Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

1) Ο δυνατός έχει μόνο ΜΙΑ σκάλα και δεν έχει άλλα προγράμματα (άναβόσβημα, χαμηλή, μεσαία σκάλα).

Αν και αυτο δε κατάλαβα αν το λες για ολα τα μοντέλα της αγορας ή για παρομοιου στυλ κινεζο (εχει με 5 ευρω ιδιο dx ) , νομίζω ομως οτι καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι για να πάρεις κατι καλο πρέπει να πληρώσεις κατι λιγα παραπανω, στο οποιο συμφωνώ μαζι σου.

Και ενας καλος φακος πρεπει να εχει και σκαλες.Ο δικος μου εχει 2 αμεσα διαθεσιμες και αλλα 7 modes που τα προγραμματιζεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

E μαλλον ειναι λογω Κινεζιλας...:hehe:

[MENTION=119]Samael[/MENTION] 800D ε? :p

:innocent:

[MENTION=8995]johncsj[/MENTION]

Οσο για τον φακο, καθαρό αλουμίνιο ειναι.

Δεν θα επρεπε να εχει και μεγαλη σημασια ομως αυτο, αν οχι και καμια σημασια.

Οτι περίβλημα και να εχει αν η θερμοκρασία περιβαλλοντος ειναι -25C πχ δεν θα δουλέψει η μπαταρια.

Ρηξε μια ματια και εδω: Discharging at High and Low Temperatures – Battery University

Σαφως και επηρεάζει τον ρυθμο αποφόρτισης η θερμοκρασία περιβαλλοντος αλλα το πλαστικο περιβλημα του φακου δεν νομιζω οτι επηρεάζει την θερμοκρασια λειτουργίας της μπαταρίας μεσα σε αυτον αισθητά.

Anyway, δεν ζουμε και στην Αλάσκα :p

Link to comment
Share on other sites

@YDinopoulos : Το μεταλλικό περίβλημα, παγώνει και τις μπαταρίες μαζί, με αποτέλεσμα να αδρανοποιεί τα χημικά τους. Το έχω πάθει με πολλούς πολλούς φακούς στο παρελθόν οπότε είναι τσεκαρισμένο. :) Με το που έβαλα πλαστικό φακό στο αμάξι, δεν χαμήλωσε από το πουθενά η απόδοσή του, οπότε δεν ξαναχρειάστηκε σε μικρό χρονικό διάστημα να αλλάξω μπαταρίες.

Φακός 3 (Πολύ πολύ δυνατός, και οικονομικός, το μεταλλικό περίβλημα μου τη σπάει λίγο).

Πρίν 3μίση σχεδόν χρόνια πήρα τον παρακάτω... Μου χάλασε προχτές. Θα ξαναπάρω άλλους 3 (να έχω 2 σπίτι και έναν στο αμάξι). Είναι η τελευταία επιλογή "7W Cree T6"

3W/5W/7W Cree Q3/Q5/T6 LED Flashlight Torch Focus Zoomable Light Lamp UK Stock | eBay

Ειναι ο ακριβως ιδιος φακος,δειτε διαφορα τιμων...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφει ο φίλος για το πλαστικό έναντι του μεταλλικού περιβλήματος δε νομίζω ότι ισχύει. Είναι πιο πιθανό να οφείλεται στις μπαταρίες που αποφορτίστηκαν πιο γρήγορα, παρά στον τύπο του περιβλήματος.

Για την ακρίβεια , φόρα που ασχολούνται με power leds δίνουν τεράστια σημασία στην ψύξη του λεντ , και για να έχουμε καλή απομάκρυνση θερμότητας θέλουμε μεταλλικό σώμα.

Κάποιοι cree led φακοί ζεσταίνονται τόσο πολύ που δεν μπορείς να τους κρατήσεις μετά από κάποια ώρα χρήσης.

Αν διαβάσετε reviews για τέτοιους φακούς θα δείτε ότι αποτελεί κριτήριο η απαγωγή θερμότητας! Άρα απαραίτητα μεταλλικό περίβλημα.

Τώρα το θέμα των μπαταριών.

Ξανακοίταγα λιγάκι το πώς τροφοδοτούνται αυτοί οι φακοί.

Υποψιάζομαι ότι ο driver δίνει συγκεκριμένα βολτ και αμπέρ στο λεντάκι, άρα και 10 μπαταρίες να του κολλήσεις εν σειρά (εφόσον δεν βγαίνει εκτός reference range) αυτός θα ρουφήξει την ίδια ισχύ. αυτό σημαίνει ότι αν και εν σειρά , η ΗΕΔ μας θα συμπεριφέρεται σαν να ήταν οι μπαταρίες παράλληλα(μιας και η τάση παραμένει σταθερή).

ή μήπως όχι. Κάνα ηλεκτρονικός ρε παιδιάαααααααα

Ποιον πήρα εγώ?

Τον φθηνότερο όταν έψαχνα. 9 λίρες. Και τώρα έχω βρει και με 7. Στο ebay πάντα.

Παίδες το ξαναγράφω ,

δεν ξέρω αν απλά έκατσα σε καλό κομμάτι αλλά αν έτσι φέγγει ο cree led t6 των 10-12 ευρώ, δεν μπορώ να φανταστώ ποιος χρειάζεται κάτι παραπάνω~!:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν ένα μήνα αγόρασα αυτόν

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002R0LQD6/ref=oh_details_o00_s02_i00]Ledco Lensor LED7008 Lightweight Poly Carbonated 3 x AAA LED Torch: Amazon.co.uk: DIY & Tools[/ame]

και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Ακόμα να τελειώσω τις μπαταρίες και όταν το κάνω θα πάρω AAA eneloop που αργούν να αποφορτιστούν.

Δε το έψαξα καθόλου. Είδα την εταιρία, ήταν και στα χρήματα που ήθελα να δώσω και μαζί με άλλα πράγματα τον χτύπησα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]: Μιλάω για το συγκεκριμένο μοντέλο φακού που δείχνω στη φωτογραφία. :) Οπότε για το γενικό συμπέρασμα που βγάζεις δεν αμφιβάλλω. Εγώ απλά μιλάω για έναν συγκεκριμένο (το ξαναλέω).

[MENTION=119]Samael[/MENTION]: Στο link που μου έδωσες μιλάνε για συγκεκριμένα νούμερα... χωρίς όμως να δείχνουν μετρήσεις, κάτι το οποίο δείχνει ότι η έρευνα μάλλον ήταν καθαρά θεωρητική. Το ζήτημα όμως δεν είναι να βγάλεις μια απόδειξη απλά κάνοντας μαθηματικά, γιατί στην πράξη τα αποτελέσματα ίσως βγουν τελείως διαφορετικά. Προσωπικά (το ξαναλέω και γίνομαι βαρετός) έχω βάλει καμιά 10αριά φακούς στο αμάξι και όλοι είχαν την ίδια κατάληξη. Τι να πω... κάτι έχει το αμάξι μου!!! :hehe:

Επίσης, δεν αναφέρουν πουθενά, αν οι μπαταρία για να ξεφορτίσει είναι σε κάποιο κύκλωμα, ή απλά "εκτεθειμένη" στην εκάστοτε θερμοκρασία εκτός κυκλώματος. ;)

[MENTION=1038]schumifer[/MENTION]: Ηλεκτρονικός είμαι (φοιτητής όμως, a.k.a. της πλάκας :p ).

Σε αυτό που είπες περί μπαταριών συμφωνώ απόλυτα, αλλά από όσο θυμάμαι δεν είπε κανείς το αντίθετο. :)

Όσο αναφορά τώρα το περίβλημα, όλοι ξέρουν ότι τα μέταλλα είναι καλοί αγωγοί της θερμότητας άρα είναι κατάλληλα για συστήματα ψύξης. Όμως, για να ζεσταθεί ένα κύκλωμα με LED (σε τέτοιο βαθμό που λες μάλιστα) 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

1) Το κύκλωμα είναι κακοφτιαγμένο (μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει κάποια αντίσταση και να περνάει το ρεύμα αβέρτα κουβέρτα πχ)

2) Να μιλάμε για κατασκευή πολλών πολλών watt. Και πάλι όμως δεν αντιπαρατείθεται αυτό που λες εσύ με αυτό που λέω εγώ. Μπορεί όντως όταν ο φακός λειτουργεί σε χώρο με μεγάλη θερμοκρασία να είναι καλύτερο να έχει μεταλλικό περίβλημα. Είναι όμως απαραίτητο ότι το ίδιο ισχύει και για την χαμηλή θερμοκρασία όμως? :) (Εγώ μια φορά πάντως δεν ξέρω :p ).

Όσο για την αγορά του φακού, πολύ καλά έκανες, γιατί όσο περνάει ο καιρός αρχίζω και πέιθομαι ότι το "ό,τι δίνεις παίρνεις" δεν ισχύει. :p Άλλωστε αυτό το υποστήριξα κι εγώ... ο καλύτερος φακός που είχα ποτέ ήταν ο κινέζικος που είχα πάρei με 5€ από έναν κινέζο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν κάνει δώρο αυτόν

Fenix Digital E35 LED Flashlight - Fenix Tactical LED Flashlights - fenixtactical.com - fenix-led

Από Ελληνικό μαγαζί με απόδειξη κι εγγύηση στα 60€

αλλά χωρίς μπαταρίες και φορτιστή.

Η κατασκευή του, όπως και το υλικό(ανωδιομένο αλουμίνιο) είναι υψηλής ποιότητας, αλλά μάλλον δνε αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά (60 +20 μπαταρίες κ φορτιστή) εφόσον δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, πχ αστυνομία, εξερευνήσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν αναφέρουν πουθενά, αν οι μπαταρία για να ξεφορτίσει είναι σε κάποιο κύκλωμα, ή απλά "εκτεθειμένη" στην εκάστοτε θερμοκρασία εκτός κυκλώματος. ;)

Επ αυτου μπορω να πω με βεβαιότητα οτι μιλαει για αποφορτιση συνδεοντας φορτιο.

Θεωρητικα αν δεν εχεις φορτιο συμβαινει το αντιθετο, δεν αποφορτιζεται η μπαταρια σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες γιατι δεν κινουντε τα ηλεκτρονια σχεδον καθολου απο μονα τους (αν δεν συνδεσεις πολους δλδ).

Κατα τ'αλλα. άλλαξε αμαξι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8995]johncsj[/MENTION]

πιστεύω οτι η σύνδεση που έχεις κάνει μεταλλικό σώμα->γρήγορη αποφόρτιση είναι λάθος.

Καταρχάς ναι μέν είναι καλύτερος μονωτής, αλλά μέσα στο αμάξι πχ τον έχεις για τόσες ώρες που τελικά θα φτάσει στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Η μόνη διαφορά με το πλαστικό είναι οτι άν χρειαζόταν πχ 30λεπτά με μεταλλικό περίβλημα να φτάσουν οι μπαταρίες στην θερμοκρασία περιβάλλοντος, με πλαστικό θα χρειαστεί 6 ώρες(τελείως τυχαία τα νούμερα). ΔΕΝ είναι λογικό να σου αδειάζουν σε 2 μέρες. αυτό που υποψιάζομαι οτι συμβαίνει είναι ότι οι φακοί σου που είναι μεταλλικοί έτυχε να έχουν και κακοσχεδιασμένο κύκλωμα που παρόλο που τον είχες κλειστό τράβαγε ρεύμα(το έχουν αρκετοί φακοί αυτο, ειδεικά όσοι έχουν "μαλακό" διακόπτη) αρκετό, ώστε να κλατάρει τις μπαταρίες σε 2 μέρες.

Επιπλέον τα λέντ ισχύος, παράγουν μεγάλα ποσά θερμότητας και απαιτούνε ψύξη, για αυτό και όλοι οι φακοί που έχουν δυνατά λέντ είναι αλουμινένιοι για ψύξη.όσοι είναι πλαστικοί αναγκάζονται να οδηγήσουν το λεντ με πολύ χαμηλά ρεύματα(και προφανώς χαμηλή φωτεινότητα) για να μην έχουν θέματα υπερθέρμανσης.(το λέντ ζεσταίνεται, όχι το κύκλωμα)

Για του λόγου το αληθές, μόλις τσέκαρα τον φακό που εχω στο αμάξι(fenix ld20 με 2xAA eneloop) μετά απο αρκετούς μήνες και φυσικά είναι κομπλέ.(άλλωστε όλοι οι ποιοτικοί φακοί είναι από αλουμίνιο.(απο ανάγκη, λόγω ισχύος, υπάρχουν και πλαστικοί ποιοτικοί φακοί, αλλά έχουν χαμηλότερη ισχύ).

Επίσης ειπειδή απότι βλέπω έχεις μια μικρή μανία με τους φακούς όπως και γώ, σου προτείνω να ψαχτείς λιγάκι στο ίντερνετ και να αγοράσεις κάποιον σχετικά καλο(υπάχρχουν και φτηνοί κινέζικοι) με κανα cree xm-l ή παρόμοιο. τα superbright led των 5mm που χρησιμοποιουν πολλοί απο τους φτηνιάρικους φακούς,(ειδεικά όσοι πωλούνται στην έλλάδα) δεν είναι κατάλληλα για φωτισμό, αφού βγάζουν πολύ μικρή ισχύ, δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικά(ένα καλό cree led ισχύος τα ξεπερνάει) και για να έχεις σοβαρό φώς αναγκάζοντια να βάζουν 10+ σε ένα σώμα, το οποίο ναι μεν αυξάνει την φωτεινότητα, όμως παράλληλα αυξάνει και την επιφάνεια, απο την οποιά εκπέμπεται, γεγονός που του δίνει πολύ μικρό "throw"(ο φακός δεν φωτίζει σε μεγάλη απόσταση)

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει από το ebay αυτόν το φακό πριν από 3-4 χρόνια, ούτε που θυμάμαι, για δοκιμή.

1_zpsb2fc94df.jpg

Είναι αρκετά φωτεινός, (φωτίζει την πολυκατοικία στον από κάτω δρόμο), παίρνει 2 ΑΑ, με αλουμινένιο περίβλημα και αδιάβροχος. Τον είχα πληρώσει 1 λίρα. Ναι μια λίρα = 1.20 ευρώ, με δωρεάν μεταφορικά! Έχω ξαναψάξει να τον βρω να πάρω καμιά 10αριά αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7777]darthtony[/MENTION]: Σίγουρα δε φταίνε οι διακόπτες και το κύκλωμα, γιατί ναι μεν έχουν περάσει και φθηνοί φακοί μέσα από το αυτοκίνητο (που πέραν αυτό το μεταλλικό που έδειξα από το alex pak, όλοι οι άλλοι ήταν ποιοτικότατοι), αλλά έχουν περάσει και 2-3 maglite και ένας aurora. :)

Κάνε μου μία μικρή χάρη (εφόσον βέβαια δεν σου είναι κόπος :) ). Μία μέρα που θα κάνει αρκετό κρύο (και bonus υγρασία :p ), βάλε έναν από τους καλούς μεταλλικούς φακούς ή πάνω στο ταμπλό ή ενδιάμεσα από τα καθίσματα, και πήγαινε να τον ανάψεις κάπου το ξημέρωμα (6-7 to πρωί). Κάν' το σαν μικρό πειραματάκι, για να δεις ότι δεν είμαι τρελός (τελείως τουλάχιστον :p ).

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]: :worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7777]darthtony[/MENTION]: Σίγουρα δε φταίνε οι διακόπτες και το κύκλωμα, γιατί ναι μεν έχουν περάσει και φθηνοί φακοί μέσα από το αυτοκίνητο (που πέραν αυτό το μεταλλικό που έδειξα από το alex pak, όλοι οι άλλοι ήταν ποιοτικότατοι), αλλά έχουν περάσει και 2-3 maglite και ένας aurora. :)

Κάνε μου μία μικρή χάρη (εφόσον βέβαια δεν σου είναι κόπος :) ). Μία μέρα που θα κάνει αρκετό κρύο (και bonus υγρασία :p ), βάλε έναν από τους καλούς μεταλλικούς φακούς ή πάνω στο ταμπλό ή ενδιάμεσα από τα καθίσματα, και πήγαινε να τον ανάψεις κάπου το ξημέρωμα (6-7 to πρωί). Κάν' το σαν μικρό πειραματάκι, για να δεις ότι δεν είμαι τρελός (τελείως τουλάχιστον :p ).

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]: :worship::worship::worship:

εχω αφησει φακο στο αμαξι για βδομαδες, και δουλευε κανονικα. εχω βγει εξω βραδυ με -2, -3, με φακο, για καμια ωρα, απλα παρατηρησα πτωση στην αποδοση. φακος fenix e25.

μην συγκρινεις τους κινεζικους με τα κυκλωματα της πλακας με ενα καλο φακο.

αυτο που λεει, οτι τα κυκλωματα ξοδευουν τις μπαταριες ισχυει.

για αυτο και πολλοι, ξεβιδωνουν το tail-cap ώστε να μην κανει επαφη ή την κεφαλη του φακου.

ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7777]darthtony[/MENTION]: Σίγουρα δε φταίνε οι διακόπτες και το κύκλωμα, γιατί ναι μεν έχουν περάσει και φθηνοί φακοί μέσα από το αυτοκίνητο (που πέραν αυτό το μεταλλικό που έδειξα από το alex pak, όλοι οι άλλοι ήταν ποιοτικότατοι), αλλά έχουν περάσει και 2-3 maglite και ένας aurora. :)

το πρόβλημά μου είναι καταρχάς θεωρητικό :p Δεν βλέπω κάποιον λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Οι μπαταρίες εφόσον δεν τις ζεσταίνεις-ψυχεις, αναπόφευκτα θα φτάσουν στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος, η μόνη διαφορά του μεταλλικού απο το πλαστικό περίβλημα είναι ο χρόνος που θα χρειαστεί κάτι τέτοιο. δεν θα είναι πιο κρύες οι μπαταρίες σε έναν μεταλλικό φακό.(για συνθήκες αποθήκευσης μιλάμε πάντα). Επιπλέον απόσο ξέρω η χαμηλή θερμοκρασία αν και μειώνει την απόδοση μιας μπαταρίας(είναι λίγο γενικό γιατί υπάρχουν πολλοί τύποι μπαταριών), μειώνει και την αποφόρτιση(self-dishcharge)οποτε είναι προτιμότερο να αποθηκεύονται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες(λογικό, αφού επιβραδύνοντια οι χημικές αντιδράσεις).

τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους φακούς σου.Καταρχάς ο φακός που λές οτι σε 2 μέρες αποφορτίστηκε, πόσες μέρες θέλει αν τον έχεις αποθηκευμένο στο συρτάρι σου?

Κάνε μου μία μικρή χάρη (εφόσον βέβαια δεν σου είναι κόπος :) ). Μία μέρα που θα κάνει αρκετό κρύο (και bonus υγρασία :p ), βάλε έναν από τους καλούς μεταλλικούς φακούς ή πάνω στο ταμπλό ή ενδιάμεσα από τα καθίσματα, και πήγαινε να τον ανάψεις κάπου το ξημέρωμα (6-7 to πρωί). Κάν' το σαν μικρό πειραματάκι, για να δεις ότι δεν είμαι τρελός (τελείως τουλάχιστον :p ).

όπως είπα και πρίν έχω εναν fenix ld20(αλουμινένιος) με 2xSanyo Eneloop AA επαναφορτιζόμενες μόνιμα στο αμάξι. Δεν θυμάμαι πότε είναι η τελευταία φορά που τις φόρτισα, αλλά είναι σίγουρα πάνω απο 2μηνο(εχουν βγάλει δηλαδή τον χειμώνα) και φυσικά δουλεύουν οκ.(προφανώς και έχουν αποφορτιστεί σε ένα ποσοστό λόγω self-discharge).

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μη συγκρίνετε τις ενελούπες με τις υπόλοιπες επαναφορτιζόμενες...

Οι άτιμες φτιάχτηκαν για να μην αποφορτίζονται με την πάροδο του χρόνου. Είναι βαμηστερές σε αυτόν τον τομέα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μη συγκρίνετε τις ενελούπες με τις υπόλοιπες επαναφορτιζόμενες...

Οι άτιμες φτιάχτηκαν για να μην αποφορτίζονται με την πάροδο του χρόνου. Είναι βαμηστερές σε αυτόν τον τομέα

Όντως είναι πραγματικα οι καλύτερες επαναφορτιζόμενες Ni-Mh. Το θέμα είναι οτι δεν προσπαθώ να συγκρίνω μπαταρίες αλλά μεταλλικό σώμα με πλαστικό σώμα.;)

Τώρα εν ξέρω τι μπαταρίες χρησιμοποιει ο φίλος. Αν ειναι αλκαλικες, ναι μεν δεν κάνουν για εφρμογές που τραβάνε πολύ ρεύμα(όπως ένας δυνατός φακός) αλλά είναι καλύτερες σε θέμα self-discharge από τι επαναφορτιζόμενες, οπότε αν χρησιμοποιούσε αλκαλικές, δεν δικαιολογείται σε καμμία περίπτωση πλήρης αποφόρτιση σε 2 μέρες. Απο την άλλη και επαναφορτιζόμενες να χρησιμοποιούσε θα έπρεπε να είναι κάκιστης ποιότητας ή χαλασμένες για να αποφορτιστούν τόσο γρήγορα, οπότε για αυτό πίστεψα οτι είναι θέμα του φακού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.