Jump to content


The Dreambox Corner


dubber

Recommended Posts

O Dreambox είναι απίστευτο μηχάνημα και εύκολο στην χρήση του μην σας τραμάζει το linux και εγώ που δεν ξέρω τιποτα από linux τον σεταρισα πανευκολα.Απλά θέλει λίγο διάβασμα στην αρχή και επειδή το μηχάνημα δεν ειναι και φτηνο ειναι βλακεια να μην αφιερωσεις μια δυο μερες, οχι παραπανω.

Ps Εάν έχετε nova πρακτικά μπορείτε να βλέπετε όλα τα καναλια από τους δορυφόρους που στοχευετε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Για να μιλάμε και πιο πρακτικά, εγω που εχω νοβα με τον μαμα δέκτη (τον παλιο μαλιστα) τι θα κερδίσω αν πάρω το Ονειροκούτι;

Δέχεται την κάρτα της Νοβα και γενικώς ειναι συμβατός; Δεν σκοπεύω να κάνω καμια απολύτως μετατροπή σε πιάτα LNB κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πιάνει νοβα με την κάρτα που έχεις αλλά θα πρέπει να δεις τι version είναι η κάρτα σου και το κυριότερο να μην είναι παντρεμένη με τον δέκτη σου, διαφορετικά με ένα απλό cam θα πρέπει να παίζει. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αρκετά χρόνια dreambox, πρόσφατα πρόσθεσα και αλλους 2 μέσα στο σπίτι, αφού με 110 ευρώ παίρνεις τον 500αρη και κανεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Η nova παίζει κανονικά με την κάρτα της, δε ξέρω βέβαια τι γίνεται με τις καινούριες κάρτες (irdeto 4?) που έχει αρχίσει και μοιράζει η nova.

Ποια κανάλια HD πιάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι το dreambox και πως λειτουργει, εχω ακουσεις για διαφορες υπηρεσιες που βασικα ειναι παρανομες και μπορεις να εχεις διαφορα συνδρομητικα καναλια με μικρη χρεωση.

Σκοπως του ποστ μου δεν ειναι οι πληροφοριες γι'αυτη την υπηρεσια αλλα το πως λειτουργει το dreambox γιατι νομιζα οτι μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για τετιου ειδους υπηρεσιες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δορυφορικός δέκτης που τρέχει linux. Όπως όλοι οι δορυφορικοί οι δέκτες είναι για να βλέπεις δορυφορική τηλεόραση. Υπάρχουν οι free2air στους οποίους βλέπεις μόνο ελεύθερα κανάλια και αυτοί που παίρνουν και συνδρομητικές κάρτες. Ο dreambox είναι ένας από αυτούς. Η διαφορά απο τους άλλουν είναι οτι με το linux γίνετε πολύ εύχρηστος και με software λύσεις γλιτώνεις hardware χρήμα :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση...μιας και το ανοιξαμε το θεμα του ονειροκουτιου...

αν υποθεσουμε (λεμε τωρα ρε παιδι μου, μια ερωτηση κανουμε, δεν ειναι κακο...) οτι συνδεομαστε σε σερβερ που μοιραζει κλειδακια, και γινει καμια στραβη, εγω φαινομαι πουθενα??

εχει κανεις γνωση επι του συγκεκριμενου???

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, από την IP σου.

οι παροχοι δινουν στατικη IP ή δυναμική?στη περιπτωση της δυναμικης σε βρισκουν?θελω να πω ο παροχος ιντερνετ σε εχει συνδεσει με μια συγκεκριμενη ΙΡ?ειναι στην ευχερια του παροχου να δωσει τα στοιχεια σου,αν του ζητηθουν?παιζει να λεω μπαρουφες,οποτε ας μου εξηγησει καποιος,ποιος θα κατσει να σε ψαξει και κυριως με ποιο τροπο θα σε εντοπισει..κοινως,υπαρχουν στην ελλαδα διωξεις για τετοιες παρανομιες?

ελπιζω να μην κινηθηκα σε πλαισια εκτος κανονισμων φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Είτε δυναμική είτε στατική, δεν είναι τίποτα για τον πάροχο να ξέρει σε ποιον ανήκει. Στην περίπτωση της δυναμικής απλά μπορεί να το κάνει cross check με τη δεδομένη στιγμή που χρησιμοποιήθηκε η IP.

Τώρα για να δώσουν στοιχεία, πρέπει να υπάρχει εισαγγελική παραγγελία, διαφορετικά δεν δίνουν τίποτα εκτός αν είναι χέστηδες.

Link to comment
Share on other sites

Ο παροχος ξερει οποιαδηποτε στιγμη ποιος εχει την καθε IP. Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις δεν ασχολουνται με τους "πελατες" αλλα με αυτους που "σερβιρουν"

Η καλυτερη λυση, μια αυθεντικη καρτα Nova για οποιον την χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

την δουλεια που κανει ο dreambox Μπορω να τη κανω με Pc και μια δορυφορικη καρτα tvtuner?

Θεωρητικά μπορείς. Πριν τους ολυμπιακούς του 2004 υπήρχαν πολλά και καλά κανάλια (spice platinum) που τα έπιανα με μια ταπεινή skystar 2. Φυσικά τότε δεν μπορούσες να ανοίξεις το ελληνικό πακέτο γιατί ήταν απαραβίαστο.Για τώρα δεν γνωρίζω τι μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.