Jump to content


Γιατί πρέπει να αλλάζω τους DNS Servers ? Κατι βρωμάει ...


kreach

Recommended Posts

Τα DNS δεν έχουν να κάνουν με το πόσο κατεβάζεις. Έχουν να κάνουν μόνο με το αν μπορούν να αναλύσουν το TheLab.gr - Επειδή τα μεγάλα παιδιά δε σταματούν να παίζουν ποτέ σε 212.113.133.53.

Κάτι άλλο παίζει στην δική σου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι μου λεει οτι έχει αποσυνδεθεί;; ( ενω παλιά μου ελεγε κανονικα τους αριθμούς....)

Τρείς συνδέσεις

Προσαρμογέας ασύρματου δικτύου LAN Σύνδεση ασύρματου δικτύου 2 -> αποσυνδεδεμένος

Προσαρμογέας Ethernet Τοπική σύνδεση -> συνδεδεμένος

Προσαρμογέας ασύρματου δικτύου LAN Σύνδεση ασύρματου δικτύου -> αποσυνδεδεμένος

Σίγουρα συνδέεσαι ασύρματα στο router και όχι με καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν ξερω καλα την ορολογια οποτε θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω ποιο κατατοπιστικός. πριν γινουν ολα τα απο πανω που ανέφερα μου έδειχνε κατι "αριθμούς" στο DNS αλλα τωρα γραφει " Έχει αποσυνδεθεί " . Με αυτο εχω καποιο προβλημα;;; και για να πιάνω καλύτερη ταχύτητα στο download

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα δεν ξερω καλα την ορολογια οποτε θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω ποιο κατατοπιστικός. πριν γινουν ολα τα απο πανω που ανέφερα μου έδειχνε κατι "αριθμούς" στο DNS αλλα τωρα γραφει " Έχει αποσυνδεθεί " . Με αυτο εχω καποιο προβλημα;;; και για να πιάνω καλύτερη ταχύτητα στο download

To έχει αποσυνδεθεί το λέει μόνο στα 2 ασύρματα δίκτυα.το lan που βλέπεις κάτω κάτω είναι το επίθεμα του dns όχι η διεύθυνση του ή η κατάσταση του.

Και πάμε

Control Panel -> Network and Sharing Center και πατάς την επιλογή που είναι κυκλωμένη

attachment.php?attachmentid=52369&stc=1&d=1348162633

Μετά στο επόμενο παράθυρο με την σειρά επιλέγεις την Τοπική σύνδεση δικτύου (1).Επιλέγεις το (2) και πατάς το (3)(Ιδιότητες ή Properties).Στο τελικό παράθυρο δες αν λέει "αριθμούς" στην θέση 4.Αυτή είναι η IP διεύθυνση του DNS.Aν είναι επιλεγμενη η επιλογή "Obtain an IP address automatically" το router έχει ρυθμίσει αυτόμaτα και την δικιά σου IP address αλλά και την IP του DNS που χρησιμοποιεί.

attachment.php?attachmentid=52370&stc=1&d=1348162647

post-1215-1416076607,196_thumb.jpg

post-1215-1416076607,2588_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για αυτη την αναλυτηκη περιγραφη αλλα αυτο το ξερω (και για αυτο ειπα στο αρχικο μου ποστ πως αλλαξα τους αριθμους που ειχε το DNS και μετα ειχα το προβλημα. Ετσι πατησα την εντολη στο cmd , την ipconfig για να δω παλι τους αριθμους αλλα δεν υπηρχαν πλεον. Τι μπορω να κανω για να μου λεει παλι στο cmd τους αριθμους;; . Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλτα ολα αυτοματα. Και μετα...:

- Ειτε κανε disable και μετα παλι enable την συσκευη

ή

- Ανοιξε command prompt με administrator privileges και δωσε τα παρακατω :

ipconfig /renew

ipconfig /flushdns

ΤΟ μηχανημα θα παρει IP/Gateway/DNS αυτα που εχεις δηλωσει στο router.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.