Jump to content



ποια απο αυτες να διαλεξω


BILL5

Recommended Posts

παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας με τοσα μοντελα 9800gt δεν ξερω ποια αξηζει τα λεφτα για το συστημα ψυξης της η καρτες ειναι 512 η με λιγα λεφτα να παω σε 1gb ram αξηζει δειτε τα παρακατω. και πεστε μου την γνωμη σας τα χαρακτιριστικα ειναι παρομεια σε ολες της καρτες

1.http://www.manli.com/productsDetail.asp?nID=7&categorys=34&id=378〈=en 109.50 €

2.http://www.sparkle.com.tw/product_detail.asp?id=71&sub_id=212# 119,00 €

3.http://www.msicomputer.com/product/p_spec.asp?model=N9800GT_512OC&class=vga 137.99 €

4.http://www.asus.com/products.aspx?l1=2&l2=6&l3=656&l4=0&model=2425&modelmenu=1 162.20 €

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο τον πυρηνα πιστευω με 512 εισαι καλυμενος. Ολες flextronics ειναι με tsmc, οποια και να παρεις το ιδιο ειναι, μονο οι μνημες αλλαζουν σε μερικες. Απτις συγγεκριμενες θα πηγαινα Sparkle.

edit> Το μονο + που βλεπω στην Ασους ειναι οτι πεταει τον αερα εξω απτο κουτι αλλα δεν αξιζει τα +43Ε κατεμε.

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια 4850 με 512 μνημη.Η 9800 ειναι απλα ξεπερασμενη...

Επισης να πας στο 1 γιγα ραμ σε "midrage" gpuz δεν θα σου δωσει και τρελο αερα οποτε μια "απλη" 4850 ειναι η ιδανικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας πάνω από 1680x1050 (που δεν πάς με τέτοια κάρτα) τότε τα 512ΜΒ είναι αρκετά.

εμενα δεν παει παραπανω απο 1280χ1024 στα 60hz η οθονη μου το πολυ παιζω τα παιχνιδια 1024χ768 στα 75hz

Link to comment
Share on other sites

Το SLΙ/CF για εμένα είναι πεταμένα λεφτά. Αν το κάνεις με δύο καινούριες κάρτες πληρώνεις 2x λεφτά για 1.3x περίπου επιδόσεις (αλλού περισσότερο - αλλού λιγότερο). Αν περιμένεις να πέσουν οι τιμές (π.χ. 1 χρόνο) για να πάρεις 2η ίδια κάρτα να κάνεις SLI/CF τότε υπάρχει στην αγορά ήδη νεό μοντέλο single card με καλύτερες επιδόσεις.

Δέχομαι το SLI μόνο αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να παίξει σε ΠΟΛΥ μεγάλες αναλύσεις οπότε με μία κάρτα, ακόμη και την καλύτερη, πιθανώς δεν τα βγάζει πέρα. Αν αρχίζουν να αξιοποιούνται σωστά και τα διάφορα PhysX, CUDA, κτλ ίσως αποκτήσουμε ακόμη ένα λόγο για διπλές κάρτες. Για την ώρα, ζέστη και κατανάλωση σα θερμοσίφωνας.

Link to comment
Share on other sites

Το SLΙ/CF για εμένα είναι πεταμένα λεφτά. Αν το κάνεις με δύο καινούριες κάρτες πληρώνεις 2x λεφτά για 1.3x περίπου επιδόσεις (αλλού περισσότερο - αλλού λιγότερο). Αν περιμένεις να πέσουν οι τιμές (π.χ. 1 χρόνο) για να πάρεις 2η ίδια κάρτα να κάνεις SLI/CF τότε υπάρχει στην αγορά ήδη νεό μοντέλο single card με καλύτερες επιδόσεις.

Δέχομαι το SLI μόνο αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να παίξει σε ΠΟΛΥ μεγάλες αναλύσεις οπότε με μία κάρτα, ακόμη και την καλύτερη, πιθανώς δεν τα βγάζει πέρα. Αν αρχίζουν να αξιοποιούνται σωστά και τα διάφορα PhysX, CUDA, κτλ ίσως αποκτήσουμε ακόμη ένα λόγο για διπλές κάρτες. Για την ώρα, ζέστη και κατανάλωση σα θερμοσίφωνας.

Διαφωνώ απόλυτα με αυτήν την αντίληψη

Και πλέον η διαφορά είναι στο HD gaming, όπου 2 κάρτες είναι πολύ ανώτερες από μία σε κάθε περίπτωση, και με πολύ μεγάλη διαφορά (όχι 1.3x) - ακόμα και στο GTA IV που έλεγαν ότι δεν βλέπει SLI η διαφορά είναι πολύ μεγάλη (και σε όλα τα παιχνίδια..)

Και όταν μου λένε για παράδειγμα, "α εσύ έχεις SLI, έχεις i7, έχεις 6gb μνήμη" και δεν ξέρω γω τι άλλο, τότε που είναι τα πεταμένα λεφτά? Όλα παίζουν ρόλο και τίποτα δεν παίζει? τι ισχύει τελικά?

Τη δουλειά σου εννοείται την κάνεις και με μία κάρτα, και με έναν "απλό" διπύρηνο" και με 2gb μνήμη, και με 20" monitor, χαίρω πολύ..

Είναι πως το βλέπεις το pc, πόσο hobby το έχεις, και φυσικά το πόσα μπορείς και πόσα θες να διαθέσεις

Μην τα ισοπεδώνουμε... τίποτα δεν είναι πεταμένα λεφτά άμα το γουστάρεις το άθλημα..

Όσο για τη ζέστη δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν τις βάλεις σε "κονσερβοκούτι" βέβαια, και όσο για την κατανάλωση δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα - αν σκεφτόμασταν έτσι θα έπρεπε να είχαμε όλοι τα pc μας default με power savings, δεν θα ανάβαμε χιλιάδες λαμπάκια για φιγούρα όλες αυτές τις μέρες, θα ανακυκλώναμε κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή επιλογή είναι κάπου στην μέση....

Από την μια μπορείς κάλλιστα να παίξεις όλα τα παιχνίδια αξιοπρεπώς και με μια μονή κάρτα, από την άλλη άμα βάλεις και την δεύτερη πιστεύω πως ναι μεν είναι υπερβολή, αλλά άμα το γουστάρεις και μπορείς γιατί όχι;

@kbilly13: Eπειδή δεν ξέρω, λες ότι η διαφορά είναι μεγάλη στο sli σου, δεν διαφωνώ, αλλά μήπως παίζει ρόλο και το cpu που δεν είματε όλη στην θέση να έχουμε;Τα λέω αυτά γιατί κάτι έχει πάρει το αυτί μου πως οι i7 αξιοποιούν καλύτερα το sli....

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ απόλυτα με αυτήν την αντίληψη

Και πλέον η διαφορά είναι στο HD gaming, όπου 2 κάρτες είναι πολύ ανώτερες από μία σε κάθε περίπτωση, και με πολύ μεγάλη διαφορά (όχι 1.3x) - ακόμα και στο GTA IV που έλεγαν ότι δεν βλέπει SLI η διαφορά είναι πολύ μεγάλη (και σε όλα τα παιχνίδια..)

Τώρα εγώ γιατί δεν κατάλαβα γιατί διαφωνείς; Δες από πάνω τι λες και δες από κάτω τι είπα!

Δέχομαι το SLI μόνο αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να παίξει σε ΠΟΛΥ μεγάλες αναλύσεις οπότε με μία κάρτα, ακόμη και την καλύτερη, πιθανώς δεν τα βγάζει πέρα.
Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε, το είδα

Η διαφωνία ήταν στο περί πεταμένων λεφτών και περί επιδόσεων

Και πάνω σε αυτό, είναι σαφές το ότι δεν σημαίνει μιας και δίνεις διπλάσια λεφτά θα πάρεις και διπλάσιες επιδόσεις -(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) , όποιοι για παράδειγμα δίνουν 2πλάσια λεφτά για μνήμες π.χ. δεν θα πάρουν και διπλάσιες επιδόσεις, ή όποιος τα σκάει για i7 965, δεν σημαίνει ότι θα πάρει και 4πλάσιες επιδόσεις από τον 920..

Έτσι για το μεράκι γίνεται η φάση και για να γουστάρουμε

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καταλαβα θα το κανω sli με 2 χ 8800gt που της βρηκα και φθηνα το τροφοδοτικο τωρα πρεπει να λιστο τι θα χρειαστει για να δουλεψη το συστημα της υπογραφης μου + 4 ανεμιστιρακια 3 x 90mm 1 x 1.20mm εγω το pc καθε 3 το αλαζω οποτε με αυτα τα λευτα που θελω να ριξω ειμαι οκ εγω πρωσοπηκα. ευχαριστω και περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για το μεράκι γίνεται η φάση και για να γουστάρουμε

Και σε αυτή την πρόταση είναι συνοψισμένο γιατί δεν γίνετε να ποσητηκοποιήσεις κάτι τέτοιο όπως τα «πεταμένα λεφτά» κλπ.

Η λέξη χόμπι έχει εφευρεθεί για να εξηγεί «την μανία να πετάμε αδικαιολόγητα μεγάλα (για άλλους) ποσά, που όμως πάνε κάπου που μας ευχαριστούν» που πιάνει την κάθε ασχολία που μπορεί να πορώνει κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καταλαβα θα το κανω sli με 2 χ 8800gt που της βρηκα και φθηνα το τροφοδοτικο τωρα πρεπει να λιστο τι θα χρειαστει για να δουλεψη το συστημα της υπογραφης μου + 4 ανεμιστιρακια 3 x 90mm 1 x 1.20mm εγω το pc καθε 3 το αλαζω οποτε με αυτα τα λευτα που θελω να ριξω ειμαι οκ εγω πρωσοπηκα. ευχαριστω και περιμενω..

Αυτο θα σου ειναι μια χαρα.Το εχω και εγω και ειναι πολυ καλο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1084569&Manufacturer=CoolerMaster&category=69977705&catalog=20

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.