Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

κάτι n00b απορίες που έχω

Για τον Perc 6i

1)Είναι πλήρως συμβατό με όλα τα PCs; η παίζει τόλο και το chipset του Mobo και έχει συγκεκριμένη συμβατότητα όπως ο 5;

2)το κάθε BBU που υπάρχει στο ebay, είναι συγκεκριμένο για κάθε μοντέλο του; γιατί είχα βρει και φτηνές μπαταρίες και ακριβές με άλλο κωδικό.

3)το γεγονός ότι είναι pci-e 1.0 επηρεάζει την απόδοση της κάρτας γραφικών αν είναι 2.0 η 3.0 στο ποιο πάνω slot;

σκέφτηκα για αυτόν

έχω μια Gigabyte X38-DQ6, και ως ενδιάμεση λύση πριν παω σε AMD 990FX το θέλω ενδιάμεσα να έχω τους δίσκους σε raid controller. Να μην έχω εξάρτηση στα πόσα sata έχει η κάθε επόμενη mobo μου.

Link to comment
Share on other sites

Για συμβατότητες δές εδώ :

PERC 5/i RAID Card: Tips and Benchmarks

και εδώ :

LSI MegaRaid und Dell Perc5/i SAS/SATA PCIe [1|1]

Ειδικά στο δεύτερο έχει αρκετά παραδείγματα λειτουργίας ή μή με μητρικές.

Τα BBU είναι συγκεκριμένοι κωδικοί για κάθε μοντέλο, ψάξε πρώτα να βρείς ποιά ταιριάζουν στον κάθε controller και μετά αγόρασε...

PCI-E v1.0 είναι 250MB/s για κάθε lane ενώ το v2.0 500ΜΒ/s

Αναλόγως σε τί slot τον βάζεις και τί raid configuration κάνεις, θα δείς ή όχι πτώση στις επιδόσεις.

EDIT : Sorry, τώρα είδα ότι γράφεις για επιδόσεις κάρτας γραφικών. Συμβουλέψου το manual της μητρικής σου για να δείς ακριβώς τί slots διαθέτει και με τι συνδυασμούς γίνεται να τις χρησιμοποιήσεις.

Το ότι ο PERC6/i είναι PCI-E 1.0 δεν θα ρίξει τις επιδόσεις της κάρτας γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχθές σε κάποια φάση πήγα να σώσω μια φωτογραφία που επεξεργαζόμουν και κόλλησε το PC. Με δυσκολία έκανε restart μετά από ώρα. Στο Event Viewer μου αναφέρει Bad Sectors σε ένα δίσκο, αλλά δεν ξέρω ποιός.

Κοίταξα στην κονσόλα του Perc (έχω της LSI, ver 8.x) και δε βλέπω κάποια εγγραφή στο log. Πως θα βρω ποιός δίσκος είναι; Είναι όλοι πάνω στον Perc, δεν έχω κανέναν στη μητρική

Link to comment
Share on other sites

Εχθές σε κάποια φάση πήγα να σώσω μια φωτογραφία που επεξεργαζόμουν και κόλλησε το PC. Με δυσκολία έκανε restart μετά από ώρα. Στο Event Viewer μου αναφέρει Bad Sectors σε ένα δίσκο, αλλά δεν ξέρω ποιός.

Κοίταξα στην κονσόλα του Perc (έχω της LSI, ver 8.x) και δε βλέπω κάποια εγγραφή στο log. Πως θα βρω ποιός δίσκος είναι; Είναι όλοι πάνω στον Perc, δεν έχω κανέναν στη μητρική

Να σε διαφωτίσω εγώ που τα έχω φρέσκα :rolleyes:

Άνοιξε το Megaraid Storage Manager και τρέξε ένα Patrol Read αρχικά και στην συνέχεια ένα Consistency Check. Αν είσαι τυχερός θα εντοπίσει και πιθανώς θα διορθώσει τα bad sectors. Σε κάθε περίπτωση τρέξε τα ίδια και δεύτερη φορά. Αν εντοπίσεις το πρόβλημα σε κάποιον δίσκο (π.χ. PD1) θα σου πρότεινα να τον αλλάξεις.

Καλό θα ήταν επίσης όλοι να έχουμε σε πρόγραμμα να κάνουμε την δουλειά αυτή μια φορά τον μήνα... εγώ δεν την έκανα και βρέθηκα ξαφνικά με 5 δίσκους χτυπημένους από σύνολο 8 δίσκων. Ευτυχώς μόλις έχασα ολοκληρωτικά τον πρώτο δεν έκανα restart και πήρα πρώτα πλήρες backup - μετά το restart έχασα άλλους δύο και στην πορεία με Patrol Read αρχικά και στην συνέχεια ένα Consistency Check εντόπισα προβλήματα σε δύο ακόμα. Για να είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οι δίσκοι έχουν πρόβλημα τους έβγαλα εκτός RAID και τους έκανα Surface Scan με Western Digital Diagnostics και HD Tune Pro.

Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι οι παλιοί δίσκοι (WD20EARS) ήταν δύο μήνες ΠΡΙΝ λήξει η τριετής εγγύηση και η Western Digital μετά από RMA μου στέλνει το νέο μοντέλο (WD20EΖRX) :yes4:

Να προσθέσω εδώ ότι οι δίσκοι έχουνε κλείσει 1070+ ημέρες συνεχούς λειτουργίας (SMART Power on hour count: 25708) οι οποίες είναι πολλές για ένα μοντέλο που δεν είναι NAS/RAID Certified. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως δεν τιμά την WD το γεγονός ότι χάλασαν 5 στους 8 δίσκους.

Επίσης θα σου πρότεινα να ΜΗΝ έχεις το λειτουργικό σύστημα στο RAID... πάρε έναν ωραίο (και γρήγορο) SSD 128Gb και βάλε το λειτουργικό εκεί πάνω... έτσι αν τυχόν συμβεί κάτι στο RAID και έχεις θέματα Consistency, θα μπορείς να το ψάξεις με την ησυχία σου χωρίς να σου "σκάσει" το λειτουργικό...

Έγινε επεξεργασία από karasardelis
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση τρέξε τα ίδια και δεύτερη φορά. Αν εντοπίσεις το πρόβλημα σε κάποιον δίσκο (π.χ. PD1) θα σου πρότεινα να τον αλλάξεις.

Και πρώτη και δεύτερη... Δε βρήκε τίποτα... Μήπως κάνω κάτι λάθος...; :hm:

Ενεργοποίησα το Patrol Read και μετά έτρεξα Consistency Check δύο φορές.

Δεν έβγαλε το παραμικρό στο log.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατους εννοούσα τύπου WD Red, Seagate NAS κλπ...

Έχω 2 Barracuda LP 2TB (ST32000542AS) και τους ψιλοτέσταρα και ολα οκ, αλλά θέλω να πάρω άλλους 2 να κάνω ένα Raid-5. Κατα προτίμηση με 3 χρόνια εγγύηση, οπότε θα κινηθώ προς Seagate NAS ή Pipeline.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πήρα 2 Pipeline HD 2TB ( ST2000VM003 ) και έναν ST3000DM001.

Έχω κρατήσει backup και στον 3ΤΒ και σε σκόρπιους 250GB,400GB,320GB και στο 3x2TB Raid-5 array που έστησα αρχικά με τους κενούς 2TB.

Αυτή τη στιγμή κάνει Reconstruction από 3x2TB σε 4x2TB και έχω ακόμη ~ 2 μέρες :

Perc5iR-5reconstructiontime_zpsc93167f1.png~original

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 2 Pipeline HD 2TB ( ST2000VM003 ) και έναν ST3000DM001.

Έχω κρατήσει backup και στον 3ΤΒ και σε σκόρπιους 250GB,400GB,320GB και στο 3x2TB Raid-5 array που έστησα αρχικά με τους κενούς 2TB.

Αυτή τη στιγμή κάνει Reconstruction από 3x2TB σε 4x2TB και έχω ακόμη ~ 2 μέρες :

Perc5iR-5reconstructiontime_zpsc93167f1.png~original

Άσε, άσε... εγώ είμαι πιο καμμένος... αφού έχασα πέντε δίσκους συνολικά (με bad sectors κυρίως) από το Array των 8Χ2Tb τώρα τελειώνει το τελευταίο Reconstruction (από 7Χ2Tb σε 8X2Tb) μετά από τέσσερις μέρες και αλλεπάληλες παραλαβές από RMA... Άντε αυτό ακόμα και τέλος και μετά Scheduled Checks κάθε εβδομάδα... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Το μόνο καλό στην υπόθεση είναι ότι δεν έχασα ούτε ένα byte δεδομένα!!!! :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Απο το Consistency Check λες ? Η Patrol Read ?

Μόνο το Patrol Read γίνεται Schedule... αλλά θα κάνω και Consistency Check συχνα... δεν την ξαναπατάω...

Έτσι κι αλλιώς έχω τώρα έναν 2Tb σφραγισμένο από το RMA και τον έχω στην άκρη να κάθεται... θα σας πρότεινα κι εσάς να έχετε πάντα έναν ίδιο δίσκο στην άκρη να κάθεται... την δύσκολη ώρα θα σας σώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τσεκάρω τώρα το απόγευμα και μου βγάζει αυτό :

ReconstructionR5FdUpTime_zps3f87dfb3.png~original

Μετά από 30 ώρες περίπου βγάζει αυτά τα άκυρα νούμερα...στο 55% λογικά είμαι, αφού για κάθε 10% θέλει 5.3ώρες περίπου...αλλά γιατί έτσι ?

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Πάω να τσεκάρω τώρα το απόγευμα και μου βγάζει αυτό :

ReconstructionR5FdUpTime_zps3f87dfb3.png~original

Μετά από 30 ώρες περίπου βγάζει αυτά τα άκυρα νούμερα...στο 55% λογικά είμαι, αφού για κάθε 10% θέλει 5.3ώρες περίπου...αλλά γιατί έτσι ?

Ναι οι ώρες είναι λίγο κλάιν μάιν... μην τις δίνεις σημασία... τα ίδια κάνει και σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μην μπλέκεις...

Αφαίρεσα ενα μικρό test array που είχα, και έκανα ένα μικρό cable management στο κουτί, για να μπορέσει να κλείσει το καπάκι.Κατά τη διαδικασία δεν αφαίρεσα τα καλώδια από τους δίσκους , αλλά αφαίρεσα το SFF-8484 από το σλοτ του Dell.

Κατόπιν, το σύνδεσα στο άλλο διαθέσιμο σλοτ του Dell για να μπορεί να κλείσει το κουτί και όταν μπούταρα που έβγαλε το Array Degraded και τον ένα δίσκο να λείπει. Μάλλον στρεσαρίστικε η άκρη του καλωδίου, οπότε έκλεισα και τακτοποίησα το καλώδιο.

Τώρα μου βγάζει το Αrray degraded και τον δίσκο Unconfigured Good, παράλληλα οι επιλογές στο δίσκο είναι Assign Spare και Replace Μissing Drive.

Στο VD υπάρχουν οι επιλογές Scan Foreign Configuration/Load/Save/Clear

Aν κάνω Replace Missing, τότε φαντάζομαι απλά θα κάνει Rebuild, αγνοώντας το τι έχει μέσα ο δίσκος.

Αν κάνω Scan Foreign θα μου δώσει κάποια δυνατότητα να επανασυνθέσω το Αrray χωρίς reconstruction ?

post-5217-1416077876,7623_thumb.png

post-5217-1416077876,8913_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.