Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Πόσο άσχημα είναι τα παγώματα; Αν είναι ενός-δύο δευτερολέπτων, υπάρχει πιθανότητα να μην φταίει το υποσύστημα RAID αλλά ο υπολογιστής σου ή η κάρτα δικτύου/switch (αν τα μεταφέρεις από δίκτυο). Δοκίμασες τελευταίους drivers στην κάρτα δικτύου; Δοκίμασες μεταφορές μεγάλων αρχείων σε δίσκο που δεν είναι στο raid; Σου κάνει κολλήματα και στο read και στο write από το raid;

Μπορεί να είναι και λεπτό. Εχθές πχ έκανα save μια φωτογραφία από web και έκανε 6-7 δευτερόλεπτα να την ολοκληρώσει. Ο browser έδειχνε 99% για αυτό το διάστημα. Τις προάλλες έκανα rename φάκελο στο desktop, πάτησα το enter και μετά από 5 λεπτά αναγκάστηκα να το κλείσω από το κουμπί... Άλλες φορές, έχω κατεβάσει πχ έναν driver στο desktop και τον μεταφέρω στον αντίστοιχο φάκελο που θέλω, και ενώ ξεκινάει πχ να μεταφέρει με 300mb/s, κολλάει, και φτάνει η τελική "απόδοση" να είναι στα 20mb/s. Μιλάμε για μεταφορά στον ίδιο δίσκο, ούτε usb, ούτε τίποτα.

Ο Perc 6 έχει επεξεργαστή LSI SAS1078 500MHz ενώ ο Perc 5 έχει Intel IOP333 και έχουν και διαφορά στην ταχύτητα της μνήμης. Η μετάβαση γίνεται με απλή αλλαγή του controller... όλα παίζουν με την μία.

Ρωτάω, γιατί ενώ τον 5 τον είχα πάρει $120, βρίσκω τον 6 με $30-40 και λέω αφενός γιατί τόσο κάτω και αφετέρου μη φάω καμιά φόλα.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι RAID και όχι ο απλός "SAS mpla mpla" τότε είναι ο σωστός, απλά "τότε" που τον είχες πάρει δεν υπήρχαν τόσα πολλά νεότερα μοντέλα. Τώρα έχουν με λίγη τύχη 50-60 τότε 110-120, με 110-140 βρίσκεις PERC 310, με 200-250 βρίσκεις LSI 9240/9260.

Σχετικά με τα κολλήματα , το log γράφει κάτι ?

Παράλληλα, στον δικό μου ο #1 δίσκος αργεί να κάνει spinup μάλλον και έχω κάποιες φορές drop και μετά rebuild...υπάρχει κάποια παράμετρος να τους περιμένει παραπάνω ? Σε κάποιο cold boot πάλι τον έχασε, έκανα reset όσο ήταν στο pre-boot screen και μετά όλα καλά, τον βρήκε.

Δοκίμασα προχθές να έχω το pc που έχει το array σε Sleep, αλλά κατά το wake είχα πάλι το ίδιο...φταίει ο δίσκος , είναι κάποιο setting ή να ξεχάσω το sleep με τον Perc (έχω Dell fw, όχι LSI) ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα κολλήματα , το log γράφει κάτι ?

To μόνο περίεργο είναι πως κατά το boot, κάποιες φορές δε μπαίνει στα Windows. Το κλείνω, το ανοίγω και μπαίνει πάντα με τη 2η. Όταν μπει, μου βγάζει μήνυμα η κονσόλα ότι η μπαταρία δε δουλεύει. Αν ανοίξω όμως την κονσόλα, φαίνεται το error και λίγο πιό πάνω φαίνεται ότι η μπαταρία είναι οκ. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι RAID και όχι ο απλός "SAS mpla mpla" τότε είναι ο σωστός, απλά "τότε" που τον είχες πάρει δεν υπήρχαν τόσα πολλά νεότερα μοντέλα. Τώρα έχουν με λίγη τύχη 50-60 τότε 110-120, με 110-140 βρίσκεις PERC 310, με 200-250 βρίσκεις LSI 9240/9260.

Σχετικά με τα κολλήματα , το log γράφει κάτι ?

Παράλληλα, στον δικό μου ο #1 δίσκος αργεί να κάνει spinup μάλλον και έχω κάποιες φορές drop και μετά rebuild...υπάρχει κάποια παράμετρος να τους περιμένει παραπάνω ? Σε κάποιο cold boot πάλι τον έχασε, έκανα reset όσο ήταν στο pre-boot screen και μετά όλα καλά, τον βρήκε.

Δοκίμασα προχθές να έχω το pc που έχει το array σε Sleep, αλλά κατά το wake είχα πάλι το ίδιο...φταίει ο δίσκος , είναι κάποιο setting ή να ξεχάσω το sleep με τον Perc (έχω Dell fw, όχι LSI) ?

Προσωπικά που το είχα ψάξει ένα φεγγάρι που τον είχα κι εγώ τον percουλα, το sleep δεν έπαιξε ποτέ σωστά. Βασικά το wake up δεν έπαιξε ποτέ σωστά, με τον controller να χάνει το array, τα drives κτλ.

Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ο [MENTION=13372]karasardelis[/MENTION].

Σε 3 διαφορετικά μηχανήματα, ακόμα και με διαφορετικούς δίσκους, δεν έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και λεπτό. Εχθές πχ έκανα save μια φωτογραφία από web και έκανε 6-7 δευτερόλεπτα να την ολοκληρώσει. Ο browser έδειχνε 99% για αυτό το διάστημα. Τις προάλλες έκανα rename φάκελο στο desktop, πάτησα το enter και μετά από 5 λεπτά αναγκάστηκα να το κλείσω από το κουμπί... Άλλες φορές, έχω κατεβάσει πχ έναν driver στο desktop και τον μεταφέρω στον αντίστοιχο φάκελο που θέλω, και ενώ ξεκινάει πχ να μεταφέρει με 300mb/s, κολλάει, και φτάνει η τελική "απόδοση" να είναι στα 20mb/s. Μιλάμε για μεταφορά στον ίδιο δίσκο, ούτε usb, ούτε τίποτα.

Ρωτάω, γιατί ενώ τον 5 τον είχα πάρει βρίσκω τον 6 με -40 και λέω αφενός γιατί τόσο κάτω και αφετέρου μη φάω καμιά φόλα.

Αρχικά κάνεις το γνωστό λάθος που είχα πει και νωρίτερα στο θέμα - να έχεις το λειτουργικό στο RAID... πάρε έναν μικρό SSD να βάλεις το λειτουργικό και άσε το RAID για τον σκοπό που είναι σχεδιασμένο - να αποθηκεύει αρχεία.

Τα κολλήματα όπως τα περιγράφεις, περισσότερο μου μοιάζουν για προβλήματα του λειτουργικού παρά για κάποιο πρόβλημα του RAID. Έχω δει ανάλογη συμπεριφορά σε συστήματα με απλούς δίσκους. Συνήθως είναι από drivers ή από λογισμικό που "τρέχει" στο υπόβαθρο... ψάξτο λίγο... τρέξε και ένα Malwarebytes Full Scan.

Να τον πάρεις τον 6 πάντως... δεν θα το μετανιώσεις... είναι καλύτερος από τον 5 σε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνεις το γνωστό λάθος που είχα πει και νωρίτερα στο θέμα - να έχεις το λειτουργικό στο RAID...

Έχει ήδη αλλάξει αυτό εδώ και καιρό. Το RAID έχει μόνο ένα 5 με δεδομένα (4x1TB) και το λειτουργικό είναι πάνω σε Samy Evo.

Να τον πάρεις τον 6 πάντως... δεν θα το μετανιώσεις... είναι καλύτερος από τον 5 σε όλα...

Θα δείξει. Αν είναι πρόβλημα της μπαταρίας, προτιμώ να πάρω μπαταρία, γιατί ο 6 μαζί με μπαταρία πάει στα 70-80+μεταφορικά και δεν είμαι για έξοδα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη αλλάξει αυτό εδώ και καιρό. Το RAID έχει μόνο ένα 5 με δεδομένα (4x1TB) και το λειτουργικό είναι πάνω σε Samy Evo.

Θα δείξει. Αν είναι πρόβλημα της μπαταρίας, προτιμώ να πάρω μπαταρία, γιατί ο 6 μαζί με μπαταρία πάει στα 70-80+μεταφορικά και δεν είμαι για έξοδα τώρα.

Αν έχεις πάει το λειτουργικό σε SSD τότε γιατί η μετονομασία φακέλου στο desktop να κολλήσει; Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο RAID, αλλά στο λειτουργικό...

Κλείσε όλα τα Power Saving από τους δίσκους και βεβαιώσου ότι δεν έχεις τίποτα περίεργα Network Places τα οποία ψάχνει να βρει ο Explorer αλλά δεν βρίσκει. Πιθανώς να φταίει και κανένας συνδεδεμένος USB δίσκος (αυτοί έχουν μόνιμο power saving που συχνά δεν ρυθμίζεται). Βάλε το PC σε High Performance από τα Power Options του Control Panel.

Επίσης τρέξε ένα CCleaner και κάνε μια εκκαθάριση και βεβαιώσου ότι στο StartUp δεν φορτώνεται τίποτα άχρηστο....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά που το είχα ψάξει ένα φεγγάρι που τον είχα κι εγώ τον percουλα, το sleep δεν έπαιξε ποτέ σωστά. Βασικά το wake up δεν έπαιξε ποτέ σωστά, με τον controller να χάνει το array, τα drives κτλ.

Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ο [MENTION=13372]karasardelis[/MENTION].

Σε 3 διαφορετικά μηχανήματα, ακόμα και με διαφορετικούς δίσκους, δεν έπαιξε.

Δεν έχω άποψη γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει sleep σε εμένα το raid οπότε... δεν το δοκίμασα ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάει το λειτουργικό σε SSD τότε γιατί η μετονομασία φακέλου στο desktop να κολλήσει; Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο RAID, αλλά στο λειτουργικό...

Γιατί όλοι οι φάκελοι του χρήστη έχουν μεταφερθεί στον D. Στον C υπάρχει μόνο το λειτουργικό και τα προγράμματα.

Κλείσε όλα τα Power Saving από τους δίσκους και βεβαιώσου ότι δεν έχεις τίποτα περίεργα Network Places τα οποία ψάχνει να βρει ο Explorer αλλά δεν βρίσκει. Πιθανώς να φταίει και κανένας συνδεδεμένος USB δίσκος (αυτοί έχουν μόνιμο power saving που συχνά δεν ρυθμίζεται). Βάλε το PC σε High Performance από τα Power Options του Control Panel.

Είναι πάντα σε High Perf. Άλλωστε δεν το κάνει αν μείνει, ώστε να θεωρήσω ότι κάτι σβήνει, το κάνει ενόσω δουλεύω. USB δεν υπάρχουν επάνω, ούτε συσκευές πέραν από τα πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Επίσης mounted δίσκοι δεν υπάρχουν. Network places ναι, αλλά αυτά δεν κολλάνε και δεν έχουν δείξει να τον καθυστερούν, ούτε όταν τα ανοίγω.

Επίσης τρέξε ένα CCleaner και κάνε μια εκκαθάριση και βεβαιώσου ότι στο StartUp δεν φορτώνεται τίποτα άχρηστο....

Εκτός του ότι το έχω τρέξει, το έκανε από την 1η μέρα που έκανα format το οποίο έγινε παράλληλα με καθάρισμα του υπολογιστή, όπου και άρχισε το περίεργο φαινόμενο με τη μπαταρία. Καλώδια έβγαλα/έβαλα και δεν υπάρχει κάποιο που να μην πατάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει. Αν είναι πρόβλημα της μπαταρίας, προτιμώ να πάρω μπαταρία, γιατί ο 6 μαζί με μπαταρία πάει στα 70-80+μεταφορικά και δεν είμαι για έξοδα τώρα.

Μην είσαι χαζός... €36 βγαίνει τώρα πια ο 6i μαζί με την μπαταρία...

Dell PowerEdge Perc 6i SAS RAID Card H726F w/Battery | eBay

Καλώδια, bracket κλπ τα κρατάς από τον παλιό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντα σε High Perf. Άλλωστε δεν το κάνει αν μείνει, ώστε να θεωρήσω ότι κάτι σβήνει, το κάνει ενόσω δουλεύω. USB δεν υπάρχουν επάνω, ούτε συσκευές πέραν από τα πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Επίσης mounted δίσκοι δεν υπάρχουν. Network places ναι, αλλά αυτά δεν κολλάνε και δεν έχουν δείξει να τον καθυστερούν, ούτε όταν τα ανοίγω.

Αν μπορείς σβήσε όλα τα Network Places/FTP Locations κλπ που έχεις και δοκίμασε έτσι για λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς σβήσε όλα τα Network Places/FTP Locations κλπ που έχεις και δοκίμασε έτσι για λίγο...

Μα ρε συ, δεν έχω "κάποια". Δείχνει μόνο ότι υπάρχει στο δίκτυο, το pc της γυναίκας μου, το laptop, το κατεβαστήρι.

Δεν τα έχω κάπου για να τα σβήσω, ούτε mounted, ούτε shortcuts, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συ, δεν έχω "κάποια". Δείχνει μόνο ότι υπάρχει στο δίκτυο, το pc της γυναίκας μου, το laptop, το κατεβαστήρι.

Δεν τα έχω κάπου για να τα σβήσω, ούτε mounted, ούτε shortcuts, ούτε τίποτα.

Η καλύτερη δοκιμή που μπορείς να κάνεις κατά την γνώμη μου στην φάση που είσαι, είναι να αφαιρέσεις εντελώς την μπαταρία για να γυρίσει ο controller σε write through και να δεις την συμπεριφορά. Πιθανολογώ όπως είχα πει και στην αρχή πως η μπαταρία σου δημιουργεί προβλήματα (και ας δείχνει ότι παίζει)

Αν με το παραπάνω σου κάνει πάλι νερά το σύστημα, τότε το μόνο που έχω να σου προτείνω είναι να κλείσεις το RAID, να βγάλεις τους δίσκους και να βάλεις να τους τρέξεις diagnostics έναν έναν να δεις αν κάποιος έχει SMART ή Surface errors.

Βέβαια αυτό έτσι που πήγες και έστησες τον SSD με το προφίλ σου στο RAID, δεν μπορείς να το κάνεις... :wall:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό έτσι που πήγες και έστησες τον SSD με το προφίλ σου στο RAID, δεν μπορείς να το κάνεις...

Αυτό είναι κάτι που κάνω εδώ και πολλά χρόνια. Με έχει γλιτώσει από αρκετά λάθη και χαμένα δεδομένα. Μεταφέρω όλους τους φακέλους (Documents, Pictures, Videos, Downloads, κλπ) στον D: και έτσι πριν και μετά το format οι ρυθμίσεις είναι 2' για να το έχω όπως ήταν, χωρίς να χρειαστεί να μεταφέρω τίποτε. Ειδικά το Pictures είναι πολλά Giga για να περιμένω αντιγραφή...

Όσον αφορά στο να το σπάσω, είναι πολύ απλό (αφού τα έχω όλα backup). Κάνω login σαν Administrator που είναι όλα στη "σωστή" θέση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που κάνω εδώ και πολλά χρόνια. Με έχει γλιτώσει από αρκετά λάθη και χαμένα δεδομένα. Μεταφέρω όλους τους φακέλους (Documents, Pictures, Videos, Downloads, κλπ) στον D: και έτσι πριν και μετά το format οι ρυθμίσεις είναι 2' για να το έχω όπως ήταν, χωρίς να χρειαστεί να μεταφέρω τίποτε. Ειδικά το Pictures είναι πολλά Giga για να περιμένω αντιγραφή...

Όσον αφορά στο να το σπάσω, είναι πολύ απλό (αφού τα έχω όλα backup). Κάνω login σαν Administrator που είναι όλα στη "σωστή" θέση.

ΟΚ αν και αυτό το κάναμε πριν πολλάαααα χρόνια όταν κάναμε φορμάτ τρεις φορές την μέρα μετά το φαγητό - τώρα περνάνε χρόνια χωρίς λόγο για φορμάτ (ακόμα και σε αλλαγή μηχανήματος), αλλά αν σε βολεύει έτσι μπορούσες απλά να σπάσεις τον SSD σε δύο partitions... θα εκμεταλευόσουν και την ταχύτητα του SSD για το προφίλ σου. Τα βαριά (pictures, videos κ.λ.π.) μπορείς πάντα να τα έχεις σε έναν φάκελο του RAID.

Κάνε πάντως αρχικά το κόλπο με την μπαταρία έξω και πες αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

έχω έναν perc 5 και κάθεται. αν θες να τον πάρεις να δεις στείλε μου pm...

Thanx αγορίνα, αλλά έχω και δεύτερο. Είχα πάρει δύο σε περίπτωση που σκάσει ο ένας για να μην τρέχω και δε φτάνω. Και μνήμες έχω διπλές. Μπαταρία αν έχεις, ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.