Jump to content


Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

με πείσατε.

είναι εύκολο ένα λινκ από ebay για τον lsi controller με μνήμη

και ένα λινκ για καλώδια.

:hehe:

Τα καλώδια τα πήρα από το ebay εδώ... ήταν τα πιο φθηνά και μου τα έστειλε γρήγορα... πάρε 2 καλώδια, γιατί ο perc έχει δυο κανάλια των 4 sas/sata...

Τώρα για τον controller θέλει λίγο ψάξιμο στο ebay...

ρε παιδια το 128 κβ δεν βοηθαει, εαν βαζατε ενα μικροτερο ας πουμε 32κ τα νουμερα δεν θα ηταν πολυ μεγαλυτερα?

δεν νομίζω ότι θα ήταν πιο γρήγορο για τον λόγο ότι με πολύ μικρά αρχεία και πολύ μικρά stripe sizes ο controller σε συνδυασμό με τους δίσκους, δεν προλαβαίνει να πιάσει την μέγιστη ταχύτητα του... είναι όπως όταν κάνεις copy-paste ένα αρχείο, αν είναι 1mb θα το γράψει αμέσως χωρίς να πιάσει την μέγιστη ταχύτητα, ενώ αν είναι 1GB θα τελικιάσει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η ερωτηση ειναι περισσοτερο για να δω γιατι μου βγαζει τρελα νουμερα το HDTune σε οτιδηποτε κατω απο file size των 16ΜΒ.

Ενημερωτικα το stripe που εχω ειναι 32ΚΒ οποτε συμφωνα με τους υπολογισμους σου πρεπει να βαλω 2Χ(3Χ32ΚΒ) αλλα επειδη 192ΚΒ file size δεν υπαρχει βαζω 256.

Παλι τα νουμερα ειναι αστρονομικα. Δεν ξερω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τι εννοείς αστρονομικά...? σε τι...? στο read test, στο write ή στο file benchmark...?

Αν είναι στο file αγνόησε το, γιατί δεν βλέπεις την πραγματική ταχύτητα του setup, αλλά του cache, οπότε αν είναι onboard controller είναι λογικό λόγο του τεράστιου bandwidth της μνήμης να βλέπεις τρελά νούμερα...

αυτό που κυρίως σε ενδιαφέρει είναι το read/write test...

επίσης με 256Κ σε raid0 με τρεις δίσκους, στους δυο πρώτους γίνεται εγγραφή 3 φορές και 2 στον τελευταίο (3x32 + 3x32 + 2x32 = 256K)... το οποίο είναι σωστό, γιατί γράφεις τουλάχιστον 2 φορές και στον τελευταίο...

Link to comment
Share on other sites

ε ανέβασέ τα ζάχο να τα δούμε...

Δημήτρη ωραίος... από τα δικά μου τεστ, σε ex8350 και ex8650 μόνο με atto έβλεπα συνεπή αποτελέσματα. ενδιαφέρουσα η λογική σου, αλλά θα ήθελα να δω και το atto τί σου δίνει (32mb, 0.5-1024 ή κ ως τέρμα, neither)

επίσης να προσθέσω στην επιλογή του τί Raid θα επιλέξουμε κ τί stripe, έχει σημασία όχι μόνο το avg file size αλλά και η χρήση του pc (πολλά reads? πολλά writes?)

Δημήτρη τί max array size έχει Limit ο perc?

κλόκαρε λίγο το pcie και δώσε πάλι bench:p

PS γτ βγάζεις τόσο πολύ write>>>read???

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Για το File benchmark μιλαω, το ανεφερα και πιο νωρις στο πρωτο ποστ.

Οριστε και μερικα sshots:

Η πρωτη φωτο δειχνει σιγα-σιγα πως ανεβαινει απο τα 100ΜB/s, στα 300ΜΒ/s, στα 700ΜΒ/s και στο τελος ξεφευγει στα 4.5GB/s αλλα μαλλον αυτο ειναι caching του controller.

post-51-1416073775,2042_thumb.jpg

post-51-1416073775,2212_thumb.jpg

post-51-1416073775,2366_thumb.jpg

post-51-1416073775,2517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωστή, τα file benches δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου... ο perc τα ρίχνει όλα από το cache στο bus, οπότε είναι παράλογα τα αποτελέσματα... ιδού...:

Edit: είναι raid5 με 256Κ stipe size...

2tyvht7lh68gusbo3xy4.png

καμία επαφή με την πραγματικότητα... επίσης επειδή ο iop333 είναι στην ουσία ένας xscale 32bit, έχει στα σωθικά του διπλούς dma controllers για την μνήμη και διπλά bridges για το pci-x, οπότε στην μεταφορά από το cache πάνω στο pci-x bus του επεξεργαστή είναι κολασμένος σε σχέση με τους υπόλοιπους απλούς pci/pci-x controllers...

όσων αφορά το strip size, το μέγιστο είναι (νομίζω, όταν κάνω reboot θα δω) 1024Κ...

επίσης για το stripe size που λες, είναι αυτό που μαζί με το συνολικό setup και το είδος χρήσης, χρειάζεται μελέτη... αν είναι raid0/5 με os, αν είναι raid0/1/5 για web server ή backup και ένα σωρό άλλες χρήσεις... ο καθένας πρέπει να χρησιμοποιήσει διαφορετικές παραμέτρους για βέλτιστο αποτέλεσμα και όχι όλοι τις ίδιες... αλλιώς το raid χάνει το νόημα του και δεν λειτουργεί στο 100% που μπορεί...

@jax, είναι καραμπάμ το caching... και σίγουρα είναι από onboard controller... αγνόησέ το τελείως και τρέξε μόνο τα write/read... επίσης αν έχεις μόνο ένα raid0 με 3 δίσκους μην πας σε perc... δεν χρειάζεται... αν πας σε παραπάνω δίσκους ή raid5 τότε κάντο...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Εχω Raid5 με τους δισκους του 1TB που εχω για backup και data.

Γι'αυτο το σκεφτομαι.

Τότε ναι, αξίζει... χαλαρά όμως...:neo:

Edit..:

Στο ποστ με τις μετρήσεις προστέθηκαν και μετρήσεις σε raid5 με stripe size 256K και block size 1024K...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

μήτσο ο 500mhz iop333 πως συγκρίνεται με τον 800MHz Intel XScale 81348?

Ρε φίλοc... πλάκα με κάνεις...?

Εννοάται ότι ο 348 είναι καλύτερος από τον 333... μόνο και μόνο που το εσωτερικό του bus είναι 128-bit, υπονοεί ότι είναι κακό αγόρι... πολύ κακό αγόρι...

Edit...:

Κώστα το iometer με τι παράμετρους το θες...?

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλοc... πλάκα με κάνεις...?

Εννοάται ότι ο 348 είναι καλύτερος από τον 333... μόνο και μόνο που το εσωτερικό του bus είναι 128-bit, υπονοεί ότι είναι κακό αγόρι... πολύ κακό αγόρι...

Edit...:

Κώστα το iometer με τι παράμετρους το θες...?

εδώ που είμαι (ακόμα αράχωβα) δεν έχω τα κοιτάπια μου να σου πω πως είχα τρέξει...

ρε παιδί μου χοντρικά σχέση απόδοσης ήθελα να μου πεις μιας κ είναι πιο κοντά στα λημέρια σου... αυτόν έχει ο ex8650...

ερώτηση, το bbu το έχεις πάρει?

Link to comment
Share on other sites

εδώ που είμαι (ακόμα αράχωβα) δεν έχω τα κοιτάπια μου να σου πω πως είχα τρέξει...

ρε παιδί μου χοντρικά σχέση απόδοσης ήθελα να μου πεις μιας κ είναι πιο κοντά στα λημέρια σου... αυτόν έχει ο ex8650...

ερώτηση, το bbu το έχεις πάρει?

Είσαι Αράχωβα και μου μιλάς για raid...? θες να με τρελάνεις...?

τον μπες-βγες-μετρητή για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τον τρέξω... δεν τον έχω ξαναδοκιμάσει, οπότε μπορεί να κάνω καμιά πατάτα γιατί κολλάει σε ένα βήμα "D:\ preparing"... :hm:

bbu included... :to_pick_ones_nose:

διάβασα ότι έχει διαφορά, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει καμία επίπτωση στις επιδόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Αράχωβα και μου μιλάς για raid...? θες να με τρελάνεις...?

τον μπες-βγες-μετρητή για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τον τρέξω... δεν τον έχω ξαναδοκιμάσει, οπότε μπορεί να κάνω καμιά πατάτα γιατί κολλάει σε ένα βήμα "D:\ preparing"... :hm:

bbu included... :to_pick_ones_nose:

διάβασα ότι έχει διαφορά, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει καμία επίπτωση στις επιδόσεις...

αν δεις εκείνη την ώρα δημιουργεί στο partition το τεστ αρχείο. άστο κ θα τρέξει όταν τελειώσει...

χμμμ Pls pls pls ένα quick test χωρίς το bbu αν και δε βοηθάει σε αυτό που θέλω. διάβασα ότι στον 8650 παρόλλο που έχει την επιλογή για write back, ίσως χωρίς τη bbu την αγνοεί... λες να γυρίσω να το τεστάρω? ξέρεις ότι με τρώει...

συν ότι εγώ χωρίς τη bbu τον παρήγγειλα τον perc (99+30$) αλλά δε με νοιάζει για αυτόν τόσο....

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

οκ Κωστή θα το δοκιμάσω... αλλά αύριο όμως, γιατί τα μάτια μου κάνουνε πουλάκια... έχω λιώσει στα ποτά και τα ξενύχτια τις τελευταίες μέρες και στα διαλείμματα παίζω με τον perc... :nerd: α, και αύριο ξαναρχίζω δουλειά... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο εμενα...εχω 4ερις δισκους seagate 32mb 7200rpm 500gb

Eχω κανει ενα partition raid 0 16k 200gb

raid 5 64k 1.2tb

1) raid 0 16k 200gb

4xseagate7200rpm32mb200fk5.png

w800.png

Tι λετε! AVERAGE εχω 345μβ και στο διαγραμμα βλεπουμε να ειναι κολλιμενο πανω στο 350 ! γιατι δεν παει πιο πανω?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@panosst, μάλλον μόνο αυτή είναι η διαφορά, αλλά απ' ότι βλέπω χρειάζεται και διαφορετικά καλώδια από τα SFF-8484...

@sebastian, το screenshot δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου, δοκίμασε να κάνεις ss μόνο από το παράθυρο και όχι το desktop... αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα για screen capture, κατέβασε το lightscreen, το οποίο είναι freeware...

Για όσους κάνουν πρώτη φορά raid5, πριν αρχίσουν να γράφουν τα δεδομένα τους στο raid, ας κάνουν πρώτα την εξής δοκιμή... δημιουργήστε το raid5, γράψτε μερικά GB από δεδομένα και στην συνέχεια κάντε shutdown, βγάλτε τον ένα δίσκο από το array και κάντε boot... με τον τρόπο αυτό εξομοιώνετε το σενάριο που σαν χαλάει ένας από τους δίσκους του array, οπότε το array γίνεται degraded... μην ανησυχείτε γιατί μέχρι στιγμής δεν έχετε χάσει τα δεδομένα σας... αφήστε το λειτουργικό να boot-άρει ώστε να δει το degraded raid και στην συνέχεια shutdown... ξαναβάζετε το sata καλώδιο στον δίσκο... ξεκινάτε το pc και με <CTRL><R> μπαίνετε στο bios του perc... εκεί θα πρέπει να δείτε/μάθαιτε πως ξανακάνουν rebuild το array με τον καινούργιο δίσκο, μόλις το κάνετε σωστά και βρείτε τον τρόπο (καλό είναι να το κάνετε μόνοι σας) γράψτε σε ένα χαρτί την διαδικασία... πιστέψτε με καλύτερα να κάνετε τώρα ένα ψέυτικο σενάριο ενός χαλασμένου δίσκου, που δεν έχετε πραγματικά δεδομένα και να δείτε πως γίνεται το rebuild, παρά να έρθει η κούφια ώρα, να σας βρει απροετοίμαστους και από ένα λάθος κουμπί να χάσετε όλα τα δεδομένα σας...!!!

@voudas...

Κώστα κατάλαβα πως δουλεύει το iometer και έκανα κάποια τεστ, αλλά τα ίδια παρανοικά... μόνο το hdtune βγάζει σωστά αποτελέσματα... υπόψη το iometer είναι μετροπρόγραμμα για τελείως web server στησίματα και θέλει πολύ μικρά stripe sizeγια αποδώσει και όχι 256K που έχω τώρα... οπότε μην ζητήσεις συνθετικά bench, του στυλ random, 33% read, 67% write κλπ, γιατί δεν θα δείξει τίποτα ουσιαστικό...

-= Raid5 - 256K Stripe =-

512K - 100% read, 100% Sequential, 100% Access

ocdb1ofjk8kfyosawa5y.png

512K - 100% write, 100% Sequential, 100% Access

b0fxs7xoxf2py195qyn1.png

1M - 100% read, 100% Sequential, 100% Access

r1djtun871wbs6iqlaxq.png

1M - 100% write, 100% Sequential, 100% Access

d9h5ilcwxpj5q06qq62l.png

Τελικά θα καταλήξω σε raid5 με 128Κ stripe size... σχεδόν τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα δίνει με το 128K...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Ενα απο εμενα...εχω 4ερις δισκους seagate 32mb 7200rpm 500gb

Eχω κανει ενα partition raid 0 16k 200gb

raid 5 64k 1.2tb

4xseagate7200rpm32mb200xi3.jpg

w1920.png

Tι λετε! AVERAGE εχω 345μβ και στο διαγραμμα βλεπουμε να ειναι κολλιμενο πανω στο 350 ! γιατι δεν παει πιο πανω?

Πως πανε τα πραγματα?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.