Jump to content


Cree Led Φακός


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και πάλι!

Καλή χρονιά σε όλους και υγεία εύχομαι!

Σχετικά με την μόντα που θέλω να κάνω..

ΑΝ αποφασίσω το Der Witchel Kit (3*p7), πως θα το τροφοδοτήσω;

Είδα και την λύση των 7xp-g αλλά δεν βρήκα beamshots, Οπότε..?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το fenix ta30 απο το 4sevens ερχετε με μπαταριες?

Δε νομίζω ότι έρχεται με μπαταρίες, τουλάχιστον από τον 4sevens. Άλλοι στέλνουν μπαταρίες, αλλά ίσως να μη συμφέρει να αγοράσεις από αυτούς. Γενικά οι λύσεις με cr123 καλύτερα να τις αποφεύγετε λόγω κόστους και συν το ότι δεν θα τις βρείτε εδώ στην Ελλάδα εύκολα. Οι επαναφορτιζόμενες δε κρατάνε πολύ, για τις cr123 πάντα. Στον ΤΑ30 αξίζει βέβαια να πάρεις 2 17500 επαναφορτιζόμενς λιθίου.

ξερει κανεις αν αξιζει ο quark mini 123 και που μπορω να τον βρω??

Αξίζει και με το παραπάνω, το μέγεθός του είναι απίστευτο και η απόδοσή του ωραία. Είναι αυτό που θα το δει ένας μη γνώστης και θα πει: Πως είναι δυνατόν αυτό το πράγμα να φωτίζει τόσο... Ωστόσο πάλι οι μόνες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που κάνουν είναι οι ακριβές AW(οι protected trustfire/ultrafire δε κάνουν), αλλιώς κοινές 3V cr123.

Αυτός αξίζει τα $ του ή στην ίδια τιμή υπάρχει κάτι καλύτερο με 1 ή 2 ΑΑ μπαταρίες;

http://www.4sevens.com/product_info.php?cPath=297_355&products_id=2044

Και αυτός αξίζει, παραείναι μικρός και χωράει ΑΑ. Μη περιμένεις ωστόσο να φωτίζει μακριά, αλλά για μέχρι 20-30 μέτρα είναι κορυφή. Παίρνει και 14500 για πολύ περισσότερη απόδοση.

Αν ωστόσο θες κάτι που να φωτίζει πιο μακριά,( χωρίς να σημαίνει ότι θα αποδίδει συνολικά περισσότερο φως) πρέπει να δεις για άλλες λύσεις. Στην ίδια τιμή αξίζουν και οι καινούργιοι iTP eluma με sideclick και ο πιο φθηνός Α2. Και οι δυο έχουν παρεμφερείς εκδόσεις με διάφορες μπαταρίες.

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-186/**NEW**-ITP-SA2-Eluma/Detail

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-189/**NEW**-ITP-A2-EOS/Detail

Ενημερωτικά οι quark miniAA και mini123 βγαίνουν και τιτάνιο πλέον σε πολύ καλή τιμή, 70 δολλάρια χωρίς το κουπόνι από τον 4sevens.

Σχετικά με την μόντα που θέλω να κάνω..

ΑΝ αποφασίσω το Der Witchel Kit (3*p7), πως θα το τροφοδοτήσω;

Είδα και την λύση των 7xp-g αλλά δεν βρήκα beamshots, Οπότε..?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=251539&highlight=cutter

για 7 xp-g.

Αυτά τα τροφοδοτείς με ένα maxflex από το www.taskled.com χρησιμοποιώντας D Nimh, αν βάλεις 21 ΑΑ, τότε θα χρειαστείς ένα nflex.

Για τα 3χp7 , με D nimh δύσκολα θα γίνει δουλειά της προκοπής, οπότε καλύτερα 21 ΑΑ, που είτε με το driver του der wichtel κάνεις τη δουλειά σου.

Γενικά τα drivers αυτά πέραν από σταθερή έξοδο σου δίνουν και διάφορα επίπεδα, δεν είναι ωραίο να έχεις φως που να φωτίζει το κόσμο όταν το θες και να το ρυθμίζεις σε ένταση σα τον στοκ 6D για πολλές ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Η μόντα αποφασίστηκε.. Der Witchel Kit.

Το θέμα που παραμένει είναι p7 ή mc-e ? ΓΙΑΤΙ?

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ:

αντάπτορα από 3*AA σε D?

Leds? (Όταν αποφασίσω ποιόν τύπο θα χρησιμοποιήσω)

&

Αφότου γίνει η αγορά, θα πρέπει να βρώ και lense. Ασφαιρικό απ'ότι κατάλλαβα όχι.. Κρύσταλλο σίγουρα ώστε να μην λειώσει, όσο το δυνατότερο διάφανο χωρίς μεγάλο βαθμο αντανάκλασης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Η μόντα αποφασίστηκε.. Der Witchel Kit.

Το θέμα που παραμένει είναι p7 ή mc-e ? ΓΙΑΤΙ?

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ:

αντάπτορα από 3*AA σε D?

Leds? (Όταν αποφασίσω ποιόν τύπο θα χρησιμοποιήσω)

&

Αφότου γίνει η αγορά, θα πρέπει να βρώ και lense. Ασφαιρικό απ'ότι κατάλλαβα όχι.. Κρύσταλλο σίγουρα ώστε να μην λειώσει, όσο το δυνατότερο διάφανο χωρίς μεγάλο βαθμο αντανάκλασης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

για τον χρόνο, την συνεργασία & την ευγένεια σας!

Με εκτίμηση,

Νίκος.

1)Κοίτα, θα σου έλεγα P7, αλλά πλέον ο Cutter τα έχει τα MC-E στη μισή τιμή και λιγότερο, οπότε πάρε καλύτερα από αυτόν MC-E M Bin, tint WG καλύτερα ή WH αν θες πιο θερμό χρώμα. Υπόψην θα χρειαστείς και θερμοαγώγιμη πάστα για να τα κολλήσεις!

2) http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=223785&highlight=21AA

Eπικοινώνησε με αυτόν τον τύπο,να πάρεις με 18ΑΑ.

η αλλιώς με τον fivemega.

3) www.flashlightlens.com πάρε από κει UCL των 52mm. Τα καλύτερα είναι.

Και είσαι έτοιμος!Με λίγη τύχη βέβαια γιατί όλο και κάπου μπορεί να σκοντάψεις!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτός αξίζει, παραείναι μικρός και χωράει ΑΑ. Μη περιμένεις ωστόσο να φωτίζει μακριά, αλλά για μέχρι 20-30 μέτρα είναι κορυφή. Παίρνει και 14500 για πολύ περισσότερη απόδοση.

Αν ωστόσο θες κάτι που να φωτίζει πιο μακριά,( χωρίς να σημαίνει ότι θα αποδίδει συνολικά περισσότερο φως) πρέπει να δεις για άλλες λύσεις. Στην ίδια τιμή αξίζουν και οι καινούργιοι iTP eluma με sideclick και ο πιο φθηνός Α2. Και οι δυο έχουν παρεμφερείς εκδόσεις με διάφορες μπαταρίες.

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-186/**NEW**-ITP-SA2-Eluma/Detail

http://www.shiningbeam.com/servlet/the-189/**NEW**-ITP-A2-EOS/Detail

Το πόσο μακριά φωτίζει φαντάζομαι είναι θέμα κατόπτρου βασικά με μετά ισχύς,σωστά; Το εκπτωτικό κουπόνι δεν έχω καταλάβει απο που το παίρνεις και πως το ενεργοποιείς :sorry:

Απο 4seven κάποιο ή dealextrem κάποιο μοντέλο με ΑΑ που θα φωτίζει στα 40 μέτρα περίπου με κόστος κοντά στα 30-40€ υπάρχει;Ο Quark AA² Tactical, R2 Edition, θα είναι πιο turbo?

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατήσεις αγορά στην ιστοσελίδα τους, έχει ένα σημείο που γράφει έκπτωση κλπ Εκεί γράφεις cpf8 και στη συνεχεία σου αφαιρεί ένα ποσοστό. Αυτό το cpf8 υποτίθεται το διάβασες στο CPF φόρουμ, του οποίου είσαι μέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο μακριά φωτίζει φαντάζομαι είναι θέμα κατόπτρου βασικά με μετά ισχύς,σωστά; Το εκπτωτικό κουπόνι δεν έχω καταλάβει απο που το παίρνεις και πως το ενεργοποιείς :sorry:

Απο 4seven κάποιο ή dealextrem κάποιο μοντέλο με ΑΑ που θα φωτίζει στα 40 μέτρα περίπου με κόστος κοντά στα 30-40€ υπάρχει;Ο Quark AA² Tactical, R2 Edition, θα είναι πιο turbo?

Κοίτα, οι παράγοντες που καθορίζουν πόσο μακριά θα φωτίζει , εξαρτώνται συνολικά από τον ανακλαστήρα, το τύπο/μέγεθος του led και την ισχύ του. Για παράδειγμα, ένα πιο μεγάλο led (MC-E) θέλει μεγαλύτερο ανακλαστήρα για να φωτίζει το ίδιο μακριά σε σύγκριση με ένα XP-E. Έτσι έχουμε φακούς που φωτίζουν 300μέτρα και έχουν απόδοση όσο ένας quarkminiAA, που είναι μόνο για ας πούμε 30 μέτρα.

Μη φοβάσαι να παραγγείλεις από το www.shiningbeam.com, είναι άψογο μαγαζί και θα έχεις τη παραγγελία σου υπερβολικά γρήγορα, εγώ τις έχω σε 3-4 μέρες από τότε που πληρώνω!(Και μένω και Κρήτη)

Καλή λύση είναι ο quark R2 , δε το είχα σκεφτεί να στο πω, σίγουρα σε καλύπτει για 50 μέτρα. Ο quarkminiΑΑ είναι για πιο κοντινές αποστάσεις αν και για το μέγεθός του κανείς δε θα παραπανοθεί.

Μάλλον για εκεί σε βλέπω, αξίζει πολύ και τώρα σου δίνει δώρο το quark prism μαζί. Οπότε 46 δολλάρια, με κουπόνι, με μεταφορικά + το αξεσουάρ είναι πολύ συμφέρουσα αγορά.

Έγινε επεξεργασία από ergotelis
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει στο καλάθι τον Quark AA² Tactical αλλά δεν βλέπω να γράφει το prism Kit ότι το έχει σαν δώρο, θα τον παραγγείλω το απόγευμα κατα 99%

Θα το έχει, είχε βγάλει ανακοίνωση στο cpf ότι δε θα φαίνεται πουθενά αλλά θα το έχει μέσα στο πακέτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ergotelis παριγγειλα τελικα τον fenix ta21 και θελω να παρω και δυο μπαταριες 18650. Μπορεις να μου προτεινεις 1-2 καλες μαρκες. Βρηκα τις trustfire/ultrafire αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστες

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ergotelis παριγγειλα τελικα τον fenix ta21 και θελω να παρω και δυο μπαταριες 18650. Μπορεις να μου προτεινεις 1-2 καλες μαρκες. Βρηκα τις trustfire/ultrafire αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστες

Καλές 18650 είναι οι AW(οι καλύτερες και ακριβότερες) και eagletac που έχει ο 4sevens. Από τις ultafire, υπήρχαν κάποιες καλές αλλά είδα ότι τις ανακατέψανε πάλι, οπότε καλύτερα trustfire και συγκεκριμένα αυτές http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20392

Ωστόσο αν υπήρχε μια που θα μπορούσες να εμπιστευτείς είναι η AW.

Link to comment
Share on other sites

Σε τί διαφέρουν τα p7 με τα Mc-e ?

Αν δεν διαφέρουν σε τίποτα τα leds εκτός από την μάρκα, τότε..

Σε τι διαφέρει η seoul από την cree?

Θέλω να πώ: Επειδή η μόντα θα γίνει ΜΙΑ φορά, θα ήθελα να διαλέξω τα καλύτερα προϊόντα. Θα ήθελα λοιπόν πριν προχωρήσω, να ξέρω τις διαφορές τους ώστε να μπορώ ξεκάθαρα να επιλέξω!

Link to comment
Share on other sites

Σε τί διαφέρουν τα p7 με τα Mc-e ?

Αν δεν διαφέρουν σε τίποτα τα leds εκτός από την μάρκα, τότε..

Σε τι διαφέρει η seoul από την cree?

Θέλω να πώ: Επειδή η μόντα θα γίνει ΜΙΑ φορά, θα ήθελα να διαλέξω τα καλύτερα προϊόντα. Θα ήθελα λοιπόν πριν προχωρήσω, να ξέρω τις διαφορές τους ώστε να μπορώ ξεκάθαρα να επιλέξω!

Είναι led με τον ίδιο πηρύνα, της Cree, μόνο που το P7 έχει μεγαλύτερη σιλικόνη και είναι μεγαλύτερο. Γενικά το MC-E είναι καλύτερο led, αλλά επειδή θα βάλεις 3 μαζί led ίσως θα ήταν καλύτερα τα 3 p7 που θα ψύχονταν καλύτερα γιατί θα εφάπτεται μεγαλύτερη επιφάνεια με το heatsink. Ωστόσο τίποτα δεν είναι αποδεδειγμένο. Από την άλλη πάλι, τα MC-E έχουν καλύτερο quality control από όσο λέγεται και γενικά η Cree είναι πιο σοβαρή εταιρεία.

Πάρε καλύτερα MC-E, η τωρινή διαφορά τιμής τους δε δικαιολογεί να αγοράσεις P7.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα οι εταιρείες, γνωρίζουμε τι απόδωση (lumens) αναφέρουν για led τους;

Έψαξα και βρήκα μόνο για το p7 (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι διάβασα το σωστό δεδομένο), ανέφερε 700lm.

H cree?

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα οι εταιρείες, γνωρίζουμε τι απόδωση (lumens) αναφέρουν για led τους;

Έψαξα και βρήκα μόνο για το p7 (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι διάβασα το σωστό δεδομένο), ανέφερε 700lm.

H cree?

Kοίτα, εφόσον είναι ίδιοι πηρύνες έχουν την ίδια απόδοση, εφόσον είναι της καλύτερης διαλογής(top bin). Παρόλα αυτά, λέγεται πως η Cree, μιας και είναι δικός της ο πηρύνας και φυσικά τον ξέρει καλύτερα, κάνει προσεκτικότερη διαλογή και έχει υψηλότερα στάνταρτ. Ενημερωτικά, δε πρέπει να είναι μόνο 700Lumen, τα καλύτερα κάπου στα 800lumen φτάνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση λίγο offtopic

Παράγγειλα απο 4seven και μου επιβαιβαίωσν ότι η παραγγελία έφυγε 7/1/2010. Το θέμα είναι οτι ακόμα δεν έχω παραλάβει τίποτα, εσάς πόσο καιρό κάνει να φτάσει;

Επίσης μετά απο επικοινωνία μαζί τους μου απάντησαν το εξής

Thank you for your email. We confirm that your order was shipped Jan 7
2010 from Atlanta, USA. Unfortunately, the USPS does not give tracking
information for orders that use our free standard shipping option -
tracking is only provided with Express shipping. There is a Customs
declaration number with your order confirmation, but it will not
update with shipping data.

It is normal for international packages to take 2 to 6 weeks to
arrive. If you experience further delay, we ask that you please check
with your local post office and your Customs office to see if your
package is being held there. Without insurance placed on this order,
we have no recourse if the package is lost by the postal service.

Τι μπορώ να κάνω τώρα εγω και που να απευθυνθώ ώστε να βρω τι έχει γίνει; Ελ Βενιζέλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.