Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Ανεβάζεις την τάση του vtt και του ΙΟΗ! Ίσως χρειαστεί και λίγο αύξηση το PLL. Δώσε 1,4 στο vtt, 1,18 στο ΙΟΗ και 1,9 στο PLL για αρχή. Στον επεξεργαστή δώσε 1,3. Αν υπολογίσουμε και το vdroop θα πάρεις πραγματικά 1,26-1,28. Για ξεκίνημα είναι καλά.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω c0 και asus p6t deluxe v2 και το multiplier εχει μεχρι 20 δεν παει 21???Μηπως θελω bios update ?

τυχαια επεσα πανω σε αυτο που μαλλον ειναι ο λογος που δεν μπορεις να βαλεις χ21 multi

on P6T-D, can't use the turbo option for 21 multi on this board because you need Intel Speedstep enabled for it to work

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=730357&page=20

post 299 στο τελος

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρήκες wall του επεξεργαστή, όπως ο δικός μου στα 219. Αλλά γιατί δεν αλλάζεις bios? Έχει βγει 1306 για τη rampage II extreme. Γιατί μένεις με το 1001? Το 1306 το δοκίμασα κιόλας και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

δεν άντεξα να τον δοκιμάσω έστω και με τη μαμά ψύκτρα και όλα χύμα.. (δεν είναι ακόμα έτοιμο το κουτί)

Δείχνει πολύ καλά σημάδια ως τώρα

με 1.15vcore (idle KAI full load - κρατάει καλά η UD4)

vtt 1.21

pll 1.84

vmem 1.64

όλα τα υπόλοιπα στο normal

ως τώρα περνάει OCCT test -που είναι πιο ζόρικο και από το prime- μισή ώρα στα 3600 με τις μνήμες 1720 8-8-8... με max temp 79c

Kαι εδώ να μείνει δεν με χαλάει καθόλου..

Έγινε επεξεργασία από kbilly13
Link to comment
Share on other sites

Ίσως βρήκες wall του επεξεργαστή, όπως ο δικός μου στα 219. Αλλά γιατί δεν αλλάζεις bios? Έχει βγει 1306 για τη rampage II extreme. Γιατί μένεις με το 1001? Το 1306 το δοκίμασα κιόλας και είναι μια χαρά.

μενει η επιλογη turbo on????

Link to comment
Share on other sites

μενει η επιλογη turbo on????

Ναι μένει. Αρκεί να είναι ενεργοποιημένο και το speedstep. Τα screenshots που έχω βάλει στο πρώτο post με το wprime είναι με rampage 2 extreme και 1306 bios.

ακομα δεν μπορεσα να καταλαβω πως καταφερες να πας στα 4 με 1.31 ρευμα...

Είπαμε έχει καταπληκτικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε το καινουργιο bios αλλα τα ιδια 197+ τοιχος.δεν πιστευω οτι φταιει ο ι7 κατι αλλο παιζει...

Eδώ πάντως παίζει μια χαρά 200 με 1,89 PLL,1,3875 Qpi και nb sb ένα τσικ πάνω.

Πόσα dimms έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.