Jump to content



Cree Led Φακός


Recommended Posts

ergoteli help!ψοφησε και το λαμπακι του φακου μου και αποφασησα να τον εγχειρησω .ειναι ο maglite με τις 6 μπαταριες(εχει και δευτερο λαμπακι αλλα αφου θα τον ανοιξω ας βαλω led:P). για να κανω την πρωτη μοντα απο τα link που δειχνεις τι λαμπακι πρεπει να παρω και που τα πουλανε?

Link to comment
Share on other sites

@johnysb Όχι, δεν αξίζει με τόσα λεφτά υπάρχουν αρκετές επιλογές ανάλογα του τι θες(διαστάσεις/δυνατότητες) και από που(ελλάδα/εξω). Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος θα σου πω κάτι καλύτερο. Πάνω σε αυτά που προτείνει ο jeeper έχει δίκιο, με μόνη προσθήκη το ότι οι καινούργιοι maglite με το τελευταίο led που φοράνε είναι πολύ καλύτεροι και αρκετά αξιόλογη αγορά.

@god δεν είναι τόσο απλό όσο να αλλάξεις λαμπάκι, θέλει πολύ δουλειά.

Δείτε εδώ πιο αναλυτικά. http://flashlightnews.net/forum/index.php?topic=810.0

Γενικά, για να φτιαχτεί ένα Mod αξιόλογο, μπορείτε να προμηθευτείτε από αυτό το μαγαζί(το βρήκα σαν το μόνο που ξέρω που δίνει καλό led+heatsink μαζί): http://britelumens.com/index.html

Το συνδυασμό D deluxe heatsink + P7 DSWOI , θα χρειαστείτε βέβαια και thermal Adhensive paste για να κολλήσετε το led στο heatsink αλλά αν του το ζητήσετε πιθανό να το κάνει ο ίδιος πριν το στείλει. Προτείνω να πάρετε και ένα τζαμάκι για Maglite AR ucl που έχει με 7 δολλάρια το αξίζει και με το παραπάνω.Σύνολο 50 δολλάρια, τα έξοδα που απομένουν είναι ένα τσιπάκι για να τροφοδοτεί το led ανάλογα τις μπαταρίες που χρησιμοποιείτε. Για 3χD δε χρειάζεται, για 4+ D και άνω χρειάζεται ένα κύκλωμα, υπάρχουν από φθηνά μέχρι και πολύ ακριβά.

http://www.taskled.com/order.html με 28 δολλάρια το HipCC για 6D maglite

πολύ πιο φθηνά αλλά και λιγότερο αξιόπιστα.

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20329

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20330

Για 4D είναι καλή η λύση του StefanFS στο φόρουμ http://flashlightnews.net/forum/index.php?topic=867.0 αλλά έχει λίγο φασαρία. Όχι ωστόσο για αρχάριους στις μόντες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα και από εμενα.

Να δηλώσω εξ'αρχής άσχετος σε τεχνολογίες led (sst-90 - ssc-p7 - cree).

Είμαι κάτοχος ενός φακού MAGlite 6D-cell.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω πως μπορώ να τον "μοντάρω", έτσι ώστε να γίνει πιό δυνατός.

Όταν λέω πιο δυνατός εννοώ ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ γίνεται, τηρώντας όμως κάποια κριτήρια.

Παλιότερα είχα διαβάσει σε ξένα φόρουμ σχετικά με μετατροπές, που δεν αφορούσαν την μετατροπή απο απλή λαμπα σε led, αλλά σε άλλες δυνατότερες λάμπες, σε αλλαγή του φακού, από πλαστικό σε κρύσταλλο, ίσως και με κάποια σφαιρική κλίση, και σε αλλαγές των μπαταριών απο 6d σε 12aa (με την χρήση κατάλληλων αντάπτορων).

Τα παραπάνω δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα! Βλέποντας όμως έναν φακό cree ενός φίλου, έπαθα πλάκα. Κάνει τον "κιτρινούλη" φακό μου να μοιάζει με παιχνίδι!

Απο άποψη ποιότητας και αντοχής ο MAGlite είναι άψογος.

Απο άποψη αυτονομίας, αρκετά καλος αφού μετράει σχεδόν 10 ώρες με ένα σετ καινούριων μπαταριών.

Απο άποψη φωτεινότητας όμως... Γι'αυτό βρίσκομαι εδώ :D

Το κόστος δεν με ενδιαφέρει άμεσα καθώς δεν θα κάνω την μόντα σε μια μέρα!

Εννοώ οτι κάνοντας την θέλω να μάθω και πράγματα, που σημαίνει οτι θα καταλήξω να ψάχνομαι με τις ώρες πριν ξεκινήσω κάτι. Είμαι τύπος που θα αγοράσει ένα led γνωρίζοντας όμως πρώτα, γιατί το συγκεκριμένο ανάμεσα σε 5, και όχι επειδη μου το πρότειναν. ΔΕΝ λέω ότι δεν εμπιστεύομαι γνώμες, γιατί όπως δήλωσα είμαι άπειρος/άσχετος, και σε αυτή την περίπτωση δεν θα βρισκόμουν εδώ να ζητάω βοήθεια. Απλά θέλω όταν κάνω κάτι να είμαι σίγουρος και να γνωρίζω τους λόγους.

Αυτά για αρχή. Αν υπάρχει κανείς που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο, ή να έχει δει, ας ξεκινήσει να μου δίνει υλικό για διάβασμα :book:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις 6D maglite, είναι καλό να παραμείνει ως έχει χωρίς αντάπτορες και άλλες μπαταρίες. Θα σου μειώσει το κόστος και 7,2 με ~9Volt είναι καλές τάσεις για μόντες. Καλή προϋπόθεση ωστόσο για να δουλεύει σωστά είναι να μη χρησιμοποιείς αλκαλικές αλλά καλές επαναφορτιζόμενες. Αν δεν έχεις τότε ίσως αξίζει να δούμε και κανένα άλλο φορμάτ για μπαταρίες.

Το παραπάνω πόστ μου πιστεύω πως σε βοηθάει για να κάνεις ένα καλό mod να πας στα 800-900 lumen. Αν θες παραπάνω, οι λύσεις είναι 6, αλλά θέλουν περισσότερη εμπειρία,να μη φοβάσαι να εμπιστευτείς χρήστες-πωλητές από το φόρουμ CPF και φυσικά μια εκτίμηση κόστους γιατί αν θες μπορεί να βγει υπερβολικά πολύ.

- SST-90 Χρειάζεσαι ειδικό heatsink, πολύ λεπτομερή δουλειά για να ψυχθεί σωστά αυτό το led και να γίνει πετυχημένη μόντα. Όπου να ναι θα υπάρχει και τσιπάκι να το οδηγεί στα όρια του, μιλάμε για 2200 lumen. Βρίσκονται σχετικά δύσκολα, αλλά βρίσκονται.Καλή εστίαση με όμορφο αποτέλεσμα.

-SST-50 To μικρό αδερφάκι του αποπάνω,ισχύουν τα ίδια, με τη διαφορά ότι πάει μέχρι 1300lumen με ασφάλεια και εστιάζει περισσότερο στον ανακλαστήρα του maglite. Η καλύτερη επιλογή αν θες να φωτίζει το κατά το δυνατόν μακρύτερα.Επίσης έχει όμορφο αποτέλεσμα στην έξοδο του φωτός.

-3x P7/MC-E Der wichtel kit ένα ολοκληρομένο κιτ, θα χρειαστείς ωστόσο είτε άλλες μπαταρίες(αντάπτορες για ΑΑ ή li-ion) είτε άλλο τσιπάκι από αυτό που δίνει ο ίδιος. Γενικά θα σου δώσει 2500 lumen, όχι πολύ καλή εστίαση, αλλά θα είναι ικανοποιητική, χωρίς ωστόσο να είναι και πολύ ομοιόμορφη η έξοδος του φωτός.

-7x XP-G R5 cutter kit Είναι η μόντα με τη καλύτερη σχέση απόδοσης/ενέργειας, με ωραία ομοιόμορφη έξοδο, μέτριας εστίασης. Θέλει άλλη ψύκτρα ωστόσο από τις συνηθισμένες, και αποδίδει 2450 lumen περίπου.

-Osram Ostar 6die Ένα μόντ το πρώτο πάνω από 1000+ Lumen για maglite, δε στο πολυπροτείνω, γιατί το led είναι σχετικά ξεπερασμένο πλέον μετά την έλευση των SST, λόγω του ότι δεν έχει ωραία έξοδο και απαιτεί υψηλή τάση λειτουργίας.Μπορεί να δώσει 1400lumen περίπου.

-Fivemega head για πολλά ssr90/ssr50/P7/MC-E. Πανάκριβη λύση αλλά θα δεις 5000+ lumen με μια καλή μόντα, αλλά το κόστος θα σου βγει 600+ ευρώ.Μέχρι στιγμής υπάρχουν αρκετά μόντ για MC-E και P7, δεν έχω δει για τα SST, γίνεται ωστόσο και σύντομα θα το δούμε και αυτό να το παραγγέλνει κανάς τρελλός.

Αυτά είναι τα πιο κλασσικά mod, τώρα τι θα προτιμούσες εξαρτάται από σένα, γενικά αν θες έξοδο σαν αυτή που έχει τώρα ο maglite σου , δηλαδή με ένα δυνατό εστιασμένο κέντρο, θα πας για SST-50/90. Αν θες να έχει μεγαλύτερο κέντρο εστίασης(για να φωτίζεις μια περιοχή μεγαλύτερη καλύτερα) και λιγότερο ενεργοβόρος θα προτιμούσα τη λύση με τα 7 XP-G R5. To κόστος με πρόχειρη σκέψη θα βγει το ίδιο. Να σου πω στο περίπου 100 ευρώ για όλα μέγιστο? Μιλάμε για καλά υλικά γιατί δε παίζεις με 30watt στο χέρι σου και 2000+lumen(τόσο είναι τα φώτα του αμαξιού σου). Επίσης και τα δυο αυτά μόντ μπορούν να λειτουργήσουν καλά με μπαταρίες D nimh αν έχεις ήδη.

Α, και για ένα μέτρο σύγκρισης, ο maglite σου ίσως να βγάζει 100lumen...και ο cree που είδες θα μοιάζει με κεράκι μπροστά σε αυτά...

Έγινε επεξεργασία από ergotelis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ergotelis σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου!

-Fivemega head αποκλείεται για αισθητικούς λόγους. Την είχα διαβάσει κάπου παλιότερα για κάποιον άλλο φακό και αν και το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο, απο αισθητικής πλευράς ήταν αποτυχία (κατα την γνώμη μου).

-Osram Ostar 6die αποκλείεται διότι είναι όντως ξεπερασμένο, από αυτά που διαβάζω, σε σχέση με cree XPG ας πούμε..

Σχετικά με το κόστος. Αρκετά σεβαστό ποσό αν σκεφτεί κανείς οτι με 30ευρώ δεν αγοράζεις φακό (φώς), ανθεκτικό και ευρύχωρο "κέλυφος" αγοράζεις. Όπως ακριβώς και με παλία αυτοκίνητα (σε ορισμένες περιπτώσεις), δεν αγοράζεις ραδιοcd και xenon αλλα "σκαρί" για να βάλεις ότι θες πάνω.

Τώρα, το θέμα με τις μπαταρίες.. Αλκαλικές μπαταρίες χρησιμοποιώ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προτείνονται οι επαναφορτιζόμενες; Αφού μετά απο λίγο καιρό, εφ'όσον δεν χρησιμοποιούνται, αρχίζουν να χάνουν φορτίο. Η τάση λειτουργίας τους είναι χαμηλότερη. (ΔΕΝ γνωρίζω αν υπάρχει κάτι που να τις κάνει καλύτερες σε θέμα ταχύτητας/αντοχής μεταφοράς ρεύματος).

Πάντως έχω στην κατοχή μου τον φορτιστή maha/powerex mh-c9000

καθώς και αρκετές maha/powerex 2700ma NiMH.

ΑΝ βάλω 24 τέτοιες μπαταρίες, θα έχω σχεδόν την ίδια χωριτικότητα ρεύματος με πολλαπλάσια τάση.

Αν δεν κάνω λάθος μια επαναφορτιζόμενη μπαταρία τύπου NiMH aa έχει μέγιστη δυνατή χωριτηκότητα 2700ma και τάση λειτουργίας 1,2volts. Μια επαναφορτιζόμενη μπαταρία τύπου NiMH D έχει μέγιστη δυνατή χωριτηκότητα 11000 και τάση λειτουργίας 1,2 volts.

ΑΡΑ

6 D = 66000ma & 7.2volts

24 AA = 64800ma & 28.8volts

Το παραπάνω κομμάτι δεν το σβήνω αν και κατάλαβα το σφάλμα μου. 30volts διαφοράς δυναμικού είναι τεράστιο σχετικά με το ζητούμενο. ΘΑ μπορούσαμε με εξάρτημα να αλλάξουμε τάση αλλά θα χάναμε σε χρήμματα και σε χωρητικότητα (ακόμαι και 1% είναι χάσιμο).

Το θέμα που παραμένει είναι: Γιατί επαναφορτιζόμενες;

Διάβασα τα παρακάτω και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα:

http://flashlightnews.net/forum/index.php?topic=458.0

http://www.led-replacement.com/tle-300m-ex.html

Ρίξτε μια ματιά και αναμένω γνώμες και απόψεις!

Σε πρώτη φάση, απλά απέκλησα 2 απο τα 6 ενδεχόμενα. Αντιπρότεινα 2 άλλα και περιμένω γνωμες και προτάσεις, ξεκαθάρισα γιατί θα χρησιμοποιήσω 6D. Αναμένω να ενημερωθώ περεταίρω σχετικά με την διαφορά αλκαλικής και επαναφορτιζόμενης. Και στη συνέχεις θα επανέλθω με παραπάνω ερωτήσεις/αποροίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αν έχεις τέτοιο φορτιστή και μπαταρίες ξεκινάς από μια καλή βάση,απλά θα θέλει πολύ ώρα για να φορτίσουν όλες... Καταρχήν έχεις κάνει ένα λάθος στους υπολογισμούς σου... 24ΑΑ θα σου δώσουν είτε 1,2V και 64800mah είτε 28,8V και 2700mah. Άρα είναι θεωρητικά χειρότερα από D nimh, αλλά κερδίζεις στο ότι αυξάνεται η συνολική τάση. Επίσης, ο maglite σου, από τι γράμμ ξεκινάει το serial του? Αν είναι γράμμα, πολύ δύσκολα θα χωράει 4 ταυτόχρονα. Αν έχει αριθμό, θα τις χωράει. Δοκίμασέ το. Και πάλι υπάρχει αντάπτορας για 6D maglite που παίρνει 3χ7 ΑΑ άρα σύνολο 21 ΑΑ που επίσης είναι καλός.

Στο άλλο ερώτημα, γιατί nimh και όχι αλκαλικές. Οι αλκαλικές είναι καλές μπαταρίες για όσες συσκευές τις ξεφορτίζουν σχετικά αργά, δλδ κανά ρολόι ή τηλεκοντρόλ. Για συσκευές μεγάλων απαιτήσεων σε ρεύμα, όπως ένας δυνατός φακός ή ένα τηλεκατευθυνόμενο, οι nimh δεν έχουν αντίπαλο, μόνο τις πιο "παράξενες" λιθίου. Έχει να κάνει δηλαδή με το ρυθμό που τραβάς ρεύμα από τις μπαταρίες. Αν για παράδειγμα,στις ΑΑ, τραβάς 50ma από μια nimh και μια αλκαλική, θα κρατήσουν το ίδιο. στα 10ma θα κρατήσει αρκετά περισσότερο η αλκαλική. Στο 1amp όμως, η αλκαλική θα χάσει κατά κράτος. Δε το συζητώ για παραπάνω. Γενικά πάνω από 0,5amp στις ΑΑ δε συμφέρει η αλκαλική. Τα ίδια θα ισχύουν κατά αντιστοιχία και στις μεγάλες D. Και πάλι, υπάρχουν επαναφορτιζόμενες που δε χάνουν πολύ ρεύμα με το καιρό. Οι δικές σου, για παράδειγμα, άντε χάνουν σε 2-3 μήνες το 20% τους, δεν είναι δα και κάτι τραγικό. Όταν τις χρειαστείς, σε έντονη ξεφόρτιση, θα παίξουν καλύτερα από φρέσκια αλκαλική. Για όλα αυτά υπάρχουν συγκεκριμένα δεδομένα, δε ξέρω αν θα είχες την όρεξη να κάτσει να τα διαβάσεις.

Τώρα στους φακούς πάλι, δεν είναι καλό να έχεις φακό led χωρίς κύκλωμα. Υπάρχουν απώλειες όντως, αλλά αυτό σου δίνει πολύ καλές ιδιότητες: -Σταθερή έξοδο, -διάφορα επίπεδα έντασης και άλλες λειτουργίες(SOS π.χ.) και φυσικά, να λειτουργεί ο φακός σου είτε βάλεις 10V είτε 30V. Επίσης, αποφεύγεις σε περίπτωση που το led θέλει χαμηλή τάση λειτουργίας, να το κάψεις .

Έτσι, για παράδειγμα με τα 7 XPG θα παίξει ωραία, αυτά θέλουν περίπου 23V, οι μπαταρίες 21χ3 ΑΑ θα δίνουν τουλάχιστον 24V, οπότε με ένα κυκλωματάκι θα έχεις διαφορετικά επίπεδα έντασης και σταθερή έξοδο φωτός.

Τα λινκ που έδωσες το πρώτο είναι καλό για να σου δείξει πως γίνεται ένα mod με πολλαπλά led, από κει και πέρα δε ξέρω αν συμφέρει πλέον με τα SST που υπάρχουν. Επίσης, με Xr-e θα πετύχεις μέγιστο 1000lumen, με Χp-G περίπου 1400 lumen αλλά όχι με ανακλαστήρες αλλά οπτικά σποτ,καθότι δεν υπάρχουν ή είναι πολύ ακριβοί οι υπάρχοντες.

Το δεύτερο λινκ που έδωσες είναι ένα από τα πιο κλασσικά αλλά είναι πλέον παλιο. Δεν αξίζει και τόσο, καλύτερα να βάλεις ένα P7 για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά αυτόν

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15877

γιατί ήθελα κάτι μικρό για να έχω στην τσέπη. Ικανοποιημένος είμαι. Δεν είναι τίποτα απίστευτα ισχυρό, αλλά έχει πολύ καλό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά αυτόν

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15877

γιατί ήθελα κάτι μικρό για να έχω στην τσέπη. Ικανοποιημένος είμαι. Δεν είναι τίποτα απίστευτα ισχυρό, αλλά έχει πολύ καλό μέγεθος.

Πολύ καλός φακός, αλλά με καμία 145 lumens. Αγόρασα 2 ( 1xΑA) τους έβαλα μαζί κόντρα στον Quark Turbo (2xΑΑ 206 lumens) και δεν τον φτάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σίγουρα δεν είναι 145 lumens. Αλλά το περίμενα, πότε άλλωστε επαληθεύονται τα specs σε τέτοια προϊόντα;

Επαλήθευση γίνεται μόνο από τους χρήστες τους ίδιους, εκτός και αν γνωρίζουμε κάτι συγκεκριμένο παραπάνω για το φακό, όπως το τι led έχει και τι κύκλωμα ακριβώς. Για παράδειγμα, λίγο χονδρικά, αν ξέρουμε ότι ένας φακός τραβάει από 2χΑΑ 1,5amp , 1,5*1,2= 2,7watt. Με 80% efficiency κυκλώματος: 2,16watt ,δηλαδή στο περίπου 0,7amp με vF του led 3,1V , εκεί ξέρουμε ότι ένα τυπικό xp-g θα δώσει 200 lumen. Αφαιρόντας τις απώλειες από ανακλαστήρα και τζαμάκι, βγάζουμε ένα τυπικό πάλι 20%, φτάνουμε στο 160 lumen. Αλλιώς με ένα πολύμετρο, αν ξέρεις τι ακριβώς bin έχει το led(q5,r2,r5 κτλ) μετρώντας τι ρεύμα περνάει στο led και τη τάση του, ξέρεις πόσα lumen βγάζει.Προφανώς προϋποθέτει να κόψεις ένα καλώδιο που πάει στο led για να μετρήσεις το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι δυνατό...:neo: Από πού έγινε η αγορά; Απο DX;

Σε πιο επώνυμα φακό είναι αξιόπιστο; Γιατί κάποια από τα μικρά που έχω πάρει απο κει δεν τηρούν και πολύ τις προδιαγραφές που γράφει εκεί

Έγινε επεξεργασία από chiderboy
Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα παρελαβα τον Romisen RC-T6.

Δεν εχω εμπειρια προηγουμενη αλλα φαινεται πολυ εντυπωσιακος

Οι 18650 lithium μπαταριες ποση ωρα χρειαζονται φορτιση ?

Κανά τετράωρο από πλήρη ξεφόρτιση, ανάλογα τις μπαταρίες και το φορτιστή.(tip: Αν θέλετε μπαταρίες 18650, ξηλώστε/ανοίξτε μπαταρίες λάπτοπ. Όταν σε ένα λάπτοπ λέμε ότι έχει μπαταρία 6cell, 9cell, 4cell κτλ εννοούμε αντίστοιχα 6χ18650, 9χ18650 4χ18650.:victory: )

Οι romisen είναι ίσως η πιο φθηνή αξιόπιστη μάρκα με μικρή παραφωνία το κύκλωμα που δεν είναι πολύ efficient.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και την ανταπόκριση.

Το θέμα των μπαταριών, θα συζητηθεί περεταίρω εφόσον έχω καταλήξει σε κάποιο set-up.

Μπορώ να βάλω πάνω απο ένα sst ή η θερμοκρασία θα είναι απαγορευτική;

Ταλαντεύομαι ανάμεσα σε 3*P7 και κάποιο απο τα sst.

Το θέμα είναι οτι χρειάζομαι ο φακός να έχει μια α εστίαση.

Εφόσον θα γίνει μόντα, φαντάζομαι η ρυθμιζόμενη δέσμη απενεργοποιείται (λόγο καλωδίων), έτσι;

Θα μπορούσα με aspherical lens να συμπικνώσω και άλλο την δέσμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.