Jump to content



Mousepad Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply
Σκέφτομαι να πάρω το Roccat Taito Kingsize (Roccat Taito Kingsize 3mm - Mouse Pads | Skroutz.gr)

Αξίζει ή καλύτερα να πάω σε κάποιο Razer ή Steelseries;

edit: Μόλις είδα το post του GruntGR: "το taito για κάποιον λόγο είναι πάναργο λες και περνάει το ποντίκι σου μέσα από λάσπη"

Ναι δεν μου αρεσε καθολου, σε αλλους αρεσει ομως, μην ξεχνας οτι το η αισθηση της τριβης ειναι υποκειμενικη, και παιζει μεγαλο ρολο το βαρος του ιδιου του mouse και τι ποδια εχει απο κατω, εχει γνωστος μου savu και taito ( 35 + 10 ευρω πακετακι απο public.gr ) και δεν εχει κανενα παραπονο, βεβαια μεχρι προσφατα επαιζε στο ξυλο οποτε πρεπει να ειναι και λιγο μαχοζας :p

καλημέρα,

φίλος έχει ένα g700 και ψάχνει για mousepad

έχει δοκιμάσει qck+ και δεν τον βόλεψε καθόλου

γενικά χρησιμοποιεί μέτριο προς υψηλά dpi (νομίζω τώρα είναι στα ~1600-2000dpi)

any ideas?

(πλαστικό/ύφασμα/αλουμίνιο(?) δεν υπάρχει θέμα , μας ενδιαφέρει η αντοχή στον χρόνο και το να μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα σην ελληνική αγορά)

αα ξέχασα budget~30 euros max

τσεκαρε το roccat sota

παλιοτερα υπηρχανε στην ελληνικη αγορα 4hd/9hd και np+ απο steelseries, πραγματικα κορυφαιες επιλογες για laser και optical αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

εχω το goliathus speed περιπου ενα χρονο. το εβαλα για πλυσιμο καθως επεσε καφες και η επιφανεια του σηκωθηκε και δεν μπορω να το δουλεψω ευκολα . μπορω να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

σε πλυντηριο και μετα στεγνωτηριο. το θεμα ειναι οτι η επιφανεια δεν ειναι λεια και ειναι αδυνατο να δουλεψω πανω.

δεν έπρεπε να το πλύνεις έτσι. Λίγο βούτημα μέσα στην μπανιέρα ήθελε και μετά 1 μέρα να το αφήσεις να στεγνώσει και θα ήσουν κομπλέ. Η κάτω επιφάνεια μόνο λίγο θα γλιστρούσε για μερικές μέρες ακόμη, μέχρι που θα στέγνωνε τελείως και αυτήν. Τώρα το κατέστρεψες. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε το roccat sota

παλιοτερα υπηρχανε στην ελληνικη αγορα 4hd/9hd και np+ απο steelseries, πραγματικα κορυφαιες επιλογες για laser και optical αντιστοιχα

grunt

μιας και τελικά υπάρχει και δυνατότητα για εξωτερικό θεωρείς πως αλουμίνιο όπως ένα mionix ensis για mousepad (που παίζει στο amazon στα ~30) είναι ανώτερα από τα αντίστοιχα hard surfaces...(δεδομένου ότι τα 4hd έχουν ακουστεί αρκετά για soft spots μετά απο λίγο καιρό χρήσης κλπ + η όποια φθορά στα feet του mouse)?

Link to comment
Share on other sites

δεν έπρεπε να το πλύνεις έτσι. Λίγο βούτημα μέσα στην μπανιέρα ήθελε και μετά 1 μέρα να το αφήσεις να στεγνώσει και θα ήσουν κομπλέ. Η κάτω επιφάνεια μόνο λίγο θα γλιστρούσε για μερικές μέρες ακόμη, μέχρι που θα στέγνωνε τελείως και αυτήν. Τώρα το κατέστρεψες. :sorry:

Ετσι ακριβως το εχω πλυνει και γω το goliathus 1-2 φορες..

Link to comment
Share on other sites

grunt

μιας και τελικά υπάρχει και δυνατότητα για εξωτερικό θεωρείς πως αλουμίνιο όπως ένα mionix ensis για mousepad (που παίζει στο amazon στα ~30) είναι ανώτερα από τα αντίστοιχα hard surfaces...(δεδομένου ότι τα 4hd έχουν ακουστεί αρκετά για soft spots μετά απο λίγο καιρό χρήσης κλπ + η όποια φθορά στα feet του mouse)?

δεν εχω πολλη εμπειρια με hard pads, ενα ξεσκισμενο 4D εχει περασει απο τα χερια μου και 2 γυαλινα ( icemat + corepad magna )

Ειχα περασει περσι απο το μαγαζι του [MENTION=4482]LevelOne[/MENTION] ο οποιος εχει καμποσο καιρο g9 και steelseries 9HD, ουτε τα ποδια ειχανε παθει τιποτα το τρομερο ουτε το ιδιο το pad παρατηρησα να εχει flatspots (περιεργο πραγματι :p )

Αμα θες να εχεις το κεφαλι σου ησηχο ομως και αφου λες οτι δινεις μεχρι 30 ευρω μπορεις να παρεις απο καποιον reseller της puretrak ενα stealth ή talent Where to Buy

O [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] χρησιμοποιει 2 talent αρκετους μηνες τωρα χωρις κανενα προβλημα ουτε με την φθορα της επιφανειας ουτε των mouse feet, οταν πλενει το ενα χρησιμοποιει το αλλο μεχρι να στεγνωσει :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0c8KYf8DDb4&playnext=1&list=PL1D0524D5D18A372C&feature=results_video]Puretrak Talent Review - 2.5 Years use New vs Old - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

exactly ^^ πριν μπει στο πλυντήριο πρώτα μια λεκάνη με ζεστο νερό και βούτημα το talent μεσα, μετα στο πλυντήριο μαζί με τα σκούρα και τέλος ~2 μέρες έξω για να στεγνώσει τελείως.

PureTrack talent *White*

Hello,

Thank you for contacting PureTrak! Below you will find our wash instructions for our cloth surface mouse pads:

Cleaning Chemicals which should NOT be used:

• Vinegar

• Cleaners containing bleach or solvents

• Acidic based cleaners (Including orange-based cleaning agents)

• Cleaners containing Ammonia

What We Recommend

Over our 60 wash cycle test, the only detergent we used was the 2xULTRE Tide with COLORCLEAN™ Bleach Alternative. We’re certain any brand detergent will work for this; however we’ve found that this product not only gets the job done, but prevents the surface of the pad from fading.

The Wash

Cleaning your PureTrak cloth mouse pad is fairly straight forward. If you can wash cloths, you can wash your mouse pad. Following these simple steps will ensure your PureTrak cloth mouse pad will come out looking brand spanking new.

1. Set your washing machine’s water temperature to Warm/Cold, with a wash mode of “Normal” or similar.

2. If you have other DARK colored cloths needing to be washed, feel free to bundle your mouse pad with them. It saves water and won’t affect the outcome.

3. Presoak the entire mouse pad in warm water prior to putting it in the wash. This will cause a “pre-wash” effect to start loosening any unwanted dirt.

4. Place the pre-soaked mouse pad inside the wash with the other articles of clothing. Start the wash cycle.

5. After the wash cycle is complete, remove the mouse pad and GENTLY ring out any extra water contained in the pours of the rubber base.

6. Place the mouse pad inside the dryer on a “NORMAL/COTTON” setting for 45 minutes to 1 hour. Make sure the dryer isn’t set to a high-heat setting as the rubber base may become soft and gummy. Once you remove the mouse pad from the dryer, squeeze or pinch the rubber base to see if water is still retained in it. If yes, place the mouse pad back in the dryer on the same “NORMAL/COTTON” setting for an additional 25-35 minutes. Repeat until rubber base is completely dry.

That should do it. At this point your PureTrak mouse pad should be as good as new and smelling great.

Thank you again for contacting us as well as your continued support. As always, if you have any further questions please do not hesitate to contact us at anytime. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ειχα το Vespula, ειναι μικρο και θα σου φαει τα mouse feet ΠΟΛΥ γρηγορα οποτε δεν το προτεινω. Εχει ενα ωραιο palm rest ομως που με βολευε γιατι ηταν λεπτο και ειχε αρκετα καλη ποιοτητα.

Εχω το Kone XTD εγω και μερικες φορες(οχι πολυ συχνα) παρατηρω εντονο jitter σε σημειο για μερικα δευτερολεπτα το ποντικι να πηγαινει σαν μεθυσμενο.. :p Φτιαχνει απο μονο του βεβαια αλλα θα ηθελα να ξερω αν θα φτιαξει καπως με την αλλαγη mousepad?? Αλλιως σκεφτομαι για RMA γιατι δεν μου φαινεται και τοσο normal. Εχω το goliathus speed edition και σκεφτομαι οτι ισως δεν ειναι το καλυτερο για τον sensor του XTD (A9800 φοραει) εχετε καμια ιδεα για το ιδανικο mousepad?? Θα ηθελα soft και σε καμια περιπτωση hard surface.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.