Jump to content



The Dreambox Corner


dubber

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

dubber να προτείνω να χρησιμοποιείς το serial καλώδιο για να κάνεις το flash του dreambox γιατί μέσω Ethernet συμβαίνουν διάφορα τρελά. Η κλασσική μορφή για να ξαναβάλεις Gemini είναι να κάνεις flash με original firmware και μετά το modded Linux. Παράλληλα το καλό με τον 800αρη είναι οτι έχεις πολύ παραπάνω μνήμη απο τoν απλούλη και φτωχούλη 500αρη οπότε απο εφαρμογούλες μια χαρά. Εάν έχεις καμια απορία ΠΜ και θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ. Γενικά τα guides για το dreambox είναι για τα σκουπίδια και εάν καποιος εγραφε ενα step-by-step με εικόνες θα άξιζε το βάρος του σε χρυσάφι.

Link to comment
Share on other sites

Thanx for the info και θα σε έχω στα υπ' όψιν μου :)

Εμένα μου ήρθε με Gemini έτοιμο, παρόλα αυτά του έχω περάσει άλλες 2 φορές Gemini και 1 PLi, όλες μέσω δικτύου και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

GP forever αυτό θα πώ. Τα plugs δεν κράσαρουν απο κάτι περίεργα memory overflow και τα σημαντικά plugs μπαίνουν στο δέκτη χωρίς πρόβλημα. Για αυτό και είναι το modded OS of choice για τον δέκτη :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι και εγώ κάτοχος ενός DM-600S PVR. Ένα έχω να πω... Είναι καταπληκτκός δέκτης και πάρα πολύ σταθερός. Πραγματικά με αυτούς τους δορυφορικους δέκτες μπορείς να κάνεις τα πάντα. Το μεγαλυτερο ατού είναι η θύρα ethernet και ο CCcam emu για όσους γνωρίζουν. Τον έχω εδώ και ένα χρόνο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστιμένος.:T:

Link to comment
Share on other sites

GP forever αυτό θα πώ. Τα plugs δεν κράσαρουν απο κάτι περίεργα memory overflow και τα σημαντικά plugs μπαίνουν στο δέκτη χωρίς πρόβλημα. Για αυτό και είναι το modded OS of choice για τον δέκτη :yes4:

ναι αμέ ... και αν έχεις και κανένα κλώνο με τα time bomb τον κλαις ......

NEMESIS και PLiIolite από εμένα ... Κ Ο Λ Η Τ Α

Link to comment
Share on other sites

σορρυ είχα πολύ άσχημες εμπειρίες με κλώνο. Είναι hit/miss κατάσταση, εάν πάς για κλώνο παίρνεις και το ρίσκο. Για αυτό και ο κλώνος είναι στο 100αρικο και ο αυθεντικός αρκετά πιο πάνω. Ακόμα και αν έχει timebomb υπάρχουν φιξάκια για το θέμα και εχω κάνει νεκρανάσταση σε κατεστραμένα DM500αρια με το σειριακό αρκετές φορές για να ξέρω οτι δεν υπάρχει κουτί που να μην μπορείς να το φέρεις στα ίσια του. Blank flash και καινούριο bootstrap loader ολέ.:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχουν δλδ οι κλώνοι; Έχω επισκευάσει τουλάχιστον 20 dreamboxes διαφορετικών τύπων και μπορώ να σου πω ότι ηλεκτρονικώς έχουν πολύ μικρές διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.