Jump to content



Eντολές Linux


αρης_τζ

Recommended Posts

ανοιξε ενα καινουργιο θεμα

και δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το τι εκανες

και τι ακριβος σφαλμα που βγαζει

επισις κοιτα τον σκληρο δισκο για bad sectors:big_boss:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το κάνω αύριο που θα έχω πάλι χρόνο να το ξανα-επιχειρήσω και να δω τι σφάλμα θα μου βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να φορμάρω το δίσκο του παλιού μου λάπτοπ?

Είχα σε παρτίτιον απο τη μια τα xp και από την άλλη μια παλιά εκδοση kubuntu.

Για κακή μου τυχη αποφασισα να βάλω μια πιο προσφατη και αποφασισα να μην κρατησω τα xp.

Στη διαδικασια λοιπον της εγκαταστασης εκανα το λαθος να επιλεξω να κανει χρηση ολοκληρου του δισκου... δεν όρισα / ή /home ή οτιδήποτε άλλο.

Τώρα δουλεύω μονο με live cd και δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση ούτε linux ούτε windows, ούτε να φορμάρει το δίσκο απο gparted, μου δίνει ένα σφάλμα για read/write στον δίσκο και αν θυμάμαι καλά πως δεν έχει file system driver.

Τι εντολές πρέπει να δωσω για να επαναφέρω σε κάποια κατάσταση το σκληρό και να μπορώ να εγκαταστήσω λειτουργικό?

(please, handle with care, not much experience in the field :flower: )

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το κάνω αύριο που θα έχω πάλι χρόνο να το ξανα-επιχειρήσω και να δω τι σφάλμα θα μου βγάλει.

Αν δεν σου δουλέψει και κάνεις ξανά ποστ βάλε και τα αποτελέσματα από τις εντολές

αφού σου βγάλει το λάθος στο gparted.

(Για να γράψεις εντολές από κονσόλα πάς σε ένα LiveCD (Ubundu με gnome πχ) και βρίσκεις το Terminal στο Applications - Accessories - Terminal)

sudo fdisk -l

dmesg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δουλέψει και κάνεις ξανά ποστ βάλε και τα αποτελέσματα από τις εντολές

αφού σου βγάλει το λάθος στο gparted.

(Για να γράψεις εντολές από κονσόλα πάς σε ένα LiveCD (Ubundu με gnome πχ) και βρίσκεις το Terminal στο Applications - Accessories - Terminal)

sudo fdisk -l

dmesg

Σε ευχαριστώ πολύ... ανοίγω θέμα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν υπάρχει "ο υπολογιστης μου" όπως υπάρχει στα windows. Χρειάζεσαι έναν file manager για τα αρχεία σου, αν έχεις gnome/unity τότε έχεις τον nautilus, αν έχεις kde έχεις τον dolphin και τον konqueror.

Πάτα alt+f2 και γράψε τα αποπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον ψάχνεις με την μορφή C: θα ψάχνεις πολύ ώρα. Όπως σου έχουν πει και τα παιδιά, είναι διαφορετικό το filesystem.

Μπες στον file browser που έχεις (δεν μας είπες ακόμη ποιον έχεις βέβαια) πάτα Ctrl+L, βάλε / και enter. Θα βρεθείς στο root. Όλα εκεί θα είναι. Για ποιό συγκεκριμένη βοήθεια, θα σου πει κάποιος που το ξέρει καλύτερα. Εγώ το έχω στο λάπτοπ μπας και το μάθω καλά.

Και λόγω αυτού, αν είπα $@*$%!&$ διορθώστε με!

Sent from my HTC Incredible S using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Full Circle Magazine

αυτο ειναι ενα ηλεκτρονικο περιοδικο που ξεκινησε απο την κοινοτητα "ubuntu"

στο πρωτο τευχος (http://dl.fullcirclemagazine.org/issue1_en.pdf) υπαρχει ένα how-to

που λέγεται Directory Structure εξηγεί τα πολυ βασικα ρίξε του μια ματιά

αν το βρεις ενδιαφέρον τοτε δές και τα υπόλοιπα τεύχη

οπως επισης και το (Τεύχη | Ubuntistas)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.