Jump to content



Ομαδική Αγορά Calibration Tool #2


FLO

Recommended Posts

  • Replies 415
  • Created
  • Last Reply

εμείς της 1ης ομαδικής χρησιμοποιούμε το Lacie pro Blue Eye 2 με φοβερά αποτελέσματα πάντως. η τιμή του ήταν 230ευρώ αν θυμάμαι καλά......

και το σημαντικότερο......οι αισθητήρες μεσαίας κατηγορίας που στοχεύετε να πάρετε και εσείς δεν έχουν σημαντικές διαφορές από τους επαγγελματικούς αν πρόκειται να καλιμπράρετε απλά τις οθόνες σας........οι μεγάλες διαφορές και τα έξτρα λεφτά είναι στο software.

Link to comment
Share on other sites

εμείς της 1ης ομαδικής χρησιμοποιούμε το Lacie pro Blue Eye 2 με φοβερά αποτελέσματα πάντως. η τιμή του ήταν 230ευρώ αν θυμάμαι καλά......

και το σημαντικότερο......οι αισθητήρες μεσαίας κατηγορίας που στοχεύετε να πάρετε και εσείς δεν έχουν σημαντικές διαφορές από τους επαγγελματικούς αν πρόκειται να καλιμπράρετε απλά τις οθόνες σας........οι μεγάλες διαφορές και τα έξτρα λεφτά είναι στο software.

αν εκανε 230 τοτε ειναι το lacie blue 2 , το lacie blue eye pro ειναι το πιο ακριβο..ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

παιδες να παρουμε κατι δοκιμασμενο να γινει σωστη δουλεια.οχι κατι ακριβο απλα κατι δοκιμασμενο :smoke:.επισης καποιος που ξερει που αποθηκευονται οι ρυθμισεις στο pc δεν εχω καταλαβει ακριβως πως γινεται τα φωτα σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα calibration έχω μερικές ιδέες να σας προτείνω.

Καταρχήν από τα φτηνά καλιμπρατήρια/μάτια το καλύτερο είναι X-Rite i1Display 2 Colorimeter το οποίο σε αντίθεση με τα Spider2/3 έρχεται καλιμπραρισμένο από το εργοστάσιο. Στα spider 3 (το 2 δεν το αναφέρω καν ) παίζεις με λίγα λόγια λοταρία αν αυτό που θα σου έρθει θα είναι σωστά ρυθμισμένο. Κάποια στιγμή είχαν βγει κάποια spider 2 platinum αρκετά πιο ακριβά από τα απλά τα οποία απλός ήταν τα καλύτερα της κάθε φουρνιάς (ελεγμένα για το ότι ήταν εντός των προδιαγραφών).

Η ιδέα λοιπών είναι ότι αγοράζεται ένα X-Rite i1Display 2 Colorimeter στο πιο απλό πακέτο που μπορείται να το βρείτε (εσείς θέλεται μόνο το μάτι) και μετά καλιμπράρετε τα πάντα με ένα από τα παρακάτω 2 προγράμματα

1)HFCR free source αλλά πολύ δύσκολο για τον αρχάριο μιας και πρέπει να ερμηνεύεις ο ίδιος τα αποτελέσματα και δεν υπάρχει καθόλου καθοδήγηση από το πρόγραμμα

2)αγοράζεις το Calman (http://www.spectracal.com/calman.html) και τελειώνεις. Πρόκειται για το απόλυτο πρόγραμμα calibration το οποίο είναι φιλικό αλλά ταυτόχρονα μπορεί να γίνει και άκρως επαγγελματικό. Με αυτό ρυθμίζεις μέχρι και πίνακες κιμωλίας :).

Η εταιρία calman έχει κάνει μια πολύ καλή συμφωνία με την εταιρία του Xrite και ενώ δίνει το πρόγραμμα σκέτο 199 δολάρια, με 299 σας δίνει μαζί και το Xrite (το χρεώνει δηλαδή μόνο 100 δολάρια παραπάνω).

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν κόβει μικρότερο τιμολόγιο για να γλυτώσετε το τελωνείο.

Μια άλλη λύση είναι να αγοράσετε από τον παρακάτω το X-rite

http://cgi.ebay.co.uk/X-Rite-Eye-One-Display-2-Monitor-Calibration-NEW-i1_W0QQitemZ230333502421QQcmdZViewItemQQptZUK_Computing_Software_Software_SR?hash=item230333502421&_trksid=p3911.c0.m14&_trkparms=72%3A1683|66%3A4|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

και να παραγγείλεται το licence του calman μέσω του net. Υπόψην από τον παραπάνω πωλητή αγόρασα και εγώ πριν από κανα 4μηνο το Xrite μου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παίδες ρωτήστε με για SSDs, για καλιμπραδόρους, καλιμπρες, χρώματα και βερνίκια το έχω αφήσει επάνω σας, πιστεύω ότι θα διαλέξετε καλό εργαλείο. Το φθηνό από το ακριβό έχει 5-10-15 ευρώ διαφορά το άτομο (αν είμαστε 20) συνεπώς κάντε παιχνίδι και πέστε μου το μερίδιο μου.

Ελπίζω να δώσετε προτεραιότητα στην καλή ρύθμιση της οθόνης και όχι σε ρύθμιση εκτυπωτη ή ότι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αγόρα έγινε όμως πριν αρκετά καιρό,μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο τώρα?

παντως τα spyder δεν λενε και τιποτα...εδω review του spyder3(που θεωρειται το καλυτερο)απεναντι στο lacie pro...http://www.tftcentral.co.uk/reviews/spyder3elite.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.