Jump to content



Πρόβλημα σε εγκατάσταση Ubuntu 8.10


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Μπορείς να μπείς σε Windows?Αν θές να αλλάξεις το default λειτουργικό που θα bootarei,πχ να βάλεις πρώτο default boot το Windows,αλλάζεις το default 0 σε default 4.

Σε Windows θα μπορέσω να μπω, αν βάλω το CD του και δώσω στην κονσόλα bootrec/fixboot και bootrex/fixmbr. Δεν είναι το default το θέμα μας νομίζω όμως. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έφτασες μέχρι εκεί, κράτα στην άκρη αυτό εκεί το lst και κάνε νέα εγκατάσταση του Grub στον hd0,0 όπως λέω στο post μου που έχω δώσει. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα και μη βιάζεσαι, μπορεί να κάνεις λάθος. Θεωρώ ότι εφόσον σου λέει έτσι ότι hd0 είναι ο πρώτος σου δίσκος και έχει τα Vista. Επίσης, εφόσον λές όλους τους δίσκους SCSI θεωρώ ότι είναι όλοι Sata.

Nαι ναι. SATA είναι. Όμως γιατί ο ένας (ο 250άρης που έβαλα το Ubuntu) είναι (0,1,0) ενώ οι άλλοι 2 (0,0,0); Τί σημαίνουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε φίλε γιατί μας τα λές διαφορετικά. Basta (όχι Σάσα).

Δες σε παρακαλώ πρώτα το post μου αν δεν το έχεις κάνει, εξηγώ ότι όποια εγγραφή είναι πρώτη στο lst αυτή κάνει boot αυτόματα. Αν θα δώσεις από Windows αυτή την εντολή, πάει περίπατο ο Grub.

Αλλά τώρα με μπέρδεψες, έχεις και τους 3 δίσκους πάνω και δεν μπαίνεις στα Win αλλά μπαίνεις σε Ubuntu?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι άλλο ,ότι σου είπα πως αλλάζεις το default σε περίπτωση poy bootarei σωστά είναι για να το ξέρεις όχι για να το εφαρμόσεις τώρα.

Στο θέμα μας τώρα,τα παρακάτω είναι η διαδικασία για WINDOWS

If you have installed DOS (or Windows) on a non-first hard disk, you have to use the disk swapping technique, because that OS cannot boot from any disks but the first one. The workaround used in GRUB is the command map (see map), like this:

grub> map (hd0) (hd1)

grub> map (hd1) (hd0)

This performs a virtual swap between your first and second hard drive.

Caution: This is effective only if DOS (or Windows) uses BIOS to access the swapped disks. If that OS uses a special driver for the disks, this probably won't work.

Another problem arises if you installed more than one set of DOS/Windows onto one disk, because they could be confused if there are more than one primary partitions for DOS/Windows. Certainly you should avoid doing this, but there is a solution if you do want to do so. Use the partition hiding/unhiding technique.

If GRUB hides a DOS (or Windows) partition (see hide), DOS (or Windows) will ignore the partition. If GRUB unhides a DOS (or Windows) partition (see unhide), DOS (or Windows) will detect the partition. Thus, if you have installed DOS (or Windows) on the first and the second partition of the first hard disk, and you want to boot the copy on the first partition, do the following:

grub> unhide (hd0,0)

grub> hide (hd0,1)

grub> rootnoverify (hd0,0)

grub> chainloader +1

grub> makeactive

grub> boot

Από εδώ μπορείς να φτιάξεις οτι χρειάζεσαι http://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html#DOS_002fWindows

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε φίλε γιατί μας τα λές διαφορετικά. Basta (όχι Σάσα).

Δες σε παρακαλώ πρώτα το post μου αν δεν το έχεις κάνει, εξηγώ ότι όποια εγγραφή είναι πρώτη στο lst αυτή κάνει boot αυτόματα. Αν θα δώσεις από Windows αυτή την εντολή, πάει περίπατο ο Grub.

Αλλά τώρα με μπέρδεψες, έχεις και τους 3 δίσκους πάνω και δεν μπαίνεις στα Win αλλά μπαίνεις σε Ubuntu?

:X:

Το ξέρω πως θα διαγραφεί ο Grub. Γι' αυτό είμαι στο Live CD τώρα που μιλάω, όπως είπα, αφού δε μπαίνει σε κανένα λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε φίλε γιατί μας τα λές διαφορετικά. Basta (όχι Σάσα).

Δες σε παρακαλώ πρώτα το post μου αν δεν το έχεις κάνει, εξηγώ ότι όποια εγγραφή είναι πρώτη στο lst αυτή κάνει boot αυτόματα. Αν θα δώσεις από Windows αυτή την εντολή, πάει περίπατο ο Grub.

Αλλά τώρα με μπέρδεψες, έχεις και τους 3 δίσκους πάνω και δεν μπαίνεις στα Win αλλά μπαίνεις σε Ubuntu?

O grub δεν είναι τόσο έξυπνος ώστε να διαβάζει και το MBR των άλλων partition.Πρέπει να το ρυθμίσεις απο grub> .Δουλεύει χωρίς αυτό μόνο εφόσον είναι στον ίδιο δίσκο όλα τα partition των λειτουργικών.;)

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι τι έχει γίνει λάθος,και αυτό είναι ότι κάποια στιγμή που το πέρασες έγραψες τον grub στο Partion του Windows.Κάνε το παραπάνω που ανέφερεις με το cd του Windows και μετά μόλις το περάσεις των grub στο σωστό partition ακολούθησε τα παραπάνω βήματα που ανέφερα.1 πράγμα να άκουγες από τα παραπάνω που σου έγραψα θα καταλάβαινες μέχρι τώρα τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελε σε πρώτη φάση εγκατάσταση του grub στον (hd1) κι ακολούθως αλλαγή από το bios του σκληρού εκκίνησης στο 250άρη. Με αυτό καταφέραμε να δούμε το μενού του grub και να επιλέξουμε λειτουργικό σύστημα. Όμως επειδή όταν πήγαινα να επιλέξω Vista δεν παίζανε, χρειάστηκε να τροποποιήσουμε τις 3 τελευταίες γραμμές του menu.lst. Λεπτομέρειες δε θυμάμαι, αφού οδηγίες ακολουθούσα κι εγώ. :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δηλαδή χρησιμοποίησες τον Grub στον πρώτο δίσκο και μετά τροποποίησες το menu.lst ε;

Μάλιστα, που να το φανταστώ, τρομερό, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.

Κοινώς, σου έδωσα την ίδια λύση πόσες φορές και την αγνοείς, ενώ μετά την ακολουθείς από αλλού γιατί "δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς σε αυτό το φόρουμ".

Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δηλαδή χρησιμοποίησες τον Grub στον πρώτο δίσκο και μετά τροποποίησες το menu.lst ε;

Μάλιστα, που να το φανταστώ, τρομερό, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.

Κοινώς, σου έδωσα την ίδια λύση πόσες φορές και την αγνοείς, ενώ μετά την ακολουθείς από αλλού γιατί "δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς σε αυτό το φόρουμ".

Τι να πω.

Δε θυμάμαι να μου είπες πως θα εγκαταστήσω το grub ακριβώς (>εντολές) (και μη μου πεις για κανα link - είπαμε, είμαι αρχάριος χρήστης Linux - τί άκρη να βγάλω). Στο ubuntu-gr forum μου είπανε οι άνθρωποι "πάτα αυτό κι αυτό και πες μας". Κάναμε 3-4 δοκιμές, σε 10' το βρήκαμε. Απλά κι εύκολα. Λοιπόν δεν υπάρχει λόγος τώρα να συζηταμε κάτι άλλο. Το θέμα τελείωσε, ευχαριστώ για το χρόνο, αλλά ο τρόπος βοήθειας δεν ήταν κατατοπιστικός εδώ. Thanx και πάλι ειλικρινά για το χρόνο και τη προσπάθεια. :yes4:

Ας τελειώσει εδώ το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο λέει ο jpavly φίλε,ότι ακριβώς το ίδιο σου έλεγε,όπως και εγώ επίσης,αλλά δυστυχώς το μόνο που έκανες είναι να λές ότι είσαι αρχάριος.Με αυτή την λογική δεν σημαίνει ότι πηρες περισσότερη βοήθεια,είμαι και εκεί μέλος,οπότε κρίνω οτι εδώ η βοήθεια ήταν πιο γρήγορη και στοχευμένη απο εκεί.:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο λέει ο jpavly φίλε,ότι ακριβώς το ίδιο σου έλεγε,όπως και εγώ επίσης,αλλά δυστυχώς το μόνο που έκανες είναι να λές ότι είσαι αρχάριος.Με αυτή την λογική δεν σημαίνει ότι πηρες περισσότερη βοήθεια,είμαι και εκεί μέλος,οπότε κρίνω οτι εδώ η βοήθεια ήταν πιο γρήγορη και στοχευμένη απο εκεί.:dirol:

Καλά χαιρετίσματα. Όταν ο άλλος σου λέει "δώσε αυτό σε κονσόλα και πες μου τι σου βγάζει" (βλ. Ubuntu-gr forum) και συ μου δίνεις 2 link που θα πρέπει να καθήσω να ψάξω, να διαβάσω κι αν βγάλω κάποια άκρη, να φέρω αυτό που με ενδιαφέρει στα μέτρα μου, που ενδεχομένως να κάνω και λάθος και να τα κάνω χειρότερα εξακολουθείς να πιστεύεις πως εδώ η βοήθεια ήταν πιο άμεση και στοχευμένη;

Τέλος πάντων. Δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε κάτι τώρα. Το θέμα έχει λήξει. :offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έπρεπε να μπούμε και με remote connection να το φτιάξουμε?:TD:

Δηλαδή το ότι σου δώσαμε με link να ακολουθήσεις την διαδικασία,ήταν το θέμα σου.Μήπως ήθελες να έρθουμε σπίτι σου να το φτιάξουμε?Και στο κάτω κάτω αν δεν μάθεις που πάς ρε φίλε να χρησιμοποιήσεις ubuntu...:getlost::getlost:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έπρεπε να μπούμε και με remote connection να το φτιάξουμε?:TD:

Δηλαδή το ότι σου δώσαμε με link να ακολουθήσεις την διαδικασία,ήταν το θέμα σου.Μήπως ήθελες να έρθουμε σπίτι σου να το φτιάξουμε?Και στο κάτω κάτω αν δεν μάθεις που πάς ρε φίλε να χρησιμοποιήσεις ubuntu...:getlost::getlost:

Tώρα τί θες ας πούμε; Συνεχίζεις. Άϊ σβήσ' τη να πούμε. Ξεκόλλα το κεφάλι σου τώρα και μη μου τα πρήζεις άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.