Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

να έχεις υπόψιν σου οτι σε όλους αυτόυς τους φτηνιάρικους τα lumen που γρ'αφουν τα βγάζουν απο το μυαλό τους.

Νομίζω το cree xm-l led που χρησιμοποιούν αυτοί που έδειξες βγάζει γύρω στα 900lumen max(που σημαίνει οτι εσύ θα πάρεις λιγότερα).

επίσης για να δείς τέτοια νούμερα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις 18650(κατα προτίμηση 2) μπαταρίες, για τις οποίες θα χρειαστείς φορτιστή(και πρέπει να τις προσέχεις γιατί είναι επικίνδυνες).

άμα θες με ΑΑ κοιτάς γύρω στα 200+ lumen (που δέν είναι καθόλου άσχημα και ΑΑ βρίσκεις παντού).

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι επικινδυνες?

Γιατί είναι λιθίου, οποιαδήποτε λιθίου μπορεί υπό συνθήκες να είναι επικίνδυνη, όσο πιο επώνυμη είναι(σχετικό και αυτό πάντα) και όσο δυνατόν περίσσότερες προστασίες υπάρχουν(στους φορτιστές, στους φακούς/κινητά/λαπτοπ & στη μπαταρία πάνω) ελαχιστοποιούμε τις πιθανότητες να συμβεί έκρηξη, η οποία είναι και βίαια.Για να είμαστε 100% σίγουροι θέλουν πέραν από συγκεκριμένο εύρος θερμοκρασίας, προστασία από υποεκφόρτιση, υπερφόρτιση, βραχυκύκλωμα και ταχεία εκφόρτιση.

Έγινε επεξεργασία από ergotelis
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρες.

Επαναφέρω λίγο το θέμα για να κάνω μία ερώτηση και να προσφέρω τη δική μου διαπίστωση.

Πρώτα η ερώτηση.

Διαβάζοντας το product sheet του cree led t6 είδα ότι δεν έχει νόημα να του δίνεις πάνω από 3.2 με 3.3 βολτ

http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/Data%20and%20Binning/XLampXML.pdf

Άρα , με μία 18650 , άντε για λίγο θα είμαστε στα 4 και δε βαριέσαι.

Αλλά φακοί με 2 μπαταρίες εν σειρά που πουλάνε οι κινέζοι, έχουν χρησιμοποιήσει διαφορετικό driver, ή κάτι αντίστοιχο, για να φροντίσουν το λεντάκι?

Ή μήπως είναι απλά απαγορευτικό να βάλεις 2 εν σειρά 18650 για να τροφοδοτήσεις Τ6 λεντ?

Ή απλά αυτή ακριβώς είναι η δουλειά των drivers που υπάρχουν πάνω στην πλακέτα, να παίρνουν όσο ρεύμα και να τους δώσεις και βγάζουν τα αμπέρ που πρέπει. Σόρυ για την ασχετοσύνη μου, αλλά όσο και αν μου αρέσει η ηλεκτρονική, δεν κατέχω και πολλά.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πρόσφατα απέκτησα έναν απόλυτα κινέζικο t6 με μία ακόμη πιο κινέζικη 18650.

Τι να σας πω ρε παιδιά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πρέπει να δώσω παραπάνω χρήμα όταν με αυτό το φακό των 10 ευρώ στραβώνεις κόσμο στα 50 μέτρα.

Εντυπωσιακά πράγματα, με ένα λεντ!.

Το φιλαράκι που τελικά τον κράτησε, το δοκίμασε το βράδι βγαίνοντας στο μπαλκόνι του και σημαδεύοντας στο μπαλκόνι μακρινής πολυκατοικίας. Μπήκε τρέχοντας μέσα όταν αντελήφθη ότι η οικογένεια που ζει σε αυτό το σπίτι ξύπνησε και άρχισε να ανοίγει παράθυρα και παντζούρια για να δει αν είχαν έρθει οι εξωγήινοι να τους πάρουν!:-O

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Το LED θελει 3,2-3,3V οπως ειπες, αν βαλεις μπαταριες των 3,3V σε σειρα δε κερδιζεις απολυτος τπτ. Αν τις βαλεις παραλληλα ομως αυξανεις την χωρητικότητα οποτε κερδιζεις σε διαρκεια λειτουργιας πριν εξαντληθουν.

Ενα εστω υποτυπωδες κυκλωμα το εχουν ολοι οι φακοι, οι περισσοτεροι σου δινουν την δυνατοτητα πχ να τον βαλεις σε λειτουργια strobe-sos ή να του κατεβασεις την φωτεινοτητα για να κρατησει παραπανω η μπαταρια.

H δουλεια το driver ειναι να δωσει CV&CC στο Led, σταθερη ταση και ενταση δλδ.

Οσο για το αν αξιζει να δωσεις 10φορες παραπάνω χρηματα για "επώνυμο" φακο, οχι και παλι οχι.

Ειναι τοσο απλη η συσκευή που ειναι τζαμπα λεφτα, με την προϋπόθεση ομως τον επιασες στα χερια σου τον φακο, σου άρεσε και τον αγορασες. Το προβλημα με το μη επώνυμο ειναι οτι μπορει να λεει 300Lm και να σου βγει καντηλακι :p

Κατα τα αλλα η ποιοτητα κατασκευής ειναι συνήθως πολυ καλη, σε οτι εχω δει εγω τουλαχιστον.

Τι Led θα βαλουν μεσα ειναι το θεμα...αλλα οπως ειπα αν το δοκιμασεις και σου κανει, τι σημασια εχει αν ειναι T6,T5 ή Τ-οτ νανε?

Link to comment
Share on other sites

Πρίν 3μίση σχεδόν χρόνια πήρα τον παρακάτω... Μου χάλασε προχτές. Θα ξαναπάρω άλλους 3 (να έχω 2 σπίτι και έναν στο αμάξι). Είναι η τελευταία επιλογή "7W Cree T6"

3W/5W/7W Cree Q3/Q5/T6 LED Flashlight Torch Focus Zoomable Light Lamp UK Stock | eBay

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω μερικές συμβουλές, επειδή ασχολούμουν κι εγώ πριν 2-3 χρόνια:

1) Καλό θα ήταν ο φακός να έχει υποδοχή για μπαταρίες ΑΑ, (και όχι ΑΑΑ) γιατί αδειάζουν πολύ πολύ γρηγορότερα οι μικρές, άσχετα ότι τα volt που δίνουν στα άκρα είναι ίδια με αυτά των μεγάλων (ΑΑ).

2) Όσοι είναι κατασκευασμένοι από μέταλλο (όταν έχει κρύο, ειδικά το χειμώνα) αδειάζουν πανεύκολα τις μπαταρίες!!! Οπότε ή κάθεσαι και παίζεις με επαναφορτιζόμενες που τις φορτίζεις κάθε 2 μέρες το πολύ, ή θα σου τρώνε μια 4άδα τη βδομάδα (όταν μιλάμε για χειμώνα, και απλές αλκαλικές μπαταρίες). Δε συμφέρουν και τόσο δηλαδή... οπότε είναι καλύτερο να βρεις κάποιον πλαστικής κατασκευής.

Αλήθεια... [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION], δεν είχες παρατηρήσεις αυτό με τις μπαταρίες το χειμώνα (ρωτάω γιατί είπες ότι έχεις και έναν στο αμάξι)? :)

Εν κατακλείδι... τι προτείνω? Να βρείτε ένα φακό με πλαστικό/λαστιχένιο... "αμάξωμα" (? :hehe: ) που να δέχεται μπαταρίες ΑΑ. :)

Εάν όχι... πάρτε κανέναν από εκείνους τους παλιούς τους ψεύτικους με τα λαμπάκια πυρακτώσεως (που να πληρούν τα παραπάνω χαρακτηριστικά), μα 2-3€ θα κάνουν. Στη συνέχεια αγοράζετε και ένα led το όποιο όμως να τροφοδοτείται με τα ανάλογα volt (1.5, 3, ή και 4.5) και το κουμπώνετε εκεί που θα έμπαινε το παλιό λαμπάκι. :)

Προσωπικά... είχα πάρει αυτό εδώ το led, και είχα πάει και αγόρασα ένα τέτοιο φακό που σας είπα και σώθηκα.

Υγ: Δεν είναι απαραίτητο να πάρετε και το ακριβότερο led... σίγουρα θα βρείτε και φθηνότερα (ειδικά στο ebay). :flower::)

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Τις αλλαζα 1-2 φορες τον χειμωνα, αλλα πιστευα οτι εχει να κανει με λογικη αποφορτιση.

Τι αλλαζει στο μεταλλικο ή πλαστικο περιβλημα και το κανει να μην ξεφορτιζει ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] : Το μεταλλικό περίβλημα, παγώνει και τις μπαταρίες μαζί, με αποτέλεσμα να αδρανοποιεί τα χημικά τους. Το έχω πάθει με πολλούς πολλούς φακούς στο παρελθόν οπότε είναι τσεκαρισμένο. :) Με το που έβαλα πλαστικό φακό στο αμάξι, δεν χαμήλωσε από το πουθενά η απόδοσή του, οπότε δεν ξαναχρειάστηκε σε μικρό χρονικό διάστημα να αλλάξω μπαταρίες.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] : Φακός 1 (η μάρκα δε μου αρέσει, φαίνεται όμως ο αποδοτικότερος, και έχει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που είπα παραπάνω).

Φακός 2 (μια από τα ίδια, πάλι η μάρκα δε μου φαίνεται αρεστή :p ).

Φακός 3 (Πολύ πολύ δυνατός, και οικονομικός, το μεταλλικό περίβλημα μου τη σπάει λίγο).

Αυτούς τους 3 βρήκα από skroutz. Ελπίζω να σου αρέσει κάποιος. :)

edit:

[MENTION=119]Samael[/MENTION] : Μάλλον δεν είναι από καθαρό μέταλλο. :S Δεν ξέρω τι άλλο να πω.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] : Τα lumen και τα watt που βάζει ο καθένας είναι λίγο αυθαίρετα. Μπορείς να μας πεις για τη χρήση τον χρειάζεσαι ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε λίγο παραπάνω? :)

Έγινε επεξεργασία από johncsj
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αγορασει 4sevens quark turbo 123 @ 70-80 ευρω[εγω το αγορασα με 50% κουπονι] απο USA με μπαταριες 2χ CR123 [νομιζω μπορεις να βαλεις σωμα για 16850 μιας και το led εχει ανοχη μεχρι 9 V].

230 lumen βγαζει τα οποια ειναι αρκετα και φτανει η ακτινα σε μεγαλη αποσταση, εχει 5 διαφορετικες σκαλες και ειναι μικρος και αδιαβροχος.

Ενας καλος επωνυμος φακος ειναι must πιστευω, οτι φακο απο ebay ειχα δεν φτούρησε [χαλαγε, αδειαζε κλπ].

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα μικρό review - 56k warning? (Δε νομίζω με τέτοιες ποιοτικές φώτο τεσπά, το spoiler θα το βάλω!!! :hehe: )

1)Back in 2006... αγόρασα αυτό το φακό:

img20130131143347.jpg

img20130131143359.jpg

Πλεονεκτήματα: 1) Παρ' όλο που παίρνει 3 ΑΑ μπαταρίες (νόμιζα θα καίει τα κ@ρατά του :hehe:) με διέψευσε τελείως (έχω αλλάξει 1 φορά μπαταρίες τόσα χρόνια :hehe: ). :)

2) Το πλαστικό περίβλημα που είχε, το οποίο μετέπειτα με έσωσε, θα σας πω παρακάτω το γιατί. :p

Μειονεκτήματα: 1) Η "χαμηλή" (υποκειμενικά) ισχύς που έχει (γύρω στα 0.5W).

Τιμή: 5€ από το lidl (τότε).

2) Γύρω στον ένα χρόνο μετά αγόρασα αυτόν εδώ από το Alex Pack:

img20130131143327.jpg

img20130131143318.jpg

Πλεονεκτήματα: 1) Πίστευα ότι τα 21 led-άκια θα έχουν μια "Α" δύναμη... ουσιαστικά ήταν λίγο πιο δυνατός από τον προηγούμενο, και έτσι μπήκε στο αμάξι.

Μειονεκτήματα: 1) 3 AAA μπαταρίες που σε σχέση με τον άλλο τις καταβροχθίζει.

2) Αφήνοντας τον στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου (και με θήκη παρακαλώ), είδα πως μετά από μία εβδομάδα (και με τον χειρότερο τρόπο μάλιστα) είχαν αδειάσει. Πηγαίναμε στο βουνό με τον πατέρα μου κατά τις 9 το βράδυ για μπεκροκούπινγκ, και μένουμε από λάστιχο. Μόλις πήγαμε να τον ανάψουμε άναβε λιγότερο κι από αναπτήρα. -_- Ευτυχώς που είχαμε και έναν μικρό προβολέα παρατημένο στο πίσω κάθισμα και κάναμε τη δουλειά μας. :...:

Τιμή: 7€

3) Κάπου το 2010... πήρα αυτό το φακό από έναν κινέζο στο δρόμο:

img20130131143510.jpg

Πλεονεκτήματα: 1) Απόδοση πάνω από 5W!!! Σε camping που είχα πάει σε παραλία μήκους πάνω από 4km, έπαιζα με τη μέγιστη εστίαση για πλάκα από την μία πλευρά έως την άλλη.

2) Ομολογουμένως, αν και παίρνει 3 ΑΑΑ μπαταρίες και έχει πολύ δυνατό LED (1 είναι, ξέχασα να το αναφέρω νωρίτερα) κράτησε 2 βράδια απρόσκοπτης λειτουργίας!!!

Μειονεκτήματα: 1) Κλασσικά... το μεταλλικό του περίβλημα. Τον έβαλα και αυτόν (όπως και πολλούς άλλους μεταλλικούς) στο αμάξι και οι μπαταρίες άδειαζαν στο 2ημερο ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ (όπως και όλοι οι υπόλοιποι).

Τιμή: 13€

4) Μαζί με τον παραπάνω φακό όμως, είχα πάρει και άλλον έναν με 18 led:

img20130131143440.jpg

img20130131143451.jpg

Πεονεκτήματα: 1) ΟΛΑ ΤΟΥ! Πλαστικό περίβλημα, 3 μπαταρίες ΑΑ που δεν τις καταναλώνει ΠΟΤΕ, και στο camping ήταν επί 7 ολόκληρες νύχτες αναμμένος και δεν έπεσε στο παραμικρό η απόδοσή του. Ακόμα τις ίδιες μπαταρίες του έχω (3 χρόνια μετά, και τώρα σιγά σιγά αρχίζει και πέφτει η απόδοσή του).

Τιμή: 5€

5) Κάπου στο τέλος εκείνης της χρονιάς αποφάσισα να φτιάξω τον τέλειο φακό (προσπάθησα έστω :p ).

img20130131143526.jpg

img20130131143543.jpg

Έτσι λοιπόν, πήρα έναν φακό των 2-3€ με λαμπάκι πυρακτώσεως, το έβγαλα, και εγκατέστησα ένα maglite led (που θεωρούνται από τα καλύτερα στον κόσμο) 3W, 180 Lumen αξίας 35€ (? μπορεί και 30, δε θυμάμαι ακριβώς :p ).

Πλεονεκτήματα: 1) Το πλαστικό περίβλημα (τον έχω ως μόνιμο στο αμάξι τώρα πια).

2) Οι 3 μπαταρίες ΑΑ. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον πολυχρησιμοποιώ, αλλά και αυτός δεν έχει χρειαστεί ακόμα αλλαγή. Για αυτό το λόγο πήρα led που δέχεται 4.5volt με μπαταρίες ΑΑ, και άλλωστε είχα επιλέξει και το ανάλογο περίβλημα.

Μειονεκτήματα: 1) Είναι πιο αδύναμος από τον κινέζικο με τα 13€.

2) Η δέσμη που βγαίνει από το περίβλημα είναι λίγο ό,τι να ναι, αλλά και πάλι έχει αρκετή δύνμη ώστε να φωτίζει σωστά.

Αυτά από μένα. Sorry για το μεγάλο post. Απλά ήθελα να δικαιολογήσω τα λεγόμενά μου σε προηγούμενα post. :)

Edit: Σημειωτέον... σαν το δυνατό κινέζικο κυκλοφορούν πολλοί (στο ίδιο σχήμα)!!! Λίγοι όμως έχουν δυνατό φως!!! Επειδή αργότερα αγόρασα κι άλλους τέτοιους (για φίλους) μερικοί βγήκαν μούφα.

Πως να τους ξεχωρίσετε:

1) Ο δυνατός έχει μόνο ΜΙΑ σκάλα και δεν έχει άλλα προγράμματα (άναβόσβημα, χαμηλή, μεσαία σκάλα).

2) Ο δυνατός στην εστίαση κυλάει σφαίρα. Οι "μούφες" θέλουν λίγο ζόρισμα (παραπάνω δύναμη) για να αλλάξεις κλίμακα εστίασης.

Αυτά και πάλι. :flower::)

Έγινε επεξεργασία από johncsj
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.