Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Χωρητικότητα και Υψηλές τιμές, πάνε μαζί. Χρειάζεται πολύς καιρός ακόμα για να φτάσουμε τις τιμές των μηχανικών αλλά ο στιγμή πλησιάζει γρήγορα. Ανώριμη τεχνολογία δεν είναι σήμερα οι SSDs αλλά τα προηγούμενα "φθηνά" SSDs που έβγαλαν στην αγορά μερικές εταιρίες με JMicron controllers γκρέμισαν την εμπιστοσύνη των καταναλωτών στην νέα τεχνολογία. Και όσοι Δεν τους χρειάζονται το λένε γιατί δεν δουλεψαν για μια βδομάδα σε ένα σύστημα με καλό SSD για να δουνε τι πραγματικά κάνει, δεν θα ξαναήθελαν μετά να δουλέψουν σε σύστημα με μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

είμαι με το ένα πόδι στα ssd (Vertex)

και ψήνομαι και για περαιτέρωα αγορές

μια χαρά είναι απο τιμή και πιο τίμια απο κάτι κάρτες γραφικών που περάσανε στα χέρια μου....

απλά δεν είναι η χαρά του gamer

είναι όλων των υπολοίπων...

τα εξελόφυλλα πετάνε Lol το ίδιο και το word....

επιτέλους γράφω γρήγορα στο σκληρό μου... δίσκο

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε οτι το ntfs γραφει σβεινει συνεχεια στον σκληρο. Αυτο το θεωρω δεδομενο. Οποτε αυτοι οι σκληροι με το γραψε σβεισε ολη την ωρα καταστρεφονται ποιο γρηγορα σε σχεση με τους σημβατικους. Για linux ειναι οτι πρεπει παντως. Ειναι ανωριμη τεχνολογια ακομα μεχρι να ξεπερασει αυτο το θεματακι με καποια τεχνικη που δεν μπρορω να φανταστω συνεχιζω με old time classic κιλινδρο-κεφαλη

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε οτι το ntfs γραφει σβεινει συνεχεια στον σκληρο. Αυτο το θεωρω δεδομενο. Οποτε αυτοι οι σκληροι με το γραψε σβεισε ολη την ωρα καταστρεφονται ποιο γρηγορα σε σχεση με τους σημβατικους. Για linux ειναι οτι πρεπει παντως. Ειναι ανωριμη τεχνολογια ακομα μεχρι να ξεπερασει αυτο το θεματακι με καποια τεχνικη που δεν μπρορω να φανταστω συνεχιζω με old time classic κιλινδρο-κεφαλη
Είσαι λάθος. Πιο γρήγορα (με τον καιρό και την χρήση) πέφτει ένας μηχανικός δίσκος (υπάρχουν οι μηχανισμοί για τις κεφαλές και για το spin των δίσκων πέρα από την μαγνητική επιφάνεια) από έναν SSD ακόμα και αν ειναι MLC (MLC είναι περίπου 10 φορες πιο "ευαίσθητοι" από τους SLC).

Διάβασε αυτό το post και θα καταλάβεις : http://www.thelab.gr/showpost.php?p=904585&postcount=28

Link to comment
Share on other sites

ψήφισα χαμηλή χωρητικότητα

όσοι έχουν μάθει να ζούν με κάμποσα TB, τους είναι πολύ δύσκολο να χαραμίσουν μια sata θύρα για 64gb, πόσο μάλλον 2 θύρες για 128gb στην περίπτωση του raid.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη :)

(το ξέρω ότι δεν είμαι δίκαιος)

Θα ήθελα όμως να είναι στις χωρητικότητες των Veloci με ένα 10-15% παραπάνω στην τιμή. Τα 128gb φαίνεται να είναι ιδανικότατη χωρητικότητα για δίσκο λειτουργικού (άσχετα που με λίγη προσπάθεια στον 60άρη μου έχω ακόμα 25γίγα ελεύθερα).

SSD 1ΤΒ είναι χαζό να ζητάμε.

Είναι εξάρτημα επιδόσεων όπως οι veloci. Γκαρίζει κανείς που δεν υπάρχει 1ΤΒ veloci?

Απλά λίγο οι τιμές να πέσουν και να ξεσκαρίσει η αγορά απο τους χάλια SSD να μή αποκτά ο κόσμος λανθασμένες εντυπώσεις για αυτήν τη τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

''ψηφισα δεν το χρειαζομαι'' διοτι πιστευω οτι τα θελουμε πλεον ολα στο ''δευτερολεπτο''.με λιγα λογιαα χαλαμε τζαμπα λεφτα για πραγματα τα οποια δεν ειναι ακρως απαραιτητα.σε 1 χρονο θα ξανα σκεφτω αν θα βαλω ssd ή οχι.:)

Link to comment
Share on other sites

performer

σίγουρα μόνο το 1-2% απο αυτούς που αγοράσανε ssd το χρειάζονται :)

βασικά δεν χρειαζόμαστε καν οι περισσότεροι κάρτες γραφικών!

ακόμα περισσότερο πόσοι χρειάζονται υπολογιστή!

καλό είναι να γράφετε και τί δίσκο είχατε/έχετε

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρα η τιμη...

Η διαφορα που μπορουν να σου δωσουν σε αποδοση (αισθηση κυριως) τα ΚΑΛΑ (και ακριβα) ομως μοντελα ειναι μεγαλη, αλλα και το κοστος/gb τους ειναι αδιανοητο. Εντωμεταξυ με τα vista και τα νεα προγραμματα/παιχνιδια δεν ειναι πλεον εφικτο να εχεις 32gb root partition, ακομα και τα 64 ειναι εφικτα αλλα σε περιοριζουν. Αρα μεχρι να βγουν καλοι 128αρηδες σε κοστος κατω των 200 ευρω δε βλεπω το νοημα για καποιον που τον νοιαζει το κοστος (οχι προφανως οι γνωστοι-αγνωστοι benchακηδες).

Link to comment
Share on other sites

Οι SSD σαφως και ΔΕΝ χρειαζονται ρε παιδια.

Ειναι σαφως ταχυτεροι κτλ κτλ αλλα δεν ειναι 'αναγκαιοι'.

Δε θα με χαλαγανε αλλα ειναι ακομα ακριβοι/ανωριμη τεχνολογια/μικρη χωρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβοί σε συνδυασμό με, προσωπικά τουλάχιστον, χάοτική (και ριψοκίνδυνη) κατάσταση για να βγάλεις άκρη αν αξίζει να τα σκάσεις σε κάποια από τις "οικονομικές" υλοποιήσεις, εκτός βέβαια αν πάμε σε πανάκριβες λύσεις τύπου intel x25.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 250GB για λειτουργικο και 2.5ΤΒ για αποθηκη. Μολις γινουν φτηνοι αρκετα να τα αλλαξω, τοτε κ μονο θα το κανω. Και για 2-8 sec παραπανω δεν με νοιαζει !

πόσες φορές ανοίγεις την ημέρα προγράμματα?

πολλαπλασίασε με 1-2" μέσω όρο κέρδους λόγω ssd να δείς πόσα δευτερόλεπτα κερδίζεις την ημέρα :)

δεν είναι ούτε 2" ούτε 8"

Link to comment
Share on other sites

Teodor, παιζω συνεχεια παιχνιδακια παλια/καινουργια, τα οποια τα εχω σε iso. Oποτε καταλαβαινεις ποσο συχνα δουλευω το virtual drives που διαβαζουν συνεχεια.

Θελω χωρο και οχι χρονο :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.