από το transfer rate, αλλά από το μηδενικό access time :)

Δεν πα να δίνει και 150Mb/sec ο μηχανικός δίσκος, άμα δεις την γλύκα του 0.1ms δεν επιστρέφεις στους δεινόσαυρους :D

ε μα φυσικα...γι'αυτο υποτιθεται παιρνεις SSD, οχι για να κανεις φιγουρα... Ο WD6400AAKS εχει καλυτερα read/write απο αυτα που λετε παραπανω, και κανει μολις 59 ευρω για 640gb....η διαφορα κοστους/gb ειναι χαωδης...αλλα εχει και 12ms random access....ειναι προφανες οτι SSD θα παρεις για την αποκριση, οχι για τα transfer rates, ουτε για storage...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πολλάκις: τις επιδόσεις με τον SSD δεν τις παίρνεις από το transfer rate, αλλά από το μηδενικό access time :)

Δεν πα να δίνει και 150Mb/sec ο μηχανικός δίσκος, άμα δεις την γλύκα του 0.1ms δεν επιστρέφεις στους δεινόσαυρους :D

Μπορείς να μου εξηγήσεις δηλαδή στην τυπική λειτουργία του PC (φόρτωμα win XP SP3, internet, chat με msn, word, excel, photoshop) πως γίνεται αντιληπτό το μηδενικό access time; Πώς δηλαδή το ξεχωρίζω και λέω "Αααα, ωραίο!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις δηλαδή στην τυπική λειτουργία του PC (φόρτωμα win XP SP3, internet, chat με msn, word, excel, photoshop) πως γίνεται αντιληπτό το μηδενικό access time; Πώς δηλαδή το ξεχωρίζω και λέω "Αααα, ωραίο!!!"

Αυτό είναι εύκολο. ΒΖΖΖΟΥΠ!

Πέρα από την πλάκα, το καταλαβαίνεις από την από άλλο πλανήτη αποκρισιμότητα του συστήματος. Οι μεταβάσεις είναι σχεδόν ακαριαίες, δεν έχεις το (έστω και μικρό) lag που έχει ο μηχανικός σκληρός. Το έχω δει σε φίλο μου που έχει SSD, είναι απλά εντυπωσιακή η αλλαγή του συστήματος, ειδικά αν σκεφτείς πως με την σημερινή τεχνολογία οι μηχανικοί δίσκοι αποτελούν το μεγαλύτερο bottleneck ενός PC...:banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.