Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

εγω εχω πετυχει εναν φακο παλιοτερα στο lidl και εκανε καλη δουλεια για χταποδια...παλι με ledακι...ενα βραδυ που τον τσεκαρα εκανε καλη δουλεια...αλλα για μερα τον ηθελα...~8μετρα πηγαινε

Φίλε oxide, μιας και είμαι πωρωμένος με τους φακούς... αναφέρεσαι σε αυτόν τον ασημί με το διακόπτη από πάνω με τα 5 led, ή τον κίτρινο που τον στριφογυρνάς και έχει πάνω 4 led?

ααααααααααααααααααααααχαχχχαχ

και όμως φίλε αυτοί οι φακοί με την πλακε μπαταρία ήταν αθάνατοι

Ακόμα έχω έναν τέτοιο που λες, αλλά δεν αναφέρομαι σε τέτοιου είδους κατασκευή. Μοιάζει σαν καινούριος φακός με led, μόνο που είχε κίτρινο λαμπάκι, άσχετα ότι του πέρασα το maglite απάνω κι έγινε θηρίο. :p

Aύριο θα ανεβάσω φώτος για να δεις για τι συσκευή σου μιλάω. :flower::)

Link to comment
Share on other sites

Για φακο υ/κ ριξτε μια ματια σε uk kinetics, ikelite και intova (cree led).

Προσωπικα χρησιμοποιω τον frogman της cressi.

Aξιολογος φακος υ/κ κατω απο 50-60 ευρω δεν υπαρχει.

ikelite με τις 4 ΑΑ, το λαμπάκι του σκοτώνει, πολύ συγκεντρωτική δέσμη και κρατάει για 1 ώρα συνεχόμενα σε πολύ δυνατή ένταση, μετά αρχίζει και πέφτει. Τον έχω με 4 επαναφορτιζόμενες 2100ma 2 χρόνων που έχουν τα κυκλάκια τους. Τον έχω βουτήξει μέχρι τα 30 χωρίς να έχει πνιγεί. Τιμή 35€

Link to comment
Share on other sites

Δες σε ενδιαφέρει τόσο η αυτονομία γιατί δεν θα τον αφήνεις ανοιχτό 1 ώρα συνεχόμενη μέσα στην θάλασσα. κάθε 2-3 ψαρέματα ανάλογα την χρήση φορτίζεις μπαταρίες. Μην βάλεις αλκαλικές δεν συμφέρει

http://www.ikelite.com/web_pages/3pcm.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κανα φακο τυπου δηλαδη επαναφορτιζομενο με λαμπα οικονομιας για περιφερειακο φωτισμο και κατα προτιμηση LED torch ενσωματομενο . Φυσικα οχι cree ...Εbay τιποτα δεν υπαρχει..αν εχετε κατι αλλο υποψη. Επισης για LED torch 2xAA ή 3xAAA με καλη αποδοση και εμφαση στην οικονομια μπαταριας (οι cree μου φαινεται ρουφανε πολυ ..δε ξερω ισως κατι αλλο) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα .

Ξέρω ελάχιστα πράγματα για φακούς εν γένει , led μπαταρίες κλπ.

Τα περισσότερα από αυτά τα ελάχιστα , τα έμαθα διαβάζοντας σε αυτό το forum .

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να με βοηθήσετε στο να κάνω την κατάλληλη επιλογή σχετικά με το θέμα που με απασχολεί .

Συγκεκριμένα έχω ένα φακό για καταδύσεις που χρησιμοποιεί 6 μπαταρίες επαναφορτιζόμενες τύπου D χωρίς όμως "κεφαλάκι" , συνδέονται δηλαδή μεταξύ τους με λάμες και υπάρχει έξοδος με καρφάκι για τον φορτιστή .

Οι μπαταρίες αυτές είναι πλέον κατεστραμμένες (δεν φορτίζουν με τίποτα) . Επί πλέον δεν έχουν κανένα στοιχείο πάνω τους . Απλά είναι μπλε .

Τέλος το λαμπάκι που χρησιμοποιεί ο φακός είναι της Osram 10W 6Volt με 2 ποδαράκια που μπαίνουν σε μία κεραμική στρογγυλή βάση . Μου φαίνεται ότι πρέπει να λέγεται G4 .

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αλλάξω τις μπαταρίες και να βάλω και λαμπάκι led τύπου Cree .

Τι να κάνω ? Εχω μπερδευτεί τελείως . Τι μπατταρίες να βάλω ιόντων λιθίου ή NiMH ?

Οι λιθίου διάβασα ότι είναι και επικίνδυνες , Οι NiMH έχουν προβλήματα και ποιά ?

Χώρο μέσα στον φακό έχω . Η θήκη με τίς 6 μπατταρίες έχει και ένα κενό γιά άλλες 2 ακόμα D .

Επίσης η διάμετρος του κατόπρου είναι 8cm και το βάθος του 4cm

Αυτό που θα ήθελα είναι να έχω γύρω στα 900 lumen και αν γίνεται να του κάνω και σκάλα να δουλεύει στα μισά lumen . Αν αυτό δεν είναι εύκολο , τότε να μπορεί να κρατάει ο φακός γύρω στις 3 ώρες .-

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων γιά τη βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα δεν είναι το αν είναι καλής ποιότητας πλαστικό αλλά το πως θα κάνουμε θερμοαπαγωγή. Τα led, ιδίως αν καίνε κάμποσα Watt, ζεστένονται πολύ και αποδίδουν και αντέχουν μόνο με καλή ψύξη. Με πλαστικό σώμα δε γίνεται τίποτα για κάτι πολύ δυνατό, απλά μπορείς να περιοριστείς σε μια λύση με ικανοποιητική ένταση, λίγο παραπάνω από την υπάρχουσα αλλά με πάρα πολύ περισσότερη διάρκεια ( 10x ++ )

Link to comment
Share on other sites

sri ergotelis που δεν απαντώ άμεσα αλλά τρέχω... και δεν είμαι συνέχεια σε PC .

Καταλαβαίνω τι μου λες αλλά ο συγκεκριμένος φακός μπορεί να δεχθεί άνετα και 20W αυτού του τύπου της Osram .

Τα 20W σε led cree ή sst50 βγάζουν πολύ περισσότερη θερμοκρασία από το αντίστοιχο της Osram ?

Ξέχασα τέλος να σου πω ότι τον φακό αυτό δεν τον προορίζω για χρήση έξω στην στεριά παρά μόνο μέσα στο νερό . Αυτό δεν βοηθάει στην θερμοαπαγωγή ?

Αυτός είναι ό φακός μέσα από το side της Falacon (απλά ήταν από τους πρώτους και δεν είχε NiMH + κάποιες άλλες ευκολίες)

http://www.falacon.gr/proion2.htm

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ergoteli στο ειχα ξαναζητησει και στο παρελθον αλλα δεν επανηλθε κανεις μας...

μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ να αγορασω υλικα για mod του maglite 4D?

Οι maglite είναι πλεόν :hang3:

όσο και να τον μοντάρεις το φως θα ναι τρίχες...

Αγόρασε έναν LedLenser και θα θυμηθείς...

και οι μπαταρίες παίζουν τεράστιο ρόλο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριοι.

ενδιαφερομαι να αγορασω εναν φακο.

εχω αυτον http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=34_130&products_id=1063

ο οποιος βγαζει φοβερο φως αλλα δεν αντεχουν καθολου οι μπαταριες τους και δεν εχω επαναφορτιζομενες με αποτελεσμα να αγοραζω καθε φορα μπαταριες αξιας 13 εως 15 ευρω.

εχω δει στο e-bay καποιους φακους με ssc p7 ενδεικτικα http://cgi.ebay.com/UltraFire-WF-502B-SSC-P7-900Lumens-LED-Flashlight-/200504240640?pt=US_Flashlights&hash=item2eaefbea00

καθοτι ασχετως εντελως με το θεμα επεσα πανω τους ψαχνωντας.

μπορει καποιος να με βοηθησει αν αξιζει τον κοπο η αγορα καποιου τετοιου τυπου φακου η ειναι παραμυθι η αποδοση τους?

επισης κατελειξα σε αυτους γιατι εχουν χαμηλε σε σχεση με τον φακο που εχω καταναλωση οποτε λογικα και με μια μεγαλη επαναφορτιζομενη μπαταρια θα εχει τη διαρκεια που θελω περιπου 2,5 ωρες συνεχομενες.

πολλες οι μαρκες και οι τυποι του led και μπερδευτικα.

αν υπαρχει καποιος αλλος φακος σαν αυτον που εχω με καλη αυτονομια πειτε μου παιδια.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιον http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15739 έχω παραγγείλει δύο φορές για φτηνό και δυνατό και φαίνεται αρκετά καλός και σε φωτεινότητα και σε ποιότητα. Μια 500άρα lumen πρέπει εύκολα να τα έχει. Αυτονομία 2+ ώρες σε full ένταση

Είναι λίγο λοταρία οι αγορές από το dealextreme αλλά αν ήθελα κι άλλο τέτοιου είδους φακό αυτόν θα έπαιρνα

Μπαταρίες και φορτιστή θα σου συνιστούσα αυτά:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14885

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20392

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου.

τωρα απο οτι ειδα αυτος ο φορτιστης παιρνει μια μπαταρια μονο.

υπαρχει κατι καλο ας ειναι και πιο ακριβο που να παιρνει δυο ταυτοχρονα και να ειναι καπως γρηγορος?

επισης ψαχνωντας επεσα πανω σε μπαταριες 18650 της ultrafire με χωρητικοτητα 3600mah.

να ειναι αληθινα αυτα τα στοιχεια?εχει νοημα να παω σε τοσο μεγαλη χωρητικοτητα?

επισης υπαρχει κατι σε αυτη την ενταση φωτισμου σαν αυτον που μου εδειξες με p7 δλδ που να ρυθμιζει τη δεσμη του και ισως να παιρνει 2 18650 παραληλα για μεγαλυτερη αυτονομια?

ευχαριστω.

ΥΓ αυτος με το p7 ειναι πιο δυνατος απο αυτον που εχω ηδη?

Έγινε επεξεργασία από sidirofagos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.