Jump to content



i7 η core 2 quad???


Niksoul

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Γιατί προτείνετε οι περισσότεροι τον Core 2 Quad σκεπτόμενοι μόνο το λόγο απόδοσης προς τιμή;

Το γεγονός ότι το μέλλον είναι το socket 1366 δεν απασχολεί κανέναν;

γιατι να μην δωσεις λιγοτερα λευτα για να εχεις σχεδον τις ιδιεες επιδοσεις...εξαλλου ειναι κατα πολυ ακριβοτεροι,ασε που χρειαζονται και μητρικες εξισου ακριβες...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην δωσεις λιγοτερα λευτα για να εχεις σχεδον τις ιδιεες επιδοσεις...εξαλλου ειναι κατα πολυ ακριβοτεροι,ασε που χρειαζονται και μητρικες εξισου ακριβες...

Διαφωνώ, γιατί μια μητρική με s1366 σου δίνει τη βάση για να αναβαθμίσεις αργότερα σε ό,τι καινούριο πρόκειται να κυκλοφορήσει. Επίσης, μιλάμε για υποστήριξη SLI και CF.

Προσωπικά, μετράω πολύ περισσότερο τις προοπτικές αναβάθμισης σε ένα σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω..και εγω τις μετραω,αλλα περιμενω και λιγο καιρο να πεσουν οι τιμες,γιατι να βιαστω αφου ακομα δεν εχω σοβαρους λογους να μεταβω σε κατι ποιο ισχυρο,οταν ο ηδη υπαρχον επεξεργαστης μου δινει ρεστα..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό! Για μένα το πιο σωστό αυτήν την περίοδο είναι να περιμένεις να πέσουν λίγο οι τιμές και να χτυπήσεις έναν i7 920 (μια χαρά πάει, τον δοκίμασα) παρά να πας σε s775.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό! Για μένα το πιο σωστό αυτήν την περίοδο είναι να περιμένεις να πέσουν λίγο οι τιμές και να χτυπήσεις έναν i7 920 (μια χαρά πάει, τον δοκίμασα) παρά να πας σε s775.

Και ποιός σου λέει ότι σε ένα χρόνο δε θα βγει pci express 3 και έτσι η καινούρια 5870 δε θα είναι συμβατή με τη mobo που θα αγοράσεις?Στα ηλεκτρονικά ποτέ δε παίρνεις κάτι με τη λογική της αναβάθμισης.Ακόμα και το καλύτερο σύστημα μετά από 1 χρόνο θεωρείται παλιό...:triniti:

Link to comment
Share on other sites

γιατι να θεωρειται παλιο??? αμα κανεις την δουλεια σου και χωρις κανενα προβλημα?:jump1:

Αναλόγως τι ορίζει καθένας ως δουλειά του.Εγώ για παράδειγμα δε παίζω παιχνίδια συχνά.Όταν όμως βάζω κανένα καινούριο και βλέπω ότι κολλάει σε ένα σύστημα 1000 ευρώ αγορασμένο πριν ένα χρόνο απογοητεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ενοειτε!!!!!1 θα με τρελανεις?? ποιο game δλδ δεν σηκωνει εσενα?? βασικα ειπες και μονος σου οτι ειναι αγοραστο το pc!τα ετοιμα δεν ειναι και τα καλυτερα και ολοι το ξερουμε αυτο...ε κοιτα και το αλλο αμα εχεις το fsb του CPU κατα πολυ παραπανω απο αυτο της ram,τοτε φυσιολογικο ειναι να εχεις κολληματα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

6gb ειναι λιγο αχρειαστα....οχι αχρηστα.

Καλυτερα να πηγαινε σε καποιο 3gb kit η 4gb

Γιατί να πάει κάποιος σε 4gb kit, και μην πάει κατευθείαν σε 3x2gb να επωφεληθεί κιόλας άπω την πτώση των τιμών!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα κοιτα λιγο και τον επεξεργαστη σου,2.4ghz δεν ειναι δα και τοσα πολλα στις μερες μας,εγω τον πηρα με 2.6 και τον εκανα να τρεχει στα 3.4!

Σε καμία των περιπτώσεων πάντως δεν έχω bottlenck,οπότε...

Link to comment
Share on other sites

το να σκέφτεσαι οτι αγοράζω τώρα ακριβή μητρική και θα αναβαθμίσω αργότερα

είναι τρελή μούφα....

πιθανότερο είναι να αλλάξει το socket ή το socket σου στην αναβάθμιση μελλοντικά να υστερεί σε ένα κάρο καλούδια και να θέλεις να αλλάξεις και μητρική.

σε reviews επίσης είδα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει,

ότι σε single dual triple μικρές οι διαφορές επιδόσεων

και ότι το triple ανεβάζει ελαφρώς και τα latencies

οπότε δεν είναι μονόδρομος

αντίθετα σε single τα ρίχνει στο dual των 775

σε μαμά υπερτερεί ελαφρώς το core7

αλλά αν έχεις διάθεση για clocking

θα προτιμούσα διαλεχτά 775 σήμερα παρά ακριβά core7

ίσως τα παιδιά που έχουν στήσει i7 να μπορούν να μιλήσουν πιο πρακτικά...

Link to comment
Share on other sites

το να σκέφτεσαι οτι αγοράζω τώρα ακριβή μητρική και θα αναβαθμίσω αργότερα

είναι τρελή μούφα....

πιθανότερο είναι να αλλάξει το socket ή το socket σου στην αναβάθμιση μελλοντικά να υστερεί σε ένα κάρο καλούδια και να θέλεις να αλλάξεις και μητρική.

σε reviews επίσης είδα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει,

ότι σε single dual triple μικρές οι διαφορές επιδόσεων

και ότι το triple ανεβάζει ελαφρώς και τα latencies

οπότε δεν είναι μονόδρομος

αντίθετα σε single τα ρίχνει στο dual των 775

σε μαμά υπερτερεί ελαφρώς το core7

αλλά αν έχεις διάθεση για clocking

θα προτιμούσα διαλεχτά 775 σήμερα παρά ακριβά core7

ίσως τα παιδιά που έχουν στήσει i7 να μπορούν να μιλήσουν πιο πρακτικά...

+1:worship:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ...συμφέρει να πάρω το 920 και να το clockaro ή να πάρω το 965? Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω άν έχει μεγάλη διαφορά όσον αφορά τα παιχνίδια και everyday use....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ...συμφέρει να πάρω το 920 και να το clockaro ή να πάρω το 965? Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω άν έχει μεγάλη διαφορά όσον αφορά τα παιχνίδια και everyday use....

lol...920 φυσικα παρε(αν θες οπωσδηποτε i 7)κ ανεβασε τον...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.