Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Είπα να ξεκινήσω ένα θέμα που αφορά τον πασίγνωστο επεξεργαστή της intel στη νέα του πλέον μορφή που ακούει στο όνομα D0 stepping. Λόγω περιορισμένου χρόνου θα πω κάποια βασικά συμπεράσματα που έβγαλα από το λίγο χρόνο που αφιέρωσα στο κλοκάρισμα του και αργότερα θα βάλω και screenshots.

Κατ'αρχήν να αναφέρω μερικά στοιχεία του επεξεργαστή. Είναι FPO/Batch# 3845B026 και έχει core VID με πολλαπλασιαστή 20, 1.15625 και με 21 1.225. Είναι έκδοση box αγορασμένος από Πλαίσιο.

Στο προκείμενο τώρα. Να κάνω αρχικά ένα σχόλιο. Έχοντας ένα πολύ μέτριο C0 πριν δεν ήξερα τι να περιμένω ακριβώς. Το αποτέλεσμα όμως με ενθουσίασε. Οι δοκιμές μου συμπεριλαμβάνουν λόγω έλλειψης χρόνου 45λεπτο prime95 με 8 threads, αν το βγάλει ανέβασμα, αν αποτύχει μεταβολή τάσεων και ξανά από την αρχή. Επίσης έχω πάντα ενεργοποιημένο το hyper threading και απενεργοποιημένα όλα τα EIST, TM κτλ.

Ξεκινάω λοιπόν με 1,15ν και με μια μικρή αύξηση στο vtt στο 1,355ν και φτάνω στα 3,8GHz. Τρομακτικό το ξέρω. Για να πάμε στα 3,9 χρειάστηκε άυξηση στα ΙΟΗ (1,18) και CPU PLL (1,92), χωρίς καμμία αλλαγή στην τάση του επεξεργαστή που παρέμεινε στα 1,15. Με όλες τις τάσεις πέραν του cpu ίδιες πήγαμε στα 4 με 1,2. Για τα 4,1 χρειάστηκαν 1,25ν. Με 20 πολλαπλασιαστή δε δοκίμασα παραπάνω γιατί το bclck ήταν ήδη ψηλά (20χ205). Αρχίζω μετά με 21 πολλαπλασιαστή (για όσους δεν γνωρίζουν εννοώ το turbo mode ενεργοποιημένο). Πάμε με την ίδια τάση (1,25) πολύ εύκολα μέχρι τα 4,2 (21χ200). Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές είμαι στα 4,3 (21χ205) με 1,3. Δεν έχω δοκιμάσει prime ακόμα αλλά 2 ώρες farcry 2 δεν έδειξαν ούτε καν να τον ιδρώσουν. Να σημειώσω ότι μετά τα 4 ανέβασα λίγο παραπάνω και το vtt (1,455)όχι επειδή χρειαζόταν αλλά για να είμαι σίγουρος ότι δε με κρατάει πίσω αυτό.

Θα με ρωτήσετε σίγουρα για θερμοκρασίες, μητρική, μνήμες κτλ. Τα πάντα είναι αυτά της υπογραφής μου. Να σημειώσω ότι έχω τις μνήμες πολύ χαμηλά για να είμαι σίγουρος ότι δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα. Θερμοκρασίες στα 3,9 με 1,15 περίπου 61 βαθμούς μετά από 45λεπτο prime. Στα 4 65, στα 4,1 71, στα 4,2 με 21 πολλαπλασιαστή 74. Θα ακολουθήσουν screenshots μόλις μπορέσω και οργανωθώ λίγο. Όποιος άλλος έχει πάρει το συγκεκριμένο επεξεργαστή ας ποστάρει τα δικά του αποτελέσματα.

Ένα πρόχειρο screenshot.

79156921.th.jpg

Ένα screenshot με prime.

prime.th.jpg

d02o.th.jpg

Τα παρακάτω είναι wPrime με νερό σε rampage II extreme.

wprime32m5202.th.jpg

wprime32m5187.th.jpg

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εδώ και λίγη ώρα που τεστάρω prime σε αυτή τη συχνότητα, χρειάζεται 1,344ν για να σταθεροποιηθεί και με την αύξηση των ΙΟΗ και PLL χτυπάει 90άρια. Αν βγάλει το 45λεπτο, θα προσπαθήσω να ρίξω το ΙΟΗ, το PLL αλλά και το VTT στο χαμηλότερο δυνατό σημείο για να δω αν θα πέσει η θερμοκρασία. Μπορεί να το γυρίσω στα 4,2 για 24/7 που οι θερμοκρασίες είναι λογικές και η τάση αρκετά χαμηλότερη. Απλά τώρα θέλω να δω που θα τερματίσει ακόμα και με υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο. Στην Αγ. Παρασκευή που πήγα εγώ είχαν 4 920 εκ των οποίων ένας μόνο D0. Αυτός που πήρα. Επίσης είχε χθες ένα κομμάτι στην Καλλιθέα tray.

Link to comment
Share on other sites

Ένα screenshot με prime.

prime.th.jpg

EDIT: Χίλια συγγνώμη για το έξτρα ποστ. Έπρεπε εξαρχής να το προσθέσω στο αρχικό. Τα υπόλοιπα θα τα προσθέσω στο αρχικό ποστ.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. 3,8 με 1,38ν prime stable. 4 με 1,48 με πολλαπλασιαστή 20 και 1,5 για 4,2 με πολλαπλασιαστή 21. Η μέρα με τη νύχτα δηλαδή. Υπήρχαν κάποια C0 που έκαναν 4 με 1,38 αλλά εδώ μιλάμε για 4,4+ με την ίδια τάση. Από θερμοκρασίες βέβαια ο C0 που είχα ήταν πολύ ψυχρός. Δηλαδή με 1,5 δεν έφτανε 90 όπως φτάνει αυτός ο D0 με 1,34. Αυτό είναι λίγο περίεργο αλλά τι να κάνεις...Δε μπορείς να τα έχεις και όλα. Αυτό δηλαδή που με περιορίζει πλέον είναι η θερμοκρασία. Δε μπορώ να περάσω τα 4,4 λόγω θερμοκρασίας. Επίσης χαμήλωσα λίγο τα vtt, pll και ΙΟΗ αλλά δεν κέρδισα κάτι ιδιαίτερο σε θερμοκρασία. 1 βαθμό μόλις.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια ο C0 που είχα ήταν πολύ ψυχρός. Δηλαδή με 1,5 δεν έφτανε 90 όπως φτάνει αυτός ο D0 με 1,34. Αυτό είναι λίγο περίεργο

Eχω την εντυπωση οτι πάντα ετσι συνέβαινε .

Link to comment
Share on other sites

Μα υποτίθεται ότι ζεσταίνεται λιγότερο λόγω βελτιώσεων στον πυρήνα. Βέβαια υπεισέρχεται πάντα ο παράγοντας της τύχης. Από κομμάτι σε κομμάτι μπορεί να έχουμε τεράστια διαφορά σε θερμοκρασία. Π.χ ένας άλλος C0 που είχε με ίδιες ρυθμίσεις με το δικό μου ανέβαζε περίπου 10 βαθμούς+. Πιθανώς κάποιο άλλο D0 να ζεσταίνεται πολύ λιγότερο.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έψαξα. Με λιγότερο δε γίνεται προς το παρόν. Με αυτές τις ρυθμίσεις πάντως έβγαλε 2 ώρες prime και μετά το σταμάτησα. Ίσως φταίει η ζέστη. Αν είχα καλύτερη ψύξη ίσως να είχα καλύτερη τύχη. Πάντως τα δικά μου αποτελέσματα συμφωνούν περίπου με αυτά του anandtech στον πρώτο D0 που δοκίμασαν με DFI T3eH8. Χρειάστηκα σχεδόν τις ίδιες τάσεις με αυτούς. Βέβαια έχουμε και σχεδόν τον ίδιο επεξεργαστή. Του anandtech είναι 3845Β027 και ο δικός μου 026. Διπλανά κομμάτια του ίδιου batch.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να αναφέρω μερικά στοιχεία του επεξεργαστή. Είναι FPO/Batch# 3845B026 και έχει core VID με πολλαπλασιαστή 20, 1.15625 και με 21 1.225. Είναι έκδοση box

Κατ'αρχας καλοριζικος!

Μου θυμιζεις σε παρακαλω, στις εκδοσεις box απο τι που αναγραφεται στο κουτι μπορεις να καταλαβεις πιο stepping ειναι o cpu;

Εννοω εκει που το διαλεγεις και πριν βγει απο το κουτι υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο να καταλαβεις τι αγοραζεις;

Αν οχι, πως ηξερες οτι αυτος που αγοραζες ειναι D0;

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο κουτί(ναι αυτό το μπλε, αν και εφόσον είναι box το κομμάτι) κάπου λέει δεξιά S-spec αν αυτό είναι SLBEJ τότε είναι D0 το stepping, αν είναι οτιδήποτε άλλο τότε C0...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα καποιες δοκιμές με νερό με το φίλο phil πάνω σε μια rampage II extreme. Είχαμε πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Το βράδυ μάλλον θα ποστάρω screenshots. Το benchmarking μας ήταν πιο σύντομο αυτή τη φορά με wPrime. Φτάσαμε 21χ219, δηλαδή 4599 έως ότου συναντήσουμε τοίχο. Η μητρική μάλλον τερμάτισε καθώς και ο C0 του phil έφτασε ακριβώς στα ίδια με πολύ υψηλότερο ρεύμα όμως. Στη συχνότητα αυτή είμασταν με 1,488ν ενώ ο C0 χρειαζόταν 1,59. Επίσης στο vtt δώσαμε 1,5 ενώ ο C0 χρειάστηκε (αλήθεια) 1,75. Οι θερμοκρασίες πάντως που είδαμε ήταν τρομακτικές. Στα 4,6 περίπου 100 βαθμούς με 4-5 runs wPrime. Και με νερό υπενθυμίζω.

Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να ποστάρω και κάποια αποτελέσματα πάνω σε cascade ή ξηρό πάγο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.