Jump to content


O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πόσες φορές ανοίγεις την ημέρα προγράμματα?

πολλαπλασίασε με 1-2" μέσω όρο κέρδους λόγω ssd να δείς πόσα δευτερόλεπτα κερδίζεις την ημέρα :)

δεν είναι ούτε 2" ούτε 8"

Τα προγραμματα τα αφηνεις ανοιχτα αν δουλευεις πολλες ωρες σε αυτα. Η μεγαλη διαφορα παντως οπως εχει ξαναειπωθει ειναι στα laptops. Προσωπικα εχω 60GB ssd στο κυριο pc και τα υπολοιπα σε fileserver με HDDs.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Μπήκα στο τριπάκι ουκ ολίγες φορές αλλά πάντα την τελευταία στιγμή έκανα πίσω (την τελευταία φορά απλώς λόγω μη διαθεσιμότητας των Intel που είχα αποφασίσει).

Σκέφτηκα ότι θα τους πληρώσω χρυσούς και το χειρότερο, όλο και κάτι (χωρητικότητα) θα μου λείπει στο τέλος (οπότε θα πρέπει να έχω και ένα μαγνητικό μέσα -> bye bye πλεονέκτημα θορύβου).

Ασε που στην περίπτωσή μου, μέχρι να δεήσω να τους εγκαταστήσω θα έχουν πέσει οι τιμές στο μισό :p

Ψήφισα Υψηλή Τιμή (αν και θα ήθελα και την επιλογή ‘Για σπάσιμο στον Chosen’ :p).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα είναι πιο απλό από τις επιλογές που μας δίνονται να ψηφίσουμε.

Μέχρι πριν λίγο καιρό, οι SSD είχαν ως κύριο στόχο τα laptop και τους servers. Τουλάχιστον έτσι τα προωθούσαν οι εταιρίες που τα φτιάχνουν.

Δεν έδωσαν σημασία στους power users και στα desktop μηχανάκια.

Θα έλεγα ότι για να πετύχει μια τεχνολογία πρέπει πρώτα να πείσει το κοινό που ασχολείται, όπως για παράδειγμα τα μέλη του TheLab, που με τη σειρά τους θα δημιουργήσουν ένα θετικό κλίμα στην ευρύτερη αγορά.

Η γνώμη μου είναι ότι μπαίνει θέμα προσμονής ενός καλύτερου αύριο, μέσα σε πολύ μικρό διάστημα.

Προσμένω για τις αρχές του 2010 μεγαλύτερες χωρητικότητες, καλύτερες επιδόσεις, χαμηλότερες τιμές και πιο ώριμη τεχνολογία, με την έννοια της καλύτερης υποστήριξης από τα λειτουργικά (πχ επίσημη διάθεση των Windows 7) μητρικές με SATA-3, καλύτερους controllers, καλύτερα firmware.

Η οικονομική κρίση ίσως μας κάνει πιο προσεκτικούς στις αγορές μας.

Link to comment
Share on other sites

ψήφισα χαμηλή χωρητικότητα

όσοι έχουν μάθει να ζούν με κάμποσα TB, τους είναι πολύ δύσκολο να χαραμίσουν μια sata θύρα για 64gb, πόσο μάλλον 2 θύρες για 128gb στην περίπτωση του raid.

ναι ΑΛΛΑ οταν πας για ssd Πας κυριως για ταχυτητα.δεν εχει κανα ουσιωδες νοημα να εχεις εναν Ssd 2tb για να φορτωνουν πιο γρηγορα τα 400 super.axxo.1080p.hdtv.mkv που εχεις...

για λειτουργικο και βαρια προγραμματα προοριζονται.οταν αντικαταστησουν πληρως τους hdd στην αγορα τοτε ναι,αλλα μεχρι τοτε εχουμε μελλον.:T:

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνουν commodity (άρα και πρώτη επιλογή) θα τους τιμήσω. Για τώρα δε βρίσκω σοβαρό λόγο να τα σκάσω. Στα 1-2 sec που αργούν να ξεκινήσουν οι εφαρμογές, σκέφτομαι αυτό που θέλω να κάνω :hehe:.

Ετσι κι αλλιώς το μεγάλο bottleneck είναι o user και όχι το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνουν commodity (άρα και πρώτη επιλογή) θα τους τιμήσω. Για τώρα δε βρίσκω σοβαρό λόγο να τα σκάσω. Στα 1-2 sec που αργούν να ξεκινήσουν οι εφαρμογές, σκέφτομαι αυτό που θέλω να κάνω :hehe:.

Ετσι κι αλλιώς το μεγάλο bottleneck είναι o user και όχι το hardware.

εγω ειμαι uber user:look:

δε νομιζω οτι στεκει αυτο που λες

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι uber user:look:

δε νομιζω οτι στεκει αυτο που λες

έτσι απλά δεν πείθεις... επιχειρήματα please!

Εγώ δουλεύω office, dev apps (web dev, delphi), ελαφρύ ACAD (για διδακτικούς λόγους), λίγο photoshop και κανένα game όταν υπάρχει χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρω ssd, όταν με απλούς δίσκους στα ίδια λεφτά με έναν ssd μπορώ να έχω σχεδόν ίδιες επιδόσεις και σχεδόν 10πλάσιο αποθηκευτικό χώρο;Όταν πέσουν οι τιμές ανέβουν οι χωριτικότητες και δεν ελλατώνονται οι επιδόσεις τότε θα τους τιμίσω, αλλά μέχρι τότε....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρω ssd, όταν με απλούς δίσκους στα ίδια λεφτά με έναν ssd μπορώ να έχω σχεδόν ίδιες επιδόσεις και σχεδόν 10πλάσιο αποθηκευτικό χώρο;Όταν πέσουν οι τιμές ανέβουν οι χωριτικότητες και δεν ελλατώνονται οι επιδόσεις τότε θα τους τιμίσω, αλλά μέχρι τότε....

Oι επιδοσεις δεν εχουν καμια σχεση....απλα.:p

Αλλη αίσθηση..

Αν θες χωρο στηνεις ενα Serveraki με 150ευρα κοπανας τα παλια HDD σου + Gigabit και ολα τα αρχεια σου ειναι εκει ασφαλη.

Για το Desktop εχεις 2 SSDia με πειραγμενα Win και εισαι ΟΚ.

Προσωπικα δεν εχω χτυπησει ακομα κατι γιατι :

1)Για να βρω κατι καλο πρεπει να ψωνίσω απο εξωτερικο

2)Γιατι δεν υπαρχουν αρκετες επιλογες.-

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταια προσφορα των samsung slc του Novatech

τους 80αρηδες Intel κατω απο 300€

και τους vertex να σωζουν εστω και οριακα την υποληψη της ocz

νομιζω οτι δεν υπαρχει δικαιολογια για εναν enthusiast class χρηστη

παρα μονο αυτη της χωρητικοτητας

η τιμη ειναι μεν ακριβη με τα δεδομενα των σκληρων δισκων

αλλα δεδομενης της αισθητης αλλα και συνολικης διαφορας που προσφερει σαν προιον

ιmho ειναι πολυ πιο συμφερον τελικα απο κατι κιτακια 2000αρων μνημων

καποιους extreme επεξεργαστες και κατι platinum sample breastfed cherrypicked vgas

τα raid και τα sli πολλοι εμισησαν

αλλα οσοι δοκιμασαν αξιολογη ssd-ο-κατασταση

δεν νομιζω να ειναι διατεθιμενοι να ξαναγυρισουν σε μηχανικο os drive

σιγουρα ο ταχυς ρυθμος παρουσιασης νεων ταχυτερων και οικονομικοτερων μοντελων

εχει μεγαλο αντικτυπο στην ταχυτητα απαξιωσης τους

αλλα σχεδον ολα τα πραγματα στο highend κομματι της αγορας πληροφορικης

υποκεινται στους ιδιους νομους

ειτε μας αρεσει ειτε οχι στα pc δεν κανουμε επενδυση,

τα παιρνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε και να τα χαρουμε αμεσα και thats it

κοινως σε ενα συστημα αξιωσεων με αξια >2000€

ή σε ενα φορητο υπολογιστη-εργαλειο

δεν θεωρω παραλογο το κοστος ενος ή δυο ssd

τωρα το τι χρειαζεται ο καθενας ας μην το συζητησουμε εδω

γιατι πολλοι απο εμας

θα αρχισουν να ξηλωνουν υδροψυξεις και dual vgas

να κανουν underclocking

και να ξεθαβουν το τσουβαλι με τις αποδειξεις hardware που εχουν κρυμμενο στο παταρι

για να συνειδητοποιησουν οτι με τα λεφτα που εχουν δωσει

παιζει και ν'αγοραζαν κανα δυο στρεμματακια στο Βραχατι

Link to comment
Share on other sites

Ένας μέσος χρήστης δεν αναζητά αυτό που βλέπετε/ουμε στους SSDs, ένας μέσος χρήστης όπως εγώ όταν κάθεται στο pc θα έχει ανοικτό κανάν firefox, msn, κανά παιχνίδι(σε αυτό το κομμάτι καλύτερα να έχεις καλύτερο το άλλο hw παρά να έχεις πιο υποβαθμισμένο hw και να έχεις SSDs) και κανά δυο ακόμα προγραμματάκια.Θες να τα κάνω χοντρικά σύνολο 7-8 προγραμματάκια;Εεεε δεν νομίζω με τόσα προγράμματα να δει διαφορά τόση που να αναλογεί στο κόστος και στην ελάχιστη κοινώς ομολογουμένη χωριτικότητα των SSDs....:yes2:

Aν τώρα δεν είσαι απλώς χρήστης και έχεις προγράμματα που απαιτούν την νέα τεχνολογία τότε συμφωνώ και εγώ να πας σε SSD...:p

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταια προσφορα των samsung slc του Novatech

τους 80αρηδες Intel κατω απο 300€

και τους vertex να σωζουν εστω και οριακα την υποληψη της ocz

νομιζω οτι δεν υπαρχει δικαιολογια για εναν enthusiast class χρηστη

παρα μονο αυτη της χωρητικοτητας

η τιμη ειναι μεν ακριβη με τα δεδομενα των σκληρων δισκων

αλλα δεδομενης της αισθητης αλλα και συνολικης διαφορας που προσφερει σαν προιον

ιmho ειναι πολυ πιο συμφερον τελικα απο κατι κιτακια 2000αρων μνημων

καποιους extreme επεξεργαστες και κατι platinum sample breastfed cherrypicked vgas

τα raid και τα sli πολλοι εμισησαν

αλλα οσοι δοκιμασαν αξιολογη ssd-ο-κατασταση

δεν νομιζω να ειναι διατεθιμενοι να ξαναγυρισουν σε μηχανικο os drive

σιγουρα ο ταχυς ρυθμος παρουσιασης νεων ταχυτερων και οικονομικοτερων μοντελων

εχει μεγαλο αντικτυπο στην ταχυτητα απαξιωσης τους

αλλα σχεδον ολα τα πραγματα στο highend κομματι της αγορας πληροφορικης

υποκεινται στους ιδιους νομους

ειτε μας αρεσει ειτε οχι στα pc δεν κανουμε επενδυση,

τα παιρνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε και να τα χαρουμε αμεσα και thats it

κοινως σε ενα συστημα αξιωσεων με αξια >2000€

ή σε ενα φορητο υπολογιστη-εργαλειο

δεν θεωρω παραλογο το κοστος ενος ή δυο ssd

τωρα το τι χρειαζεται ο καθενας ας μην το συζητησουμε εδω

γιατι πολλοι απο εμας

θα αρχισουν να ξηλωνουν υδροψυξεις και dual vgas

να κανουν underclocking

και να ξεθαβουν το τσουβαλι με τις αποδειξεις hardware που εχουν κρυμμενο στο παταρι

για να συνειδητοποιησουν οτι με τα λεφτα που εχουν δωσει

παιζει και ν'αγοραζαν κανα δυο στρεμματακια στο Βραχατι

Η μείωση των τιμών και η αύξηση της χωρητικότητας γίνεται με απόστευτους ρυθμούς, σε σημείο να βλέπουμε σήμερα ένα δίσκο Intel 80GB να πέφτει σε ένα μήνα από 600€ στα 295€ και τη χωρητικότητα σε λίγους μήνες να ανεβαίνει από 30GB στα 160GB. Σήμερα οι Intel X25-M 160GB SSD κοστίζουν 800€ και μέσα σε λίγους μήνες η τιμή θα πέσει στα μισά.

Ποιο άλλο εξάρτημα υπολογιστή αλλάζει τόσο ραγδαία όσο η αγορά των SSD?

Χρόνια είμαι στο TheLab και δεν είδα παλαβές αγορές από κανένα.

Δεν υπάρχουν εξωτικές μνήμες fbdim?

Δεν υπάρχουν εξωτικές μητρικές με διπλούς τετραπύρηνους επεξεργαστές?

Δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών Tesla και Quadro της Nvidia?

Δεν υπάρχουν SAS δίσκοι?

Γιατί να πάρει κάποιος 160GB SSD στα 800€, αν δεν έχει και όλα τα παραπάνω και όταν μάλιστα μπαίνει θέμα προσμονής σημαντικά καλύτερων τιμών/GB σε εξαιρετικά μικρό χρονικό διάστημα?

Επειδή το είπε ο Μήτσος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.