Jump to content



ΟΘΟΝΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ!!!


fireman24

Recommended Posts

Πήγα σήμερα στο Πλαίσιο να δω από κοντά ένα 20άρι LG (2042T νομίζω - 189 ευρώ) και να το πάρω (για τον ανηψιό - Xmass γαρ) καθώς τα specs με κάλυπταν. Έλα όμως που ξέχασα μια βασική παράμετρο: ότι δεν είχα δεί ποτέ προσεκτικά ένα ΤΝ panel (βασικά είδα πρόσφατα, του φορητού μου, αλλά υπέθεσα ότι στα φορητά βάζουν μάπες για να ρίξουν τις τιμές). Λοιπόν πλεόν....

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ: TN panel = αθλιότητα

Δεν είχα ευτυχώς τη δυστυχία να έχω TN panel καθώς ήμουν δύσπιστος με τις TFT και έμενα λαμπάτος εν έτη 2006. Όταν κάηκε η λαμπάτη SONY, είχα την τύχη να ανακαλύψω το Lab και ευτυχώς οι παλιοί εδώ μου άνοιξαν τα μάτια, έπεσε και αρκετό RTFM για τεχνολογίες panel, και πήγα κατευθείαν σε S-IPS. Ειλικρινά δεν μετάνιωσα ούτε ένα ευρώ κι ας έσκασα 450 για 20άρι, κι ας μην τα είχα με τη σέσουλα (τα ευρά).

Πλέον θα ψάξω για κάτι καλύτερο. Τα ΤΝ κατ'εμέ δεν κάνουν ούτε για ...δίσκο σερβιρίσματος. Ξέρετε τι θα πεί να κοιτάω πλάγια τον τόιχο με τα monitor στο Πλαίσιο και να φαίνονται όλα (καμμια 50άρια) γκρίζα.

Μ'αρέσει που λένε οι απατεώνες (οι κατασκευαστες) για γωνίες θέασης 170 μοίρες! Που πάτε ρε τσολιάδες! Εγώ γιατί με τις 178 στο S-IPS βλέπω από τέρμα πλάγια κι εσείς που λέτε για 170 μοίρες, γριζάρετε τελείως μετά τις 150...? Ρε ούστ!

Μάγκες, αν κάνετε τόσο σαματά για ΤΝ panels, ... τι να πω. Καθήστε καλύτερα ένα χρόνο χωρίς PC και μαζέψτε τα φράγκα για κάτι καλύτερο. Στο κάτω κάτω δεν είναι κάρτα γραφικών να σας πάρει παραμάζωμα η εξέλιξη. 5 χρονάκια τουλάχιστον θα το κρατήσετε το monitor (για να μην πω μέχρι να τα παίξει).

Οπότε: ξέρει κανείς κανένα μονιτοράκι στα 1680x1050 (20άρι ή 22άρι - καλύτερα 20άρι) που να μην είναι ΤΝ και να μην κάνει όσο ένα S-IPS? Κάτι σε ενδιάμεσο... πώς τα λένε εκείνα τα panel... PVM, PVN κάπως έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία έχω, χωρίς να υπερασπίζομαι τις γνωστές γωνίες θέασης ενός ΤΝ. Κάθεται κανείς στον υπολογιστή του υπο γωνία; Προσωπικά ποτέ δεν έχει τύχει.

Μα φυσικά όχι και υποστηρίζω την αποψή σου.Ακόμα και 3 άτομα να κάθονται μπροστά στην οθόνη πάλι δεν καταλαβαίνουν διαφορά.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις κάτσει μπροστά σε S-IPS.

Βλέπω στο φορητό τα χάλια των ΤΝ στα οποία χωρίς πλάκα δεν υπάρχουν 2 διαφορετικές θέσεις θέασης που να βγάζουν την ίδια ακριβώς εικόνα. Περιστασιακά κάθομαι και πλάγια, ναι. Μπορεί να θέλω να δείξω σε κάποιον κάτι, μπορεί να κάθομαι δίπλα εγώ και να δείχνω πώς να κάνει κάποιος κάτι, μπορεί να είμαι στον εκτυπωτή και να λοξοκοιτάζω την οθόνη, μπορεί να σκαλίζω το κουτί κάτω από το γραφείο και να θέλω να δω τι γίνεται στην οθόνη, μπορεί να είναι photoshopάκιας και να θέσω σωστο χρώμα και όχι αποχρώσεις του γκρι, μπορεί να σχεδιάζω web sites και πάλι να θέλω πιστότητα στο χρώμα, μπορεί να παίζω παιχνίδια και να θέλω ωραία εικόνα, και το βασικότερο, μπορεί να θέλω τα μάτια μου στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

@neuromancer τα παραλες.

Το πως θα φανει ενα πανελ οταν το στησεις σπιτι σου, θα εχει μεγαλη διαφορά απο αυτο που βλέπεις στο καταστημα.

Στο πλαισιο προφανως τα monitors...θα επαιζαν με σκαρτ.

αλλα ουτε ειπε κανεις στο πλαισιο υπαρχουν και τα καλυτερα TN.

monitors με ΤN μεταξυ τους εχουν διαφορά.

για τις γωνιες απλα εισαι αστοχα απολυτος,

σε 5 φιλους μου να δειξω ενα IPS και ενα ΤΝ και τους πω

δωσε 700€, 500€ ή 400€ ή 300€ και παρε το IPS γιατι θα βλέπεις καλυτερα υπο γωνια θα σκασουν στα γελια.

και αφου εχουν δει και τις 2 μαζι.

μπορεί να σχεδιάζω web sites και πάλι να θέλω πιστότητα στο χρώμα

αυτο λεγεται ειδική περιπτωση.

Δεν υπερασπιζομαι τα ΤΝ και ουτε θεωρω "πεταμενα λεφτα" τα περισσοτερα που πρεπει να δωσει κανεις για IPS

αυτό μπορει να το κρινει ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του (επαγγελαμτικες ή οχι)

αλλα ουτε αρνουμαι να ειναι καποιος καταευχαριστημενος δινοντας τα μισα λεφτα ή ακομα λιγοτερα

για ενα ΤΝ panel απο ενα οποιοδηποτε αλλο.

επισης

εχω διαβασει δεκαδες γνωμες ανθρωπων που πηγαν απο την δική σου Dell UltraSharp 2007WFP σε ΤΝ 24αρι και εμειναν πληρως ικανοποιημενοι και ενθουσιασμενοι.

απλα σου δειχνω οτι εισαι υπερβολικος. Το ΙPS PMVA κτλ ειναι καλυτερο απο ΤΝ αλλα σε καμια περιπτωση

αναγκαιο για τον μεσο χρηστη, ειδικα μ αυτες τις διαφορες στην τιμή.

και αν το παμε και παραπερα...σε ποιοτητα απεικόνισης και ακριβεια....περισσοτερο απεχει το IPS απο ενα καλο flat CRT....παρα ενα καλο TN απο ενα IPS.

Link to comment
Share on other sites

@neuromancer τα παραλες.

Ναι το ξέρω,:daisy: αλλά ειλικρινά έφαγα φρίκη με αυτά που είδα. Είχα την εντύπωση ότι όντως υπάρχουν καλά ΤΝ εν έτη 2008. Πήγα με το χρημα στην τσέπη να πάρω την οθόνη και έφυγα φρικαρισμένος.

Πάντως αύτό είναι γεγονός:

"Στο φορητό με το glossy ΤΝ δεν υπάρχουν 2 διαφορετικές θέσεις θέασης που να βγάζουν την ίδια ακριβώς εικόνα."

και αν το παμε και παραπερα...σε ποιοτητα απεικόνισης και ακριβεια....περισσοτερο απεχει το IPS απο ενα καλο flat CRT....παρα ενα καλο TN απο ενα IPS.

ε όχι, εδώ τα παραλές εσύ. Όταν άναψε το 2007 έπαθα πολυτισμικό σοκ... παραλίγο θα πετούσα τη CRT από τον 3ο στο δρόμο.

θα κάνω πέτρα την καρδιά και θα πάω να ξαναδώ μια φόρα ακόμη ΤΝ....

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168030 επισης κατα τη ταπεινη μου αποψη αυτη η οθονη τα κανει πραγματικα ολα TV,ALL CONSOLE GAMING, FULL HD,PC GAMING ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΑΣ κ το πιο συμαντικο φοβερο static contrast 1000:1 αυτο που σας ελεγα καλα χριστουγενα:clap:

Έχει 10.000 contrast,όχι 1.000 :cool:

:OT:Μάλλον έπρεπε να διαβάσω και λίγο παρακάτω:red:

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι, εδώ τα παραλές εσύ. Όταν άναψε το 2007 έπαθα πολυτισμικό σοκ... παραλίγο θα πετούσα τη CRT από τον 3ο στο δρόμο.

----Εδω φιλε θα τα χαλασουμε.Οι crt απο αποψη ποιοτητας εικονας αναλησεις κ ευκρινιας ειναι πολυ ανωτερες απο οποιοδηποτε νεου τυπου μονιτορ το μονο του μειονεκτιμα επειδη ειχα το λεω σε ολα τα μεγεθη ηταν οτι η8ελες μια τραπεζαρια μαζι με το μπουφε για να την απλοσεις γιαυτο κ εχουν αποσυρθει πλεον γιατι δε βολευουν κανεναν.

----Δεν ειναι τιχαιο παντως οτι πολλα ιντερνετ καφε εχουν τετοιες οθονες κ να σου πω την αλληθεια τα προτιμουσα για τα ματια μου.

----Οι tft ακομα προσπαθουν αλλα δε μπορουν να τις φτασουν.

----Τα ips πανελ ειναι οντως πολυ ομορφα αλλα πραγματικα πιστευεις οτι αξιζουν τα λεφτα τους αυτη τη στιγμη για εναν απλο χρηστη?

--Εγω παντως μεσα ειμαι αλλα σε καποια χρονια που θα φυγουν τα TN απο την αγορα,θα παρεχουν ικανοποιητικο εξοπλισμο,θα υπαρχει ανταγονισμος κ πεσει οι τιμη τους....:whip::whip::whip:

Link to comment
Share on other sites

Ετσί έλεγα κι εγω για τις CRT μεχρι που πηρα την dell. Βεβαια δεν έιχα και καμια CRT της προκοπής. Γεγονός είναι ότι πλέον υπάρχουν εξίσου καλές TFT αλλά κοστίζουν (όπως κόστιζαν και οι καλές CRT).

Στα Internet cafe οι CRT επιτρέπουν χαμηλότερες αναλύσεις - άρα φτηνότερο εξοπλισμό. Αυτό στις TFT λέγεται 1:1 interpolation αλλά σου δίνει μικρότερη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

---Τελικα παιδια τσιμπισα αυτη μαρεσαν πολυ τα χαρακτηριστικα της κ η τιμη της μολις 330 EURO http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168197

---Μαζι μαυτα τσιμπισα δυο σκληρους 640αριδες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303735 κ

αυτο το λινκσις μοντεμ ρουτερ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615201.

Νομιζω πως αντι να παρω μια πανακριβη psv πανελ μονιτορ εκανα τη καλητερη δουλεια διοτι με τα ιδια λεφτα εφτιαξα κ το σερβερ που ονειρευομουν καλα χρηστουγενα σε ολους κ καλα ψωνια :fun::fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

---Τελικα παιδια τσιμπισα αυτη μαρεσαν πολυ τα χαρακτηριστικα της κ η τιμη της μολις 330 EURO http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168197

---Μαζι μαυτα τσιμπισα δυο σκληρους 640αριδες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303735 κ

αυτο το λινκσις μοντεμ ρουτερ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615201.

Νομιζω πως αντι να παρω μια πανακριβη psv πανελ μονιτορ εκανα τη καλητερη δουλεια διοτι με τα ιδια λεφτα εφτιαξα κ το σερβερ που ονειρευομουν καλα χρηστουγενα σε ολους κ καλα ψωνια :fun::fun::fun:

και πολυ καλα εκανες φιλε μου!!!:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα πως εχει κ 26αρι μοντελο κ μαλιστα στα 379 EYRO στο pixmania http://www.pixmania.com/gr/gr/859025/art/samsung/ieuic-tft-26-wide-syncmas.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyMzAyMDg3MzQ7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz1vdWk=

----βεβαια εχει χαμηλοτερη dynamic 3000:1 αλλα τα ατου της ειναι η τιμη της το στατικ στα 1000:1 κ η φωτεινοτητα η οποια ειναι στα 400 καταπληκτικο value for money.:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

επισης

εχω διαβασει δεκαδες γνωμες ανθρωπων που πηγαν απο την δική σου Dell UltraSharp 2007WFP σε ΤΝ 24αρι και εμειναν πληρως ικανοποιημενοι και ενθουσιασμενοι.

και αν το παμε και παραπερα...σε ποιοτητα απεικόνισης και ακριβεια....περισσοτερο απεχει το IPS απο ενα καλο flat CRT....παρα ενα καλο TN απο ενα IPS.

Για το πρώτο...μάλλον δεν είχαν ιδέα από χρώματα αυτοί που το λεγανε. Δεν λέω τίποτα άλλα οι διάφορα μεταξύ του ISP και του TN Film απλός είναι υπερβολικά μεγάλη! Βεβαία έμενα μπορεί να με ενοχλεί επειδή ασχολούμαι με το σχέδιο και χρώματα και όταν δεν βλέπω κάτι σωστά με εκνευρίζει άλλα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιος δεν θα διέκρινε διάφορα μεταξύ τον 2 panel. Για το δεύτερο...εδω διαφωνώ απόλυτα! Ένα ISP panel είναι ποιο κοντά σε μια CRT από ότι ένα TN Film σε ISP panel ! Για μένα τα ISP χάνουν μόνο σε 2 σιμια μαβρο και ταχύτητα...που σιγά σιγά εξαφανίζεται με το πάροδο του χρόνου. Έξαλλου ας μην ξεχνάμε πως το CRT είναι ο πάππους όλον (άσχετος ότι LCD κατασκευαστικέ για πρώτη φορά τα 70`s ... αν κάνω λάθος διορθώστε με) κάνοντας την αρχή με τον Ferdinand Braun το 1897 :innocent: ! Πρώτα τα TN έχουν 6bit χρώματα ... άρα σύνολο μοναχά 262.000 πραγματικά χρώματα :whip: ενώ το ISP 8bit ή 16.7 εκατομμύρια χρώματα :rubik: ! Δεύτερο οι γωνιές θεάσεις...απλός είναι άθλιες ακόμα και στην καλύτερη TN οθόνη! Αυτά για τώρα.. ...:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.