Jump to content



Αυξηση απολαβής σε WIFI κάρτα


pas2007

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Κάθε 3dB διπλασιάζεις το σήμα πάντως. Οπότε αν από μία κεραία 0dBi πας σε μία 9dBi θα 8πλασιάσεις το σήμα.

αν η κεραία της κάρτας μου η μαμίσια είναι 2,5 dbi (αν δεν κάνω λάθος) και έχω σήμα λήψης -90db για το συγκεκριμένο δίκτυο με μία κεραία 9 db τι λήψη θα έχω από το ίδιο δίκτυο πάντα?:yes4:

Link to comment
Share on other sites

χοντρικά.... με αυτές τις omni κεραιες πχ αυτη 9 dbi βλέπεις βελτίωση η από το -90 θα παω στο -82 για παράδειγμα και θα τρέχω να ιδρώσω πάλι! η μήπως θα έχω μια εντυπωσιακή αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Και να σου έλεγα το νούμερο που θα έβγαζε ο υπολογισμός, εσύ το θέλεις για εσωτερική χρήση με μεσολάβηση αρκετών τοίχων, οπότε ό,τι και να πω είναι κουκουρούκου. Γενικά μιλώντας πάντα, βάζοντας πιο δυνατή κεραία έχεις καλύτερη απολαβή και πιο δυνατή εκπομπή, αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

α)συμφωνω απολυτως με ο,τι λεει ο τρεντι

β)ντοκτορ εστω οτι παιρνεις την κατευθυντικη.Πρεπει να προσεξεις ωστε η αλλη κεραια ναχει την ιδια πολωση με αυτην.Δηλ ο "λουκουμας" της ομνι του αλλου ρουτερ σου να εφαπτεται στο κατοπτρο της κατευθυντικης.Διαφορετικα θαχεις χειροτερα αποτελεσματα κι απο τωρα,γιατι ο τωρινος σου λουκουμας μαζευει απο παντου,ενω η κατευθυντικη μαζευει μονο απο μια ευθεια κατι χιλιομετρων μπροστα της,2 μικρα αυτακια(μετρα λεμε τωρα)αριστερα δεξια και λιγακι πισω της

γ)μπορει ναταν ιδεα μου,αλλα μια φορα πουχα λειτουργησει για πλακα κατευθυντικη κεραια 24db μεσα στο δωματιο μου (αποσταση 1 μετρο απο την μαπα μου) ενιωσα μια αποτομη ζεστη στο προσωπο μου,περιπου σαν να κοκκινιζεις αλλα 10 φορες πιο ισχυρο.Οι κεραιουλες των ρουτερ πουχουμε στα σπιτια ειναι 2db και πολυκατευθυντικες,σκορπιζουν σημα παντου.Η κατευθυντικη ειναι 24dbi και "εστιασμενη",ειναι τεραστια η διαφορα ισχυος,κανε δοκιμες πριν αγορασεις,δεν ξερεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

α)συμφωνω απολυτως με ο,τι λεει ο τρεντι

β)ντοκτορ εστω οτι παιρνεις την κατευθυντικη.Πρεπει να προσεξεις ωστε η αλλη κεραια ναχει την ιδια πολωση με αυτην.Δηλ ο "λουκουμας" της ομνι του αλλου ρουτερ σου να εφαπτεται στο κατοπτρο της κατευθυντικης.Διαφορετικα θαχεις χειροτερα αποτελεσματα κι απο τωρα,γιατι ο τωρινος σου λουκουμας μαζευει απο παντου,ενω η κατευθυντικη μαζευει μονο απο μια ευθεια κατι χιλιομετρων μπροστα της,2 μικρα αυτακια(μετρα λεμε τωρα)αριστερα δεξια και λιγακι πισω της

γ)μπορει ναταν ιδεα μου,αλλα μια φορα πουχα λειτουργησει για πλακα κατευθυντικη κεραια 24db μεσα στο δωματιο μου (αποσταση 1 μετρο απο την μαπα μου) ενιωσα μια αποτομη ζεστη στο προσωπο μου,περιπου σαν να κοκκινιζεις αλλα 10 φορες πιο ισχυρο.Οι κεραιουλες των ρουτερ πουχουμε στα σπιτια ειναι 2db και πολυκατευθυντικες,σκορπιζουν σημα παντου.Η κατευθυντικη ειναι 24dbi και "εστιασμενη",ειναι τεραστια η διαφορα ισχυος,κανε δοκιμες πριν αγορασεις,δεν ξερεις τι γινεται.

λοιπόν ,μόλις γύρισα από το παζάρι στην Πειραιώς ....νομίζω έκανα καλά ψώνια βρήκα ένα πιάτο από δορυφορική με την βάση στήριξης και με το μπράτσο 72χ82 εκ (10 ευρώπουλα)

ερωτηση: στον τυπο για το focus point ποια διάμετρο βάζω? F = (diam)στο τετράγωνο/ 16xc (συγχωρέστε με για τον τύπο) δεν μπορω να τον γράψω αλλιώς.....

πάω για δοκιμές στο μπαλκόνι με το htc tytnII σε πρώτη φάση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε μου μπαστα γιατι σε εχασα...

Οταν λες θα κανεις δοκιμες με το htc τι εννοεις ακριβως?εχει το htc εισοδο για κεραια?Και αν εχει δηλαδη...πως θα το συνδεσεις?Το σημα wifi δεν περνα μεσα απο τα καλωδια της δορυφορικης,θελει ειδικα καλωδια...

Για να κανεις το πιατο κεραια,θες ειδικο feeder για 2.4 ghz...

Δευτερον,το πιατο δεν ειναι η καλυτερη ιδεα για την περιπτωση σου,γιατι παραειναι κατευθυντικο =αρα θελει ΠΟΛΥ λεπτομερη ευθυγραμμιση (αν κ η αποσταση ειναι μικρη,οποτε μαλλον δεν σε νοιαζει αυτο)..

Θα το βαλεις στο μπαλκονι?ξερεις να το προστατεψεις απο τον ανεμο????

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε μου μπαστα γιατι σε εχασα...

Οταν λες θα κανεις δοκιμες με το htc τι εννοεις ακριβως?εχει το htc εισοδο για κεραια?Και αν εχει δηλαδη...πως θα το συνδεσεις?Το σημα wifi δεν περνα μεσα απο τα καλωδια της δορυφορικης,θελει ειδικα καλωδια...

Για να κανεις το πιατο κεραια,θες ειδικο feeder για 2.4 ghz...

Δευτερον,το πιατο δεν ειναι η καλυτερη ιδεα για την περιπτωση σου,γιατι παραειναι κατευθυντικο =αρα θελει ΠΟΛΥ λεπτομερη ευθυγραμμιση (αν κ η αποσταση ειναι μικρη,οποτε μαλλον δεν σε νοιαζει αυτο)..

Θα το βαλεις στο μπαλκονι?ξερεις να το προστατεψεις απο τον ανεμο????

λοίπον φίλε έρχομαι απότο μπαλκόνι!

υπολόγισα το focus point για το πιάτο στα 54 εκ. το έστησα στον παιδικό πινακα της κόρης μου και κοίταγε απέναντι (είμαι στον 5ο σε υπερηψμένο σημείο στην περιοχή της Δάφνης) (στο σπίτι μου τώρα και όχι στο μέρος για το οποίο ενδιαφέρομαι να πάρω σήμα απο τον ίδιο όροφο αλλά μεσα από τοίχους όπως ανέφερα παραπάνω) εβάλα το htc στα 54 εκ στο κέντρο περίπου με το μάτι (το κρατούσα με το χέρι δηλ) ανοιξα το wifi ( να σημείωσω η κεραία wifi της συσκευης βρίσκεται στο κάτω μέρος της ( το γνωρίζω για τι του έχω αλλάξει τα πλαστικά τρεις φορές!)

ανοιξα το wififofum και.......καταλαβαίνεις

αυτη ηταν σε πρωτη φάση η δοκιμή μου

τωρα θα προσαρμώσω ένα usb wifi που έχω στο σωστό σημείο και θα συνεχίσω.....:jump:

Link to comment
Share on other sites

τώρα είμαι σε αυτήτην φάση δηλ.<a  href=%7Boption%7Dhttp://img138.imageshack.us/img138/8130/dsc099234.th.jpg' alt='dsc099234.th.jpg'>

το focus point είναισωστο στα 54 εκ όταν 72 εκ είναι η μία δίαμετρος (η οριζοντια) 82 εκ είναι η κάθετη? και 6 εκ είναι το βάθος μου....έιμαι σωτός η πάιζει κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

αφου δυσκολευτηκα λίγο προσδιόρισα το focal point και δούλεψε αρκετά καλά η κεραία.

η όλη κατασκευή είναι κάπως έτσι με το Usb adapter στο καλυτερο δυνατό σημειο....dsc09924g.th.jpg

και εδω η κεραία σε πλήρη δραση στο laptop τρεχωντας aircrack και ανεύρεση 25 "στόχων"

aircrack.th.jpg:clap:

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ το δίκτυο που με ενδιαφέρει είναι σε άλλη περιοχή και για άλλο pc.Εκει δεν μπορώ να βάλω μια το σο μεγάλη κεραία δίπλα στο Pc γιατί είναι χώρος εργασίας.

αυτή η κεραία τώρα με τον usb adapetr πάνω της πόσα dbi είναι περίπου .....ρωτάω γιατί πιστεύω με κάποια κεραιούλα omni 8 η 9 η 12 dbi αμφιβάλλω πολύ αν μπορώ να κάνω κάτι ....εδώ ολόκληρο γαϊδούρι και κατευθυντική και βελτιώνει τα σήματα αλλά οχι εντυπωσιακά πράγματα πιο πολ'υ μπορεί και βρίσκει μακρινά δίκτυα.....

Link to comment
Share on other sites

To usb stick έχει παγκατευθυντική κεραία μέσα του, οπότε θα σου πιάνει και τα πολύ κοντινά τριγύρω αλλά και τα μακρινά που εστιάζει το πιάτο (αν έχει γίνει σωστά η εστίαση). Τώρα για μέτρηση θα πρέπει να την κάνεις συγκρίνοντας με κάποιο κεραιοσύστημα αναφοράς-γνωστής απολαβής.

Link to comment
Share on other sites

η εστίαση έχει γίνει σωστά με το laptop στο μπαλκόνι χωρίς το πιάτο τα δίκτυα ήταν λιγοστά ....ενώ τώρα είναι άφθονα πιστέυω είμαι σωστά στα 54 εκ όπως φαίνεται <a  href=%7Boption%7Dhttp://img514.imageshack.us/img514/8237/dsc09924g.th.jpg' alt='dsc09924g.th.jpg'>:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.