Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Έβαλα το firmware του LSI και έπαιξε κανονικά.

Πάω να αντιγράψω αρχεία μεγέθους ~1GB στο raid5 και κάπου στο 80% σταματάει, το παραθυράκι λέει "Time remaining: Calculating...". Αφού έμεινε εκεί ~ 5' μετά μου έβγαλε error ότι δε μπορεί να συνεχίσει την αντιγραφή γιατί το αρχείο χχχ.χχχ δεν υπάρχει. Ανοίγω το MyComputer και ο δίσκος δε φαίνεται καν. :wall:

Αυτό που φαίνεται στο log τι μπορεί να σημαίνει;;;

attachment.php?attachmentid=45170&stc=1&d=1309618408

post-173-1416075308,9379_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Το "drive is not certified" το εμφανιζει και σε μενα συνεχεια για καθε drive ξεχωριστα.

Ερωτηξη. Δοκιμασες να αλλαξεις port πανω στον perc? δηλαδη αντι για το ασπρο να χρησιμοποιησεις το μαυρο ή αντιστροφα?

Νεα εκδοση MSM απο IBM. Κυκλοφορει εδω και καιρο.

Βαλε και αυτην, μηπως σου δειξει κατι παραπανω απο τον παναρχαιο MegaRAID 2.35.

https://rapidshare.com/files/3503714210/MSM81720.zip

Λεω μηπως...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλύτερο το καινούριο, δεν το ήξερα ότι υπάρχει. Thanx [MENTION=51]jax7480[/MENTION] !

Αφού λοιπόν έχασε το raid, αναγκαστικά τον κάνω reboot. Μετά μου βγάζει πάλι τα γνωστά error "Multibit ECC error detected...". To κλείνω, βάζω το καλώδιο στη μαύρη θύρα και τον ανοίγω πάλι. Τα ίδια και δεν προχωράει κιόλας, μένει στο μήνυμα. Βγάζω εντελώς τους δίσκους, κάνω boot και ξεκινάει, μπαίνει στα Win.

Αυτό μου βγάζει το καινούριο MegaRaid console:

attachment.php?attachmentid=45171&stc=1&d=1309624072

post-173-1416075309,281_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αρκετά σας κούρασα, δοκιμές τέλοC...

Έβαλα άλλο καλώδιο, στη μαύρη πόρτα. Έσβησα το RAID και το έστησα από την αρχή. Το φτιάχνει, κάνει initialize, φτιάχνω partition και πάω να αντιγράψω κάποια δεδομένα... Τζίφος. Μετά από 8-10", χάνει πάλι το partition και μετά δε βλέπει το virtual disk καθόλου. Στο boot τα ίδια, δε φορτώνει το bios του controller και στα Win δείχνει να μην έχει devices...

Τα έχει παίξει... κρίμα... περιμένω να έρθουν οι άλλοι δύο... ο ένας σε θυρίδα, ο άλλος στο pc.... :shout:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον χρησιμοποιούσα τον δικό μου, θα σου τον δάνειζα.

Μέχρι να έρθουν, δεν πέρνεις και κάνα δυό καλώδια να τα έχεις καβάντζα; Έχει καλά και φτηνά στο Dealxtreme.

http://www.dealextreme.com/details.dx/i.0~sku.1940

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι φταίνε τα καλώδια... Δε μπορεί να χάλασαν δύο καλώδια ταυτόχρονα, πόσο μάλλον την ώρα που έκανε defrag. Πιό πιθανό να ανέβασε θερμοκρασία και κάτι να άρπαξε :(

Άλλωστε, δεν είναι εύκολο να βρω καλώδια. Το 1μ. είναι οριακό για μένα, το ιδανικό θα ήταν 1.20μ. Δύσκολα βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό είναι το πρόβλημά σου; Τα μακριά καλώδια....; Τώρα θα μου πεις "γιατί έπαιζαν μέχρι τώρα".... Μήπως άλλαξες κάτι και κάνει παρεμβολές στα μακρινά καλώδια; Έχεις κοντά καλώδια να δοκιμάσεις, βάζοντας τους δίσκους προσωρινά λίγο πιό κοντά στον controller ?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο ναι. Πολύ δύσκολο ναι. Αδύνατο ... όχι. Έχουν πολλά δει τα ματάκια μου επάνω στην πληροφορική τόσα χρόνια. Γιώργο, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Εκτός ίσως από λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χρόνου, αφού έχω ήδη παραγγείλει άλλο controller και μέχρι να έρθει έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να δουλέψω. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω με μικρότερα καλώδια, για να μη σου πω ότι και με του 1μ. είμαι οριακά. Το ιδανικό θα ήταν 1.20μ.

Εχθές έψαχνα 2 ώρες να βρω κατάλληλα αλλά δε βρήκα πουθενά. Μόνο ένας τύπος στο ebay είχε αυτά που θέλω, αλλά δε στέλνει Ελλάδα και τον παρακάλεσα μήπως... Μέχρι και στο site της Molex και άλλων εργοστασίων έψαχνα και δεν τα έχει κανείς. Δε θεωρώ ότι φταίνε αυτά, αλλά θέλω να τα αλλάξω έτσι κι αλλιώς για χωροταξικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας και από εμένα.

Ενδιαφέρομαι για μία κάρτα που να υποστηρίζει hardware RAID 5. Και από όσο διαβάζω η PERC/5i είναι πολύ καλή περίπτωση.

Δεν μπορώ να την βρω πουθενά όμως.

Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο site για αγορά; Ή κάποια άλλη αξιόλογη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα.

Ενδιαφέρομαι για μία κάρτα που να υποστηρίζει hardware RAID 5. Και από όσο διαβάζω η PERC/5i είναι πολύ καλή περίπτωση.

Δεν μπορώ να την βρω πουθενά όμως.

Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο site για αγορά; Ή κάποια άλλη αξιόλογη κάρτα;

dell perc raid controller | eBay

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει στο ebay... Το θέμα είναι μήπως υπάρχει κανένας αντιπρόσωπος της Dell ή της LSI εδώ στην Ελλάδα γιατί το θέλω για επαγγελματική αγορά και θέλω να κόψω τιμολόγιο. (Δεν νομίζω να γίνεται αυτό με το ebay, ειδικά όταν το μαγαζί είναι εκτός Ευρώπης)

Επίσης αν πάθει κάτι θα μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον εδώ στην Ελλάδα ή στην αντιπροσωπεία της Dell. Αν πάρω από ebay καλύπτομαι από εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει στο ebay... Το θέμα είναι μήπως υπάρχει κανένας αντιπρόσωπος της Dell ή της LSI εδώ στην Ελλάδα γιατί το θέλω για επαγγελματική αγορά και θέλω να κόψω τιμολόγιο. (Δεν νομίζω να γίνεται αυτό με το ebay, ειδικά όταν το μαγαζί είναι εκτός Ευρώπης)

Επίσης αν πάθει κάτι θα μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον εδώ στην Ελλάδα ή στην αντιπροσωπεία της Dell. Αν πάρω από ebay καλύπτομαι από εγγύηση;

Έχει καταργηθεί σα μοντέλο. Θα πρέπει να πας στον Perc6/i αν υπάρχει, διαφορετικά σε ακόμα πιο καινούριο.

Μπορείς να δεις στο επίσημο site της Dell τα μοντέλα, αλλά νομίζω ότι πωλούνται μόνο σαν αναβάθμιση σε servers δικούς τους και όχι bulk

Link to comment
Share on other sites

Για δες [ame=http://www.amazon.de/DELL-PERC-PCI-E-CONTROLLER-XT257/dp/B005JZDU9E/ref=sr_1_18?s=computers&ie=UTF8&qid=1350032923&sr=1-18]DELL PERC 5i PCI-E SAS RAID CONTROLLER: Amazon.de: Computer & Zubeh[/ame]

παίρνεις κανονικά τιμολόγιο και μάλιστα χωρίς να χρεωθείς ΦΠΑ λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.