Jump to content


Cree Led Φακός


Recommended Posts

Εντάξει δεν έχω πολύ θέμα αν είναι. Γενικά δεν το αφήνω να ζεσταίνεται και στο δυνατό το βάζω για ελάχιστο χρόνο πιο πολύ για χαβαλέ. Σε ένα άλλο πιο φτηνό που έχω με 1W λιγότερο επώνυμο led βλέπω έχει πέσει πολύ η απόδοση ενώ φαίνεται και πολύ πιο μπλε παρόλο που το έχω λίγο καιρό

Άραγε πώς να σκάει η λιθίου μέσα σε μεταλλικό φακό υδατοστεγώς κλεισμένο. Το βλέπω να γίνεται χειροβομβίδα...:triniti:

http://www.youtube.com/watch?v=V7m61plCjVE

δες εδώ τι έγινε στον Surefire M3, φακό πολύ πιο ανθεκτικό από τον Κ106....Ενημερωτικά, ο Κ106 θα εσπαγε και στο αλουμίνιο...

Για τη πτώση απόδοσης στον άλλο μπορεί να φταίνε πολλά, όπως οι προδιαγραφές του led, το κύκλωμα, οι επαφές αν έχουν πιάσει βρωμιά και πιθανό η μπαταρία, αν έχει πέσει η απόδοσή της!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος την συμπεριφορά των Genuine Sanyo;

Όταν εννοείς συμπεριφορά, τι ακριβώς θα ήθελες να γνωρίζεις; Επιγραμματικά θεωρούνται ίσως οι καλύτερες σε όλους τους τομείς συγκριτικά όμως με τις eneloop χάνουν στο ότι: 1) μετά τη πάροδο 4 (αν θυμάμαι καλά) μηνών έχουν φορτίο σχεδόν όσο και οι Eneloop,γιατί ξεφορτίζουν σιγά σιγά 2)δε μπορούν να δώσουν πολύ ρεύμα που χρειάζονται απαιτητικές συσκευές (μιλάμε για 6+ amp) όπου πάλι ειναι καλύτερες οι eneloop και 3) στη γενικότερη διάρκεια ζωής, μετά από αρκετά(ίσως πολλά) χρόνια και φορτίσεις οι eneloop κρατιούνται περισσότερο.Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο με τέστ και λεπτομέρειες από επαγγελματίκο εξοπλισμό να σου τα βρω που τα έχω διαβάσει. Πάντως να ξέρεις με πραγματικά πάνω από 2700mah δεν υπάρχουν μπαταρίες.Μη τις πάρεις πάντως από το DX, αμφιβάλλω κατά πόσο είναι γνήσιες, κυκλοφορούν πολλές μαϊμούδες και είχε μάλιστα και το DX, χωρίς να φταίνε απαραίτητα.

Επιγραμματικά , αν χρησιμοποιείς τις μπαταρίες πάρα πολύ συχνά με συνεχείς φορτίσεις/ γρήγορες ξεφορτίσεις τότε eneloop(επαγγελματίας φωτογράφος για flash ασυζητητί), αν πάλι τις χρησιμοποιείς πολύ σπάνια πάλι eneloop, θα χάσουν λίγο φορτίο ακόμη και μετά από 3 χρόνια ενώ άλλες μπορεί να μη λειτουργήσουν ποτέ τους πάλι. Οι Sanyo 2700 είναι καλές για μια πιο νορμάλ χρήση, όπου η διάρκεια έχει μεγαλύτερη σημασία για σχετικά άμεση χρήση, π.χ. σε μια απλή φωτογραφική μηχανή, ένα τηλεκατευθυνόμενο και στους περισσότερους φακούς νορμάλ χρήσης. Εν ολίγοις, για νορμάλ χρήσεις sanyo2700 για πιο extreme κασταστάσεις eneloop.

Έχει κανείς να προτείνει κανέναν καλό φακό γύρω στα 30-40€;

Διάβασα τα προηγούμενα post αλλά δεν έβγαλα άκρη.... :hm:

Για τι διαστάσεις θα επιθυμούσες να μάθεις και για τι χρήση; Στη τιμή περιλαμβάνεις και τις μπαταρίες; Η θες μόνο κλασικές(π.χ. ΑΑ)

Έγινε επεξεργασία από ergotelis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω έναν "Survival" φακό για δύσκολες καταστάσεις. Οπότε αυτό που ψάχνω είναι δύναμη, και όση περισσότερη αυτονομία είναι δυνατή για το budget μου.

Δεν ξέρω τι διαστάσεις υπάρχουν αλλά ψάχνω έναν σχετικά μικρό (compact) και ναί, αν γίνεται να συμπεριλάβουμε τις μπαταρίες σε αυτή την τιμή, ακόμα καλύτερα :T:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω έναν "Survival" φακό για δύσκολες καταστάσεις. Οπότε αυτό που ψάχνω είναι δύναμη, και όση περισσότερη αυτονομία είναι δυνατή για το budget μου.

Δεν ξέρω τι διαστάσεις υπάρχουν αλλά ψάχνω έναν σχετικά μικρό (compact) και ναί, αν γίνεται να συμπεριλάβουμε τις μπαταρίες σε αυτή την τιμή, ακόμα καλύτερα :T:

Επειδή η τεχνολογία προχωράει, θα σου πρότεινα τους παρακάτω που φέρουν το καλύτερο&πιο καινούργιο led αυτή τη στιγμή.

Για 2χΑΑ με κλειστά μάτια αυτόν:

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_330&products_id=1917

κοστίζει 46 ευρώ με κουπόνι cpf8

(βγαίνει παραπάνω ξέρω, αλλά...)

Για εξαιρετικά μικρούς(που συνεπάγεται μικρότερη συγκέντρωση της δέσμης του φωτός)

Για 1χΑΑ

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_355&products_id=2044

ή λιθίου

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_355&products_id=2045

με αξεσουάρ

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=53&products_id=210

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=53&products_id=201

Θα σου βγεί 40 ευρώ νομίζω με το φακό,2 μπαταρίες και το φορτιστή,με το κουπόνι το ίδιο

Για τους δυο τελευταίους επειδή δεν έχουν ακόμη κυκλοφορήσει και είναι σε προπαραγγελία θα διαβάσεις εδώ

http://www.cpfmarketplace.com/mp/showthread.php?t=203486

Το μαγαζί είναι αξιόπιστο 100% και τα χαρακτηριστικά που δίνει ακριβή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Quark AA² Turbo φαίνεται πολύ καλή περίπτωση! Το κουπόνι για πόσο καιρό ισχύει, άμα είναι να πάρω αυτόν :dance3:

Το κουπόνι ισχύει για πάντα, το μαγαζί έχει δωρεάν μεταφορικά. Σε μια εβδομάδα θα τον έχεις. Ο φακός ο συγκεκριμένος παίρνει και διαφορετικά σώματα(εξτρα με 20-25$), έτσι ώστε να μπορείς να του βάλεις και διαφορετικές μπαταρίες(π.χ. 16340, 18650 ) με τις οποίες θα μπορεί να αποδώσει καλύτερα.Με το σώμα για 16340 θα γίνει μικρότερος(9cm) με λίγο χειρότερη διάρκεια. Με 18650 θα γίνει 12,5cm και θα έχει διπλάσια διάρκεια στους χρόνους που αναγράφονται. Ωστόσο είναι μπαταρίες λιθίου με ό,τι αυτό συνεπάγεται(λιγότερη ασφάλεια, επιπλέον έξοδα σε φορτιστές,σώματα,μπαταρίες και φυσικά δε τις βρίσκεις όποτε&όπου θες όπως τις ΑΑ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αυτόν για αρχή και αργότερα εαν δεν καλύπτει τις ανάγκες μου θα τον αναβαθμίσω. Ακόμα μπορείς να μου εξηγήσεις αυτο με τις μπαταρίες;

Θέλει μπαταρίες με μεγάλη ισχύ να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αυτόν για αρχή και αργότερα εαν δεν καλύπτει τις ανάγκες μου θα τον αναβαθμίσω. Ακόμα μπορείς να μου εξηγήσεις αυτο με τις μπαταρίες;

Θέλει μπαταρίες με μεγάλη ισχύ να υποθέσω.

Δε χρειάζεται καλές μπαταρίες για να δεις την απόδοση σε φωτεινότητα(lumen) που λέει, απλά αν οι μπαταρίες δεν είναι καλές δε θα κρατήσουν( σε διάρκεια) όσο λέει. Ακόμη και με καλές αλκαλικές(duracell energizer) θα παίζει μια χαρά στους χρόνους που αναγράφονται. Στη συσκευασία περιλαμβάνει άλλωστε 2 αλκαλικές. Ωστόσο, καλές επαναφορτιζόμενες είναι η καλύτερη λύση. Αν έχεις ήδη κάποια επώνυμη μάρκα επαναφορτιζόμενων θα είσαι μια χαρά. Οι λιθίου, λόγω μεγαλύτερης χωρητικότητας,τάσης και μικρότερων διαστάσεων, μπορείς να επιτύχεις πολύ μικρότερο μέγεθος (από 15 σε 9cm) με λίγο μικρότερη διάρκεια με μια 16340(μικρή λιθίου επαναφορτιζόμενη 3,7V), ενώ με μια 18650 3,7V (είναι οι λιθίου που έχουν μέσα τα λάπτοπ,6cell,4cell που λέμε σημαίνει 6 / 4 τέτοιες αντίστοιχα, ωστόσο πουλιούνται προφανώς και ξεχωριστά) θα είναι 12,5cm με διπλάσια διάρκεια στους χρόνους που αναγράφονται. Το κατάστημα αυτό πουλάει τις καλύτερες λιθίου που θα βρεις, δε προτείνει άλλες άλλωστε. Όμως, τα μειονεκτήματα είναι μεγαλύτερο κόστος τελικά, λιγότερη ασφάλεια(αν πάρεις καλές λιθίου σαν αυτές που πουλάει το 4sevens θα είσαι οκ το πιο πιθανό) κυρίως σχετικά με τις θερμοκρασίες(να ξέρεις λιθίου μέσα σε ηλιόλουστο αμάξι το καλοκαίρι μπορεί να προκαλέσει έκρηξη) και φυσικά δε τις βρίσκεις όπου θες,π.χ. πας εκδρομή και σου τελειώνουν οι λιθίου τότε πάπαλα, ενώ ΑΑ θα βρεις σε ένα περίπτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς υπερέχει η έκδοση 2χ123 με τα 230 lumens έναντι των 2χΑΑ με τα 206.

Το θέμα είναι αν περνάει αρκετό χρόνο αναρτημένος σε headband : P

Το κουπόνι γιατί δεν το βλέπω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς υπερέχει η έκδοση 2χ123 με τα 230 lumens έναντι των 2χΑΑ με τα 206.

Το θέμα είναι αν περνάει αρκετό χρόνο αναρτημένος σε headband : P

Το κουπόνι γιατί δεν το βλέπω εγώ;

Αυτό είναι το άλλο μοντέλο που έχει κύκλωμα πιο δυνατό, για άλλες εισερχόμενες τάσεις,μέχρι 9V. Αυτά που έγραφα πριν ήταν για το μοντέλο με τις 2χΑΑ που μπορεί να πάρει άλλα σώματα για 1χ16340( ή 123) και 1χ18650. Και το 2χ123 μπορεί ωστόσο να πάρει αυτά τα σώματα, αλλά δε μπορεί να πάρει 2χΑΑ.Άρα σε περιορίζει σε λιθίου όπου το κόστος είναι μεγαλύτερο. Πάντως εγώ στο κεφάλι μου λιθίου δε θα έβαζα, θα αισθανόμουν σα τον Tom Cruise στις τελευταίες επικίνδυνες αποστολές!

Ενημερωτικά, τα lumen που γράφει για αυτούς τους φακούς είναι τα πραγματικά ελάχιστα, ισοδύναμοι καλοί φακοί θα γράφουν 270+lumen για τον 2χΑΑ και 300+ lumen για τον 2χ123. Απλά ο 4sevens το μετράνε στην έξοδο του φωτός(έχει απώλειες στον ανακλαστήρα και στο τζαμάκι) και άλλoi στο led πάνω...

Το κουπόνι είναι έκπτωση για μέλη ενός site, το βάζεις όταν πας να κάνεις checkout και μπορεί να το βάλει ο οποισδήποτε&οποτεδήποτε, δεν έχει περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλλον η απάντηση θα είναι όχι αλλά θα δοκιμάσω.

Μπορούμε να κολλήσουμε cree led σε θέση απλού led φακουδακίου?

Ανάλογα, εγώ το έχω κάνει,σημασία έχει να μπορεί να δουλεύει το led σε λογικά ρεύματα και να μη ζεστένεται(δλδ να το κολλήσεις πάνω σε μεταλλική επιφάνεια/μικρόheatsink και καμιά αντίσταση να μη παίρνει πάνω από 0,3amp για ανεπαρκείς ψύξεις, αν τώρα μπορείς να εξασφαλίσεις κάτι καλό μέχρι 1amp άφοβα). Αν εξασφαλίζεις αυτά τα 2 τότε γιατί όχι, αρκεί φυσικά να βρεις και ένα καλό ανακλαστήρα να έχεις αποτέλεσμα της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

πριν χρονια ειχα παρει ενα maglite με 20000κερια περιπου που επερνε 6 μπαταριες.οι φακοι που αναφερετε με τα led ειναι πιο δυνατοι???

http://www.maglite.com/product.asp?psc=6DCELL

Καταρχήν ο φακός που έχεις δε βγάζει με τπτ 20.000 κεριά, αν το σκεφτείς λίγο απλά το καταλαβαίνεις. Οι quark που πόσταρα είναι πιο δυνατοί σχεδόν 2-3 φορές και οι περισσότεροι cree led φακοί είναι πιο δυνατοί σίγουρα.

Ωστόσο ο δικός σου φακός, αν ξέρεις από κολλητήρια και κολλήσεις, μπορεί να μονταριστεί και να γίνει πολύ πιο δυνατός...Μιλάμε για 20φορές πιο δυνατός από όσο είναι τώρα.Σα τα φώτα του αμαξιού σου όλα μαζί ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για αυτόν http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16091 και θα ήθελα να σε ρωτήσω σαν πιο ειδικός μήπως έχεις ενστάσεις ή αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο φακός που έχεις δε βγάζει με τπτ 20.000 κεριά, αν το σκεφτείς λίγο απλά το καταλαβαίνεις. Οι quark που πόσταρα είναι πιο δυνατοί σχεδόν 2-3 φορές και οι περισσότεροι cree led φακοί είναι πιο δυνατοί σίγουρα.

Ωστόσο ο δικός σου φακός, αν ξέρεις από κολλητήρια και κολλήσεις, μπορεί να μονταριστεί και να γίνει πολύ πιο δυνατός...Μιλάμε για 20φορές πιο δυνατός από όσο είναι τώρα.Σα τα φώτα του αμαξιού σου όλα μαζί ας πούμε.

ετσι ελεγε νομιζω πανω το κουτι, αλλα δεν ξερω ακριβως κιολλας πως το μετρανε.

οταν λες να τον μονταρο,εννοεις να βαλω led?και αν ναι θα εχει την ιδια αυτονομια και αξιοπιστια?

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για αυτόν http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16091 και θα ήθελα να σε ρωτήσω σαν πιο ειδικός μήπως έχεις ενστάσεις ή αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Xμ, δύσκολη απάντηση, το συγκεκριμένο δε θα τον έπαιρνα πάντως γιατί να ξέρεις πραγματικά θα έχει κάπου μόνο 300 λουμεν, όπως και κάθε φακός με 1χ18650. Θα προτιμούσα κάτι με 2χ18650, αλλά οι πιο αξιόλογες προτάσεις κάνουνε 50-60 δολλάρια στο dx, Αλλά αν είναι να δώσεις τόσα καλύτερα πάλι να αγοράσεις κάτι με 80 δολλάρια πολύ καλύτερο...Η επιλογή για P7 είναι δύσκολη θα το ψάξω πιο βράδυ που θα έχω πιο πολύ χρόνο να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ελεγε νομιζω πανω το κουτι, αλλα δεν ξερω ακριβως κιολλας πως το μετρανε.

οταν λες να τον μονταρο,εννοεις να βαλω led?και αν ναι θα εχει την ιδια αυτονομια και αξιοπιστια?

Το κουτι λέει 20.000 mcd που είναι άλλη μονάδα μέτρησης. Το προηγούμενο στο έγραψα απλά για να καταλάβεις ότι είναι κάτι διαφορετικό αυτό που γράφει. Αν ξέρεις να μοντάρεις καλά(δλδ καλές κολλήσεις και μη φοβάσαι να επέμβεις) το πιο απλό mod θα σου δώσει 7 φορές περισσότερη απόδοση, ίδια αυτονομία και πολύ περισσότερη αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.