Jump to content



Υποθεσεις και ερωτήματα ενός wannabe water chiller "κατασκευαστή"...


milkou

Recommended Posts

του δοχιου λογικα.μην ανησηχεις μια χαρα θερμοκρασιες εχεις αυτοι οι επεξερηγστες ζεματανε.εμενα με την www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806354 αλλα ολη χαλκηνη ειχα 75 C στα 3.8Ghz αλλα και το φουρφουρι του γυρνουσε τρελα με 16v καπου στις 4000rpm,πατεντα με εξοτερικο τροφοδοτικο.πολυ θωρηβος αλλα απεδιδε μεχρι που εβαλα την υδροψηξη και υσηχασα, και απο θερμοκρασιες αλλα και απο θωριβο

Link to comment
Share on other sites

Στις 4000;;;; :-Ο Και εργοστασιακά πιάνει 2400!!! Πόσα dB ποιάνει; 30+;;;

Δεν μπορώ να πω, ευχαριστημένος είμαι!

02.01.29.01a.jpg

Μλκια είπα για 40 ευρώ! Άλλο εξάρτημα εννοούσα... το συγκεκριμένο είναι με μόνωση για 12 λίτρα νερού και κοστίζει μια εκατοστή... μάλλον ασύμφορο... Φαντάζομαι θα κοντά να βρω ένα αρκετά μικρότερο (λιγότερο από 5 λιτρα)...

Αλλιώς... δοχείο τυριού και armaflex! (σκέφτομαι και μια πατέντα με τα κλασικά θερμό φελιζόλ, αυτά τα βαρελάκια που πέρναμε παλιότερα στην εξοχή...)

Link to comment
Share on other sites

Δοχείο nescafe http://www.enterprisesales.ie/product_images/products/374396.jpg το μεγάλο , ντυμένο γύρω γύρω με αρμαφλέξ . εχει και πλαστικο καπάκι απο πάνω για να κανεις ευκολα τις τρύπες να περάσουν οι σωληνωσεις του evaporator η οι σωληνες της αντλίας αν την ρίξεις και αυτην μέσα στο δοχείο . Υπόψιν αν χρησιμοποιησεις πολύ μεγάλο δοχείο θα εχεις ναι μεν λίγο καλύτερο buffer θα αργει και πάρα πολύ να κατεβάσει την επιθυμητη θερμοκρασία του νερού - αντιψυκτικου.

Link to comment
Share on other sites

02.01.29.01a.jpg

Αυτό που postάρησες είναι ψύκτης 100 ποτηριών την ώρα:crazy:

Υδρόψυξή θα κάνεις ή θα ανοίξεις καφετέρια;:sarcastic:

Νομίζω ότι τέτοιο θα κάνει την αντλία να τα φτύσει νωρίς. Γιατί δεν κάνεις την κατασκευή του άφαντου;

Link to comment
Share on other sites

ααα...

Του unseen ε; Αυτό το "άσχημο" που έβαψε μαύρο...

Δεν το κάνω όχι επειδή θα μου βγεί άσχημο.... αλλά επειδή δεν θα μου βγεί φαντάζομαι... Δεν έχω ξανακάνει συγκόλληση ποτέ ξανά, θα κάνω σε τέτοιο επίπεδο;;;... Θα μου πείς για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η δεξαμενή με τον εξατμιστή θα ήταν καλύτερο να είναι κατασκευασμένη εξ ολοκλήρου από μονωτικό υλικό και όχι μονομένο μέτταλο....

Το armaflex είναι αποροφητικό;

Link to comment
Share on other sites

Αδιάβροχο... υδαταπωθητικό...

Πχ αν κατασκευάσουμε ένα κουτί που θα έχει εσωτερική και εξωτερική επένδυση με armaflex... Το armaflex στα εσωτερικά τοιχώματα θα "μουλιάζει";

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.