Jump to content


Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Κι εγώ το σκεφτόμουν σε κάποια φάση να αλλάξω δίσκους αλλά ο 6i πάει μια χαρά και δεν συμφέρει να δώσεις €250 για καινούριο controller όταν παίρνεις πλέον τον 6i με €50 - αν βρεθεί κανένας 9260-8i με €150 μαζί με την μπαταρία και όλα τα σχετικά, τότε αξίζει.

Λίγο αδύνατο για αυτήν την τιμή καθώς ο ελεγκτής είναι πολύ πιο πρόσφατος από τους Perc5/6 και κόστος με μπαταρία καινουριου έβγαινε κοντά στα 550-600...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω RAID5-6 διότι μου είναι άχρηστο. Για την ακρίβεια όλα τα δεδομένα που κρίνω critical τα κάνω mirror σε offline δίσκους μια φορά την εβδομάδα.

Π.Χ. Κάθε δίσκος με μουσική έχει έναν όμοιο με ακριβώς τα ίδια αρχεία που κάθεται στο ντουλάπι. Τον στήνω μια φορά με συγκεκριμένο folder structure και μιας και δεν γίνονται αλλαγές δεν χρειάζεται καν synchronization. Τα blu-ray κρατάω 2-3 δίσκους offline με τους τίτλους που με ενδιαφέρουν να μη χάσω με τίποτα και για όλους τους άλλους έχω index σε txt και το backup μου είναι οι δίσκοι των φίλων...

Για τα δεδομένα και τις βιβλιοθήκες της δουλειάς τώρα καθώς και διάφορα images από 5PCs τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα αλλά υπάρχει συγκεκριμένο backup policy.

Τα boot drives από 5 PCs (+ άλλα 4 σε άλλο χώρο) γίνονται images μια φορά το μήνα ενώ γίνεται και file synchronization με το Filesync κάθε μέρα αφού τελειώσουν οι εργασίες σε εξωτερικό δίσκο.

Είναι πρόβλημα πάντως το ότι ο PERC6 δεν υποστηρίζει δίσκους μεγαλύτερους από 2ΤΒ. Αν όντως χρειαζόμουν RAID 5-6 τότε δεν θα κοιτούσα καθόλου τις LSI 9240 - 9211 αλλά δεν το χρειάζομαι οπότε προτιμώ ένα πιο σύγρονο controller μέχρι να μπορώ να πάρω κάτι ακόμα καλύτερο σε Areca, Adaptec ή ακόμα και τον 9260 της LSI όταν πέσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς για τον PERC H800 τα εξής:

1) Δουλεύει χωρίς μπαταρία? (Να την πάρω αργότερα)

2) Δουλεύει στα Windows 7 (8??)

3) Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για εσωτερικούς δίσκους γυρνώντας τα εξωτερικά καλώδια μέσα στο κουτί?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ρε παλληκάρια, χρειάζομαι μια μπαταρια για έναν perc 5i, ψάχνω στο ebay και βλέπω κάτι τρελές τιμές... ποιό ακριβές είναι οι μπαταρίες από τον ίδιο τον controller.

 

καμιά πρόταση;

17€ είναι τρελή τιμή...;

http://www.ebay.com/itm/New-Genuine-FR463-Battery-for-Dell-Poweredge-Perc-5i-6i-P9110-NU209-U8735-XJ547-/291393196931?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43d8635383

Link to comment
Share on other sites

 

όχι, έχεις δίκιο, απλά όταν άρχισα να ψάχνω, το ηλίθιο ebay μου εβγαλε ως best match δεκάδες listings με πανακριβες μπαταρίες...Νόμισα λοιπόν ότι όλες είναι τόσο ακριβές

 

όταν όμως ξαναμπήκα πιο ψύχραιμα βρήκα στις επόμενες σελίδες αρκετές σε κανονική τιμή, όπως αυτή που παραθέτεις.

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη: αν αναβαθμίσω το firmware του controller, χάνω όλα τα δεδομένα;

 

Επειδή δεν θυμάμαι  τι συμβαίνει και μπορεί να έχει και δίκιο o Wizzard, αν θέλεις μπορώ να δοκιμάσω αύριο και να σου πώ...

 

Έχω spare δίσκους και έναν controller που κάθεται

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κούμπωσα το σύστημα, είμαι με Dell 5.2.2-0072 FW και θα κάνω upgrade σε LSI.

 

Επίσης, θυμήθηκα πως γράφει σχετικά και στο συγκεκριμένο θέμα στο Harwareluxx.de, κάνω quote το επίμαχο σημείο περί FW αυτούσιο (μεταφράστε το)

 

 

ABER: Im englischsprachigem Forum wird davon abgeraten die LSI-FW einzusetzen - insbesondere bei Arrays über 4TB. Der Unterschied liegt darin begründet, das LSI und Dell unterschiedliche Bootloader verwenden. Deshalb sollte man sich überlegen ob man nicht doch bei Dell bleibt. Das Risiko beschädigter Daten auf dem Array besteht!! Hier noch eine schöne Zusammenfassung um was es geht: LSI MegaRaid und Dell Perc5/i SAS/SATA PCIe [2|1]

@€dit vom 26. Nov. 2011: Auch hier im forum scheint es dieses Problem zu geben: Klick mich! Ich würde also dringend davon abraten den 5i mit neueren LSI-FWs zu nutzen. Wer also neuere Features braucht sollte dann zum 6i/H700 oder echtem LSI greifen!

Hinzu kommt noch etwas. Solltet ihr ein Array erstellt haben, während der Controller mit LSI-FW lief, so erkennt der Controller dieses nicht mehr nach dem Flash einer Dell-FW. So bei mir geschehen. Festzuhalten ist folgendes (LSI-FW 0051, Dell-FW1 0042, Dell-FW2 0072):

A: Dell-FW -> Array erstellt -> LSI-FW -> Keine Proleme
B: Dell-FW -> Array erstellt -> LSI-FW -> Dell-FW -> Keine Probleme
C: Dell-FW -> LSI-FW ->Array erstellt -> Dell-FW -> Array wird nicht mehr erkannt!!!! Sollte euer OS auf dem Array leigen dürft Ihr euch nun ne HDD suchen und auf der nen System installieren um das Array zu "retten"

Für den Fall C lässt sich die Config des Controllers wiederherstellen. Jedoch nur wenn Ihr vorher die Config in einer Datei gesichert habt (!!!!). Sprich Ihr sollte immer die Config vor einem FW-Flash als Datei auf nem USB-Stick/Diskette/CD/DVD/anderem Laufwerk ohne Perc sichern! Habt ihr des nedd gemacht hilft es nur den Controller auf die alte FW rückzuflashen. Wie des geht könnt Ihr euch selber denken. Nett ist auch nen Ersatzcontroller mit der alten FW (hatte ich z.B. zur Hand). Danach wird das Array wieder erkannt. Habts Ihr die Config als Datei lässt sich diese mittels Storage Manager laden. Danach ist das Array wieder verfügbar.

 

 

Επιστρέφω δριμύτερος...

 

EDIT : Επιβεβαιώνω από DELL 5.2.2-0072 FW σε LSI 7.0.0-0083, όλα νορμάλ, δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτε, και τα data άθικτα

post-30506-0-25725800-1426091851_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κούμπωσα το σύστημα, είμαι με Dell 5.2.2-0072 FW και θα κάνω upgrade σε LSI.

 

Επίσης, θυμήθηκα πως γράφει σχετικά και στο συγκεκριμένο θέμα στο Harwareluxx.de, κάνω quote το επίμαχο σημείο περί FW αυτούσιο (μεταφράστε το)

 

 

 

Επιστρέφω δριμύτερος...

 

EDIT : Επιβεβαιώνω από DELL 5.2.2-0072 FW σε LSI 7.0.0-0083, όλα νορμάλ, δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτε, και τα data άθικτα

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε παρακάτω, είχα πάρει πριν από χρόνια μια τέτοια ψύκτρα ZM-NBF47 για τον πρώτο controller, και ψάχνω τώρα για μια ίδια η παρόμοια αλλά δεν βρίσκω πουθενά διαθέσιμη. Καμιά ιδεά;

 

 

Δε χρειάζεται να είναι ZALMAN, αν δεν σου κάνει κάποια από αυτό το search, τότε μπορείς να πάρεις μια αρκετά μεγαλύτερη και να την κόψεις στα μέτρα σου, μέχρι και να πιάνει και τo διπλανό τσιπ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

εντάξει, υπάρχει και αυτή

 

ZALMAN-ZM-NBF47

 

lol, εννοούμε σε φυσιολογική τιμή.... αυτή που αναφέρεις τη βρήκα, αλλά είναι μάλλον ακριβή, αν σκεφτείς ότι την πρώτη την είχα πάρει 15 ευρώ περίπου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν perc6i ως passthrough/standalone sata controller? Δεν θέλω jbod/raid απλά να συνδέσω πάνω τους δίσκους και να τους δει μεμονωμένους το OS.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.