Jump to content



Μελάνια για Epson πολυμηχανήματα


Recommended Posts

Μπορεί κανείς να μας ενημερώσει για τα εξής :

1. Μετά το γέμισμα τι κάνουμε με την σύριγγα και την βελόνα (τις αφήνουμε ως έχει;;; τις πλένουμε με νερό ;;;; τις πλένουμε με κάποιο άλλο υγρό ;;;;)

2. Μπορούμε να ξαναχρησιμοποιήσουμε την σύριγγα και την βελόνα ;;;; (γιατί επάνω γράφει ότι είναι για μία χρήση μόνο).

Εχω τσιπάκια version 5.1 αγορασμένα όπως αναφέρω στο post #47, δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής (ελπίζω να μην τα ματιάξω) ...... πρώτα μου αδειασε το μαύρο (ειχε πολύ λίγο ετσι οπως μου έδειχνε ο Epson PX700W), εσβησα τον εκτυπωτή, έβγαλα το original cartridge, έβγαλα την τάπα γεμίσματος του επαναφορτιζόμενου μαυρου, έβαλα 8cc μαύρο μελάνι, έβγαλα την ταινία για εξαέρωσης, έβαλα την τάπα πισω, κούμπωσα το μαυρο, ξεκούμπωσα + κουμπωσα τα original cartridge που ειχαν ακόμη μελάνι, άναψα τον εκτυπωτή .... και όλα ηταν ίδια εκτός από το καινούργιο μαύρο που ειχα γεμίσει και έδειχνε γεμάτο.

Μετά από μερικές μέρες μιά και τα υπόλοιπα original cartridge είχαν λίγο μελάνι, επανέλαβα την διαδικασία γεμίσματος για όλα τα υπόλοιπα, ξεκούμπωσα + κουμπωσα ΟΛΑ τα δοχεία, άνοιξα τον εκτυπωή και ΟΛΑ έδειχναν γεμάτα !!!!!

Να επισημάνω ότι έκανα 1 Kαθάρισμα κεφαλών (Head cleaning) και μετά ενα Print Head Alignment.

1. Μετά από καμιά 10αριά γεμίσματα που έχω κάνει, δεν κάνω τίποτα, απλά τις αφήνω στην άκρη.

2. Φαντάζομαι είναι για μια ιατρική χρήση.

Την πίσω τάπα πρέπει να την έχεις μόνιμα εκτός:

DSC_5648_resize-1.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν ...νεότερα από το μέτωπο...είπαν θα μου στείλουν αλλα ARC chip 5.0 και 5.1 να δοκιμάσω τι παίζει...χωρίς cartridges...δεν έχω προλάβει να δω αν τα chip μπαινοβγαίνουν εύκολα...μπορεί κάποιος να μου πει;;

Link to comment
Share on other sites

για το δικό μου το μπρίκι που δεν βρήκα κάτι πως μπορώ να τσεκάρω συμβατότητα με άλλα μοντέλακια?

από τα μελάνια ίσως θα βγάλω άκρη?

είναι θέμα cartridge η συμβατότητα ή θέμα εκτυπωτή?

Link to comment
Share on other sites

@unstoppable....εμένα εντάξει μου φαίνονται ...και πιο φθηνά απ'αυτά που πήρα εγώ και θα ερθουν από Αγγλία απευθείας....

Μόνο εγώ ήμουν ο γκαντέμης της υπόθεσης. Τίποτα δεν μου πάει καλά από τις αρχές τους έτους

Να προσέξεις -διευκρινήσεις τα chip να είναι 5.1 ή νεότερο (γράφει για V5E ARC chips)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πάτησα κι εγώ στην αρχή και ψάχτηκα, προσπάθησα να σας δώσω feedback ώστε να μην έχετε τα προβλήματα που αντιμετώπισα στην αρχή (άσχετα αν μου βγήκε σε καλό αφού γέμισα με μελάνια)

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωρίζω καλά και εκτιμώ την βοήθειά σου...είχα παραθέσει και τα σχετικά email σχετικά με τα chip....Έπαιξα μαύρο και έκατσε κόκκινο...απλά είμαι 1 εβδομάδα χωρίς εκτυπωτή (Εργαλείο δουλειάς) και υποχρεώνομαι αλλού

Link to comment
Share on other sites

Για όποιους δεν έχουν κέφι να ξαναγεμίζουν τα cartridge .....

υπάρχει και αυτή η λύση που έχει τα εξής cartridge με μελάνια προγεμισμένα :

5 Μαύρα και από 3 το καθένα χρώμα για τα υπόλοιπα χρώματα (blue, magenta, yellow, light blue, light magenta).

Αρα 5+3+3+3+3+3 = 18 γεμάτα cartridge.

Κόστος 13,99 ευρώ για τα 18 γεμάτα cartridge + 20.99 ευρώ για ταχυδρομικά για Ελλάδα.

Συνολικό κόστος = 34,98 ευρώ.

Ρήξτε μιά ματιά στο ακόλουθο ...

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=260400750195

Τα άνω έρχονται από Κίνα και ο τύπος που τα πουλάει έχει καλές συστάσεις.

Καλές εκτυπώσεις ........

Υ.Γ: εγώ συνεχίζω να τυπώνω (με πολύ καλά αποτελέσματα) με αυτά που αναφέρω στο Post #47

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι χρειάζονται λιγότερα head Cleaning όταν οι εκτυπώσεις μεταξύ τους έχουν μεγάλα χρονικά κενά. Δηλαδή όταν ο εκτυπωτής παραμένει ανοιχτός για πολλές μέρες χωρίς να τον χρησιμοποιείτε, καλό είναι να τον σβήνετε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει και αυτο το μελανι που λεει ειναι πιο ανθεκτικο στον χρονο, στο φως κλπ, περιμενω απαντηση αν ειναι συμβατο με τον px700w για να τα παραγειλω ολα μαζι.

http://cgi.ebay.co.uk/600ML-SET-6-COLOR-PIGMENT-REFILL-INK-FOR-EPSON-CISS_W0QQitemZ370124379169QQihZ024QQcategoryZ101325QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

Link to comment
Share on other sites

η γκαντεμιά συνεχίζεται....ήρθαν νέα τσιπάκια από τον προμηθευτή 5.0 κai 5.1...τα 5.0 είναι ίδια και ταιριάζουν στις θέσεις των refillable cartridges...έκανα την αλλαγή ...τίποτα ...δεν αναγνωρίζεται το κίτρινο και το κόκκινο....τα δοκίμασα αρκετές φορές ....άλλοτε 2 άλλοτε 3 χρώματα δεν αναγνωρίζονται ...πάντα το magenta ήταν μεσα σε αυτά...

Τα 5.1 τσιπάκια όμως ήταν όλα ενσωματωμένα σε ένα πλαστικό "κατι" που είχε ένα μικρό βραχίονα με ένα κουμπάκι που εκ πρωτης μου έδειχνε για reset button (θα το βγάλω φωτό το απόγευμα)...ελα μου ντε όμως που αφενός δεν κουμπώνει [ταιριάζει όμως] στο printer αφετέρου δεν χωράνε τα cartridges με αυτό μέσα....

Η γκαντεμιά όμως έρχεται τώρα ...από τα πολλά μπάνε-βγάλε..στη κίτρινη υποδοχή μια χάλκινη διεπαφή στην θέση του chip έφυγε!...χωρίς πίεση ...χωρίς βίαιες κινήσεις...και τώρα βάζοντας τα original δεν αναγνωρίζει το κίτρινο (λογικό) @#!@#%!#%!#%!#$%#$^^$^&&***&$%@^$%!#^26!@#$%!#^#%^*#&*#^

Αν δεν σε θέλει καθόλου ....θα το ρίξω στο ψάρεμα..:weep::weep::weep::weep::weep::weep:

Link to comment
Share on other sites

45 λιρες με μεταφορικα τελικα μου κοστισε απο τον αγγλο με το pigment ink, με το φτηνοτερο μελανι υπολογιστε 13 λιρες χαμηλοτερα. Οταν ερθει θα πω και εγω τις εντυπωσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι..Γιαυτό έβαλα και τους δύο τυπους ΑΡC δίπλα δίπλα...τα 5.1 είναι ΟΛΑ χαραγμένα στην ίδια πλακέτα και δεν ταιριάζουν με την καμμια στην θέση που έχουν τα refiillable για τα ταιριάζουν τα 5.0 (μικρότερα και ξεχωριστά)

τα 5.1 πρέπει να είναι για άλλου τύπου refillable cartridges

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν ξέρω τι να κάνω...μου είπαν αν θελω να περιμένω την νέα γενια 6.0 (δεν εγγυάται κανείς ότι θα παίζουν ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω...Τράβηξε 2 μήνες η ιστορία....Ψάχνω ebay ξανά για ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ μελάνια/cartridges/chips σε PX800FW

Link to comment
Share on other sites

Δουλευουν κομπλε τελικα τα δικα μου(αν και μολις τα εβαλα οποτε ελπιζω να κανουν reset :D), διαφορα σε glossy χαρτι 10x15(απο τον παλιο μο hp) δεν μπορω να διακρινω σε σχεση με τα original μελανια!

@sstav

Ο PX800FW ιδια cartridges με τον PX700W δεν παιρνει? Γιατι δεν δοκιμαζεις απο αυτον που πηρα εγω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.