Jump to content


Cree Led Φακός


Recommended Posts

τι να πω, τον βρήκα και στο γερμανικό site http://www.ansmann.de/cms/consumroot/mobile-light/torches/agent-1.html

και φαίνεται αξιόπιστος συγκριτικά με κινέζικα. ειδικά στο υλικό...

Από τη στιγμή ωστόσο που μου γράφουν τελείως αναξιόπιστα νούμερα(με λίγα απλά μαθηματικά καταλαβαίνει κάποιος ότι μας κοροϊδεύουν) στις προδιαγραφές εγώ δε θα τον αγόραζα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ergoteli και Samael, μιας και εχετε ψαχτει επι του ζητηματος, οι Q5 emitters σε ΑΑ διαταξεις τι λενε? Ποιανουνε οντως τα ονομαστικα 220l?

Εχω ξεχωρισει αυτους του δυο, τι λετε?

2χΑΑ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14909

1χΑΑ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.19187

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Ergoteli και Samael, μιας και εχετε ψαχτει επι του ζητηματος, οι Q5 emitters σε ΑΑ διαταξεις τι λενε? Ποιανουνε οντως τα ονομαστικα 220l?

Εχω ξεχωρισει αυτους του δυο, τι λετε?

2χΑΑ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14909

1χΑΑ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.19187

Για να πιάσουν τα 200lm, πρέπει να έχουν όντως λάμπα Q5, το κύκλωμα να είναι καλό και να χρησιμοποιούνται καλές μπαταρίες. Πρέπει η μπαταρία να μπορεί να δώσει 4amp σε 1χΑΑ και 2amp σε 2χΑΑ.

Με μια λέξη δε νομίζω να την πιάνουν. Ιδιώς ο 1χΑΑ. Καλός είναι μεν ο συγκεκριμένος αλλα μη περιμένεις 220λουμεν. 120 θα είναι λογικά για απόδοση στην έξοδο συνολικά μετά τις απώλειες.Πάντως αξίζει τα λεφτά του.

Ωστόσο αξίζει περισσότερο αυτός εδώ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16607 και σε κάτι πιο φτηνό αυτός http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.28546

Όσο για τον 2χΑΑ, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει γιατί δε ξέρω συγκεκριμένες προδιαγραφές. Από ό,τι λένε στα σχόλια πρέπει να είναι αρκετά καλός. Από κει και πέρα σίγουρα θα σου πρότεινα καλύτερα αυτόν http://cgi.ebay.de/Solarforce-L2r-Revolution-300Lm-R2-Cree-AAx2-Flashlight_W0QQitemZ280411295963QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4149d0d0db

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευεις οτι σε ΑΑ μορφη χανει πολυ ο οποιος φακος σε συγκριση με 14500 η CR2 που υποστηριζουν οι συγκεκριμενοι? Οι CR2 αξιζουν ως επαναφορτιζομενες η καλυτερα της μιας χρησης?

Απο ΑΑ ΝιΜh τι προτεινεις? αυτες οι Maxus 3000mAh κανουν δουλεια? εχεις καποια δοκιμασμενη καλη λυση?

Προσωπικα σε κατι mouse keyboard pads εχω enrgizer 2000mah και δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος, με κατι eneloop ΑΑΑ ειμαι σχετικα ΟΚ.

την solarforce δεν την ηξερα, ειναι οντως καλη? Τα Ακοray οντως δειχνουν ποιοτικα, ειναι κ waterproof αλλα δεν μου αρεσουν τοσο εμφανισιακα..θα μου πεις σημασια εχει η ουσια...δεν ξερω ακομα, θα το ζυγισω.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Γενικα πιστευεις οτι σε ΑΑ μορφη χανει πολυ ο οποιος φακος σε συγκριση με 14500 η CR2 που υποστηριζουν οι συγκεκριμενοι? Οι CR2 αξιζουν ως επαναφορτιζομενες η καλυτερα της μιας χρησης?

Απο ΑΑ ΝιΜh τι προτεινεις? αυτες οι Maxus 3000mAh κανουν δουλεια? εχεις καποια δοκιμασμενη καλη λυση?

Προσωπικα σε κατι mouse keyboard pads εχω enrgizer 2000mah και δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος, με κατι eneloop ΑΑΑ ειμαι σχετικα ΟΚ.

την solarforce δεν την ηξερα, ειναι οντως καλη? Τα Ακοray οντως δειχνουν ποιοτικα, ειναι κ waterproof αλλα δεν μου αρεσουν τοσο εμφανισιακα..θα μου πεις σημασια εχει η ουσια...δεν ξερω ακομα, θα το ζυγισω.

Κοίτα, δε χάνει πολύ, γιατί το να πάρεις λιθίου έχει και αυτό τα μειονεκτήματά του. Με λιθίου καταρχήν, επειδή θα δουλεύει ο φακός πιο κοντά στη τάση λειτουργίας του led 3,5V θα έχει και λιγότερες απώλειες σε ενέργεια. Σε 1χΑΑ χάνουν πολύ, αλλά σε 2χΑΑ όχι τόσο. Βέβαια το χάσιμο είναι σχετικό. Το ότι θα φωτίζει λιγότερο με 1χΑΑ συνεπάγεται και καλύτερη διάρκεια στο μέγιστο. Οι λιθίου Cr2 δεν αξίζουν, δεν αποθηκεύουν πολύ ενέργεια οι επαναφορτιζόμενες και η μιας χρήσης είναι ακριβές σχετικά και δε συμφέρουν.Ωστόσο είναι πολύ μικρές. Επίσης, μη ξεχνάς ότι με λιθίου μπαταρία θα αποδίδει περισσότερο αλλά θα ζεστένεται περισσότερο ο φακός στο δυνατό,κάτι που μπορεί να τον βλάψει σε υπερβολική χρήση. Στα μείον ότι οι καλές λιθίου κοστίζουν, οι φθηνές δεν έχουν τις προδιαγραφές που λένε και μπορεί να είναι επικίνδυνες. Προσωπικά θα σου έλεγα να μείνεις με καλές nimh.

Τώρα για καλές nimh οι καλύτερες είναι οι Eneloop απλά. Οι περισσότεροι testers συγκλίνουν ότι σε θέματα αντοχής&χρήσης στο χρόνο είναι οι καλύτερες μπαταρίες ΑΑ και ΑΑΑ. Καλές είναι και οι Sanyo 2700, που ωστόσο έχουν απώλειες στο εσωτερικό φορτίο τους λόγω τεχνολογίας,αλλά για 3μήνες αποθηκεύουν σίγουρα περισσότερη ενέργεια. Καλές γενικά είναι οι Powerex και μερικές Duracell,δανείζονται τεχνολογία από τη Sanyo. Να ξέρεις και κάτι οτιδήποτε πάνω από 2700mah απλά δεν ισχύει, δεν υπάρχει μπαταρία που να μπορεί να αποδώσει παραπάνω.Είναι σχεδόν τα φυσικά όρια της τεχνολογίας. Στο Ebay από κορέα θα βρεις καλές τιμές για eneloop. Τις Maxus ούτε που να τις βλέπεις, απλά άχρηστες.

Στους φακούς πάλι, οi Akoray σε 1χΑΑ είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει σε τέτοια τιμή αυτή τη στιγμή. Η Solarforce είναι πολύ καλή&φθηνή μάρκα, μερικά μοντέλα της είναι άκρως ανταγωνιστικά για την τιμή τους συγκριτικά με πολύ ακριβότερα.Τώρα εξωτερική σχεδίαση, είναι θέμα γούστου ωστόσο αν κάτι είναι πολύ λειτουργικό την παραβλέπω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει τον akoray k106 (των 13,99$) μαζί με μπαταρίες NiMH και λιθίου. Τον έχει κάνας άλλος ή θα σας πώς εγώ πρώτος εντυπώσεις;

Τα σπάει το dealextreme! Αν δεν έκανε και κανα μήνα να έρθει η πραμάτεια... Αλλα φαντάζομαι με δωρεάν μεταφορικά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...:mobile:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει τον akoray k106 (των 13,99$) μαζί με μπαταρίες NiMH και λιθίου. Τον έχει κάνας άλλος ή θα σας πώς εγώ πρώτος εντυπώσεις;

Τα σπάει το dealextreme! Αν δεν έκανε και κανα μήνα να έρθει η πραμάτεια... Αλλα φαντάζομαι με δωρεάν μεταφορικά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...:mobile:

Κοίτα το μαγαζί είναι φθηνό αλλά πολλές περιγραφές προϊόντων είναι ψευδείς, δε φταίνε απαραίτητα αυτοί αλλά οι προμηθευτές τους. Τον έχω δει το φακό από κόντα αξίζει τα λεφτά του σίγουρα. Πήρες και φορτιστή να υποθέσω για τις λιθίου έτσι; Πάντως να προσέξεις λίγο τη χρήση τους, γιατί μπορεί να βγουν επικίνδυνες. 2 εβδομάδες το πολύ θα σου κάνουν να έρθουν τα πράγματα. Από τη στιγμή που θα γράφουν shipped στο account σου στο dx θα χρειαστεί μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά και πήρα φορτιστή ενώ είμουν και ψαγμένος εκτεταμένα πάνω στις τεχνολογίες επαναφορτιζόμενων οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (να δούμε ποιά μέρα θα βρώ το σπίτι καμμένο απο την μπαταρία που παράτησα μόνη της να φορτίζει :hehe:)

Προηγούμενη παραγγελία που είχα από DX (ένα φακουδέλι ήταν) έκαναν 2-3 μέρες να τη στείλουν και από κεί και πέρα έκανε 20+ μέρες να έρθει. Απο τις παραγγελίες που έχω τώρα η μια έκανε 20 μέρες να αποσταλεί γιατί παρουσιάστηκε έλλειψη σε ένα πράμα αφού έκανα την παραγγελία. Όταν υπήρξε διαθεσιμότητα σε αυτό είχε έλλειψη σε ένα άλλο. Τελικά άλλαξα την παραγγελία και μετά απο 2-3 μέρες τα έστειλαν. Τελευταία παραγγελία έκαναν 4-5 μέρες να την στείλουν. Τώρα έχω δύο στο δρόμο άλλα αν κρίνω απο την πρώτη θα περιμένω 2-3 εβδομάδες

Ηθικό δίδαγμα: Μην βάζετε πολλά πράματα στις παραγγελίες σας από DX καθώς έτσι μπορεί να βρεθείτε να περιμένετε πολύ. Σπάστε τις σε πολλές παραγγελίες. Άμα είναι καμιά 10άδα πράματα μπορεί να μη τις πάρετε και ποτέ χωρίς ειδικές ενέργειες. Δωρεάν είναι τα μεταφορικά έτσι κι αλλιώς

Με τις ψευδείς περιγραφές αν κοιτάξεις προσεκτικά τα σχόλια πριν να αγοράσεις δεν υπάρχει πολύ θέμα

Έχει τρελή ποικιλία σε φακουδέλια και χώμα τιμές. Γλυκοκοιτάζω πολλά και δε ξέρω ποίο να πρωτοπάρω :laughing:

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/T6-1600-Lumens-6x-CREE-Q5-LED-RCT6-Torch-Flashlight_W0QQitemZ150382500043QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item23037ed8cb

Για αυτο το μπουρι τι λετε ? Εχετε αποψη?

Διαβαζα καπου οτι εχει καλη ποιοτητα υλικων , αλλα οχι και πολυ καλη συναρμολογηση καλωδιων (κλασσικη κινεζικη δουλεια) Επισης ζεστενεται αρκετα ...με τοσα leds βεβαια λογικο ειναι (προφανως δεν εχει γινεται και καμια καλη προβλεψη απαγωγης της θερμοτητας)

Link to comment
Share on other sites

Για να πιάσουν τα 200lm, πρέπει να έχουν όντως λάμπα Q5, το κύκλωμα να είναι καλό και να χρησιμοποιούνται καλές μπαταρίες. Πρέπει η μπαταρία να μπορεί να δώσει 4amp σε 1χΑΑ και 2amp σε 2χΑΑ.

Με μια λέξη δε νομίζω να την πιάνουν. Ιδιώς ο 1χΑΑ. Καλός είναι μεν ο συγκεκριμένος αλλα μη περιμένεις 220λουμεν. 120 θα είναι λογικά για απόδοση στην έξοδο συνολικά μετά τις απώλειες.Πάντως αξίζει τα λεφτά του.

Ωστόσο αξίζει περισσότερο αυτός εδώ http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16607 και σε κάτι πιο φτηνό αυτός http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.28546

Όσο για τον 2χΑΑ, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει γιατί δε ξέρω συγκεκριμένες προδιαγραφές. Από ό,τι λένε στα σχόλια πρέπει να είναι αρκετά καλός. Από κει και πέρα σίγουρα θα σου πρότεινα καλύτερα αυτόν http://cgi.ebay.de/Solarforce-L2r-Revolution-300Lm-R2-Cree-AAx2-Flashlight_W0QQitemZ280411295963QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4149d0d0db

Αυτός των 19 δολλαρίων τι προσφέρει παραπάνω από των 13; Δε μπορώ να βρω τις ουσιαστικές διαφορές τους και στις φωτογραφίες ο φθηνός μου φαίνεται πιο δυνατός. Τι παίζει; Γενικά σ'αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φτηνός απλά θυμάται ποιο mode είχες χρησιμοποιήσει τελευταία άλλα η έντασή τους είναι προκαθορισμένη. Στον άλλο καθορίζεις εσύ πόσα lumen θα βγάζει σε κάθε mode. Δε ξέρω να σου πω με σιγουριά περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα παραγγελια στο DX. Ελπιζω να μου ερθουν γρηγορα, αν και το σκεφτηκα, τους φακους τους πηρα μαζι, μιας και οι 3 ηταν ομοιοι σε bulk συσκευασια. Πηρα τους WF606A που εχω στο λινκ μου για 2ΑΑ, ενα ΑΑ του λινκ και τον αλλο που μου παρεθεσες Εργοτελη των 13+ γιατι ειναι waterproof και μου εκανε.

Ο Solarforce δυστυψως δεν πουλιοτανε στο DX οποτε και δεν τον επελεξα για την απλοποιηση της ολης φασης. Μονο της eneloop πηρα απο Κορεα, γιατι τις 8 τις παιρνεις οσο τις 4 εδω+2Ε, εχουν ηδη γινει shipped.

Για DX να υπολογιζω 20 μερες χοντρικα? τελωνιο δεν πιστευω να σταματησουν, με normal shipping-USPS ειναι, δεν ειναι και ακριβο δεμα..., σας εχει τυχει να σταματησουν δεμα απο DX, μεχρι ποιο ποσο το θεωρητε ασφαλες?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε με τη σειρά:

@Chiderboy: Στο dx μερικά αξίζουν πολύ μερικά καθόλου!Θέλει προσοχή το τι θα πάρεις.Αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω ρώτα και θα σου πω τι και από που να το πάρεις, δεν υπάρχει μόνο το dx. Όσο για τις διαφορές που αναφέρεις τα λες σωστά. Και αυτό είναι μεγάλη υπόθεση!

@JohnnyX: Oι Romisen για το κόστος τους έχουν τη καλύτερη ποιότητα κατασκευής, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κάτι εξαιρετικό. Στο φακό που λες, είναι καλός αλλά ζεστένεται πολύ και το κύκλωμά του δεν είναι και το καλύτερο. Επίσης δε ξέρω αν όντως έχει q5, μπορεί να έχει q2,γιατί κυκλοφορεί σε πολλές εκδόσεις!Επίσης, το ότι θα τραβήξει αρκετό ρεύμα από μπαταρίες λιθίου θέλει προσοχή και καλές μπαταρίες.

@whitesnake: Απάντησε ο chiderboy για την ουσιαστική διαφορά. Μπορείς να ρυθμίσεις τα 3 επίπεδα έντασης. Αξίζει και με το παραπάνω τη διαφορά. Επίσης αυτό που λεει memory ,εννοούν ότι αποθηκεύει το τελευταίο επιλεγμένο επίπεδο έντασης, όχι αυτό που ρύθμισες αλλά αυτό που χρησιμοποίησες, δλδ hi,med,low,sos κτλ

@fotme: καλά έκανες με τις eneloop, θα σου βγει σε βάθος χρόνου αυτή η επιλογή και ας υπάρχουν άλλες που αποθηκεύουν περισσότερο. Το έχουν διαπιστώσει πάρα πολλοί και εγώ προσωπικά. Οι μόνες μπαταρίες που ακόμη αποθηκεύουν όσο λένε μετά από 3-4 χρόνια είναι οι Sanyo. Όλες οι άλλες χάσανε με το καιρό. Πιστεύω πως ο Solarforce θα ήταν πιο καλή επιλογή αλλά εντάξει και αυτός που πήρες καλός είναι. Για τελωνείο να σε σταματήσουν δε παίζει πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης εγώ έχω παραγγείλει από το dx νομίζω πάνω από 50 φορές(μη γελάσετε είναι αλήθεια έχω πάρει ότι μπούρδα έχει και πέραν από φακούς φυσικά) και δε με σταμάτησε ποτέ τελωνείο και μάλιστα με δέματα πολύ μεγαλύτερης αξίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ergoteli, σε ευχαριστω ιδιαιτερα, η αποψη σου, ισχυρος driver. O solarforce οντως εδειχνε πιο ισχυρος,απλως στο πρωτο μου εγχειρημα με φακους ηθελα κατι που logistics wise θα ητανε απλο, αν δω οτι κολλαω με φακους θα ψαχτω ακομα πιο πολυ, τοσο σε επιπεδο φακων αλλα και εναλακτικων μαγαζιων. ΠΧ σε μεγαλη κατηγορια >1000λ, πχ φακος για ψαρεμα, τι θα προτεινες?

Link to comment
Share on other sites

Ergoteli, σε ευχαριστω ιδιαιτερα, η αποψη σου, ισχυρος driver. O solarforce οντως εδειχνε πιο ισχυρος,απλως στο πρωτο μου εγχειρημα με φακους ηθελα κατι που logistics wise θα ητανε απλο, αν δω οτι κολλαω με φακους θα ψαχτω ακομα πιο πολυ, τοσο σε επιπεδο φακων αλλα και εναλακτικων μαγαζιων. ΠΧ σε μεγαλη κατηγορια >1000λ, πχ φακος για ψαρεμα, τι θα προτεινες?

Καταρχήν πως ψαρεύεις; :p

Τον θες τώρα για τα καλαμάρια/για παραγάδι ή γενικά ένα δυνατό;(για παραγάδι π.χ. θέλω ένα φακό που να φωτίζει σε ευθεία μακριά ενώ για τα καλαμάρια ένα δυνατό μεγάλης ακτίνας) Εξαρτάται καθαρά από τα πόσα θες να δώσεις. Υπάρχουν φακοί υψηλής απόδοσης(~3000lm) με περίπου 220 δολλάρια και τεχνολογία HID. Αν θες οτιδήποτε φθηνότερο και καλό είναι ο Romisen που πόσταρε ο φίλος πιο πάνω, ωστόσο θα του έκανα μια μετατροπή στο κύκλωμα για να είναι πιο αποδωτικός.Πρέπει φυσικά να ξέρεις όμως από mods. Από κει και πέρα υπάρχουν πολλές προτάσεις με 3xMC-E Cree που βγάζει σχεδόν 2000Lm και κάνει 170δολλάρια.Στο ενδιάμεσο με απόδοση 700-900lm υπάρχουν λύσεις από 150 μέχρι 80 δολλάρια που θα τις χαρακτήριζα αξιόλογες

Επειδή τώρα έχουν παρουσιαστεί και πολλά καινούργια led θα βγουν εντός του μήνα πολύ καλά και δυνατά μοντέλα καλό είναι ίσως να περιμένεις.

Έγινε επεξεργασία από ergotelis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε ο k106 μαζί με τις μπαταρίες. Πολύ εντυπωσιακό το πώς μπορεί να βγει τόσο φως από τόσο μικρό μέγεθος. Ακόμα και με μια AA επαναφορτιζόμενη των 1,2V είναι πολύ πιο δυνατό από τα maglite με τις 4 D. Με την λιθίου στην χειρότερη διπλασιάζεται η φωτεινότα οπτικά τουλάχιστον. Το φώς επίσης είναι πολύ λευκό

Γνωρίζει κάποιος αν πέφτει η απόδοση των led με την χρήση σε normal ρεύματα τουλάχιστον; Παράξενο μου φαίνεται τόσο μικρό led να βγάζει τόσο φώς (και θερμότητα)χωρίς πρόβλημα. Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει cree led φακό εκτεταμένα;

Οι επόμενες δύο παραγγελίες κάνανε καμια βδομάδα να ρθούν απο τη μέρα που τις έστειλαν :T:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν πέφτει η απόδοση των led με την χρήση σε normal ρεύματα τουλάχιστον; Παράξενο μου φαίνεται τόσο μικρό led να βγάζει τόσο φώς (και θερμότητα)χωρίς πρόβλημα. Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει cree led φακό εκτεταμένα;

Κοίτα η απόδοση πέφτει αλλά το πιο πιθανό να μη την δεις ποτέ να πέφτει. Γιατί προϋποθέτει άπειρες ώρες χρήσης στο δυνατό. Γενικός κανόνας, να μην αφήνεις το φακό αναμμένο αν έχει ζεσταθεί αρκετά εξωτερικά.Περίπου αυτό σημαίνει 7-8 λεπτά με μια λιθίου και 20 λεπτά με μια nimh, αν και φυσικά αυτοί οι χρόνοι είναι σχετικοί. Επίσης αν τον κρατάς θα ζεστένεται λιγότερο(το χέρι σου θα ζεστένεται). Γενικά να μην ανησυχείς για το led αν το κάψεις, ένα άτομο με βασικές γνώσεις για κολλητήρι το αλλάζει εύκολα με ένα καινούργιο και πιθανό καλύτερο led. Εγώ θα ανησυχούσα για τη μπαταρία λιθίου αν χρησιμοποιούσα, γιατί με τον Κ106 η κατανάλωση σε ρεύμα είναι υψηλή με αποτέλεσμα να είναι στα μέγιστα ασφαλή όρια λειτουργίας μιας απλής κινέζικης λιθίου. Να σου καεί το led δε τρέχει και τπτ, απλά αν πάθει ζημιά η λιθίου απλά σκάει και κάνει καλό μπουμ...Btw, το led αν πάει να καεί, γίνεται μπλε και πέφτει η αποδοσή του. Εν ολίγοις αν προσέξεις αλλοίωση στο χρώμα του και τον κλείσεις το φακό θα το σώσεις το led. Αλλά μιλάμε για τραβυγμένη περίπτωση που δε θα τη δεις ποτέ το πιο πιθανόν!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν έχω πολύ θέμα αν είναι. Γενικά δεν το αφήνω να ζεσταίνεται και στο δυνατό το βάζω για ελάχιστο χρόνο πιο πολύ για χαβαλέ. Σε ένα άλλο πιο φτηνό που έχω με 1W λιγότερο επώνυμο led βλέπω έχει πέσει πολύ η απόδοση ενώ φαίνεται και πολύ πιο μπλε παρόλο που το έχω λίγο καιρό

Άραγε πώς να σκάει η λιθίου μέσα σε μεταλλικό φακό υδατοστεγώς κλεισμένο. Το βλέπω να γίνεται χειροβομβίδα...:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.