Jump to content


Ποικιλία και διαθεσιμότητα προιόντων ΠΛΑΙΣΙΟΥ


perp

Recommended Posts

Όχι ρε φιλαράκι, γιατί αμα το διορθώναμε μπορεί να μην ξανάμπαινες να δείς αν το φτιάξαμε ή όχι :hehe:

Σε μνήμες, κάρτες γραφικών, έτοιμα PC, USB Flash δεν το βλέπω πουθενά.

Άμα το βλέπεις πουθενα που μου ξεφέυγει, σφύρα το.

επισης βολικο θα ηταν να υπηρχε το < και το > αντι για μονο =

πχ ψαχνω ενα τροφοδοτικο με μινιμουμ 600 watt,θα μπορουσε να υπαρχει τετοια επιλογη.

φτιαχτο:whip:(ακομα εδω εισαι :hehe:)

:laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 332
  • Created
  • Last Reply
φέρτε ωρέ κανα σκληρό δίσκο 1TB κάθομαι και προσκυνάω το you.gr εδώ και μιά βδομάδα να θυμηθούν να μου στείλουν τον wd black...:p:sarcastic:

ούτε black έχετε ούτε samsung f3... :TD:

που θα πάει η δουλειά? δεν έχουμε που να αποθηκεύσουμε τα αρχεία μας...:fist:

Δεν ξέρω αν το βλέπεις μόνο στο Πλάισιο...αλλά οι 1TB πέρα των WD Green δεν υπάρχουν πουθενά.

WD Caviar Blue και Black έχουν να φανούν κανα 2μηνο.Samsung είναι οκ. Seagate τώρα φτάνουν.

Δεν έχει να κάνει το Πλάισιο με αυτό...έχουν να κάνουν οι κατασκευαστές και άλλοι παράγοντες που είναι OT απο αυτό το θέμα. Ας μέινουμε στο θέμα μας λοιπόν.

επισης βολικο θα ηταν να υπηρχε το < και το > αντι για μονο =

πχ ψαχνω ενα τροφοδοτικο με μινιμουμ 600 watt,θα μπορουσε να υπαρχει τετοια επιλογη.

φτιαχτο:whip:(ακομα εδω εισαι :hehe:)

:laughing:

Μωρέ και εγώ ξέρω τι έιναι βολικό και τι όχι. Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει και τι δεν μπορεί να γίνει.

Δεν φτιάχνω εγώ το site σε περίπτωση που νομίζεις αυτό, εγώ μεταφέρω τα σχόλιο...όσα έιναι λογικά δηλαδή γιατι μερικές φορές γράφονται και υπερβολές.

Γοριλλάκο, σε περίπτωση που δεν το πήρε το μάτι σου, κοίτα κι αυτό εδώ.

Έχουμε γράψει αρκετά σχόλια για το site, οπότε νομίζω ότι αποτελεί καλό feedback :)

Nick το έχω δεί. Αλλά αυτό το θέμα ξεκίνησε την μέρα που έγινε η μετάβαση απο το παλιό site στο νέο και ήταν λογικό να γραφτούν όλα αυτα. Τα περισσότερα απο αυτά που έχουν γραφτεί εκέι έχουν διορθωθέι και μερικά άλλα είναι η προσωπική προτίμηση του καθενός ή κάτι ανάλογο. Αυτό το θέμα εδώ έιναι πιο ζωντάνω και αληθινο θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

για τα φιλτρα που ειπες,καλο θα ηταν σε μερικα προιοντα οπως πχ καρτες μνημης να βαλετε και τον τυπο που ειναι το βασικοτερο,δεν θα παει κανεις να ψαξει για το κινητο του μνημες μεχρι 30ευρω, αλλα να δει ολα τα memory stick κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το βλέπεις μόνο στο Πλάισιο...αλλά οι 1TB πέρα των WD Green δεν υπάρχουν πουθενά.

WD Caviar Blue και Black έχουν να φανούν κανα 2μηνο.Samsung είναι οκ. Seagate τώρα φτάνουν.

Δεν έχει να κάνει το Πλάισιο με αυτό...έχουν να κάνουν οι κατασκευαστές και άλλοι παράγοντες που είναι OT απο αυτό το θέμα. Ας μέινουμε στο θέμα μας λοιπόν.

samsung f3 δεν έχετε... όταν λες είναι οk εννοείς ότι θα έρθουν σύντομα ή μήπως αναφέρεσε στον samsung f1/ f2 ?

ΥΓ: αυτά τα ρωτάω γιατί ψάχνω για σκληρό 1tb και ο black ή ο samsung f3 είναι οι καλύτεροι οπότε ψάχνω να τους βρω... έχω ήδη παραγγείλει τον black απο you.gr αλλά δε βλέπω προκοπή...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είπαμε να κάνουμε ερωτήσεις, αλλά δεν είναι και help desk ο ελεύθερος χρόνος του Gorillakou... δεν ξέρω αν από ευγένεια δεν λέει κάτι (είναι και ευγενικό παιδί :p), αλλά θα έλεγα να μέναμε στα σημαντικά και τα ουσιώδη και όχι σε ερωτήσεις του στυλ "γιατί δεν έχετε αυτό, γιατί δεν το φέρνετε κλπ"...

Βασίλη, sorry που παρεμβαίνω, αλλά θεωρώ σημαντικότερα άλλα πράγματα και όχι γιατί δεν f1 ή f2...

Για παράδειγμα δική μου απορία, είναι γιατί το "αναμένεται" σε κάποιο προϊόν μπορεί να το στοιχειώνει και εβδομάδες και δεν ανεβαίνει σαν κωδικός στο site, όταν πραγματικά υπάρχει σε διαθεσιμότητα... αυτό νομίζω θα έλυνε ένα μεγάλο πρόβλημα...

Επίσης η διαθεσιμότητα ανά κατάστημα θα ήταν το καλύτερο εργαλείο, αλλά με τα sap σας (υποθέτω) εκεί δεν ξέρω τι χάος επικρατεί... πάντως έχουν φάει πολλές εταιρίες πακέτο με την εν λόγο μετάβαση, λόγο έλλειψης γνώσης και εξειδίκευσης του προσωπικού (γιατί κανείς δεν πληρώνει αυτούς που ξέρουν)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαι ευγενικό παιδί και αποφέυγω να απαντήσω μερικές ερωτήσεις που δεν χρειάζεται :p

Θα στο εξηγήσω απλά, αντί να πέφτει ένα προϊόν, γράφει "αναμένεται σύντομα". Αυτή είναι η πολιτικη της εταιρίας. Το αναμένεται σύντομα αναφέρεται πάντα στην κεντρική αποθήκη και το λέω αυτό γιατί μπορεί η κεντρική αποθήκη να μην έχει καθόλου τεμάχια για παραγγελίες μέσω νέτ , αλλά τα καταστήματα μπορεί να έχουν απόθεμα. Για να εξαφανιστεί ένα προϊόν απο το site, σημαίνει πώς σε όλο το Πλάισιο υπάρχουν ας πούμε κάτω απο 3 τμχ.

Το online απόθεμα που έθιξες, καλή ερώτηση...η απάντηση έιναι πώς πολύ απλά δεν γίνετε με το υβριδικό στήσιμο που έχει το Πλάισιο.

Μπορεί αυτήν την στιγμή σε ένα κατάστημα να έχει 3 x 5970. Μπορεί όμως να είναι κρατημένες για 3 πελατες. Μπορεί οι 2 να έιναι στο service. Μπορεί να έιναι μέσα σε σύστημα που είναι για πώληση...και άλλοι 1002 συνδιασμοί με γιατί και γιατί. Νομίζω πώς άμα γινόταν στην παρούσα φαση, το μόνο που θα μπορούσε να προκαλέσει έιναι φωνές,αγανάκτηση και φασαρία απο πελάτες για ευνόητους λόγους.

Το SAP έιναι πολύ τακτοποιημένο και όλοι κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους. Αυτό που λές δεν ισχύει στο Πλαίσιο τουλάχιστον, για άλλες εταιρίες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν γνωρίζω. Όπως προείπα, έιναι λόγο μοντέλου και οχι SAP.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αυτά που λες είναι θέμα στησίματος του sap... στην διαθεσιμότητα μπορούν να φιλτράρονται όσα τμχ δεν είναι διαθέσιμα λόγο service, κρατήσεων ή από οποιοδήποτε λόγο, αρκεί ο υπάλληλος που θα χειριστεί τον ανάλογο λόγο, να ξέρει να το εισάγει στην βάση και φυσικά να υπάρχει η υποστήριξη του frontend γι' αυτό και τα ανάλογο φίλτρα στο backend... βασικά επειδή είναι βάση δεδομένων, μπορούν να κάνουν τα πάντα, απλά δεν το έχουν κάνει, για λόγο που δεν γνωρίζω, απλά λέω ότι είναι εύκολο για κάποιον που ξέρει και πολύ σημαντικό για τους πελάτες...

Επίσης μια ιδέα είναι, τα τμχ και τα προϊόντα τα οποία αναμένει η αποθήκη να μην φαίνονται στο site, αλλά να ενεργοποιούνται μόνο όταν παραληφθούν από την αποθήκη και ας κάνουν μετά 2-3 μέρες να φτάσουν στα καταστήματα... όπως είπα είναι εκνευριστικό το να βλέπει κάποιος το αναμένεται για βδομάδες... εντάξει μπορεί να είναι λάθος πολιτική του πλαισίου, αλλά μιας και ρίχνουμε ιδέες και μπορείς να τις προωθήσεις, αν μπορείς ρίξε και αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είπαμε να κάνουμε ερωτήσεις, αλλά δεν είναι και help desk ο ελεύθερος χρόνος του Gorillakou... δεν ξέρω αν από ευγένεια δεν λέει κάτι (είναι και ευγενικό παιδί :p), αλλά θα έλεγα να μέναμε στα σημαντικά και τα ουσιώδη και όχι σε ερωτήσεις του στυλ "γιατί δεν έχετε αυτό, γιατί δεν το φέρνετε κλπ"...

Βασίλη, sorry που παρεμβαίνω, αλλά θεωρώ σημαντικότερα άλλα πράγματα και όχι γιατί δεν f1 ή f2...

το thread εχει τίτλο "Ποικιλία και διαθεσιμότητα προιόντων ΠΛΑΙΣΙΟΥ" και όχι

"Τι θα θέλατε να αλλάξει στο site μας?" ή "Ποια τα παράπονά σας απο το φίλτρο για την αναζήτηση των προϊόντων?"

Διαβάζοντας λοιπόν τον τίτλο θεωρησα ότι είναι αρκετά σχετικό να ρωτήσω για την ΠΟΙΚΙΛΙΑ των σκληρών δίσκων... τουλάχιστον πιο σχετικό απο τα φίλτρα αναζήτησης...

δεν απαίτησα απάντηση (την οποία άλλωστε και δεν έλαβα όσον αφορά τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν) απλώς έθιξα ένα θεμα σχετικό με το τοπικ...

Απο τι στιγμη που ο gorillakos ενημερώνει ανιδιοτελώς το φορουμ αν θελει μπορεί να απαντήσει στο ερώτημά μου ή απλώς "ευγενικά" να το προσπεράσει όπως και εκανε στη δεύτερη περίπτωση...

ΥΓ: helpdesk πιστεύω ότι το κάνατε εσείς (edit: όχι εσύ γενικά μιλάω) . Ίσως αυτό το thread να ταίριαζε περισσότερο στο site του πλαισίου και όχι στο thelab.gr ...

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ τον πόνο μου.

Στις 29/10 παραγγέλνω αυτό το σετάκι που είχε σε προσφορά στα 25 ευρώ:

CellShock 2GB DDR2-1066 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 8500, 5-5-5-15, CS2221550)

Έγραφε ότι είναι άμεσα διαθέσιμο.

Την επόμενη μέρα μου στέλνουν το κλασσικό mail ότι προέκυψε κάποιο πρόβλημα με την παραγγελία και να τους πάρω τηλ. Δεν τους πήρα...

Στις 4 Νοεμβρίου με παίρνουν μόνοι τους τηλ και μου λένε το εξής:

" Τελικά βρέθηκε ένα κομμάτι για εσάς. Το στέλνουμε σήμερα και την Τρίτη 10 Νοεμβρίου θα το παραλάβετε"

Σήμερα έχουμε 18 και μνήμες δεν έχω δει ακόμα!:...:

Στο site, στην εξέλιξη παραγγελίας γράφει ακόμα "Σε Επεξεργασία".

Τους έχω στείλει 2 mail, αλλά δεν έχουν μπει καν στον κόπο να απαντήσουν...

Σήμερα μετά από τόσες εβδομάσες μου ήρθε και άλλο e-mail!!!

Αξιότιμε κύριε .......,

Σχετικά με την παραγγελία σας μέσω Internet θα σας παρακαλούσαμε να επικοινωνήσετε μαζί
μας για να έχουμε την ευκαιρία να λύσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εσάς
ένα θέμα που προέκυψε.

Είμαστε πάντα στην διάθεσή σας στο τηλέφωνο 800-11-12345 (χωρίς χρέωση) από κινητό
210-2895000 και μέσω e-mail στο: eorders@plaisio.gr

Με εκτίμηση,
ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS Α.Ε.Β.Ε
Τμήμα Internet
<mailto:eorders@plaisio.gr> eorders@plaisio.gr
Παρακαλούμε πολύ απαντήσετε στο email eorders@plaisio.gr

Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα μου πουν...

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη παραγγελία είχα κάνει και εγώ φίλτατε στα τέλη του Οκτώβρη, και μετά από ένα 10ήμερο και 4 τηλέφωνα από τη μεριά μου μου εκμυστηρεύθηκαν πως το σετάκι μάλλον δε θα φτάσει ποτέ στον προορισμό του. Το κακό είναι πως μέσα σε αυτό το δεκαήμερο της 'διερεύνησης' για το αν και πότε θα είναι διαθέσιμες οι μνήμες (που αναγράφονταν στο site ως 'αμεσα διαθεσιμες'), έγινε και μια σημαντική ανατίμηση στις ddr2, και έτσι η επιλογή να παραγγείλω τις CellShock από το Πλαίσιο κόστισε ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμε κύριε .......,

Σχετικά με την παραγγελία σας μέσω Internet θα σας παρακαλούσαμε να επικοινωνήσετε μαζί

μας για να έχουμε την ευκαιρία να λύσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εσάς

ένα θέμα που προέκυψε.

Είμαστε πάντα στην διάθεσή σας στο τηλέφωνο 800-11-12345 (χωρίς χρέωση) από κινητό

210-2895000 και μέσω e-mail στο: eorders@plaisio.gr

Με εκτίμηση,

ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS Α.Ε.Β.Ε

Τμήμα Internet

<mailto:eorders@plaisio.gr> eorders@plaisio.gr

Παρακαλούμε πολύ απαντήσετε στο email eorders@plaisio.gr

Θα γίνω κακός αλλά το χω ξαναπεί και παλιότερα....από πού και ως πού είναι ο ΠΕΛΑΤΗΣ υποχρεωμένος να ΚΥΝΗΓΑΕΙ την παραγγελία του?

Το κάθε μαγαζί ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερώνει τηλεφωνικά ή με email ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ για το τι γίνεται με την παραγγελία του.:rant:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.