Jump to content



O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD;


TheLab

O κυριότερος λόγος που δεν παίρνετε SSD  

867 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχω την χαρά να έχω έναν 32άρη SLC της samsung (από την γνωστή προσφορά της Novatech) και κάθε φορά που φορτώνω οποιοδήποτε πρόγραμμα σκέφτομαι τα πιο καλοξοδεμένα 90 ευρώ που έχω δώσει στο μηχάνημά μου.

Εάν δεν τον είχα προλάβει τότε, δεν ξέρω εάν θα είχα πάρει SSD ακόμα. Με βάσει τα δικά μου κριτήρια μέχρι 150 ευρώ για σκληρό λειτουργικού είναι ποσό που διαθέτω, τα 16 gb των mtron είναι λίγα και όσο για τους Vertex, θα αγοράσω SSD της OCZ μόνο μετά από παρότρυνση του Chosen.

Όσο για την καραμέλα της χωρητικότητας, κρίνοντας πάλι μετα δικά μου δεδομένα που είμαι με 32άρη και έχω πάνω από τον μισό free (έχω παρατήσει τα games από την εποχή του Deus Ex), τι να πω...νομίζω ότι ο 64άρης samsung mlc που έχει η novatech είναι αρκετός για τον μέσο χρήστη που δεν χρειάζεται 10 games ανά πάσα στιγμή εγκατεστημένα.

Ετσι κι αλλιώς το μεγάλο bottleneck είναι o user και όχι το hardware.

Αυτό που λες έχει μεγάλη δόση αλήθειας...έχω δει πολλά λαπτοπ συναδέλφων, τόσο μα τόσο ταλαιπωρημένα (αυτές οι wide οθόνες έχουν άπειρο χώρο για εικονίδια), μηχανήματα που δεν έχουν γνωρίσει defrag σε 2 χρόνια, μηχανήματα τίγκα στο Vaio Bloatware....βέβαια ακόμα και αυτά τα μηχανήματα με έναν SSD θα ήταν πολύ πολύ πιο γρήγορα ακόμα και κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Εν κατακλείδει :

Εάν με βάζατε να διαλέξω ανάμεσα σε έναν p4 3.2 με κάρτα γραφικών που αναλαμβάνει τις ματρόσκες μου και SSD και σε έναν Q9550 με σκληρό 7200 rpm, χαλαρά θα έπαιρνα τον πρώτο....την cpu του επεξεργαστή την χρειάζομαι αραιά και που, το ακαριαίο seek κάθε μέρα. Όχι από λόξα, απλά γουστάρω να πατάω κλικ και να μην έχω χρόνο ούτε τσιγάρο να ανάψω.

edit : τώρα που ξαναδιαβάζω το ποστ μου, μπορεί να είναι και λόξα...αλλά νομίζω όλοι εδώ μέσα εκνευρίζονται όταν κάτι αργεί να φορτώσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply
Η μείωση των τιμών και η αύξηση της χωρητικότητας γίνεται με απόστευτους ρυθμούς, σε σημείο να βλέπουμε σήμερα ένα δίσκο Intel 80GB να πέφτει σε ένα μήνα από 600€ στα 295€ και τη χωρητικότητα σε λίγους μήνες να ανεβαίνει από 30GB στα 160GB. Σήμερα οι Intel X25-M 160GB SSD κοστίζουν 800€ και μέσα σε λίγους μήνες η τιμή θα πέσει στα μισά.

Ποιο άλλο εξάρτημα υπολογιστή αλλάζει τόσο ραγδαία όσο η αγορά των SSD?

Χρόνια είμαι στο TheLab και δεν είδα παλαβές αγορές από κανένα.

Δεν υπάρχουν εξωτικές μνήμες fbdim?

Δεν υπάρχουν εξωτικές μητρικές με διπλούς τετραπύρηνους επεξεργαστές?

Δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών Tesla και Quadro της Nvidia?

Δεν υπάρχουν SAS δίσκοι?

Γιατί να πάρει κάποιος 160GB SSD στα 800€, αν δεν έχει και όλα τα παραπάνω και όταν μάλιστα μπαίνει θέμα προσμονής σημαντικά καλύτερων τιμών/GB σε εξαιρετικά μικρό χρονικό διάστημα?

Επειδή το είπε ο Μήτσος?

ποστ εντυπωσεων ειναι αυτο Μαριε?

γιατι παιρνεις σαν μετρο των 160 Χ25Μ

και οχι τον 80αρη που κοστιζει πλεον οσο οταν πρωτοβγηκε ο Veloci?

ή δυο 64αρηδες samsung SLCs των 350€

Επισης παει καιρος απο τοτε που ο 80ρης εκανε 600€

στα 400 ειχε κατσει τους τελευταιους μηνες

και οσο για την μειωση της αξιας αυτο προσπαθησα να σου εξηγησω

εκτος και εαν διαφωνεις οτι

και οι vgas εχουν απαξιωση

για θυμισου κατι 2πυρηνες καρτες των 650€ που ενα χρονο μετα τις χτυπανε σε επιδοσεις καρτες των 200€

κατι Intel QX μηνων που πωλουνται στο 1/3 της τιμης τους δεν εχουν απαξιωση?

ή μηπως οσοι τα σκαγαμε μεχρι προτεινος για γρηγορα dd3 dual κιτακια

δεν εχουμε παθει πλακα με τις τιμες των αντιστοιχων triple channel?

προσεξε μιλαω για πολυ προσφατο παρελθον

Ακομα γιατι αναφερεις επαγγελματικο hardware οταν μιλαμε για enthusiast κατηγορια χρηστων?

ο επαγγελματιας θα παρει αυτο που θα του κανει τη δουλεια του καλυτερα ή/και γρηγοροτερα

με σκοπο καποια στιγμη να κανει αποσβεση στην επενδυση του.

εγω μιλαω για χρηστες που επειδη γουσταρουν βαζουν μια καρτα παραπανω για να παιξουν το ταδε παιχνιδι καλυτερα ή να βγαλουν 4κ πανω στο 3dmark

για χρηστες με υδροψυξη με υπερχρονισμενους τετραπυρηνους που το περισσοτερο καιρο τον απασχολουν με σερφαρισμα, μουσικη και καμια ταινιουλα

για χρηστες που σκανε 500+ ευρω για καρτα γραφικων αλλα εξακολουθουν και παιζουν στην παλια 19αρα τους οθονη

το εαν εσυ δεν εχεις δει αντιστοιχες τασεις στο φορουμ αυτο δεν μου λεει κατι

μου αρκει που το βλεπω εγω

εδω και τρια χρονια στον τομεα της λιανικης enthusiast parts H/Y

και οσο για το θεμα προσμονής σημαντικά καλύτερων τιμών/GB σε εξαιρετικά μικρό χρονικό διάστημα

σιγουρα αυτος που θα περιμενει θα βγει οικονομικα κερδισμενος

οπως και αυτος που αναβαθμιζει καθε τρια χρονια το συστημα του.

εδω ομως ειμαστε μια μεριδα χρηστων που δεν ειναι αυτης της λογικης

ο καθενας αναλογα με την τσεπη του και τις αναγκες του πραττει αναλογως

απλα πιστευω οτι το θεμα ιεραρχησης των αναγκων σηκωνει αρκετη συζητηση

γι αυτο και προσπαθησα εκθετωντας τις αποψεις μου στο ζητημα αυτο

να βοηθησω καποιους που ισως να μην τα εχουν και τοσο ξεκαθαρα στο μυαλο τους

και σε καμια περιπτωση δεν προετρεψα κανεναν σε αγορα ssd επειδη "το ειπε ο Μητσος"

Link to comment
Share on other sites

SAS αρκετοί ? Κόψε κάτι.

Έχεις δει SAS?

http://www.thelab.gr/search.php?searchid=1178133

αν βγάλεις τα 15χρονα του φόρουμ

είναι αξιοσέβαστο ποσοστό οι labήτες που νταλαβερίζονται με γρηγορότερους απο raptor σκληρούς

αυτοί κάτι ξέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρει κάποιος 160GB SSD στα 800€, αν δεν έχει και όλα τα παραπάνω και όταν μάλιστα μπαίνει θέμα προσμονής σημαντικά καλύτερων τιμών/GB σε εξαιρετικά μικρό χρονικό διάστημα?

Μην συγκρίνεις τις ναυαρχίδες, για όνομα! Ο κορυφαίος SSD της Intel θα έχει πάντα τόσο, γνωστή τακτική κι από τους XE επεξεργαστές της.

Γιατί όταν έρχεται η συζήτηση στις τιμές των SSD, όλη φέρνουν για παράδειγμα τις τιμές των πιο ακριβών; Γιατί δε ρωτάς τα (πολλά) παλικάρια που πήρανε τους 32άρηδες Samsung SLC με £70 λίρες/κομμάτι ή πριν από 6 μήνες τους Mtron Mobi με τα €95/16Gb να σου πούνε αν κατάλαβαν διαφορές στην καθημερινή χρήση;

Πρέπει το παράδειγμά μας να έχει ντε και καλά τον Memoright των €1500 ή τον Χ25-Ε των €800;

Ευελπιστώ μια μέρα οι χρήστες του TheLab να είναι όλοι πάνω από το μέσο όρο των χρηστών του OCZforum που κρίνουν τους SSD από το sustained sequential speed... Και μέχρι να γίνει αυτό και σταματήσω να βλέπω μηνύματα σαν κι αυτό:

Γιατί να πάρω ssd, όταν με απλούς δίσκους στα ίδια λεφτά με έναν ssd μπορώ να έχω σχεδόν ίδιες επιδόσεις και σχεδόν 10πλάσιο αποθηκευτικό χώρο;

θα συνεχήσω να βοηθώ όσο μπορώ μαζί με τον Ζάχο, την Chsin και τον Θοδωρή, μέχρι να καταλάβουν όλοι τι κάνει ένα μηχάνημα να πετάει και τι να βογκάει.

Εσύ Μάριε μέχρι τότε μπορείς να συνεχήσεις να τρομάζεις τον κόσμο με τις τιμές των ακριβότερων SSD, ή να εξηγείς πως το SLI είναι η απόλυτη απόσβεση χρημάτων σε αντίθεση με τον γρήγορο SSD λειτουργικού που είναι πεταμένα λεφτά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι το "most wanted μη αναγκαιο για την δουλεια μου h/w" απλα δεν ασχοληθει ιδιαιτερα ακομα γιατι οποτε βλέπω την σχεση τιμη/χωρητικότητα....μου ψιλοκοβεται η ορεξη...ειναι πρωτοεμφανιζομενο ομως που θα παει θα πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις τις ναυαρχίδες, για όνομα! Ο κορυφαίος SSD της Intel θα έχει πάντα τόσο, γνωστή τακτική κι από τους XE επεξεργαστές της.

Γιατί όταν έρχεται η συζήτηση στις τιμές των SSD, όλη φέρνουν για παράδειγμα τις τιμές των πιο ακριβών; Γιατί δε ρωτάς τα (πολλά) παλικάρια που πήρανε τους 32άρηδες Samsung SLC με £70 λίρες/κομμάτι ή πριν από 6 μήνες τους Mtron Mobi με τα €95/16Gb να σου πούνε αν κατάλαβαν διαφορές στην καθημερινή χρήση;

Πρέπει το παράδειγμά μας να έχει ντε και καλά τον Memoright των €1500 ή τον Χ25-Ε των €800;

Ευελπιστώ μια μέρα οι χρήστες του TheLab να είναι όλοι πάνω από το μέσο όρο των χρηστών του OCZforum που κρίνουν τους SSD από το sustained sequential speed... Και μέχρι να γίνει αυτό και σταματήσω να βλέπω μηνύματα σαν κι αυτό:

θα συνεχήσω να βοηθώ όσο μπορώ μαζί με τον Ζάχο, την Chsin και τον Θοδωρή, μέχρι να καταλάβουν όλοι τι κάνει ένα μηχάνημα να πετάει και τι να βογκάει.

Εσύ Μάριε μέχρι τότε μπορείς να συνεχήσεις να τρομάζεις τον κόσμο με τις τιμές των ακριβότερων SSD, ή να εξηγείς πως το SLI είναι η απόλυτη απόσβεση χρημάτων σε αντίθεση με τον γρήγορο SSD λειτουργικού που είναι πεταμένα λεφτά :hehe:

Τρομάζω τον κόσμο?

Κάτσε λίγο γιατί οι τιμές που μας λες δεν ισχύουν και ποτέ δεν υπήρξαν στην αγορά για καινούργια SSD με εξαίρεση την προσφορά Samsung που όμως ήταν για Άγγλους αποκλειστικά και θα έπρεπε να έχουμε μέσον για να τους αγοράσουμε.

Από παλιά κουβεντιάζουμε το θέμα. Θέλεις να ψάξω να δω τα δικά σου ποστ για τους SATA 1 mobi των 16GB και τις τιμές που ίσχυαν όταν συμβούλευες να τους αγοράσουμε?

EDIT Κι όμως ακόμα και τότε είχες κάποιο δίκιο γιατί πραγματικά οι επιδόσεις ήταν εκπληκτικές.

Χώρια που πραγματικά βοήθησες στο θέμα των SSD σημαντικότατα, γιατί μας τους έμαθες.

Και στο κάτω κάτω αυτή τη στιγμή για ποιο SSD θα μιλάμε αν όχι για τους Intel mlc?

Δώσε μας κάποιο link από άλλο δίσκο να φέρνω αυτόν για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος Memoright 16Gb που πήρα είχε 270 λίρες (όταν η λίρα ήταν στο 1.5 ευρώ).

Μετά πήρα τον πρώτο Mtron Mobi 3000 32Gb με 450 ευρώ και 6 μήνες αργότερα έναν δεύτερο με 410 ευρώ.

Ενάμιση χρόνο μετά, ένας 32άρης Χ25-Ε έχει ακόμα ~400 ευρώ, αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Mobi του 2007.

Αρχές 2008 o 32άρης Memoright κόστιζε 700 ευρώ και ο Mobi 400 ευρώ. Σ'εκείνη τη φάση δε θα μπορούσα ποτέ να προτείνω τον Memoright.

Αρχές 2009 ο 32άρης Χ25-Ε κάνει 400 ευρώ, όσο κάνει κι ένα Masterdrive OX 256Gb και ο Mobi 3500 κάνει 150 ευρώ.

Αν θα πρότεινα σε κάποιον SSD σήμερα; Mtron Mobi 3500, 16Gb, 32Gb ή 64Gb. Και ανοιχτά μάτια για την επόμενη φορά που θα μας ξεστραβώσει ο Theodor_ch :D

Εναλλακτικά, ο Χ25-Μ που τον Νοέμβριο είχε $700, τέλη Δεκεμβρίου $599, τον Φεβρούαριο $499, σήμερα $400 και από τις 26 Απριλίου, κάτω από $300.

Και όπως ξεκάθαρα έχω τονίσει, πραγματάκια όπως ο Χ25-Ε και το ANS-9010 είναι για άλλες καταστάσεις και θα τα προτείνω για τις επιδόσεις τους κι όχι για το value-for-money που προσφέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε κι εγώ το Χ25-Μ ανέφερα (αλλά στα 160GB) και με άρπαξες από τα μούτρα ότι τρομάζω τον κόσμο με τις τιμές. Όσο για τις παλιές τιμές, εγώ εκείνη την εποχή τους έβρισκα πολύ πολύ ακριβότερους τους mobi στο εξωτερικό. Για Ελλάδα ούτε κουβέντα φυσικά. Αλλά και οι τιμές των Intel mlc που μας δίνεις επιβεβαιώνουν την δραματική μείωση των τιμών σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Τι διαφορετικό λέμε?

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ τι μου θύμισες τώρα, εποχές και κουβέντες περι 2χ80 Maxtor raid0 ή ένας 36άρης Raptor .... λες και έχουν περάσει 50χρόνια από τότε.... :cry:

Εγώ θα πρότεινα 2x32GB ή 2χ64GB Mtron 3525 για να μην του λείψει ουτε το sequential που δίνουν 2-3-4 ΑΑKS @ Raid 0

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω γιατι καθομαστε και ασχολουμαστε ακομα.

Αυτα που ειχαμε να παρουσιασουμε, τα παρουσιασαμε ως κατοχοι ή οποιοι παρεπιπτοντως

δεν εχουν καμια εταιρια απο πισω (βλεπε ΤΟΝΥ στο xs) να μας πληρωνει, ουτε μας τους

χαρισαν.

Δεν βρισκω τον λογο να προσπαθουμε να πεισουμε κανεναν.

Οποιος θελει αγοραζει. Το μονο που δεν εχει γινει ακομα ειναι να μην δει

καποιος τα αναμενομενα (απιθανο) και να μας ριξει και το φταιξιμο.

Οι κινεζοι λενε "Μην πιστευεις τιποτα απ'οσα ακους, πιστευε τα μισα απ'οσα βλεπεις και πιστευε απολυτα ολα οσα ζεις".

Οποτε αν δεν το ζησεις.... απλα δεν.

Οσο για τους κατοχους γρηγορων Βελοτσιραπτορς και αλλως ταχυτατων RPM drives, πλαναστε οτι εχετε εστω και το 1/5 απο τις ταχυτητες των SSDs.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορετικό λέμε?
Γιατί να πάρει κάποιος 160GB SSD στα 800€, αν δεν έχει και όλα τα παραπάνω

Γιατί αυτό που είπες, ακούστηκε σαν: "Γιατί να πάρω Intel Quad Core με €950...κλπ".

Όταν η συζήτηση έχει να κάνει με τις πρώτες κινήσεις του κόσμου στον χώρο των SSD, δεν κολλάνε τα Tesla, τα motherboards με 2 sockets και οι ακριβότεροι SSDs της λίστας.

Για κάποιον που την παλεύει με τον Ρ4 ή τον Ε6300, ναι ο SSD ίσως είναι "έξοδο" για τον υπολογιστή του.

Αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι οι 250 λίρες του 128άρη Samsung ή τα 150 ευρώ του 32άρη Mtron είναι "πολλά λεφτά", όταν κάποιος έχει περάσει από 3 κάρτες γραφικών των €300 έκαστη, μέσα σε 1.5 χρόνο.

Ούτε δέχομαι το κουραστικό πλεόν επιχείρημα Gb/€. Οι δεινόσαυροι κάνουν πλέον 70 ευρώ το Tb... και τι να λέει; Και τα DVD εδώ και 5 χρόνια έχουνε 10 cents τα 4.4Gb, τι πα να πει αυτό, ότι θα δουλεύω το pc με λειτουργικό σε Live-CD γιατί "οι δίσκοι έχουνε απαράδεκτο Gb/€ σε σχέση με τα DVD";

Μην με παρεξηγείτε που με πιάνει ανατριχίλα όταν βλέπω άγνοια σε θέματα SSD, νιώθω ό,τι νιώθει κι ο οποιοσδήποτε όταν μπαίνει στο Πλαίσιο και ακούει τον πελάτη να λέει στον πωλητή "Ναι, αλλά δεν είναι καλύτερη η 8500GT 1Gb από την 8800GTS 512Mb που έχει τη μισή μνήμη;"

Σ'αυτά τα άτομα τι να πω; Ας πάνε να πάρουν 8 δίσκους 1Tb, να πετάει το σικουένσιαλ ρέιτ. Κι όταν θα ακουμπήσει το χεράκι του σε desktop υπολογιστή με έναν (1) SSD της προκοπής, θα τον αφήσω να έρθει πίσω μόνος του και να ανοίξει threadάκι "ποιον SSD να πάρω τελικά;"

Ούτε μαγαζί έχω, ούτε μίζες παίρνω, ούτε ομαδικές οργανώνω. Νιώθω ότι "ανακάλυψα" πριν από 1.5 χρόνο την καλύτερη αναβάθμιση για η/υ και θέλω να το δείξω σε όσο κόσμο γίνεται. Αν μη τι άλλο, έχω μπει μέσα με τα μπούνια, για να δοκιμάσω ό,τι άξιο δοκιμής έχει κυκλοφορήσει και ενίοτε έχω εξυπηρετήσει και κάποιους λίγους και καλούς φίλους.

Η μόνη μου απολαβή απ'όλο αυτό το σκηνικό, είναι να βλέπω τον Ζάχο να λέει "επιτέλους αποθηκευτικό μέσο με @@", τον ea6gka να βλέπει το φως το αληθινό και όλους τους υπόλοιπους που το "ρισκάρανε" να κάθονται πρώτη φορά να εγκαταστήσουν λειτουργικό πάνω στον SSD και να λένε από μέσα τους "wow!"

Άντε και στο μέλλον να δω την τελευταία επιλογή του αντίστοιχου poll πάνω από το 50% :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Πέτρος.

Νομίζω το να μιλάμε για τις τιμές των καλών ssd ενώ ασχολούμαστε με το πόσο θα κάνει ο i7 και αν θα πέσει λίγα Ευρώ, είναι αστείο.

Απλά ο κόσμος αδυνατεί να καταλάβει ότι ο δίσκος ήταν τόσα χρόνια (φάνηκε πλέον) το μεγάλο bottleneck σε ένα καλό σύστημα. Και δεν μπορείς να πείσεις κάποιον με το να του το λές απλά, δυστυχώς.

Εμένα μου προκαλεί απορία και το εξής.

Πολλοί προτιμούν να τα σκάσουν σε νέους επεξεργαστες πλατφόρμες κλπ.

Γιατί θα .. εκμεταλλευτούν όλη τη δύναμη. Δηλαδη γεμισε ο τόπος ξαφνικά γραφίστες και 3d designers?

΄Η ανυπομονούμε για την .. 4890χ2 πλέον με τα 500Ε και 4,2παραπάνω fps σε παιχνίδια που έτσι κι αλλιώς έχουμε τερματίσει (δηλαδή πόσες φορές θα το δούμε το Crysis, έλεος) αλλά ο Mobi με τα πχ 150 μας είναι ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ομως ισχυει αλλα δεν ισχυει για ολους....ο καθενας εχει την γνωμη του...εγω ας πουμε προτημω τους κλασικους σε raid 0...δεν ειπα οτι φτανουν τους ssd αλλα πλησιαζουν με πολυ μικροτεροι τιμη και πολυ περισσοτερο χωρο...Υπαρχουν πολλοι που περνουν ssd αλλα πιστευω ειναι περισσοτεροι αυτοι που δεν θα τους προτιμησουν λογο μεγαλης τιμης

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω, απο οτι εχω διαβασει -γιατι δεν ειχα τη χαρα να δοκιμασω ακομα- οι SSD δεν πιανονται, και ο πιο αργος SSD ειναι πιο γρηγορος απο τον γρηγοροτερο 7200,10000,15000rpm σκληρο που υπαρχει, αλλα με τοσα λεφτα που εχουν προς το παρων καλυτερα να κατσω με το γεροRaptor μου. Ασε που οι "φθηνοι" SSD των 32GB δεν πληρουν την ελαχιστη χωρητικοτητα των 40GB που απαιτουνται για εγκατασταση vista ultimate. Αν ειναι να τον εχω για τα προγραμματα μονο, thanks θα περιμενω μεχρι να πεσουν..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην φεύγουμε απο το θεμα θα θυμισω πως οι δυο δισκοι των 7200στροφων κανουν πχ 100Ε. ΚΑι θα θυμισω πως υπαρχουν καλοι δισκοι με 150, και λιγοτερα.

Αν θυμαστε υπηρξαν προσφορες για samsung 32gb slc σε τετοια λεφτα. αρα που ειναι οι ακριβοι; δεν ειπαμε να παρουμε ολοι τους ιντελ. με 100-200Ε παιρνεις και mtron.

οποτε γιατι να δινεις λεφτα σε raid 0 που παιζει και να σπασει και πιογρηγορα απο οτι ο δισκος μονος του;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.