Jump to content


Μελάνια για Epson πολυμηχανήματα


Recommended Posts

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

@ dubber

Να ρωτήσω γιαυτά εδώ .....

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370171699101&ssPageName=MERC_VIC_RCRX_Pr12_PcY_BIN_Stores_IT&refitem=250275829196&itemcount=12&refwidgetloc=closed_view_item&usedrule1=CrossSell_LogicX&refwidgettype=cross_promot_widget&_trksid=p284.m183&_trkparms=algo%3DCRX%26its%3DS%252BI%252BSS%26itu%3DISS%252BUCI%252BSI%26otn%3D12

δεν ξέρω αν είναι ποιοτικά καλά (είναι τα ίδια που πήρες dubber;; )και αν αξίζει να προχωρήσω στην αγορά τους...Με σύριγγα πως τα γεμίζεις; τα βγάζεις; screenshot

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι Continius Ink System, δηλαδή βάζεις τα Cartridges και από αυτά βγαίνουν τα σωληνάκια που καταλήγουν στα μπουκάλαι με το μελάνι που βλέπεις.

Ο προβληματισμός μου είναι, από που θα περνάνε τα σωληνάκια για να βγαίνουν έξω από τον εκτυπωτή χωρίς να τσακίζουν?

Τα δικά μου τα γεμίζω με σύριγγα χωρίς να αφαιρέσω τα cartridges από τον εκτυπωτή, είναι πολύ εύκολο!

Όσο για συμβατότητα, η πώληση που παραθέτεις έτσι λέει. Μπορείς όμως να του στείλεις ένα μήνυμα να ρωτήσεις τί version είναι τα chip των cartridges. Αν είναι 5.1 παίζουν σίγουρα ανεξαρτήτως ημερομηνίας παραγωγής του εκτυπωτή σου.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου κάνουν τότε....θέλω refillable cartridges και μπουκαλια μελάνι χωριστά...απλά τα link -δημοπρασίες που είχες βάλει παραπάνω δεν ισχύουν πλέον ....ψαχνω να βρώ τι ακριβώς πήρες.....

είδα και αυτό για 70 μελάνια

http://cgi.ebay.co.uk/10-Sets-10-Black-ink-Cartridges-for-EPSON-T0801-T0807_W0QQitemZ220367600575QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN?hash=item220367600575&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου κάνουν τότε....θέλω refillable cartridges και μπουκαλια μελάνι χωριστά...απλά τα link -δημοπρασίες που είχες βάλει παραπάνω δεν ισχύουν πλέον ....ψαχνω να βρώ τι ακριβώς πήρες.....

είδα και αυτό για 70 μελάνια

http://cgi.ebay.co.uk/10-Sets-10-Black-ink-Cartridges-for-EPSON-T0801-T0807_W0QQitemZ220367600575QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN?hash=item220367600575&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

Εγώ αγόρασα αυτό το σετ

http://cgi.ebay.co.uk/Refillable-Cartridges-for-Epson-PX700W-PX800FW-UV-INK_W0QQitemZ250377613663QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN?hash=item250377613663&_trksid=p4634.c0.m14

που κοστίζει 34.99 στερλινες + 17.99 στερλίνες ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή ταχυδρομείου, που έκανε 10 μέρες ναρθεί από το Hong kong Αθήνα, χωρίς τελωνείο, με αριθμό παρακολούθησης (έκανε 1 εβδομάδα από αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος για Γλυφάδα !!!!) = 52.99 στερλίνες =>> περίπου 58 ευρώ. Καλή ποιότητα, chip version 5.1

Βεβαίως όλα αυτά χάρη στην βοήθεια του εξαιρετικού συμφορουμήτη dubber ....... και εκφράζω και δημόσια τις ευχαριστίες μου στον dubber.

Link to comment
Share on other sites

Thanx alambi :)....επιβεβαίωση από dubber θέλω για να προχωρήσω σε παραγγελία....Ποιοτικά τι λένε; δεν ξεχωρίζουν από τα original, σωστά; Αν πχ τελειώσει πρώτα το οriginal magenta, μπορώ να το αλλαξω μόνο αυτό με το refillable magenta cartridge και όχι και τα 6 μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα sstav. Αφού τα πήρε και ο alambi και είναι κομπλέ, μη το φοβάσαι. Όσο για ποιότητα, τουλάχιστον ως προς τις αποχρώσεις, σίγουρα θα είσαι οκ. Όσο έχει να κάνει με διάρκεια εκτύπωσης δεν ξέρω να σου απαντήσω, θα πρέπει να επανέλθω σε μερικά χρόνια :)

Όσο για την αλλαγή, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν βάλεις ένα refilable, θα πρέπει να τα αλλάξεις όλα για να αναγνωρίζονται σωστά. Κατά τα άλλα μην αγχώνεσαι για χαμένο μελάνι. Μπορείς με μια σύριγγα να αντλήσεις το μελάνι που απομένει από τα original και να το βάλεις στα άλλα ώστε να μην χάσεις ούτε σταγόνα. Αν και, πίστεψέ με, αν πάρεις το κιτάκι, δεν θα αγχωθείς για 2-3 ml...

Άλκη χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

η απάντηση του προμηθευτή σχετικά με το 5.1 chip:

"We have Version 5.1 but No good for PX700W and PX800W it use combine switch chips. What we sell on ebay for PX700W and PX800W is Version 5.0 chips. Version 5.0 is the latwest ARC chips and Version 5.1 is make from another factory, they are trying to confuse customers. That's why we also bought Version 5.1 but just two weeks ago figure out the chips are very bad too use on PX700W and PX800FW. The chips easy to burn and difficult to reset. Few customers contact us to purchase V5.0 because they use V5.1 cannot reset.

Please tell us you want V5.0 or V5.1 If you want V5.1 and the chips have problem to reset, you need to purchase new chips.

We attached Customs Invoice to show the item as sample price under US$12 If write just gift, you also have change to pay tax.

Thank you for your purchase!

B.Rgds,

Naon/Mee"

Ti κάνουμε;; Να τους πω να προχωρήσουμε με τα 5.0;

Με τα τελωνεία θα ξεμπερδέψουμε με αυτό "We attached Customs Invoice to show the item as sample price under US$12";

alambi & dubber help!!

Link to comment
Share on other sites

5.1 είναι τα δικά μου και του Άλκη. Δεν έχω προβλήματα και έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορές reset. Τι να σου πω, αν ο πωλητής λέει ότι το 5.0 παίζει, πήγαινε εκεί, αρκεί, αν δεν παίζει, να αναλαμβάνει την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To απόγευμα θα πραγματοποιήσω την πρώτη αλλαγή μελανιών με τα refillable cartridges στον EPSON PX800FW....Tα βήματα έχουν ως εξής: κλείνω τον εκτυπωτή, τα βγάζω όλα μαζί (τα παλιά και ας μην έχει τελειώσει το μελάνι), γεμίζω τα reffilable με 10ml χρώμα το καθένα, και τα κουμπώνω....αν δεν κάνει reset το chip (5.0); τα βγάζω όλα μαζί και τα ξαναβάζω; Power on/off;

Tα refillable λενε ότι δεν πρέπει να τα αφήσω να τελειώσει το μελάνι...ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ...η διαδικασία δεν πήγε ως θα έπρεπε....δεν αναγνωρίζουν τα refillable cartridges με το chip 5.0....επρεπε να ζητήσω 5.1...το κουλό της υπόθεσής είναι ότι ανάλογα τα κέφια του άλλοτε αναγνωρίζονται τα 5 από 6 εκτός από το magenta και αλλοτε εμφανίζεται μήνυμα μη σωστής εγκατάστασης και για τα υπόλοιπα....To magenta με καμμια δύναμη,...Τεσπα εστειλα email και βλέπουμε αν θα εχουν refillable cartridges 5.1...Ξερει κανείς που μπορώ να βρώ μονο τα refillable;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο ebay αλλά μην μπαίνεις στη διαδικασία να ξαναπληρώσεις. Περίμενε να σου απαντήσει ο πωλητής. Είτε θα σου στείλει άλλα είτε θα σου κάνει refund.

Πάντως δεν είχα μιλήσει τυχαία για V5.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μας ενημερώσει για τα εξής :

1. Μετά το γέμισμα τι κάνουμε με την σύριγγα και την βελόνα (τις αφήνουμε ως έχει;;; τις πλένουμε με νερό ;;;; τις πλένουμε με κάποιο άλλο υγρό ;;;;)

2. Μπορούμε να ξαναχρησιμοποιήσουμε την σύριγγα και την βελόνα ;;;; (γιατί επάνω γράφει ότι είναι για μία χρήση μόνο).

Εχω τσιπάκια version 5.1 αγορασμένα όπως αναφέρω στο post #47, δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής (ελπίζω να μην τα ματιάξω) ...... πρώτα μου αδειασε το μαύρο (ειχε πολύ λίγο ετσι οπως μου έδειχνε ο Epson PX700W), εσβησα τον εκτυπωτή, έβγαλα το original cartridge, έβγαλα την τάπα γεμίσματος του επαναφορτιζόμενου μαυρου, έβαλα 8cc μαύρο μελάνι, έβγαλα την ταινία για εξαέρωσης, έβαλα την τάπα πισω, κούμπωσα το μαυρο, ξεκούμπωσα + κουμπωσα τα original cartridge που ειχαν ακόμη μελάνι, άναψα τον εκτυπωτή .... και όλα ηταν ίδια εκτός από το καινούργιο μαύρο που ειχα γεμίσει και έδειχνε γεμάτο.

Μετά από μερικές μέρες μιά και τα υπόλοιπα original cartridge είχαν λίγο μελάνι, επανέλαβα την διαδικασία γεμίσματος για όλα τα υπόλοιπα, ξεκούμπωσα + κουμπωσα ΟΛΑ τα δοχεία, άνοιξα τον εκτυπωή και ΟΛΑ έδειχναν γεμάτα !!!!!

Να επισημάνω ότι έκανα 1 Kαθάρισμα κεφαλών (Head cleaning) και μετά ενα Print Head Alignment.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια διαδικασία εκανα και γω αλλά με τα 5.0 τίποτα...Άλλοτες αναγνωρίζονται άλλοτε όχι, το ματζέντα καθόλου και ποτέ .Την γκαντεμιά μου μέσα...συτό το 2009 δεν μας παει καθόλου καλά ....και το χρειάζομαι για δουλειά (είχα υπολογίσει να τελειώσω αυτό το ΣΚ) ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.