Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μην με παρεξηγείτε που με πιάνει ανατριχίλα όταν βλέπω άγνοια σε θέματα SSD...

Κι εμένα το ίδιο όταν έκανα τη σούμα πόσα έχεις δώσει σε δίσκους. Ξαναλέω ότι όλοι όσοι έχουμε αντιθετη γνώμη δεν είναι για τις επιδόσεις αλλά για το κόστος ανά GB.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

H ssd ειναι η επανασταση κανεις δεν μπορει να τοπ αρνηθει αυτο ! Ολοι θα τους βαλουμε μεσα καποια στιγμη, εγω ειπα μεχρι τον Σεπτεμβρη θα παρω, βασικα θελω 128gb να τελειωνω με τιμη μεχρι 300 ευρω! Να εχω λιγο αερα μεσα και να μην σκεφτομαι το γραψε σβησε....

sorry αλλα ρε παιδια αυτο το Πλαισιο με το Εshop πανε χερακι χερακι στις τιμες! Καρτελοβρωμαει ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα δύο Mtron Mobi 3525-064 3500 στην τιμή των €255.00 EUR ο καθένας συν 17€ μεταφορικά.

Αρχικά μου φαίνεται ότι για SLC 64GB η τιμή αυτή είναι παραπάνω από καλή.

Κάτι έπαιξε όμως και δεν προστέθηκε φόρος Βελγίου ούτε Paypal χρέωση.

Δεν μπορώ να ξέρω αν τελικά όταν θα μου έρθει η χρώση της κάρτας τι ποσό θα γράφει, αλλά στη χειρότερη να ανέβει στα 310€ η τιμή του κάθε δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα δύο Mtron Mobi 3525-064 3500 στην τιμή των €255.00 EUR ο καθένας συν 17€ μεταφορικά.

Αρχικά μου φαίνεται ότι για SLC 64GB η τιμή αυτή είναι παραπάνω από καλή.

Κάτι έπαιξε όμως και δεν προστέθηκε φόρος Βελγίου ούτε Paypal χρέωση.

Δεν μπορώ να ξέρω αν τελικά όταν θα μου έρθει η χρώση της κάρτας τι ποσό θα γράφει, αλλά στη χειρότερη να ανέβει στα 310€ η τιμή του κάθε δίσκου.

ή κρύο ή ζεστό είσαι?

λίγο υπομονή (1 μήνα) και πέφτουν οι τιμές των ίντελ και βγαίνουν και νέοι samsung!

καλορίζικοι όπως και να έχει :)

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οποιονδήποτε ποιοτικό (όχι παγώματα κλπ) SSD και να πάρει κάποιος

και στο 1/10 να πέσει η τιμή του, δεν χάνει κάτι στην ουσία. Την 0.1ms random access time αίσθηση θα την έχει είτε με τα 100mb/sec sequential είτε με τα 1Gb/sec.

Είναι απο τις τεχνολογίες που δεν έχει νόημα να τις κυνηγάς γιατί θα κερδίσεις κάτι αξιόλογο. Οι διαφορές δεν είναι P4 - > C2D αλλά περισσότερο C2D 45nm -> i7.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εστησα 2 pc για 2 φιλους. μονο οι κεντρικες μοναδες κοστισαν περι τα 1300€ η μια.

οσο κι αν προσπαθησα τους πεισω οτι για τετοια budget ενας ssd ειναι οτι πρεπει και 2 επεμειναν σε

i7-920,285-gtx και 640-AAKS!(ενω δεν ειναι τρελοι gamers και ενω ειδαν το δικο μου pc).

τωρα καθομαι και βλεπω 2 μηχανακια με ακριβο hardware να σερνονται σε σχεση με το δικο μου

και αναρωτιεμαι γιαιτι δεν καταφερα να τους πεισω.

Αυτο οφειλεται στο οτι τοσα χρονια αγοραζαμε σκληρους με βαση τα gb/euro

και οχι τοσο για τις επιδοσεις(δεν μιλαω για τους λιγους με raptors).

οπως σωστα ειχε πει ο chosen: αν την ιδια δουλεια την εκανε μια pci καρτα και οχι ενας << σκληρος>>

τοτε πολλοι θα τα εδιναν τα euros.εχοντας λοιπον αυτο το καταλοιπο καποιοι ζητουν 256gb με 300e

λες και πρεπει να εχουν τη μουσικη και τα downloads στο c:.Εγω οταν καταλαβα οτι 64gb μου αρκουν

δεν σκεφτηκα τα 320ε που ζηταγε το realta ,ενω ειχα δωσει 260ε για τον veloci και τον ειχα μισοαδειο.

Συνεπως αν καποιος θεωρει οτι δεν συμβιβαζεται με λιγοτερα απο 150gb ας κανει υπομονη λιγο ακομα,

ενω αν καποιος(non-gamer ας πουμε) βολευεται με 32 gb τοτε ας μαζεψει 150ε για εναν mtron

και αν δεν ικανοποιηθει τον αγοραζω εγω:T:

Link to comment
Share on other sites

ή κρύο ή ζεστό είσαι?

λίγο υπομονή (1 μήνα) και πέφτουν οι τιμές των ίντελ και βγαίνουν και νέοι samsung!

καλορίζικοι όπως και να έχει :)

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οποιονδήποτε ποιοτικό (όχι παγώματα κλπ) SSD και να πάρει κάποιος

και στο 1/10 να πέσει η τιμή του, δεν χάνει κάτι στην ουσία. Την 0.1ms random access time αίσθηση θα την έχει είτε με τα 100mb/sec sequential είτε με τα 1Gb/sec.

Είναι απο τις τεχνολογίες που δεν έχει νόημα να τις κυνηγάς γιατί θα κερδίσεις κάτι αξιόλογο. Οι διαφορές δεν είναι P4 - > C2D αλλά περισσότερο C2D 45nm -> i7.

Τελικά έδωσα 670€ για 128GB (2Χ64GB) SLC SSD Mtron.

Είχε γίνει λάθος στο πρόγραμμα και μου έστειλαν e-mail.

Όπως είπα, η κατάσταση είναι ρευστή και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και ρίσκο.

Δεν είναι εύκολο για τον καθένα να αγοράσει αυτή τη στιγμή SSD.

Το πιθανότερο είναι να την πατήσει.

Το ότι αγόρασα SSD όταν μια ζωή είχα SCSI δίσκους σε adaptek controller, από τότε που πρωτοβγήκαν, είναι θέμα προσωπικής λόξας και δεν αναιρεί τα όσα γράφω.

post-2226-1416073942,4365_thumb.jpg

post-2226-1416073942,7023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:-O

ο Μαριος πηρε ssd

ο dagalidis ιντελ

o tempora o mores

σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας Νικο Τσιαμτσικα

Βαλε κι εμενα μέσα τελικά (πόσα πραγματα αλλάζουν από την μια ημέρα στην άλλη τελικά...:p)

Link to comment
Share on other sites

:-O

ο Μαριος πηρε ssd

ο dagalidis ιντελ

o tempora o mores

σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας Νικο Τσιαμτσικα

Βαλε κι εμενα μέσα τελικά (πόσα πραγματα αλλάζουν από την μια ημέρα στην άλλη τελικά...:p)

Τραβάτε με κι ας κλαίω....:haha:

Link to comment
Share on other sites

ΟΤ Μερικοί χρησιμοποιήτε τα Thumbs Up και Thumbs Down λές και κάνετε κακό στους άλλους ! Έλεος δλδ !

ΠΧ Μάριε χρειαζότανε το thumbs down στο ποστ #69 ? Είπε κάτι κακό ή περίεργο ?:computer:

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλή χωρητικότητα βέβαια!

Τι με ενδιαφέρει αν δεν είναι μηχανικοί,δίσκοι SSD τών 500ε έχουν όσα gigabytes έχω ακόμα και στο κινητό μου που λέει ο λόγος.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα και πολύ στους δίσκους,με ενδιαφέρει ο χώρος,γι'αυτό και όταν βλέπω 16gb δίσκο 500e,αρχίζω και ρίχνω βρισίδια!:bad:

Προτιμώ ένα raid με δύο WD Cavier Black 1tb,να έχω 1tb,την ταχύτητα που πρέπει,και στην τίμη που πρέπει.

Προς το παρόν ξέρουν ακριβώς που να βάλουν τους SSD... Στον σκουπιδοτενεκέ τους!:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν αγόραζα τώρα SSD και δεν μπορούσα να πάρω κάποιον από αυτούς : http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&DEPA=0&Order=BESTMATCH&Description=samsung+ssd+1.8&x=0&y=0 (για ποια προσφορά μιλάμε όταν το newegg τους πουλάει μήνες τώρα αυτούς, και πολλά μαγαζιά στην ευρώπη -παρακολουθώ geizhals.at- είχαν τους Samsung SLCs σε παρόμοιες τιμές με το novatech) θα αγόραζα από realta.ie 2χ64GB Mtron 3525. Σε 2 βδομάδες μπορεί να αγόραζα 2χΧ25-Μ αν και την "ποιότητα" των SLCs δύσκολα φτάνουν οι καλύτεροι MLCs.

H αγορά αλλάζει ΠΟΛΥ γρήγορα γι' αυτό μάτια ανοικτά (και μυαλό ακόμα πιο ανοικτό) για παρόμοιες προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG MCCOE64G8MPP-0VA00 1.8" 64GB SATA II $179.00

# Sequential Access - Read: 100MB/s

# Sequential Access - Write: 80MB/s

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2 110e

http://techreport.com/articles.x/15363/12

Για σπάστα και ξαναρίχτα, το point ποιο είναι? Σύγκριση των MB/sec? Αυτό νομίζεις ότι είναι οι SSD man?

Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG MCCOE64G8MPP-0VA00 1.8" 64GB SATA II $179.00

# Sequential Access - Read: 100MB/s

# Sequential Access - Write: 80MB/s

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2 110e

http://techreport.com/articles.x/15363/12

Ξεκίνα από τα βασικά : http://www.driveyourlaptop.com/ssd-academy-intro μετά μια βόλτα από εδώ http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/products/flash/ssd/2008/what/overview.html , μετά μια βολτα από τα links της υπογραφής μου, πριν φτάσουμε στα video του Jax7480
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν αγόραζα τώρα SSD και δεν μπορούσα να πάρω κάποιον από αυτούς : http://www.newegg.com/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&DEPA=0&Order=BESTMATCH&Description=samsung+ssd+1.8&x=0&y=0 (για ποια προσφορά μιλάμε όταν το newegg τους πουλάει μήνες τώρα αυτούς, και πολλά μαγαζιά στην ευρώπη -παρακολουθώ geizhals.at- είχαν τους Samsung SLCs σε παρόμοιες τιμές με το novatech) θα αγόραζα από realta.ie 2χ64GB Mtron 3525. Σε 2 βδομάδες μπορεί να αγόραζα 2χΧ25-Μ αν και την "ποιότητα" των SLCs δύσκολα φτάνουν οι καλύτεροι MLCs.

H αγορά αλλάζει ΠΟΛΥ γρήγορα γι' αυτό μάτια ανοικτά (και μυαλό ακόμα πιο ανοικτό) για παρόμοιες προσφορές.

Η realta δεν έχει διαθεσιμότητα σε Mtron 64GB δίσκους.

Πάλι σε καλή σχετικά τιμή τους βρήκα όταν παντού τους βλέπω στα 700 και 800 δολάρια τον έναν.

Για σπάστα και ξαναρίχτα, το point ποιο είναι? Σύγκριση των MB/sec? Αυτό νομίζεις ότι είναι οι SSD man?

Και ποιο είναι το point?

Επειδή το πας στο access time, αυτό δεν είναι μέτρηση ταχύτητας ανάγνωσης ή εγγραφής, αλλά μια ένδειξη του πόσο γρήγορος μπορεί πιθανόν να είναι ο δίσκος. Δηλαδή δεν υπάρχουν SSD με μηδενική ταχύτητα πρόσβασης, που σέρνονται?

Αυτό που μετράει στην τελική είναι τα MB/sec, ως ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής σε αρχεία διαφόρων μεγεθών, τόσο σειριακά όσο και τυχαία.

Υπάρχουν λοιπόν γρήγοροι SSD αλλά και αργοί. Σε σύγκριση με τους κοινούς δίσκους είδαμε ότι οι καλοί και πανάκριβοι SSD πετάνε επειδή έχουν πολύ μεγάλη ταχύτητα τυχαίας ανάγνωσης και εγγραφής στα μικρά αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Υψηλή τιμή 1όν για να πάρεις ssd κάποιας χωρητικότητας >128GB που τα θεωρώ το ελάχιστο για λειτουργικό και εφαρμογές και 2όν σχετικά μη ώριμη τεχνολογία ακόμα. Θέλω να περιμένω καινούργιο filesystem με τα seven & trim command ώστε να κάνω το άλμα με 256 GB SSD στο laptop

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.