Jump to content


Ομαδική Αγορά Calibration Tool #2


FLO

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 415
  • Created
  • Last Reply

Παίδες για εμας που δεν φάγαμε υπάρχει καμία ελπίδα; Με το αζημίωτο φυσικά.

Εκτός πάλι και αν ενδιαφέρονται περισσότεροι για 3ή αγορά calibrator! Kάντε μου πμ να ανοίξουμε θρεντ (εκτός αν θέλει κάποιος να το ανοίξει ο ίδιος φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για εμας που δεν φάγαμε υπάρχει καμία ελπίδα; Με το αζημίωτο φυσικά.

Εκτός πάλι και αν ενδιαφέρονται περισσότεροι για 3ή αγορά calibrator! Kάντε μου πμ να ανοίξουμε θρεντ (εκτός αν θέλει κάποιος να το ανοίξει ο ίδιος φυσικά).

Δυστυχώς δεν γίνεται πλέων :)

@crio Το κουρδιστήρι ειναι στον Γερακα τωρα (ChSin7)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ ομαδική παραγγελία (:p) με έναν φίλο μου και πήραμε το Huey Pro της Pantone... μας ήρθε και είχε πρόβλημα ο σένσορας του πράσινου, ο οποίος είχε μικρότερη ενίσχυση με αποτέλεσμα μετά το καλιμπράρισμα να δείχνουν όλα πράσινα... το ανοίξαμε και είχε έναν otp controller της Cypres (PSoC) και τρεις σένσορες με τρία φίλτρα (R,G,B)... επειδή δεν είχε bias αντιστάσεις, όπου αρχικά νομίζαμε ότι θα είναι το πρόβλημα και με μια αλλαγή θα το τριμάραμε, καταλήξαμε μετά από ψάξιμο, στο ότι βγήκε μια παρτίδα της pantone με bug στο firmware του psoc, αλλά επειδή είναι otp δεν μπορεί να γίνει reflash...

Μπήκαμε στο site της pantone και τελικά επειδή έχουν επίγνωση του προβλήματος, απλά συμπληρώνεις μια φόρμα με το serial number και στου στέλνουν καινούργιο και κρατάς το παλιό... Τελικά βάλαμε δυο διπλά κομμάτια διαφάνειας (για laser εκτυπωτές) στα R και B, έτσι ώστε να προκληθεί μεγαλύτερη εξασθένηση στο εισερχόμενο φως και να ισοσταθμιστούν τα level από τους αισθητήρες και να πλησιάσουν τον G... To αποτέλεσμα είναι ότι το καλιμπραριστήρι δουλεύει μια χαρά πλέον και τελικά έχουμε δυο (ένα ο καθένας) στην τιμή του ενός... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βάλαμε δυο διπλά κομμάτια διαφάνειας (για laser εκτυπωτές) στα R και B, έτσι ώστε να προκληθεί μεγαλύτερη εξασθένηση στο εισερχόμενο φως και να ισοσταθμιστούν τα level από τους αισθητήρες και να πλησιάσουν τον G... To αποτέλεσμα είναι ότι το καλιμπραριστήρι δουλεύει μια χαρά πλέον και τελικά έχουμε δυο (ένα ο καθένας) στην τιμή του ενός... :hehe:
Μπακάλης ήταν ο μπαμπάς σου ?? :p :P (αφου δουλεύει .... φτανει)

@Crio: φευγει από 'δω για FANISTELROOY

Link to comment
Share on other sites

@Crio: φευγει από 'δω για FANISTELROOY

@Crio: στειλε μου πμ τα στοιχεια σου να στο στειλω μολις τελειωσω.... εκτος αν εισαι κοντα στο Γαλατσι και μπορεις να συναντηθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κάντε ένα συγκριτικό με την άλλη ομάδα. Να το δανειστεί ένας να τα συγκρίνει, αν αποδίδουν το ίδιο? και να μας πει τις εντυπώσεις του. Θέλουμε και ντοκουμέντα.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο κάνουν ακριβός την ίδια δουλειά για τα ίδια πανελ??????? Τότε ας το δοκιμάσουν 2,3 άτομα με διαφορετικό πάνελ. Δεν νομίζω να διαφέρουν μόνο στην τιμή και στην μάρκα, ίσως και σε ένα όχι τόσο έμπειρο μάτι να έχουν διαφορά. Μια επιβεβαίωση δεν βλάπτει αν δεν κάνει κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.