Jump to content



NAS/SAN in a nutshell


Jaco

Recommended Posts

Άν είναι μόνο 270Mbps δε νομίζω ότι έχει αξία το iSCSI, γιατί τέτοιες ταχύτητες πιάνει άνετα και το default network fs των windows... βασικά το iSCSI το χρησιμοποιείς αν θες να πιάσεις την μέγιστη μεταφορά δεδομένων κοντά στα 100MB/sec σε ένα 1Gbps δίκτυο και οτιδήποτε πάνω από αυτό...

Δηλαδή αν είχες έναν server με 2Gbps δίκτυο από LAG/LACP και ένα raid-0 το οποίο τα έχει άνετα τα 200+MB/sec read/write, τότε το iSCSI είναι μονόδρομος... για δίκτυα που περιορίζονται από hardware, το οποίο δεν μπορεί να δώσει πάνω από 50ΜΒ/sec σε ένα 1Gbps, δεν νομίζω ότι χρειάζεται iSCSI...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Όταν συνδέουμε δύο υπολογιστές με Vista, χρησιμοποιείται το CIFS/SMB (Common Internet File System / Server Message Block).

Από το όνομα Common Internet File System να υποθέσω ότι δουλεύει όχι μόνο σε ένα τοπικό δίκτυο, αλλά και μεταξύ υπολογιστών μέσω Internet?

Με απλά λόγια, στο δίκτυο, επιλέγουμε Start - Network και βλέπουμε τους υπολογιστές του δικτύου μας.

Αν έχουμε δώσει δικαιώματα sharing σε κάποιους φακέλους, μπορούμε να δούμε τα αρχεία τους και να τα επεξεργαστούμε ή να τα μεταφέρουμε μεταξύ υπολογιστών.

Αυτή η επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών ενός LAN γίνεται μέσω ενός gateway, που το ρυθμίζουμε κατάλληλα.

Από εδώ και πέρα έχω χιλιάδες απορίες. Για κάποιες, πιθανόν να ξέρω και την απάντηση, αλλά απλά δεν μπορώ να συνδυάσω τις γνώσεις μου ώστε να τη δω.

Ας ξεκινήσω με μια απορία, που έχει διάφορα σκέλη?

Με ποιο τρόπο ρυθμίζουμε το gateway ώστε να δούμε και ένα υπολογιστή που είναι στο Internet, ως μέρος του LAN μέσω του CIFS/SMB, όπως ακριβώς βλέπουμε και τους υπολογιστές του LAN? Με VPN?

Δηλαδή σε ένα υπολογιστή του δικτύου μας δεν βάζουμε κάποιον FTP server για να τον δουν οι άλλοι υπολογιστές. Απλά είναι ορατός. Αν ξέρουμε την ip address ενός υπολογιστή που είναι στο Internet, με ποιο τρόπο τον προσθέτουμε στο δίκτυο μας, ώστε να δούμε τους κοινόχρηστους φακέλους του και να φαίνεται στο Start - Network?

Έστω ότι η ip ενός υπολογιστή σε ένα δίκτυο είναι 192.168.1.2 και η ip του δικτύου είναι 194.219.227.6.

Χοντρικά ποια θα είναι η διεύθυνση του υπολογιστή 192.168.1.2 στο Internet? πχ. Http://194.219.227.6:80/ κτλ. με ανοικτά ports χωρίς ασφάλεια και έτσι ώστε να φαίνεται από οποιονδήποτε στο Internet.

Ίσως φαίνονται άσχετα με το NAS, αλλά δεν είναι.

Στο δίκτυο μου έχω φτιάξει το εξής.

Έχω σε ένα υπολογιστή ένα φάκελο G:\My Virtual Machines όπου υπάρχουν δύο αρχεία

WindowsMe Hard Disk.vhd

WindowsMe.vmc

Σε όλους τους υπολογιστές έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή Microsoft Virtual PC 2007 SP1

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=28C97D22-6EB8-4A09-A7F7-F6C7A1F000B5&displaylang=en

Έχω κάνει κοινόχρηστο το φάκελο G:\My Virtual Machines

Με αυτό τον τρόπο, οποιοσδήποτε υπολογιστής του δικτύου, μπορεί να τρέχει τα Windows Me, στο cloud, με virtualization, χωρίς να έχει εγκαταστήσει τίποτα και χωρίς να σώζει τίποτα στον υπολογιστή του.

Αν τώρα θελήσω να δώσω την ίδια δυνατότητα σε ένα υπολογιστή που είναι στο διαδίκτυο τι πρέπει να κάνω?

Αν θέλω να κάνω το ίδιο σε 100 υπολογιστές τι πρέπει να κάνω?

Αρκεί το network file system των Vista που στην περίπτωσή μας είναι το CIFS/SMB?

Sorry για όσες noobίστικες ερωτήσεις βλέπεις, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι πολύ μπερδεμένος με τα τόσα λειτουργικά, τους άπειρους Servers (NAS και δεν συμμαζεύεται), τα πρωτόκολλα, τα υπάρχοντα network file systems, τους περιορισμούς τους και τόσα άλλα που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέουμε δύο υπολογιστές με Vista, χρησιμοποιείται το CIFS/SMB (Common Internet File System / Server Message Block).

Από το όνομα Common Internet File System να υποθέσω ότι δουλεύει όχι μόνο σε ένα τοπικό δίκτυο, αλλά και μεταξύ υπολογιστών μέσω Internet?

Σωστά. Θα έπρεπε να μπορείς...

Με ποιο τρόπο ρυθμίζουμε το gateway ώστε να δούμε και ένα υπολογιστή που είναι στο Internet, ως μέρος του LAN μέσω του CIFS/SMB, όπως ακριβώς βλέπουμε και τους υπολογιστές του LAN? Με VPN?

Κανονικά βάση του πρωτοκόλλου θα αρκούσε να δώσεις την ip του router σου και να έχεις κάνει forward την πόρτα του CIFS/SMB (445 UDP/TCP)... Αλλά όμως πρέπει να επικοινωνήσεις με τον provider σου να δεις αν κόβει το πρωτόκολλο CIFS/SMB ή τις πόρτες κάτω από την 1024, γιατί για ασφάλεια μπορεί να τα φιλτράρουν... το καλύτερο είναι το VPN και από πλευρά ασφάλειας και από πλευρά φιλτραρίσματος από τον isp...

Δηλαδή σε ένα υπολογιστή του δικτύου μας δεν βάζουμε κάποιον FTP server για να τον δουν οι άλλοι υπολογιστές. Απλά είναι ορατός. Αν ξέρουμε την ip address ενός υπολογιστή που είναι στο Internet, με ποιο τρόπο τον προσθέτουμε στο δίκτυο μας, ώστε να δούμε τους κοινόχρηστους φακέλους του και να φαίνεται στο Start - Network?

Tα windows ψάχνουν για domains όταν κάνεις browse στους κοινόχρηστους φακέλους... δεν ξέρω πως γίνεται να προσθέσεις ένα domain το οποίο είναι εκτός τοπικού δικτύου και δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας χωρίς την ύπαρξη ενός domain server... σίγουρα όμως γίνεται με VPN...

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι ήδη μου απάντησες, αλλά στο μεταξύ έκανα edit και πρόσθεσα κι άλλα.

Αν θέλεις κάνε ένα refresh και δες το ξανά.

Είναι σημαντικό γιατί λέω πώς έφτιαξα το πρώτο μου cloud με virtualization.

Δεν διάβασα ακόμα την απάντηση σου.

EDIT

Λοιπόν είδα την απάντησή σου, αλλά χρειάζεται πολύ μελέτη. Το πρώτο που κατάλαβα είναι ότι οι ISPs κάνουν ότι είναι δυνατόν για να μην μπορούμε να διαθέτουμε τους πόρους του υπολογιστή μας μέσω Internet, είτε δίνοντας μειωμένη ταχύτητα upload, είτε κόβοντας πρωτόκολλα, όπως ίσως το CIFS/SMB. Προφανώς αυτά τα χρεώνουν extra ή με συμφωνία.

Πάντως με FTP server, δεν χρειάζεται domain name. Αρκεί να ξέρουμε την ip διεύθυνση. Το ξέρω γιατί παλιά που ήθελα πρόσβαση στον υπολογιστή μου από τη δουλειά το έκανα έτσι. Τότε χρησιμοποιούσα για ευκολία το dyndns, επειδή δεν είχα σταθερή ip.

Φαντάζομαι ότι το Azure θα είναι φτιαγμένο ειδικά για τέτοιου είδους εργασίες. Θα σερβίρει τα πάντα, και θα υποστηρίζει client ανεξάρτητα από λειτουργικό ώστε να υλοποιήσει το cloud computing. Τώρα κάθε εφαρμογή που φτιάχνεις θα πρέπει να τρέχει ειδικά στο λειτουργικό που έχει ένας server. Με το azure δεν θα υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί. Θα σερβίρει και εφαρμογές Linux και windows και ότι άλλο νάναι. Virtualization.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτά τα χρεώνουν extra ή με συμφωνία.
<br /> <br /> Αυτό δεν το ξέρω, αλλά δε νομίζω να είναι θέμα χρέωσης... το κόβουν μάλλον από ασφάλεια, γιατί είναι πολύ εύκολο να σπάσει το πρωτόκολλο αυτό και δεύτερον είναι στάνταρ οι πόρτες που μιλάει...<br /> <br />
Πάντως με FTP server, δεν χρειάζεται domain name.
<br /> <br /> Εννοείται ότι το ftp είναι ανοιχτό και περνάει από τους ISPs... σχεδόν τα μεγαλύτερα sites και οργανισμοί το χρησιμοποιούν σαν το κύριο τρόπο ανεβάσματος/κατεβάσματος δεδομένων από χρήστες...<br /> <br />
Φαντάζομαι ότι το Azure...
<br /> <br /> Πρέπει να απλοποιήσεις τα πράγματα και να τα κάνεις κομμάτια και μόλις καταλάβεις τα μικρά κομμάτια και τα κατανοήσεις, τότε όλα θα συνδεθούν μαγικά και θα βγάλουν το αποτέλεσμα... ρίξε μια ματιά, αν μπορείς γιατί είναι κάμποσο, στα θεωρητικά που γράφω στην αρχή... νομίζω ότι είναι αρκετά απλά γραμμένα, αλλά ίσως κάνω και λάθος...<br /> <br /> Ωστόσο, να προσθέσω κάποια πράγματα που ίσως βοηθήσουν...<br /> <br /> Όταν ακούς για οποιαδήποτε σύνδεση ενός υπολογιστή με έναν άλλο θα σκέφτεσαι 3 πράγματα...<br /> <br /> 1. Το φυσικό μέσο της σύνδεσης<br /> 2. Την "γλώσσα" της επικοινωνίας<br /> 3. Την "ράτσα/φυλή" των δυο συνομιλούντων...<br /> <br /> Στο internet το φυσικό μέσο είναι το καλώδιο και ότι συσκευή περιλαμβάνεται ανάμεσα από την έξοδο της κάρτας δικτύου (NIC) σου μέχρι την είσοδο της κάρτας του άλλου pc... παρόλο που όλο το σύνολο δεν είναι ένα φυσικό μέσο καλό είναι να το δεις έτσι για ευκολία... Το μέσο αυτό έχει φτιαχτεί για να μπορεί να μεταφερθεί οποιαδήποτε πληροφορία και οποιοδήποτε bit βγει από την NIC... τώρα για κάποιους λόγους αυτός που μα παρέχει το μέσο, μας λέει ότι κοίταξε να δεις "αυτά" δεν μπορείς να τα λες, οπότε στα κόβω...<br /> <br /> Η γλώσσα της επικοινωνιας τώρα, είναι το πρωτόκολλο... όσον αφορά το μέσο λοιπό, όλα τα gateways από τους ISP είναι οι ξερόλες που μιλάνε όλες τις γνωστές γλώσσες... αν κάποια δεν την καταλαβαίνουν την αγνοούν τελείως, ενώ αυτές που καταλαβαίνουν τις χειρίζονται ανάλογα, δηλαδή είτε τις προοθούν είτε τις λογοκρίνουν...<br /> <br /> Τέλος η ράτσα έχει να κάνει με το αν τη γλώσσα την μιλάει ένας ιθαγενής ή ένας ξένος που απλά την ξέρει, αλλά η μητρική του γλώσσα είναι άλλη...<br /> <br /> Αν τώρα τα συνδυάσεις όλα τα παραπάνω τότε βγάζεις και το συμπέρασμα για το clouding...<br /> <br /> Θα πρέπει να το υποστηρίζει το μέσον και οι ενδιάμεσες στάσεις του... δηλαδή η πληροφορία που αλλάζουν μεταξύ τους οι ομιλούντες θα πρέπει να μπορεί να μεταδοθεί από την μία άκρη στην άλλη, χωρίς να λογοκριθεί στην κάπου στην πορεία... Για να γίνει αυτό όμως, σημαίνει ότι όλοι οι ενδιάμεσοι μπορούν να καταλάβουν την γλώσσα αυτή, οπότε είτε θα υπάρξει έναν νέο πρωτόκολλο της m$ το οποίο θα μάθουν όλα τα gateways του κόσμου, είτε θα χρησιμοποιηθεί ένα ήδη υπάρχον... Έτσι προσωπικά νομίζω ότι, επειδή είναι πολύ δύσκολο να εισαχθεί ένα νέο πρωτόκολλο με την σημερινή κατάσταση, μάλλον το clouding του Azure θα στηριχθεί σε κάτι έτοιμο και λογικά αυτό θα είναι κάποιο είδος tunneling... Δηλαδή, το tunneling θα είναι ένα άλλο γνωστό πρωτόκολλο, το οποίο παρέχει ασφάλεια και θα είναι το περιτύλιγμα της καραμέλας του clouding και του Azure... Τώρα αν θα είναι SSH, SSL κτλ tunneling δεν έχω ιδέα, αλλά πρέπει να είναι κάποιο αυτά, αλλιώς δεν πρέπει καν να το κυκλοφορήσουν...<br /> <br /> Επομένως το Azure μπορεί να μιλάει 1002 πρωτόκολλα δικά του, που τα ξέρει μόνο αυτό, ή και ξένα και ότι άλλο θες... αρκεί όμως να είναι περιτυλιγμένο μέσα σε ένα γνωστό ή ήδη υπάρχον πρωτόκολλο.. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, το CIFS/SMB δεν θα είναι χύμα στο κύμα πάνω στο internet, αλλά μέσα σε έναν πρωτόκολλο του Azure, το οποίο θα είναι μέσα σε ένα άλλο ήδη γνωστό και υπάρχον πρωτόκολλο ασφαλούς σύνδεσης (πχ SSH, SSL κτλ)...<br /> <br /> (Μπορεί να έχασα την μπάλα κάπου στην πορεία και να ξέφυγα)... :p
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλές φορές, όλα όσα γράφεις και είδα και τα link και θα τα ξαναδιαβάσω. Ευτυχώς είναι sticky το θέμα.

Δεν θέλω να σε κουράζω, αλλά αν μπορείς πες μας τι κυρίως χρησιμοποιείται στην πράξη.

Για παράδειγμα, ποιο από τα network file systems χρησιμοποιείται συνήθως για cloud computing (πχ εφαρμογές της Google μέσω Internet), ποιο για μικρά δίκτυα (intranets) και ποιο για εταιρικά, μεγάλα δίκτυα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πάρα πολλοί τρόποι, δεν ξέρω να σου πω τι χρησιμοποιεί ο καθένας... βασικά είναι θέμα αρχικής επιλογής και μετά συνήθειας που την κάνεις πράξη σε όσα δίκτυα στήνεις...

Αν πρόκειται για τοπικό δίκτυο, τότε το CIFS/SMB είναι το καλύτερο, γιατί το υποστηρίζουν εξίσου καλά και τα win (default) και τα unix (samba)...

Αν πρόκειται για απομακρυσμένο δίκτυο, το VPN είναι μονόδρομος (προσωπικά το προτιμώ με SSH tunneling)... Αναφέρω κάποια πράγματα για το πως έχω στήσει το δικό μου δίκτυο εδώ...

Μετά για μεγάλα εταιρικά δίκτυα, δεν ξέρω τι χρησιμοποιούν, αλλά λογικά έχουν πρωτόκολλα σε χαμηλότερο επίπεδο από τα παραπάνω για περισσότερη ασφάλεια, όπως IPSEC πχ και σίγουρα όλα χρησιμοποιούν κάποιο είδος VPN...

Για VPN εφαρμογές μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Hamachi, στο OpenVPN (ίσως το καλύτερο), το UltraVPN και άλλα... όσα σου είπα είναι freeware... Απλά μόνο ο ένας μπορεί να είναι ο server και όλοι οι άλλοι πρέπει να είναι clients για να είναι όλοι στο ίδιο δίκτυο...

Υπόψη πως όλα τα παραπάνω και γενικά η κουβέντα που κάνουμε περιορίζονται σε αυτά που γνωρίζω και δεν έχω συνολική ή επαγγελματική άποψη επί του θέματος, οπότε ενδέχεται να κάνω και λάθος...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ SURE... get a life μήτσο που μας το παίζεις κ μετριόφρων... :hehe:

είναι από τις παρουσιάσεις που θες να τα αφήσεις όλα κ να πας να παίξεις κ εσύ...great job:flower:

πότε έρχεται η dual pt? μακάρι να μπορούσα να ξηλώσω τη δικιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λολ ρε χαμένε...

Αν δεν ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι είμαι noob στα δίκτυα, θα έρθει κάποια στιγμή ένας που θα τα παίζει στα δάχτυλα, θα βρει στάνταρ την βλακεία που θα έχω πει και θα μου την φορέσει καπέλο και θα έχει και δίκιο... είναι τόσα πράγματα, που αν δεν είναι η δουλειά σου, δεν μπορείς να λες με 100% σιγουριά ότι έτσι είναι . & - και να μην μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει...

Η dual PT είναι εδώ και έτοιμη για γλέντια, παρέα με μια single PT και μια GT, το μόνο που με κόβει είναι ότι την PT θέλω να την βάλω στο NAS με windows όμως αυτή την φορά και επίσης θέλω ένα mobo που να έχει δυο κάρτες δικτύου που να υποστηρίζουν LAGG... έχω βρει το mobo (P5Q-Deluxe), το οποίο θα υποστηρίζει και τον perc/areca και dual NICs με LAGG, αλλά είναι για intel περιμένω πριν το αγοράσω, απάντηση από έναν περίεργο τύπο που θα μου βρει έναν Q6600 ώστε να τον ρίξω απάνω να ξεκινήσω δοκιμές... αν μου βρει τον Q6600 θα περάσω στο 2ο στάδιο δοκιμών... ξέρεις κάτι εσύ...? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο tutorial Jaco... καλα τα NAS αλλα υπαρχουν περιπτωσεις (οπως η δικη μου) που δεν μου αρκει μονο ενα ΝΑS.

Να σε ρωτησω, στον openfiler εχεις κανει καθολου δοκιμες να τρεξεις asterisk,dns,web servers ?

Link to comment
Share on other sites

btw επειδή το ανέφερες, ένα guide για asterisk θα ήταν εξίσου cool...

Καλη ιδεα, εγω δουλευω πανω σε vmware slackware 12,1 τον asterisk μου αλλα πιστευω οτι πρεπει να γινει και ενα tutorial στην εγκατασταση του linux πριν φτασουμε στον asterisk...

Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσα να φτιαξω ενα ετοιμο Vm machine με προεγκατεστημενο slakck&asterisk ωστε να ασχοληθουμε μονο με την παραμετροποιηση των config files, hit&run που λενε. :T:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!:victory:

Ειναι μια απ τις καλυτερες δουλειες που εχουν γινει στο φορουμ μας!

Σιγουρα θα το διαβασω με προσοχη και θα προσπαθησω να παιξω και εγω σε ενα παλιο μηχανημα (p-iii) που δε χρησιμοποιω, ωστε να δω τι ακριβως χρειαζομαι για μια μονιμη λυση file sharing, αλλα κυριως BACKUP μιας και εχω κοινο δικτυο με τη δουλεια και το σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλο tutorial Jaco... καλα τα NAS αλλα υπαρχουν περιπτωσεις (οπως η δικη μου) που δεν μου αρκει μονο ενα ΝΑS.

Να σε ρωτησω, στον openfiler εχεις κανει καθολου δοκιμες να τρεξεις asterisk,dns,web servers ?

Μόνο με web server έπαιξα για να δω την ταχύτητα του σε ένα gigabit δίκτυο... Γενικά επικεντρώθηκα στην ταχύτητα του NAS/SAN ανάλογα με το setup...

Από asterisk δεν έχω ιδέα και δεν έχω ασχοληθεί, αλλά λίγο που κοίταξα για το τι είναι δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα της χρήσης του σε ένα σπίτι... εκτός και αν δεν είναι αυτό που χω στο link... Έχει κανείς να μου δώσει κάποια πληροφορία πραγματικής χρήσης σε ένα δίκτυο σπιτιού...?

Link to comment
Share on other sites

Σε πραγματικη χρηση εχω να σου πω (εχω στο σπιτι μου) μονο σε περιπτωση περισσοτερων οροφων για ενδοεπικοινωνια, αλλιως δε βρισκω το λογο.

Ακομα μπορει να χρησμοποιηθει αν οι φιλοι μου ας πουμε εχουν νετ adsl και θελουν να μιλαμε τσαμπα δηλαδη να δουλευει σαν ενδοεπικοινωνια απο οποιο μερος του κοσμου και αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

voip δηλαδή... γι' αυτό υπάρχουν όμως αυτόνομες συσκευές που υποστηρίζουν voip και παίζουν σε ένα ethernet δίκτυο ή στο internet... θέλω να πω, δεν έχει σχέση άμεσα με ένα NAS εκτός και αν μιλάμε για ένα συμπληρωματικό service, το οποίο μπορεί να τρέχει παράλληλα με τα άλλα, όμως και πάλι δεν έχει σχέση με το NAS σωστά...? Δηλαδή δεν έχει να κάνει με network storage...

Link to comment
Share on other sites

απολυτως καμια απο οσο βλεπω εγω. Δες το σαν εναν σερβερ-τηλεφωνικο κεντρο. αλλα σιγουρα θα πρεπει να ναι dedicated διοτι θελει ολους τους πορους για παρτι του λογω encoding/decoding(real time). Δεν νομιζω να μπορει να συνυπαρξει αρμονικα με κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.