Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Κάνε το καλό, και βγάλτους από τον Perc τώρα που έχεις και την δικαιολογία

( μάλλον μπορείς να κάνεις expand το RAID-0 στον Perc μέσα από το πρόγραμμα της HP/LSI/Intel )

Τους είχα στον Intel και δε συγκρίνεται με την επίδοση στον Perc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ο δίσκος ήρθε, μπήκε, έγινε add στη συστοιχία. Άρχισε να κάνει reconfigure για περίπου 1.5 ώρα. Μόλις τέλειωσε, πήγα Disk Managment, επέλεξα το partition, πάτησα expand και δούλεψε κανονικά. Ούτε format, ούτε τίποτα.

Οι επιδόσεις είναι αυξημένες αισθητά στα reads (+40-50%) και περίπου ίδιες στα writes, αλλά σε σχέση με το παραπάνω screenshot, τώρα είναι γεμάτοι στα 2/3. Οπότε καθαροί, θα είναι ακόμα παραπάνω. Μια χαρά scaling έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες (aka Rootεράκο και Chosenάκο – frack, μου θυμίζω των fragma τώρα :p), έχω το εξής κουλό θέμα:

Έχω ένα Perc 5/I με 8 * 2TB (Seagate 5400 – 2ετιας περίπου) @ RAID 5 (Win 2008 R2 – αλλα αυτό δεν νομίζω έχει σημασία).

Τον ‘’κοιταω’’ με το util της LSI.

Έχω και φουρφούρι να του ρίχνει (κατά τα γνωστά) το οποίο δουλεύει μια χαρα.

Anyway, όλα καλά για περίπου 2 χρόνια τώρα.

Προχθες μου πετάει μνμ ARRAY DEGRADED.

Κοιτάω και βλέπω ότι ο δισκος στο καναλι 6 είναι άφαντος.

ΟΚ, λοιπόν τον αλλάζω (πάλι με έναν SEAGATE 5400 – τελευταίο μοντέλο).

Έλα όμως που πάλι δεν βλέπει τπτ στο κανάλι 6!

Στο boot παρατηρώ ότι μένει κανα 2 λεπτο στο FW initialize (και μετα δεν βλέπει τον δισκο στο καναλι 6).

Με τα πολλα πολλα παρατήρησα ότι αν βγάλεις και βάλεις το δισκο στο ρεύμα (όχι στο sata) μετά (δοκίμασα αφού έχει bootαρει ο controller και πχ έχεις μπει στο bios του από ‘’DOS’’ ή όταν εχουν μπουταρει τα Win και τον κοιτας πλέον από το LSI util) ξαφνικά τον βλέπει και όλα ΟΚ (κάνει rebuild κλπ).

Φυσικά, όταν κλείσεις το μηχάνημα και το ξανανοίξεις πάλι τα ίδια (τον ‘’χανει’’).

Θα σκεφτόταν κανείς ότι είναι θέμα ότι ο δισκος δεν προλαβαίνει να ανάψει / στροφάρει κι ο DELL τον θελει πιο γρήγορα έτοιμο για να τον δει αλλά αυτό δεν στέκει γιατί τόσα χρόνια έτσι δουλεύει με 8 (ίδιους) δίσκους (και χωρίς να έχει αλλάξει τπτ στο μηχανακι).

Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί τώρα να τον ενοχλεί αυτό (και μόνο στο κανάλι 6).

Στο ιδιο συμπέρασμα καταλήγω επειδή και ο δίσκος που βγήκε φαινεται να είναι ΟΚ (γιατί και σε αυτόν αν κάνεις το βάλε βγάλε με το ρεύμα αφού έχει μπουτάρει ο Dell τον βλέπει κανονικά).

Δοκιμασα να αλλάξω καλώδια ρεύματος και sata αλλά καμία διαφορά.

Firmware έχω τελευταίο, BIOS δεν ειμαι σίγουρος (αν κάποιος έχει κανα link….άκρη είναι δυσκολο να βγάλεις με το/τα site της DELL).

Αν έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ας πει…

@ Φανης / Πετρος: Σας λέει τπτ το ‘’σεναριο’’; Το χετε ξαναδει / ακουσει εκεί ‘’μέσα’’;

Το επομενο σταδιο είναι να βαλω ένα WD πάνω αλλά φοβάμαι ότι δεν θα κάνει διαφορα…

Επίσης, για την περιπτωση που τα φτυσε ο PERC (κουλό αφού δουλεύει κατά τα αλλα ΟΚ), έχω ένα PERC spare, αν έχω καταλάβει καλά, αν απλώς τον καρφώσω πάνω και του κοτσάρω τους δίσκους θα δει το array κανονικά και δεν χαθούν data, σωστά;

Για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις import foreign config (το οποίο το διαβάζει από τους δίσκους ή μπορείς να το κάνεις και ‘’χειροκινητα’’ μεσω file (αφού εχεις κάνει expορτ από τον παλιό); ή τα κάνει ‘’αυτοματα’’όλα μόνος του);

Επειδη μιλαμε για 14TB data και φυσικα αδυναμία backup, ωπως καταλαβαινετε ‘’φοβάμαι’’ το κάθε βήμα (πχ αλλαγή controller) μη γινει καμια στραβή και χαθούν τα πάντα.

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για την περιπτωση που τα φτυσε ο PERC (κουλό αφού δουλεύει κατά τα αλλα ΟΚ), έχω ένα PERC spare, αν έχω καταλάβει καλά, αν απλώς τον καρφώσω πάνω και του κοτσάρω τους δίσκους θα δει το array κανονικά και δεν χαθούν data, σωστά;

Για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις import foreign config (το οποίο το διαβάζει από τους δίσκους ή μπορείς να το κάνεις και ‘’χειροκινητα’’ μεσω file (αφού εχεις κάνει expορτ από τον παλιό); ή τα κάνει ‘’αυτοματα’’όλα μόνος του);

Επειδή το καλοκαίρι τα έπαιξε ο δικός μου, μάλλον από θερμοκρασία, αναγκάστηκα να βάλω τον αναπληρωματικό απάνω. Νομίζω ότι απλά τα έβαλα απάνω και τα είδε, δε χρειάστηκε να κάνω κάτι σε import. 99% αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Toν ειχα 3 χρονια στο PC μου. Δε του βαλα ποτε ενεργη ψυξη και το PC δουλευε 24/7. Ζεματαγε σα διαολος αλλα ποτε δεν πηρε χαμπαρι. Τον ειχα για το OS μεχρι προσφατα με δυο Seagate Cheetah 15arides αν δε κανω λαθος.

Τελικα ειναι τοσο καλος o controller ? Εγω τον ειχα για του πεταματου.

Link to comment
Share on other sites

Ο perc είναι τέλειος για συμβατικούς δίσκους. Μόνο στους SSD υστερεί επειδή δεν έχει trim και δεν έχει SATA 3.

Και στους SSD όμως βοηθάει καθώς γλιτώνεις κάποιες εγγραφές στον δίσκο λόγω της Cache του perc, οπότε παρατείνεις την ζωή του δίσκου.

Τα πλεονεκτήματα του Perc έναντι των raid controller των μητρικών είναι:

-μεγαλύτερη ταχύτητα λόγω της cache (π.χ. ο δικός μου έχει 512MB cache).

-συμβατότητα μεταξύ όλων των μητρικών. Αν κάνεις raid με τον controller της μητρικής, όταν αλλάξεις μητρική είτε λόγω βλάβης είτε λόγω αναβάθμισης, είναι ένα θέμα το τι θα γίνει με τα δεδομένα. Φαντάσου να έχεις ένα array στο raid της μητρικής και να σου χαλάσει. Θα τρέχεις να βρεις λύση. Αντίθετα με τον perc, αν χαλάσει η μητρική απλά τον μεταφέρεις στην νέα μητρική ή αν χαλάσει ο perc τον αντικαθιστάς με έναν ίδιο ή μεγαλύτερο μοντέλο (ο perc 6 κάνει import τα array του perc 5. Οι πιο καινούργιοι κάνουν import array του perc 6, κτλ).

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Φίλος έχει Dell Server με Perc6i (μην μου πείτε ότι είμαι offtopic).

Είχε δύο 250GB δίσκους (αν θυμάμαι καλά) σε RAID1 (mirror).

Του έσκασε ο ένας και εφόσον ήθελε και να μεγαλώσουμε το driver του, αγοράσαμε δύο Western Digital 1TB Red (WD10EFRX). Έβαλα τον έναν στην θέση του χαλασμένου, έκανε recostruct/rebiuld, τελείωσε, αλλάξαμε και τον άλλο και τώρα παίζει με τους δύο καινούργιους.

Η ερώτηση - κλειδί: Πώς μπορώ να εκμετελευτώ τον έξτρα χώρο των δίσκων;

Δηλαδή να μεγαλώσει το Logical drive, να κάνω extend το partition μέσα από disk management και να έχουμε πλέον 1GB drive ?

Βρήκα μιά διαδικασία, αλλά θα προτιμούσα αν το έχει ήδη κάνει κάποιος από εδώ μέσα...

Αυτό βρήκα:

Extending a Dell PERC6/i RAID1 Array in place

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να μεγαλώσει το Logical drive, να κάνω extend το partition μέσα από disk management και να έχουμε πλέον 1GB drive ?

Αυτό έκανα εγώ όταν έβαλα 3ο SSD σε RAID-0 πριν 4-5 μήνες. Το έκανε άμεσα και δούλεψε χωρίς το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Στο link που έστειλες, έχει μια διαδικασία κατόπιν του rebuild, όπου σβήνεις το VD και κάνεις create άλλο με το μέγεθος που θές, χωρίς να κάνεις Initialize ( γιατί σβήνονται όλα ).

Μετά από αυτό έχεις το VD στο σωστό μέγεθος και πρέπει να κάνεις και το logical disk extend για να εκμεταλλευτεί και τον υπόλοιπο χώρο μέχρι το 1ΤΒ.

Διαβάστε προσεκτικά το link για να κάνετε τη διαδικασία, για να μην κλαίτε τα δεδομένα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.