Jump to content



Καμένη MSI αλλάζεται με άλλη μάρκα?? (εντός εγγύησης!)


ΒΑΒΑ84

Recommended Posts

Θα το ψάξω, γιατί μίλησα με το κεπκα για ένα rma τροφοδοτικού και μου είπαν οτι 2 ισχύουν

1)Αν έχουν το ίδιο το παίρνω όσο και να κάνει

2)Πιστωτικό στην τιμή απόδειξης

θα το ψάξω γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ, με αυτό τον τρόπο αν δεν ισχύει η αντικατάσταση με παρόμοιο προιόν τότε το θέμα είναι σοβαρό...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Το έψαξα :p

Σύμφωνα με το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής που διαπιστώσει ότι του πωλήθηκε ελαττωματικό προϊόν δικαιούται κατ'επιλογήν του:

* α. την επισκευή ή αντικατάσταση του πράγματος (χωρίς επιβάρυνση του αγοραστή) με άλλο,

* β. τη μείωση του τιμήματος

* γ. την επιστροφή του ελαττωματικού πράγματος στον πωλητή και της επιστροφής των χρημάτων που κατέβαλε ο αγοραστής (υπαναχώρηση από τη σύμβαση).

Στην περίπτωση ασήμαντου ελαττώματος, ο αγοραστής δεν μπορεί να επιστρέψει το πράγμα (μπορεί όμως να ζητήσει αντικατάσταση ή μείωση του τιμήματος).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν είμαι στην κατηγορία αυτή - αντικατάσταση με παρόμοιας/αντίστοιχης αξίας/επιδόσεων προϊόν, μπορεί να κρίνει το τμήμα service και να επιλέξει αυτό ποια κάρτα παρόμοια θα μου δώσει? Και τότε η τιμή αγοράς που λες, τι ρόλο παίζει??

Φίλε michalis λίγο γενικό μου φαίνεται αυτό! στο α) δηλαδή για παράδειγμα που λέει αντικατάσταση με "άλλο"... τι άλλο? όμοιο ή αντίστοιχων επιδόσεων... εκεί είναι το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι το αλλάξανε ε - :happy2:

Βαρέθηκα να ψάχνω συνέχεια για ενημερώσεις στο νόμο, αλλά σίγουρα τώρα ευννοείται τρελά ο καταναλωτής (πράγμα που είναι και το σωστό).

Δώσε και το link στα παιδιά να το κάνουν μια εκτυπωσούλα, γιατί έχω δει πολλούς να μη δουλεύουν έτσι (που να τους πεις το "κατ'επιλογήν του", θα σε σταυρώσουν).

Ωραίος :T:

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που βάσει νόμου επιλέγεις τι θέλεις πιστεύω δεν τίθεται θέμα για την πρώτη επιλογή, αν και νομίζω εννοεί ίδιο ακριβώς

Και με όσες φορές με αυτό τον τρόπο "χάσαμε" τι γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα Link μήπως? Νομίζω ενδιαφέρει αρκετούς το θέμα και επ'ευκαιρία θα ήταν χρήσιμο και γενικά να το γνωρίζουμε τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Άρθρο που λέτε, μιλάει για την αγορά αντικειμένου που είναι dead on arrival.

Π.Χ. παίρνω μια 4850, την βάζω πάνω και δεν παίζει μία, την πάω πίσω και κάνω ότι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Άρθρο που λέτε, μιλάει για την αγορά αντικειμένου που είναι dead on arrival.

Π.Χ. παίρνω μια 4850, την βάζω πάνω και δεν παίζει μία, την πάω πίσω και κάνω ότι θέλω.

ΑΚΡΙΒΩΣ!

πραγματικο ελαττωμα(το αντιθετο του "νομικο ελαττωμα" που ειναι πχ η κυριοτητα τριτου):κατι που προυπαρχει,που ειναι ιδιοτητα του πωλουμενου πραγματος...οχι το superveniens!τα δικαιωματα που αναφερονται ισχυουν στο χαλασμενο out of the box και οχι αυτο που χαλα κατα τη διαρκεια της εγγυησης...Εδω ισχυει η (μακροχρονη)συμβαση της εγγυησης του αρθρου 559 (δηλ το γνωστο με τα 2 χρονια κλπ),και σε περιπτωση χρηματικου ανταλλαγματος ειναι η "then current price" οπως λεει και στις ξενογλωσσες εγγυησεις..

(θα ηταν λιγακι παραλογο να εξαναγκαζοταν ο επιχειρηματιας να δινει 600 ευρω για κατι που την συγκεκριμενη στιγμη κανει 100)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.