Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

Ενδιαφερομαι και εγω για μοντα με τον maglite ΑΑ. Εχω και εγω εναν και καθεται... Πριν λιγο καιρο που ειχα ψαξει οι περισσοτερες μοντες αφορουσαν τους μεγαλους maglite. Απο εκει και περα πιστευω χρειαζεται πολυ ψαξιμο και διαβασμα για να κανεις κατι απο την αρχη μονος σου...:unsure:

Υπάρχουν παιδιά έτοιμες μόντες αλλά δε ξέρω κατά πόσο σας συμφέρει...Είναι ακριβές σχετικά, επίσης τι maglite διαθέτετε? 2χΑΑ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

καταρχάς... καλώς σας βρήκα! Είμαι προφανώς νέος στο thelab και αυτό είναι το πρώτο μου post! :hi:

Γράφω σε αυτό το θέμα καθώς είμαι στην αναζήτηση ενός φακού και χρειάζομαι τη βοήθειά σας διότι δεν γνωρίζω πολλά περί φακών. Ως λάτρης του camping και της εξοχής, εκτός των άλλων, νομίζω πως μου χρειάζεται ένας καλός φακός. Πιστεύω ότι ένας φακός led θα ήταν ιδανικός.

Ας γίνω λοιπόν συγκεκριμένος. Ψάχνω ένα led φακό χειρός τον οποίο χρειάζομαι στην εξοχή για κοντινές αλλά και πιο μακρινές αποστάσεις. Ιδιαίτερη σημασία για τη χρήση του έχει και η αυτονομία προφανώς αλλά δεν έχω την δυνατότητα να υπερβώ το όριο των 80 ευρώ περίπου. Ψάχνω μία best to buy επιλογή σε όσο δυνατό μικρότερο κόστος.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, το ψάξιμο με οδήγησε σε Led Lenser P14 και P7, διάφορους Fenix, Maglite και Maxlite. Όσον αφορά τους Led Lenser ο P7 είναι αισθητά πιο οικονομικός σε σύγκριση με τον P14 οπότε με κέρδισε εκ πρώτης όψεως συγκρίνοντας μάλιστα και τις μικρές, κατά τη γνώμη μου, διαφορές στις ενδεικτικές επιδόσεις τους.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει κανέναν από τους παραπάνω, μόνο συγκρίνω τα χαρακτηριστικά και τις τιμές τους. Τις υπόλοιπες εταιρίες δεν τις περιφρονώ αλλά δεν γνωρίζω αρκετά ώστε να εκφέρω γνώμη! Ωστόσο έχω μπερδευτεί λίγο. Η μεγάλη απόδοση της φωτεινότητας όρισμένων φακών σε σύγκριση με την χαμηλή τους τιμή (maxlite) με έκαναν να αναρωτιέμαι αν οι Led Lenser είναι άδικα υπερτιμημένοι. Γενικά, θέλω τα φώτα σας!

Ζητώ λοιπόν την πρόταση όσων μπορούν να με βοηθήσουν στην επιλογή μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Goblin έχεις τη δυνατότητα για αγορά από Ελλάδα ή και από εξωτερικό?

Παιδιά, για τους 2χΑΑ maglite , ομολογώ πως δε βρήκα κάποια αξιόλογη μόντα στη παρούσα στιγμή. Θα το ξαναψάξω να σας πω νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Από ίντερνετ θα τον πάρω, δεν έχω πρόβλημα αν είναι από ελλάδα ή εξωτερικό.

Θα σου πρότεινα αυτόν εδώ, αγοράζεις και 6χ eneloop και ένα ταχυφορτιστή και κάνεις πολύ καλό πακέτο.

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-175/ITP-A6-Polestar-Cree/Detail

Το συγκεκριμένο κατάστημα στέλνει άμεσα και θα το έχεις σε 3-4 μέρες, εγώ που μένω Κρήτη πάντα τόσο μου κάνουν να έρθουν τα πράγματα από εκεί(δε ξέρω γιατί τόσο γρήγορα μη ρωτάτε).

Τον έχω ξαναπροτείνει, είναι ό,τι πιο αποδοτικό και ποιοτικό θα βρεις σε αυτά τα χρήματα. Με τα ίδια χρήματα δεν αγοράζεις κάποιον άλλο φακό με περισσότερα από 350 lumen αντίστοιχης ποιότητας. Τώρα αν θες κάτι σε μικρότερο, το συζητάμε πάλι.Σίγουρα με μικρότερη απόδοση, αλλά με μεγαλύτερη φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά κυκλοφορούν φακοί με Cree Led που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για καταδύσεις μέχρι ~20m; Μπορείτε να μου κάνετε μερικές προτάσεις και να δω περίπου σε τι τιμές κυμαίνονται. Τον θέλω για υποβρύχιο κυνήγι και με βοηθάει πολύ στις τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αξίζει αυτός? Πάντως πολύ καλή τιμή...

Για led τα 3watt είναι αρκετά πολλά! Οπότε ή η απόδοση του θα είναι μούφα, ή δεν θα είναι τόσα watt όσα λέει. Δεν αποκλείεται όμως να είναι και κανένα μικρό κελεπούρι. Αν είχαμε τέτοιο κατάστημα εδώ, ομολογώ ότι θα τον αγόραζα. :)

Πάντως στα θέματα κατασκευών τώρα που έλεγαν τα προηγούμενα μέλη:

Από έτοιμους φακούς, πήρα έναν άγνωστης μάρκας (ψιλοπροβολέα βασικά) από μαγαζί με εργαλεία κλπ κλπ στα 130€. Προσωπικά πιο δυνατό φακό led (φορητό) δεν έχω ξαναδεί. Το πιο κουφό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις πόση εστίαση θα κάνει (για να φέγγεις πολύ μακρυά ή πολύ κοντά).

Από δικές μου κατασκευές τώρα, πήρα ένα maglite led 3w από τα Χανιά (σε μαγαζί με ηλεκτρoνικά αυτή τη φορά) στα 30€, και βρήκα από ένα ψιλικατζίδικo έναν αρχαίο φακό philips με εκείνα τα κίτρινα τα παλιά λαμπάκια (πυρακτώσεως ή όπως αλλιώς λέγονται :hehe:) και με ένα μικρό κοψιματάκι στην επαφή, δούλεψε ρολόι με 2*ΑΑ μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κυκλοφορούν φακοί με Cree Led που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για καταδύσεις μέχρι ~20m; Μπορείτε να μου κάνετε μερικές προτάσεις και να δω περίπου σε τι τιμές κυμαίνονται. Τον θέλω για υποβρύχιο κυνήγι και με βοηθάει πολύ στις τρύπες.

Κακό παιδί:whip:

Δεν ξέρεις ότι το υποβρύχιο ψάρεμα απαγορεύετε με υποβρύχιο φώς; τουλάχιστον βγάζεις τίποτα στην Κρήτη;

Ένας φακός πάντως με led που είχα δει δεν είχε led στυλ cree SMD αλλά ένα απλό through hole το οποίο δεν ήταν και τίποτα φοβερό

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω απαγορεύεται δια ροπάλου να ψαρεύεις την νύκτα, που τότε θες αναγκαστικά φακό. (Αν σε πιάσουν έχει πρόστιμο,κατάσχεση εξοπλισμού και πιθανόν και άδειας)

Εγώ τον χρειάζομαι γιατί όταν χώνομαι σε τρύπες σε βάθη ~10-15m με βοηθάει πολύ να ξετρυπώνω χταπόδια και να βλέπω καλύτερα :)

Αμέ έχουμε ψαράκια :D

Link to comment
Share on other sites

Κακό παιδί:whip:

Δεν ξέρεις ότι το υποβρύχιο ψάρεμα απαγορεύετε με υποβρύχιο φώς; τουλάχιστον βγάζεις τίποτα στην Κρήτη;

Ένας φακός πάντως με led που είχα δει δεν είχε led στυλ cree SMD αλλά ένα απλό through hole το οποίο δεν ήταν και τίποτα φοβερό

ναι και το εφαρμοζουν όλοι... εδω τις προάλλες πέρναγε βαρκα με διχτυα που πανε μεχρι πατο και μαζευε μεχρι και κολυμβητες :boxed:

Πάντως για φακό υποβρύχιο δεν έχει νοημα το cree led αλλά η αντοχή

Ένας δοκιμασμένος και οικονομικός είναι αυτός http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=34_132&products_id=391

αλλιώς μετά πας από 100 ευρώ και πάνω, δεν αξίζει όμως...

υπάρχουν και φακοί με μπαταρία που κουβαλάς στη ζώνη...να φανταστείς:whistle2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για led τα 3watt είναι αρκετά πολλά! Οπότε ή η απόδοση του θα είναι μούφα, ή δεν θα είναι τόσα watt όσα λέει. Δεν αποκλείεται όμως να είναι και κανένα μικρό κελεπούρι. Αν είχαμε τέτοιο κατάστημα εδώ, ομολογώ ότι θα τον αγόραζα. :)

Πάντως στα θέματα κατασκευών τώρα που έλεγαν τα προηγούμενα μέλη:

Από έτοιμους φακούς, πήρα έναν άγνωστης μάρκας (ψιλοπροβολέα βασικά) από μαγαζί με εργαλεία κλπ κλπ στα 130€. Προσωπικά πιο δυνατό φακό led (φορητό) δεν έχω ξαναδεί. Το πιο κουφό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις πόση εστίαση θα κάνει (για να φέγγεις πολύ μακρυά ή πολύ κοντά).

Από δικές μου κατασκευές τώρα, πήρα ένα maglite led 3w από τα Χανιά (σε μαγαζί με ηλεκτρoνικά αυτή τη φορά) στα 30€, και βρήκα από ένα ψιλικατζίδικo έναν αρχαίο φακό philips με εκείνα τα κίτρινα τα παλιά λαμπάκια (πυρακτώσεως ή όπως αλλιώς λέγονται :hehe:) και με ένα μικρό κοψιματάκι στην επαφή, δούλεψε ρολόι με 2*ΑΑ μπαταρίες.

ααααααααααααααααααααααχαχχχαχ

και όμως φίλε αυτοί οι φακοί με την πλακε μπαταρία ήταν αθάνατοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για led τα 3watt είναι αρκετά πολλά! Οπότε ή η απόδοση του θα είναι μούφα, ή δεν θα είναι τόσα watt όσα λέει. Δεν αποκλείεται όμως να είναι και κανένα μικρό κελεπούρι. Αν είχαμε τέτοιο κατάστημα εδώ, ομολογώ ότι θα τον αγόραζα. :)

Δυστυχώς πήγα κ στα 3 aldi της Πάτρας και με ενημέρωσαν ό,τι είχε εξαντληθεί από νωρίς το πρωί! Κρίμα! Τον πέτυχε κανένας ενδιαφερόμενος?

Link to comment
Share on other sites

@jerry όχι απαγορεύετε και την μέρα. JFYI αμα τύχει και έρθεις αντιμέτωπος με λιμενικό

@jeeper

Δεν λέμε ποιος το εφαρμόζει αλλά γενικά τι ισχύει.Οι νόμοι είναι απλά λόγια αν θες να τους ακολουθήσεις το κάνεις αλλιώς μπορεί να έρθεις αντιμέτωπος με τις συνέπειες. Πριν 5 μέρες στην Λήμνο ένας επαγγελματίας πήγε να με πατήσει. Είχα σημαδούρα μαζί μου στα 25 μέτρα απόσταση και την είχα ποντίσει. Πέρασε ανάμεσα σε εμένα και την σημαδούρα! είδα την καρίνα και την προπέλα σε απόσταση 3-4 μέτρων, περιττό να πω το χέσιμο που έπεσε. Όταν άρχισα το στόλισμα έλεγε που να ξέρω που θα βγεις αλλά δεν ξέρουν ότι πρέπει να έχουν 150 μέτρα απόσταση από την σημαδούρα, μόνο για τα δίχτυα τους γνωρίζουν τις αποστάσεις. Τέσπα αφού την γλίτωσα πήγα και εγώ μετά και κόλλημα στον τοίχο του κάβου για ψάρεμα

Ο maxlite που έδειξες μου φαίνεται πολύ μούφα, ούτε στα πόσα μέτρα είναι αδιάβροχος γράφει (ψέμματα γράφει 30 μέτρα) δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη η κατασκευή του ούτε στα 20 να κατέβει

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω πετυχει εναν φακο παλιοτερα στο lidl και εκανε καλη δουλεια για χταποδια...παλι με ledακι...ενα βραδυ που τον τσεκαρα εκανε καλη δουλεια...αλλα για μερα τον ηθελα...~8μετρα πηγαινε

απο οσο ξερω απαγορευεται μονο το βραδύ παιδια...γιατι τυφλωνει τα ψαρια και μενουν ακινητα... και με πιρουνι που λεει ο λογος τα χτυπας τοτε...δεν εχει και δραση...δεν ειναι ψαρεμα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος διαθέτει άδεια αλιείας ας κάνει τον κόπο να την διαβάσει. Το γράφει ρητά ότι απαγορεύετε η χρήση υποβρύχιου φωτός

Υποβρύχια Ερασιτεχνική Αλιεία


Υποβρύχια Ερασιτεχνική Αλιεία

Απαγορεύεται η άσκηση της υποβρύχιας ερασιτεχνικής αλιείας:

* Κατά το μήνα Μάιο κάθε χρόνο.
* Αμέσως μετά τη δύση μέχρι την ανατολή του ηλίου.
* Από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους.
* Σε απόσταση διακοσίων (200) μέτρων από:
* το σημείο όπου συνήθως κολυμπούν οι λουόμενοι.
* τα λιμενικά έργα ή ναυτιλιακές σημάνσεις ή σκάφη ή άλλα πλωτά μέσα αλιείας, καθώς και τα δίχτυα με εμφανή σήμανση.
* τα αγκυροβολημένα πλοία.
* Σε θαλάσσιες ζώνες διέλευσης σκαφών, καθώς και εισόδους – εξόδους λιμανιών ή αγκυροβολίων.

Απαγορεύεται στους ερασιτέχνες υποβρύχιους ψαράδες:

* Να αφαιρούν αλιεύματα από τα αλιευτικά εργαλεία άλλων ψαράδων.
* Να εξακολουθούν να έχουν οπλισμένα τα εργαλεία, που είναι ειδικά για την υποβρύχια αλιεία, όταν βρίσκονται έξω από το νερό ή στη ξηρά.
* Να χρησιμοποιούν οποιαδήποτε μορφή καταδυτικής συσκευής παροχής αέρα από σκάφος ή φορητή αυτόνομη καταδυτική συσκευή. Επίσης απαγορεύεται να υπάρχουν αναπνευστικές συσκευές στα σκάφη και γενικά τα πλωτά μέσα που χρησιμοποιούνται από αυτούς. Από την απαγόρευση αυτή εξαιρείται η περίπτωση διεξαγωγής ερευνών ή άλλων δραστηριοτήτων, που έχουν σχέση με την αλιεία για την οποία ο Υπουργός αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων μπορεί να εγκρίνει τη χρησιμοποίηση καταδυτικών συσκευών παροχής αέρα για ορισμένο χρονικό διάστημα και συγκεκριμένες θαλάσσιες περιοχές.
* Να χρησιμοποιούν καμάκι, που η προσωπική του χρήση να προέρχεται από την εκπυρσοκρότηση εκρηκτικής ύλης ή άλλου χημικού μίγματος.
* Να χρησιμοποιούν δίχτυα σε οποιαδήποτε φάση της αλιείας.
* Να αλιεύουν ψάρια βάρους μικρότερο από εκατόν πενήντα (150) γραμμάρια.
* Να χρησιμοποιούν υποβρύχιο φως.

Οι ερασιτέχνες υποβρύχιοι ψαράδες, όταν είναι σε κατάδυση, υποχρεούνται να φέρουν έναν επιπλέοντα σημαντήρα (πλαστικό), χρώματος κίτρινου, οποίος να φέρει σημαία κίτρινη με διαγώνια κόκκινη γραμμή στην οποία αναγράφονται τα ψηφία Υ.Δ. (Υποβρύχια Δραστηριότητα) και ο οποίος πρέπει να είναι ορατός με κανονικές συνθήκες από απόσταση τριακοσίων (300) τουλάχιστον μέτρων. Εάν ο υποβρύχιος ψαράς συνοδεύεται από πλωτό μέσο, η σημαία αυτή πρέπει να είναι στερεωμένη σε εμφανές σημείο πάνω στο μέσο αυτό. Ο υποβρύχιος ψαράς πρέπει να κινείται σε μια ακτίνα πενήντα (50) μέτρων από το σημαντήρα ή το πλωτό μέσο.

ΒΤW ρε παιδιά που ψαρεύετε τα χταπόδια και χρειάζεστε φακό σε σπήλαια;

OFT τέλος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.